Manželská lože

Conjugal Bed, The

Komedie

Rumunsko, 1993, 102 min

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(10.5.2006)

Inu, čekal jsem depkařský rumunský art s depkařskými herci a depkařskou kamerou. Dostal jsem černočernou komedii o porevoluční rumunské anomii, kde žena musí skákat ze skříně, jen aby potratila. Už dlouho jsem se tak nesmál, škoda, že jsem byl většinu času v kině ve svém veselí osamocen.(30.7.2011)

Podivuhodná komedie o tom, že revoluce nemusí pro všechny znamenat zrovna terno.(14.1.2008)

• Jakubisko

LFŠ 2011 ... Ježiši kriste co to do prdele bylo. Možná bych měl být Rumun, nebo aspoň žít většinu života v socialismu abych tu hromadu absurdních narážek a vtipů pochopil, ale takhle jsem viděl jen sekvence nesourodých scén, rozhovorů a obrazů. Jedinou hvězdičku dávám za scénu s "potratem", která byla ve své absurditě aspoň opravdu vtipná a za soulož s přihlížejícím Arnoldem.(2.8.2011)

Chápu, že chtěl autor tímto zběsilým filmem vypovídat o zběsilé době, ale pochopení nic nemění na tom, že se mi film nelíbil. Spousta věcí byla zbytečně matoucí a já si nejsem jistá, nakolik to byl záměr, moje nepozornost nebo prostá neobratnost tvůrce.(13.3.2010)

"Kam jdeš?" - "Jdu se upálit." Podivná móda, plakáty s Arniem a značné rozpaky nad ekonomickými změnami. Jako bych viděl 90. léta v naší republice. Jenže v Manželských ložích je celé dění zprostředkováno vcelku drsným a absurdním způsobem. Až se ono komično 90. let téměř zcela vytrácí. Je to film, který si nebere servítky a velmi přímo se snaží nastavit ono proslulé zrcadlo společnosti své doby, jen tu budoucnost vidí natolik skepticky, že svůj odhad její podoby totálně přestřeluje. Ač se tomu nechce věřit, Rumunsko je už v EU:-)(29.5.2008)

37. LFŠ Neustále mě někdo přesvědčuje o té skvělé Rumunské kinematografii. Zatím bez úspěchu.(1.8.2011)

Divnej film. Andreas mi ho doporučil, že je podobnej Muratově – možná Druhořadým lidem. A napadají mě i jiné porevoluční východoevropské fláky. Tady se mi hodně líbily s naprostou samozřejmostí vyhrocené zcizováky zasahující do struktury vyprávění – hlavní hrdina se dostane do blázince, filmu začnou běhat pruhy anebo je rovnou technická přestávka… Je v tom toho víc. Někdy to hrabe až nesourodosti, ale co už. Co se týče filmu ve filmu, stálo by určitě za to vypátrat motivace a detaily, které režisér vymyslel, aby to do sebe takhle skřípavě zapadalo – film jako iluze figuríny vysněné ženy s roztaženými stehny za plátnem, na které se promítají záběry ze svrhávání Ceauceska – silné obrazy. Politický film. Ve výsledku musím říct, že mě tyhle zoufalé reflexe konce jedné epochy baví víc, než třeba Lynch z té doby. ****(2.4.2014)