Casino Royale

James Bond - Casino Royale

James Bond: Casino Royale

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / Česko / USA / Německo / Bahamy, 2006, 144 min

21. Bondovka - Přes svůj půvab a pozůstalost starých klasik je CASINO ROYALE nejmohutnější, nejbombastičtější a nejstylovější Bondovka vůbec. Přichází chuť' vodky s Martini. Speciální efekty a miniatury efektů - Chris Corbould se vrátil k realističtějšímu stylu filmové tvorby a výrazně snižuje digitální efekty. Atmosféra, akční exploze Daniela Craiga v nejlepší formě (s povolením zabíjet) po boku s krásnou Evou Greenovou a Madsem Mikkelsenem v roli úhlavního nepřítele (opět geniální). Výborný scénář, který rozhodně patří (se SKYFALL) mezi nejlepší ze všech bondovek!(12.11.2011)

„Nepotrebujete čas, Bond?“ – „Načo čas? Tá suka je mŕtva. Načo čas.“ S pohárikom vína nadpriemerná resuscitačne prequel bondovka, ktorou novozélandský veterán Martin Campbell znova (po ZLATOM OKU s Pierceom Brosnanom, ktorémusnaživý daniel siaha možno po plecia) oživil divácky záujem o agenta Jej Veličenstva. CASINO ROYALE ma vyložene neuchvátilo a posledných tridsať minút je strašných (zaľúbený Bond?!?). Dovtedy je ale atmosféra výborná, výprava super, herci vynikajúci (okrem cholerického Craiga určite ešte Denchová, Wright, Mikkelesen, Greenová a Giannini), nechýba poctivé starosvetské napätie (príjemne dlhý kartový súboj) ani monštruózna akcia (predovšetkým strhujúca naháňačka s "atlétom"). Táto bondovka vymenila brosnanovskú eleganciu za craigovskú modrookú šľachovitú špinavosť a spravila dobre (ale s Bondom naozaj veľa spoločného nemá). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/spionaz/172-casino-royale-2006-80-(26.5.2007)

Martin Campbell podruhé vstoupil do stejné řeky a odmávnul start další vlny bondovek. Výsledek jeho druhé salvy je ale neuspokojivý, protože mě naprosto minul. Je to tak, Casino Royale je mi naprosto lhostejné. Tohle už totiž není bondovka. Tohle je lehce špionážní dobrodružný film, který míchá akční scény moderního stylu, tak je mají mazlíčci rádi třeba z Bourne Identity, tedy scény obzvláště v oblasti hand to hand soubojů pokud možno realistické, do "prostředí", které vyžaduje nelidskou výdrž, fyzickou odolnost a odporně tuhý kořínek, který zkrátka má jenom starý dobrý kapitán Bond. A Daniel Craig, budiž mu jeho nechutně fit tělo záviděno, není James Bond. Jsem si vědom, že má být Bondem zcela novým a jiným, ale tohleto není hrdinný agent Jejího Veličenstva, tohleto je jakýsi bijec shodou okolností nosící ono slavné jméno s iniciálami J. B. Úvodní freerunningová/parkourová honička po střechách a jeřábech je neskutečně dynamická, strhující, adrenalinová jako prase, stejně tak bitky, které po ní následují, ale pak všechno skončí explozí, vůči které je hlavní hrdina stejně záhadně imunní jako za starých časů, kdy si to nulanulasedmička štrádovala po Petrohradě v poctivém "sdělano v CCCP" tanku evidentně začleněném do operačního svazu severozápad, rozuměj Drang nach Britanien, rozuměj s řízením na pravé straně. Je to provar, ale "nejosobnější bondovka ze všech" mě díky tomuhle zásadnímu rozporu vůbec nevtáhla. Ale vůbec. A to musím Evě Green přiznat, že je ženou mnoha tváří, a všechny vyzařují velmi štědrou dávku oduševnělé krásy. Brát ji jako součást výpravy by bylo velmi ošklivé, ale když všichni při prohlášeních o jediné ženě, kterou kdy Bond miloval, stejně ošklivě zapomínají na Dianu Rigg alias Tracy DiVicenzo, nepřijde mi to zase tak nefér. Klasické vnější atributy bondovek, tedy product placement a těžký luxus braný jako samozřejmost, jsou zachovány. Dokonce je tu přítomen luxus zcela nevídaný, a to Aston Martin s automatickou převodovkou - doufám, že do Quantum of Solace, které očekávám s nemalými nadějemi, se už náš blonďatý model s nepříliš pestrou škálou hereckých výrazů naučí řadit jako chlap, na kterého si hraje;) Jak to tedy shrnout? Je to fofr, má to grády, nevzalo mě to, ale dát kvalitnímu řemeslu a filmu, o němž vím, co chce říct, akorát je mi to jedno, míň než 70%, to bych si neodpustil. Možná odpustil, ale to by Bonda musel hrát někdo jako "pro přátele Gerry" Butler:) A to bylo už opravdu vše, běžte a užijte si film;)(9.8.2008)

