Viktorie a Albert (TV film)

Victoria & Albert

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 2001, 200 min

Moc pěkný film, na TV i celkem slušná výprava. Takový exkurz do historie, zvlášť pro ty, co se o ni nikdy moc nezajímali jako já. Takže sice nevím, jestli se vše shoduje s pravdou, ale každopádně jsem se dozvěděla hodně o královně Viktorii a o tomto období britské historie.(12.4.2014)

Pro Angličany posvátné téma viktoriánského období, doby největšího rozkvětu britského impéria, téma, na které si neradi nechávají sahat a jejich zpracování si odpouštějí všechny náznaky sebemenší kontroverznosti. Především v první části tohoto mimořádně vydařeného televizního eposu však bylo kupodivu protřepáno i několik diskutabilnějších témat, což díky zachování skvělé úrovně scénáře i režie zabralo nečekaně. Trochu mě zklamala už naprosto smířlivě vyznívající druhá půle, i když mohla zase zapůsobit na příznivce kultivované romantiky. Kdyby si film byl film zachoval původní směřování, neměl by žádnou chybu.(24.11.2004)