James Bond - Casino Royale

James Bond 007 - Casino Royale

James Bond: Casino Royale

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / Česko / USA / Německo / Bahamy, 2006, 144 min (Alternativní: 139 min)

„Nepotrebujete čas, Bond?“ – „Tá suka je mŕtva. Načo čas.“ S prižmúrenými očami nadpriemerná resuscitačná prequel-bondovka, ktorou novozélandský veterán Martin Campbell znova (po ZLATOM OKU s Brosnanom, ktorému snaživý Craig siaha ledva tak po plecia) oživil divácky záujem o agenta 007. CASINO ROYALE ma vyložene neuchvátilo a posledných 30 minút je strašných (zaľúbený Bond?!). Dovtedy je ale atmosféra výborná, výprava super, herci vynikajúci (okrem cholerického Craiga určite ešte Dench, Wright, Mikkelesen, Eva Green a Giannini), nechýba poctivé starosvetské napätie (príjemne dlhý kartový súboj) ani monštruózna akcia (predovšetkým strhujúca naháňačka s "atlétom"). Táto bondovka vymenila brosnanovskú eleganciu za craigovskú modrookú, šľachovitú špinavosť. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/spionaz/172-casino-royale-2006-80-(26.5.2007)

Trvalo to 44 let, muselo vzniknout 21 filmů a v ikonické roli vystřídat 6 herců, aby konečně Bonda natočili správně. Od začátku. Zní to jednoduše, ale je potřeba odvaha a tvůrčí invence. Campbell znovu ukázal svoje kvality a provedl tvrdý restart celé série. Bond jako nováček nemá disciplínu a vše sází na svoje instinkty, což občas vede k problémům. Daniel Craig převzal žezlo naprosto suverénně. Eva Green je zase díky svým hereckým schopnostem nejlepší Bond girl, která se vedle 007 objevila. Její femme fatale Vesper Lynd dává zapomenout na hloupé kočičky na jedno použití, které často servíroval hlavně Moore. Casino Royale je králem mezi bondovkami a zatím nemá sobě rovného.(13.5.2019)

Pro mne dokonalá bondovka. Už jsem měl po krk brosnanovek na efekt, tohle působí mnohem lepším dojmem. Daniel Craig si Bonda přetvořil už nejen v drzého, ale i profesionálnějšího drsňáka bez větších emocí, což nakonec paradoxně znamená mnohem lidštější charakter, stejně jako je lidštější celý film. Za zmínku stojí také výborný záporák Mikkelsen a zajímavá Eva Green.(17.12.2007)

Nový, realistický a v mnoha směrech zajímavější. Takový je nový Bond, na kterém odvedl Martin Campbell skvělou práci. Scénář sice obsahuje několik nedotažeností, nesmyslností a nadsázkových scén, které ruší, ale náhrada v podání brilantního Daniela Craiga je více než dostačující. Právě Craig je vrcholem a nejpevnějším základem, čili přesně tím, čím má být. Vzhledem k jeho výkonu, který je takřka geniální, cítíte všechny emoce, které z nového, zajímavějšího Jamese sálají. Spolu s možná nejlepší bondgirl Evou Green tvoří okouzlující dvojici, ve které chemie mezi herci funguje a drží nahoře i hodně slazené tóny v druhé polovině filmu. Casino Royale ukazuje přesně počátek kariéry, který jsem chtěl vidět. Počátek bondovských trademarků typu vystřelení do kamery nebo vztah 007 k vozům Aston Martin, ženám a vodce s martini neruší a poutá oko diváka stále naplátno. Tyto vložky jsou totiž stejně osvěžující jako ironické a velmi vtipné poznámky herců. Když v závěru zazní typická hláška Bond, James Bond, nezbývá než souhlasit, že Craig je Bondem. A to jedním z nejlepších.(17.11.2006)

Přiznám se, že nejsem moc velký fanda bondovek. Nemám moc rád Bondovu nezničitelnost, kterou nám ve vrchovité porci servíroval např. Pierce Brosnan. Některé scény už jdou za hranici absurdity. Chápu, že přávě v tom je kouzlo bondovek, kdy náš hrdina dokáže levou rukou postřílet armádu protivníků a přitom ještě v druhé ruce popíjet Martini (protřepané, nemíchané) ale na mě to zkrátka nikdy nijak zvlášť nepůsobilo. O to víc sem neměl na nové bonda v podání Daniela Craiga vůbec chuť jít na něj do kina. Přesvědčili mě ale velice kladné recenze mých přátel a tak sem si řekl proč ne. A jaký, že je ten nový Bond?? VÝBORNEJ!! Jako by s Danielem Craigem dostával nový Bond další rozměr, který mi naprosto vyhovuje. Ubylo více absurdit, vše je skvěle zrežírované včetně efektů a do toho charismatický Craig, který nám na plátně dokazuje, že není takové dřevo jako se o něm psalo a že je dalším výborným nástupcem Pierce Brosnana. Film rozhodně není dokonalý ale rozhodně jde o dalšího plnohodnotného pokračovatele série o agentovi s povolením zabíjet Jamesi Bondovi.(19.3.2007)