Casino Royale

James Bond 007 - Casino Royale

James Bond: Casino Royale

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / Česko / USA / Německo / Bahamy, 2006, 144 min

F A M Ó Z N Í. Campbell sebral letošní žezlo Ethanu Huntovi, když Bonda obdařil krví, utrpením, emocemi i pořádnou dávkou testosteronu, síly a osobní přiažlivosti. Zrod legendy nešlo natočit o moc lépe. Snad s menším zacucháváním v dialozích a bez záporáka, který musí být hnusný na první pohled a slzet krev, by byl poslední 007 ještě přitažlivější ve své nestrojenosti. Strhující dílo se skvělou akcí a neutuchajícím nábojem. Brosnanovky v mých očích klesají ještě níž než kde jsem je vnímal v posledních měsících. Je to holt příliš slabá kávička oproti čerstvému nářezu, který má styl, dobrý scénář, přesně padnoucího hlavního hrdinu a nečekaně skvělou režii. Campbell rulez!(16.11.2006)

Ještě než jsem na to šel, tak mi bylo jasný, že to bude Bondovka trochu v jiným stylu, ale nakonec toho bylo změněno podle mě až moc. Hned jak to začne, tak se Casion Royale rozběhne opravdu ve velkým stylu a prvních 15 - 20 minut je úplně ta nejvostřejší akce, plná ultra kasakaderských kouksů a střílení, jenže po tomhle paradním rozjetí už jaksi filmu dochází dech a během těch dvou dalších hodin už ho film mockrát nenabere. ještě potěší pěkná Bondova bouračka v autě, taky je hned od začátku jasný, že Bond bude totálně nesmrtelnej a že všechno bude řešit pěkně drsně a silově, což mi teda nějak nevadilo, kór když bitky byly fakt pěkně realisticky udělaný a Craig se v nich opravdu hodně snaží, ale přece jen sem byl zvykledj na trochu jinýho bonda, ale zase to neni nějak extrémní a dokonce i docela často krvácí Taky tady citelně chybí Bondovy hlášky a vtípky, možná jich Daniel Craig pár řekne, ale nějak jsem je moc nezaznamenal sand jen 2 si pamatuju. Příběh je bohužel taky docela lehce předvídatelnej a v některých částech to je fakt extrém a dost často se stavá, že film vypadává z tempa, taky trochu zamrzí hodně slabej padouch v podání Madse Mikkelsena, za prvé jeho zločinecký úmysly sou fakt dost chabý a žádnej genialni zločinec nebo nelítostnej drsňák to taky neni, krom toho je ta zločinecké linie rozprostřená do několika lidí a tak trochu se to rozmělňuje, ale to co fakt vůbec, ale opravdu vůbec nepotěší je, že už tady nejsou žádný vychytávky, jako rakety v autě, spešl hodinky nebo tak něco a dost to tady chybí. Jinak si ale myslim, že Danile Crag se Bonda zhostil celkem slušně, ale musel ho upravit trošku k obrazu svému, takže Bond je daleko drsnější rychlejší a možná i odvážnější, ale zase mu schází vtip a trochu mu chybí charisma a taky nevypadá moc na žádnýho playboye, ale jinak celkem spokojenost a Bondgirl taky ujde. Celkově si myslim, že Casion Royale je sice možná realističtější, i když některý kousky Craiga jsou taky spíš k zasmání a akčnější než ostatní bondovky, ale ten příběh je fakt mizernej, tohle fakt nebylo na 2 a pul hodiny, ale i tak si myslim, že to pro Bondovky neni žádná ostuda(2.12.2006)