V minulosti mě postava 007 nechávala naprosto v klidu. Jednoduše mě to nebralo. Jestli ovšem dostala tato série nový impuls, který ji vydrží dalších X let, rád se stanu členem fanclubu. Velice dobrý film, ve kterém ani tolik nejde o postavu Bonda jako spíš o akci a napětí. Jen tak dál Jamesi - vlastně D.Craigu!(31.3.2007)

Je to mierne nadpriemerný akčný film s Danielom Craigom zo série o Jamesovi Bondovi. Má iba priemerný príbeh o agentovi tajnej služby, ktorý si po skazení akcie vezme voľno a počas neho sa rozhodne ísť proti vplyvnému a inteligentnému bankérovi, ktorý vlastní peniaze zločineckých organizácií a keďže o ne prišiel kvôli obchodovaniu na burze, musí ich získať späť, k čomu mu má pomôcť pokrový turnaj. A tak Bond spolu s pomocníčkou, ktorá zabezpečí potrebné finančné prostriedky musí vyhrať turnaj a do ženy sa zamiluje. Spracovanie ale na mňa pôsobí až príliš rozporuplne, na jednej strane chválim, že film si aj napriek tejto výrazne nadpriemernej dĺžky drží po celý čas slušné tempo a neobsahuje žiadne výraznejšie nudné miesta a tak nemôžem povedať, že by som sa nudil. Ale zároveň celá táto zápletka pôsobí prakticky až smiešne, zločinec, ktorý peniaze musí vyhrať v kartách a agent, ktorý mu v tom má zabrániť tak, že ho v nich porazí, nemôžem si pomôcť, ale pôsobí to až príliš detsky. Ale dá sa nad to povzniesť, v rámci akčného žánru to dokážem tolerovať. Pre mňa je skôr hlavným záporom to, že minimálne polovica filmu je mi úplne ukradnutá. Páči sa mi celá stredná časť, v prvej tretine je to tak vyrovnané, lepšie situácie sa striedajú s tými nezaujímavejšími a všetko, čo sa odohrá po pokrovom turnaji už išlo mimo mňa, ako som spomínal, nenudí to, ale bolo mi jedno, čo sa práve deje a ako sa to skončí. Akcie je tu pomerne dosť a vo svojej kategórii je aj celkom vydarená. Musím pochváliť, že je výborne natočená, čo je pri moderných akčných filmoch veľmi zriedkavé a aj celkom nápaditá, ale nie som až tak veľký fanúšik tohto typu, takže nie som z nej ani nejak nadšený. Páčia sa mi všetky tie menšie situácie, ako celkom slušný súboj na schodisku, celá časť na letisku a aj niektoré časti z úvodnej naháňačky. Ale nemám rád tie typické bondovské prehnané scény, ako prestrelka v potápajúcom sa dome, naháňačka po žeriavoch a podobné hlúposti, ktoré považujem za čisté detinskosti. Takže viac čistých súbojov a menších prestreliek a bol by som spokojný. Herecké obsadenie je celkom dobré, Daniel Craig sa do tejto úlohy hodil, výborný Mads Mikkelsen, príjemná Eva Green a obstojné zvyšné postavy. Réžia a technická stránka sú pre potreby filmu úplne ideálne, veľký rozpočet je vidieť, potešia zaujímavé lokácie, tu nemám problém. Nepatrím medzi priaznivcov bondoviek, ale Casino Royale sa aspoň dá bez ujmy dopozerať, aj keď by som sa bez množstva vecí obišiel. Na jedno a možno aj dve pozretia je to aspoň obstojná priemerná zábava. Objektívna kvalita filmu- 75%, film sa páči mne na 59%.(27.11.2007)

• Judi Dench