Dlouhé lodi Vikingů

The Long Ships

Dobrodružný / Akční

Velká Británie / Jugoslávie, 1964, 126 min

Film se spoustou zabíjení, přesto prakticky bez jediné kapičky krve.___Výborný Sidney Poitier pro něj v hodně netypické roli, která mu ale dobře sedla (jak jinak, je to borec!).___ A teď ke zpracování: Dalo se to natočit ve zcela vážné podobě, v jaké byla stylizována třeba Angelika, ovšem kdoví proč a kdoví kdo se rozhodl film zčásti zparodovat. Právě "odlehčení" některých scén (tragická bitva na pláži, stupidní řádění Vikingů v harému apod). a slabší pasáže ve scénáři to dost pokazily. Taky triky nepatřily k nejlepším co doba umožňovala, střih se zdá být zbrklý a dekorace narychlo spíchnuté-laciné, arabské kupole vypadají umělohmotně a ...___ Dost, přes vyjmenované hrubky jsem se dobře bavil, obě hlavní ženské postavy se moc líbily a Sidney byl dokonalý.(1.10.2008)

Pěkné (bezduché) dobrodružství od tvůrců Čingischána, kterým dobrodružné pohádky sednou mnohem lépe, než seriozně pojaté filmy. Hudba je opět skvělá, kostými pěkné, i když vikingové pobíhají polonazí (není jim zima?), mohamedáni vypadají v každé epoše stejně a jugoslávské exteriery jsou moc kouzelné.(20.4.2003)

Nevěděl jsem, že někteří Vikingové nosili šortky, zatímco jiní byli zabaleni v kožešinách :-) Na začátku filmu, když je vyprávěn příběh o Zlatém zvonu, je chyba. Je řečeno, že zvon byl v dávných dobách mimojiné vyroben i ze zlata Křižáků, ale za dob Vikingů ještě Křižáci neexistovali. Zbraně ve filmu nejsou taky reálné, stejně tak i jiné věci (kostýmy), ale hudba i příběh jsou naopak velmi zdařilé. Jako dobrodružný historický film starý 50 let určitě stojí za podívání.(16.1.2016)

Briti opäť dokázali, že dobrodružno-historické filmy vedeli točiť. Paradoxne obsadenie hlavnej dvojice mohlo byť lepšie, ale ostatné funguje ako má. Atmosféra, hlavne na vikinskej logi, je perfektná; vôňa dobrodružnosti a veľkovýpravnosti sa vinie zo všetkých strán a hoci sa nemôže oprieť o náročnejšiu zápletku, vôbec to nevadí. Akurát je tu na môj viac humoru a siláckych rečí, ale zasa scéna, kde náruživí Vikingovia po mesiacoch plavby nabehnú na hárem maorského panovníka a spustí sa obrovský hurhaj a ženský krik, nemá chybu. Spracovanie je na kvalitnej úrovni, vidno to hlavne na akcii, ale aj kostýmoch a velkolepých kulisách. Od začiatku do konca sa je na čo dívať.(19.9.2016)

Fandové vikingů či historie, mezi které se řadím, si v tomto ohledu na své určitě nepřijdou, ale i tak se jedná o zábavnou blbinu o světáckém dobrodruhovi, který se žene za pokladem, o nějž pochopitelně usiluje i záporák zde ztvárněný výborným Sidneym Poitierem. Když jsem to krátce po převratu viděl poprvé, byl jsem docela odvázaný a i když to od té doby kouzlo kapánek ztratilo, pořád je se na co dívat. 60%(12.6.2015)

• - Na začátku filmu, když je vyprávěn příběh o Zlatém zvonu, je chyba. Je řečeno, že zvon byl mimojiné vyroben i ze zlata křižáků, ale za dob Vikingů ještě křižáci neexistovali. (WolfIssen)