Mladý psychiatr (Peter Falk) není schopen porozumět problémům velmi agresivního pacienta a jde požádat o radu staršího kolegu (Sidney Poitier). V něm toto setkání vyplaví na povrch zdánlivě zapomenuté zážitky z 2. světové války, kdy pracoval pro vládu a byl mu přidělen případ pacienta s fanatickými nacistickými sklony (Bobby Darin). Filmový přesun do minulosti ve složité struktuře vzpomínek ukazuje nejrůznější vlivy, které utvářely pacientův stav a vedly k jeho kriminálnímu životu. Psychiatr si je vědom, že jeho pacient je pro společnost nebezpečný a že potřebuje další léčbu, vláda však vidí situaci jinak a na základě zdánlivého vyléčení mu umožňuje odchod z nemocnice. Strašlivé následky tohoto rozhodnutí přimějí psychiatra, aby se řídil svou vlastní intuicí, bez ohledu na to, co si o všem myslí jeho kolegové, a pokračuje ve zkoumání i těch nejvzpurnějších či zdánlivě "vyléčených" pacientů. Okamžik rozhodnutí představuje v zásadě poměrně standardní psychologické melodrama, kterému ovšem postava agresivního pacienta dodává na značné dynamičnosti. Darinův výkon je zde podle řady hodnocení naprosto výjimečný a převyšuje jeho herectví ve filmu Captain Newman MD z roku 1963, za nějž byl nominován na Oscara. (oficiální text distributora)

Dale

Dobrá téma, od ktorej sa čaká, že z nej vznikne výborný film, ale spracovanie pokrivkáva. Prvá polovica je hrozne nezáživná, ako nácek rozpráva psychiatrovi o svojom detstve. Jednak tam nie je nič zaujímavé (pokiaľ ste neštudovali psychológiu) a štýl, keď sledujeme jeho detstvo komentované ním, s minimom reálnych dialógov je fakt otravné. Zaujímavé to začne byť až poslednú polhodinu, keď príde na jeho členstvo v organizácii a on prezentuje svoje antisemitské a rasistické názory. No chýbala mi tu nejaká katarzia, niečo naozaj silné, čo by mohlo divákmi otriasť. A aj Sidneyho som už zažil v oveľa lepšej forme, vôbec tu nepredviedol to, čo v iných svojich filmoch tejto doby, dokonca ho tu dokáže zatieniť aj podpriemerný komediálny herec Bobby Darin. Mierny nadpriemer 70% ()

cheyene

Podobné filmy mám v oblibě. Sidney Poitier ve své době točil dost podobně laděných počinů a každý z nich měl správnou sílu. V případě Pressure Point jsem očekával poněkud syrovější a drsněji ukázaný závěr, čehož jsem se nakonec nedočkal, ale i přesto byla pointa snímku skvělá. ()

Aky

Je to malinko psychologicky akademické, ale i tak musím dát plný počet. Výtečně napsané drama, bezchybně režírované a zahrané tak, že lépe to nejde. Dívat se minutu v detailu do kamery, nemít žádný text, téměř nehnout brvou, a přitom hrát - to už je vrcholový kumšt. Jednomu ani nepřijde, že ten film má skoro padesát let, přesto že je černobílý a Sidney Poitier je tak mladý. ()

nascendi

Tento film nanešťastie nebol čiernobiely iba použitým materiálom, ale aj spracovaním témy. Prispel k tomu aj Sidney Poitier, ktorý je už štandardom inteligentného, dobrého a príťažlivého černocha. Prekvapilo ma, že Bobby Darin, ktorého som vnímal len ako speváka si aj zahral, a to nie zle. ()

majo25

Charizmatický Sidney Poitier ako psychiater pri jednom ťažkom a neoblomnom prípade je ako vždy výborný. V príbehu sa miešajú prvky nenávisti, nacizmu a rasizmu, vo vodách ktorých treba ústredným postavám viac ako len plávať. Pretože psychologická hra neurčuje presne, kto je učiteľ a kto žiak. Škoda, že záver, v ktorom psychiater, dovtedy výrečný a inteligentný, sa zmení a pod tlakom savojim kolegov (a aj svojho pacienta) ostáva ticho, priam cúva. Vôbec to nepôsobí vierohodne. Peter Falk vo vedľajšej postave je tu viacmenej do počtu, ale nemohol som si nevšeimnúť pár jeho gest, ktoré neskôr hojne využíval ako poručík Columbo. ()

rivah

Psychologický souboj mezi Darinem (vězněm) a Poitierem (psychologem), typický pro tehdejší dobu, kdy byli černoši jen pomalu bráni na milost.(max.70%) ()