Casino Royale

James Bond 007 - Casino Royale

James Bond: Casino Royale

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / Česko / USA / Německo / Bahamy, 2006, 144 min

Martin Campbell mě přesvědčil, že dokáže ještě okořenit Bonda od stereotypu minulých dílů, jež mohu v klidu napsat nesmrtelný Bond + přehnané super věcičky, které se zde naštěstí nenacházejí. Zde jsem měl pocit, jako že Bond není bezchybný což také napomáhal fakt, že Danielu Craigovy tekla krev, což napínavosti více přidává. Musím také okomentovat asi nejlépe natočenou karetní hru, kterou jsem zatím v oblasti kinematografie viděl a když k tomu připočtu velmi syrového záporáka + unikátně provedená mučící scéna tak musím smeknout. No, Daniel Craig mě přesvědčil, že je bezesporu pro mě nejlepší agent 007, i když film není ve všech směrech bezchybný, občas se tam nachází hluché místa, ale i tak to byl pro mě vynikající zážitek. Mé hodnocení 4,5 hvězdičky…(29.11.2006)

Soundtrack David Arnold: 1. African Rundown [6:52] ,2. Nothing Sinister [1:27] ,3. Unauthorised Access [1:08] ,4. Blunt Instrument [2:22] ,5. CCTV [1:30] ,6. Solange [0:59] ,7. Trip Aces [2:06] ,8. Miami International [12:43] ,9. I'm the Money [0:27] ,10. Aston Montenegro [1:03] ,11. Dinner Jackets [1:52] ,12. The Tell [3:23] ,13. Stairwell Fight [4:12] ,14. Vesper [1:44] ,15. Bond Loses It All [3:56] ,16. Dirty Martini [3:49] ,17. Bond Wins It All [4:32] ,18. The End of an Aston Martin [1:30] ,19. The Bad Die Young [1:18] ,20. City of Lovers [3:30] ,21. The Switch [5:07] ,22. Fall of a House in Venice [1:53] ,23. Death of Vesper [2:50] ,24. The Bitch is Dead [1:05] ,25. The Name's Bond... James Bond [2:49],(9.6.2011)

F A M Ó Z N Í. Campbell sebral letošní žezlo Ethanu Huntovi, když Bonda obdařil krví, utrpením, emocemi i pořádnou dávkou testosteronu, síly a osobní přiažlivosti. Zrod legendy nešlo natočit o moc lépe. Snad s menším zacucháváním v dialozích a bez záporáka, který musí být hnusný na první pohled a slzet krev, by byl poslední 007 ještě přitažlivější ve své nestrojenosti. Strhující dílo se skvělou akcí a neutuchajícím nábojem. Brosnanovky v mých očích klesají ještě níž než kde jsem je vnímal v posledních měsících. Je to holt příliš slabá kávička oproti čerstvému nářezu, který má styl, dobrý scénář, přesně padnoucího hlavního hrdinu a nečekaně skvělou režii. Campbell rulez!(16.11.2006)

Casino Royale je vybočením z dlouholeté britské tradice a v mnoha ohledech se liší od svých starších předchůdců. Je méně noblesní, uhlazené a obsahuje méně (sebe)ironie. Mnohem spíše jde o moderně pojatý, svižný akční thriller, kde by vůbec nemuselo figurovat jméno Jamese Bonda. Nicméně výše uvedené není z mého pohledu na škodu věci. Naopak, v některých ohledech jde o příjemnou změnu zažitých klišé. Daniel Craig není na první pohled tak sympatický a přízeň diváků si musí zasloužit jinak. Tak dobrého charakterního herce, který je zároveň fyzicky na výši, patrně žádná bondovka dosud nezažila. Eva Green není pouze krásná holka v sexy šatičkách, ale platí o ní totéž to, co o jejím hereckém protějšku. Je to především vynikající herečka. Akční scény a honičky jsou Campbellem režírovány na vysoké úrovni a jsou ozdobou tohoto snímku. Scénář je spíš průměrný, na druhé straně se dokázal vyhnout absurdním scifistickým konstrukcím a ďábelským vynálezům. Sečteno a podtrženo - příjemné překvapení v oblasti akčního žánru. Celkové hodnocení: 80 %.(4.12.2007)

I ÚČETNÍ MAJÍ PŘEDSTAVIVOST. Po prvním zhlédnutí jsem tento bondovský předkrm chtěl nechat uležet, ale, aby nedošlo k omylu, jen kvůli několika maličkým nuancím, v podstatě mi bylo jasné, že ho ohodnotím nejvýše. Pokud má někdo problém s dějem nebo chováním postav, řek bych mu jen "je to prequel" a nechal ho o tom přemýšlet, protože popravdě, nic tak těžkého na tom všem není. A pokud jde o to ostatní, od režie, přes ženy až ke Craigovi, který mi začíná být sympatický tak, jak bych si nikdy nepomyslel, je to paráda. Menší výtku mám k písni, trošku tuctové, která však k úvodní titukové "kartářské" scéně sedne jako prdel na hrnec.(22.12.2006)

• Eva Green

• - Chris Corbould, človek zodpovedný za vizuálne efekty, tvrdil, že bude zubami-nechtami bojovať za realistické triky, a že CGI technológiu bude využívať len v naozaj potrebných scénach. (Greenpeacak)

• - Když tvůrci obsadili Daniela Craiga do role Bonda, nabídli mu, že může ve filmu kouřit, jelikož sám herec byl kuřák. Craig však přestal kouřit a nechal se slyšet, že fyzické výkony, které podává ve filmu, by kuřák nezvládal a že se tento zlozvyk neslučuje s dnešním zdravým životním stylem. (cheyene)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 54. (Zdroj: ČSFD.cz)