Casino Royale

James Bond 007 - Casino Royale

James Bond: Casino Royale

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / Česko / USA / Německo / Bahamy, 2006, 144 min

#21 - V novom tisícročí už ide o niečo iné, než o agenta, ktorého načrtávali najmä Connery, Moore a iní, a na ktorého sme boli doposiaľ všetci zvyknutí. A aj teraz sa čudujem prečo si odo mňa zaslúžili toľko štvorhviezdičkových hodnotení. Campbell stanovuje nový pojem, nablýskaná umiernenosť. A ukazuje, že nielen výbuchmi a nahlavu postavenými akciami sa dá zdvyhnúť pozornosť. Bondgirl je jedna z najlepších a protivník detto. A tak sa ide s dobou a okrem uchu ladiacej, čím ďalej nerozpoznateľnejšej znelky, suchého Martini, Aston Martina a samozrejme nesmrteľného mena je to vlastne úplne samostatný akčný gigant film. Toto všetko samozrejme nepripisujem len tejto časti série. O postupnú modernizáciu sa zaslúžil najmä Pierce Brosnan. Len nemal toľko vlôh, koľko má Daniel po každej stránke. Tým sa stáva bez okolkov najlepším predstaviteľom agenta 007. Len škoda, že nemá ešte o nejakých päť rokov menej, nech na svojom poste vydrží čo najdlhšie. Alebo potom ostáva dúfať, že sa budú bondovky točiť každé dva roky, ako je to zatiaľ do budúceho projektu avizované. 100%.(30.12.2007)

Touto bondovkou získává celá dlouhá série zcela nový rozměr. Konečně totiž našla uvěřitelného Jamese Bonda! Daniel Craig, jenž na sebe vzal tu přetěžkou úlohu, byl na roli perfektně připraven, jak po fyzické, tak po duševní stránce a proto je Bond chladnokrevně nekompromisní, ale zároveň lidsky chybující. Pokud se Vám zamlouvala záchodová bitka v předtitulkové scéně, tak Vás dostane i celé Casino Royale, protože se odehrává ve stejném duchu - reálném! Jak mě první scéna nakopla, tak mě následující sprint staveništěm alá free runing s černým běžeckým ďáblem naprosto ohromil. A takhle bych mohl pokračovat dál - automobilová honička na letišti, schodištní souboj v kasínu nebo řítící se dům v závěru jsou do detailu promakané a velmi náročné parádičky, které od bondovek sice čekáte, ale s jakou precizností a reálností jsou zde provedené, mě opravdu nadchlo. Osobní souboje jsou ostré jako Rambův nůž, scény v kasínu správně vypjaté, automobily slušivě nablýskané a bondgirl samozřejmě krásná. Záporák s krvácejícím okem je ďábelský, lstivý a úskočný, při scéně Bondova mučení patřičně odporný a mráz nahánějící. I když stopáž vysoce převyšuje délku ostatních bondovek, ani jednou jsem se nenudil a nejednou jsem se přistihnul, jak mi atmosféra filmu napnula všechny svaly v těle. Daniel Craig je nejlepší, nejpřirozenější a nejreálnější Bond ze všech dosavadních herců, jenž se o tuto roli podělili a s velkým nadšením jsem přijal zprávu, že se upsal na další dva díly. 150 miliónů dolarů(rozpočet)/594 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/147 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(22.11.2006)

„There isn´t enough room for me and your ego..“ Tak si nám M pořídila nového pitbula, po dvou zabitích mu sundala náhubek a na obojek připevnila známku s vyraženým číslem 007. Udržte si ale takovou zuřivou šelmu na vodítku, když se jí párkrát otře o kožich výstavní fena Vesper a pan Q pohodí tak málo kostiček na hraní.. Bond vykročil s Campbellem do 21.století živočišně, drsně, stylově a hlavně úplně jinak, než všichni dosavadní předchůdci, při čemž jeho představitel Craig se jeví jako dobře vyřezané prkno, z kterého snad jednou v rámci služby v MI6 něco bude. Dojala mě dohra rafinovaného židličkového mučení, kdy si Cifrovo lano nejdříve zatančilo Rumbu s Jamesovými rumba…(však víte co), načež pár dnů na to už agent 007 během vášnivého muchlování shazuje stojany na kapačku. Jak by řekl náš starosta Quimby s oranžovým kvítkem v klopě: „Panové, kdo z vás na to má..?“(19.2.2010)

I ÚČETNÍ MAJÍ PŘEDSTAVIVOST. Po prvním zhlédnutí jsem tento bondovský předkrm chtěl nechat uležet, ale, aby nedošlo k omylu, jen kvůli několika maličkým nuancím, v podstatě mi bylo jasné, že ho ohodnotím nejvýše. Pokud má někdo problém s dějem nebo chováním postav, řek bych mu jen "je to prequel" a nechal ho o tom přemýšlet, protože popravdě, nic tak těžkého na tom všem není. A pokud jde o to ostatní, od režie, přes ženy až ke Craigovi, který mi začíná být sympatický tak, jak bych si nikdy nepomyslel, je to paráda. Menší výtku mám k písni, trošku tuctové, která však k úvodní titukové "kartářské" scéně sedne jako prdel na hrnec.(22.12.2006)

Musím se přiznat, že jsem ke Casinu Royale přistupovala značně skepticky a uznávám, že neprávem. Tahle Bondovka je tak jiná, jak jen může být - jediná "skutečná" akce je na začátku (a stojí za to), žádné extra vynálezy, zato spousta napětí při "obyčejném" hraní karet... Adrenalinu si člověk užije spoustu přes absenci tuny akčních scén, Bondovský duch je tam pořád někde ukrytý, přestože dostal naprosto jinou tvář. Kromě té filmové samozřejmě i hereckou - Daniel Craig je... no je ošklivej. K jeho vypracovanému tělu je jeho obličeje fakt škoda, vyměnit mu hlavu a byl by dokonalý. Na druhou stanu ale musím říct, že je jednoznačně nejlepší herec, který kdy Bonda hrál, takže občas mu ten jeho xycht i odpustím :-). Každopádně jsem se výborně bavila a značná zamotanost děje a hlavně sledování filmu v originálním znění bez titulků mě určitě časem donutí podívat se na Casino znova...(1.4.2007)

• Eva Green

• - Po rvačce na schodišti si Bond (Daniel Craig) důkladně omývá obličej, přesto se na jeho pravém spánku objeví krev, která v předchozím záběru nebyla. (Shadowrat)

• - Spoiler: Na rozdiel od predlohy, bývalého milenca Vesper Lindovej popravia príslušníci sovietskej tajnej služby SMERŠ po tom, čo Vesper odmietne pre nich ďalej pracovať, kvôli láske k Bondovi. (Dr.Linus)

• - Spoiler: Na rozdiel od filmu sa Vesper Lindová v predlohe otrávi. (Dr.Linus)