Nový, realistický a v mnoha směrech zajímavější. Takový je nový Bond, na kterém odvedl Martin Campbell skvělou práci. Scénář sice obsahuje několik nedotažeností, nesmyslností a nadsázkových scén, které ruší, ale náhrada v podání brilantního Daniela Craiga je více než dostačující. Právě Craig je vrcholem a nejpevnějším základem, čili přesně tím, čím má být. Vzhledem k jeho výkonu, který je takřka geniální, cítíte všechny emoce, které z nového, zajímavějšího Jamese sálají. Spolu s možná nejlepší bondgirl Evou Green tvoří okouzlující dvojici, ve které chemie mezi herci funguje a drží nahoře i hodně slazené tóny v druhé polovině filmu. Casino Royale ukazuje přesně počátek kariéry, který jsem chtěl vidět. Počátek bondovských trademarků typu vystřelení do kamery nebo vztah 007 k vozům Aston Martin, ženám a vodce s martini neruší a poutá oko diváka stále naplátno. Tyto vložky jsou totiž stejně osvěžující jako ironické a velmi vtipné poznámky herců. Když v závěru zazní typická hláška Bond, James Bond, nezbývá než souhlasit, že Craig je Bondem. A to jedním z nejlepších.(17.11.2006)

Casino Royale je vybočením z dlouholeté britské tradice a v mnoha ohledech se liší od svých starších předchůdců. Je méně noblesní, uhlazené a obsahuje méně (sebe)ironie. Mnohem spíše jde o moderně pojatý, svižný akční thriller, kde by vůbec nemuselo figurovat jméno Jamese Bonda. Nicméně výše uvedené není z mého pohledu na škodu věci. Naopak, v některých ohledech jde o příjemnou změnu zažitých klišé. Daniel Craig není na první pohled tak sympatický a přízeň diváků si musí zasloužit jinak. Tak dobrého charakterního herce, který je zároveň fyzicky na výši, patrně žádná bondovka dosud nezažila. Eva Green není pouze krásná holka v sexy šatičkách, ale platí o ní totéž to, co o jejím hereckém protějšku. Je to především vynikající herečka. Akční scény a honičky jsou Campbellem režírovány na vysoké úrovni a jsou ozdobou tohoto snímku. Scénář je spíš průměrný, na druhé straně se dokázal vyhnout absurdním scifistickým konstrukcím a ďábelským vynálezům. Sečteno a podtrženo - příjemné překvapení v oblasti akčního žánru. Celkové hodnocení: 80 %.(4.12.2007)

Po roce a půl otáčím hodnocení. Možná proto, že mě začal bavit poker, proto, že více bombastické akce, jako tak úvodní na Madagaskaru, by tomu jen uškodilo, a hlavně asi proto, že jsem konečně ochoten oddělit pojmy ‚Bond‘ a ‚Bourne‘, přičemž beru na vědomí, že podobný koncept neznamená plagiát. Místo toho jsem si užil dvě a půl hodiny napínavého dobrodružství, kterým vás Daniel Craig milerád protáhne s sebou. To vše s takovou razancí, že ty rány pěstí budete dostávat taky a když vám Eva Green zašeptá do ucha cukrkandlová slůvka, budete roztávat. Pár hodin po projekci jsem v nesnesitelném pokušení roztočit placku v DVD přehrávači znovu. Může mít film lepší vizitku?(9.11.2008)

• - Když Bond (Daniel Craig) zadává své heslo, stiskne klávesy 836547, které heslu VESPER odpovídají jen ve třech písmenech, a to pouze za předpokladu, že software kufříku ví, že má být zvoleno jiné než první písmeno na tlačítku. Ve chvíli kdy zadává heslo samotná Vesper (Eva Green) už číslice odpovídají, za stejného předpokladu. (Shadowrat)

• - Poprvé v tomto filmu můžeme Jamese Bonda (Daniel Craig) vidět oblečeného v džínách. Do té doby je agent 007 nikdy neoblékl. (funhouse)

• - Kvůli natáčení se na pražské Ruzyni objevilo i letadlo Airbus A-340 společnosti Virgin Atlantic, které zde normálně k vidění nebývá. Krom něj se ve filmu objevují ještě stroje dvou největších českých leteckých společností - Airbus A-310 v barvách ČSA a Boeing B737-800 od Travel Servisu. (Lkprak)