Casino Royale

James Bond - Casino Royale

James Bond: Casino Royale

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / Česko / USA / Německo / Bahamy, 2006, 144 min

Nový, realistický a v mnoha směrech zajímavější. Takový je nový Bond, na kterém odvedl Martin Campbell skvělou práci. Scénář sice obsahuje několik nedotažeností, nesmyslností a nadsázkových scén, které ruší, ale náhrada v podání brilantního Daniela Craiga je více než dostačující. Právě Craig je vrcholem a nejpevnějším základem, čili přesně tím, čím má být. Vzhledem k jeho výkonu, který je takřka geniální, cítíte všechny emoce, které z nového, zajímavějšího Jamese sálají. Spolu s možná nejlepší bondgirl Evou Green tvoří okouzlující dvojici, ve které chemie mezi herci funguje a drží nahoře i hodně slazené tóny v druhé polovině filmu. Casino Royale ukazuje přesně počátek kariéry, který jsem chtěl vidět. Počátek bondovských trademarků typu vystřelení do kamery nebo vztah 007 k vozům Aston Martin, ženám a vodce s martini neruší a poutá oko diváka stále naplátno. Tyto vložky jsou totiž stejně osvěžující jako ironické a velmi vtipné poznámky herců. Když v závěru zazní typická hláška Bond, James Bond, nezbývá než souhlasit, že Craig je Bondem. A to jedním z nejlepších.(17.11.2006)

Martin Campbell podruhé vstoupil do stejné řeky a odmávnul start další vlny bondovek. Výsledek jeho druhé salvy je ale neuspokojivý, protože mě naprosto minul. Je to tak, Casino Royale je mi naprosto lhostejné. Tohle už totiž není bondovka. Tohle je lehce špionážní dobrodružný film, který míchá akční scény moderního stylu, tak je mají mazlíčci rádi třeba z Bourne Identity, tedy scény obzvláště v oblasti hand to hand soubojů pokud možno realistické, do "prostředí", které vyžaduje nelidskou výdrž, fyzickou odolnost a odporně tuhý kořínek, který zkrátka má jenom starý dobrý kapitán Bond. A Daniel Craig, budiž mu jeho nechutně fit tělo záviděno, není James Bond. Jsem si vědom, že má být Bondem zcela novým a jiným, ale tohleto není hrdinný agent Jejího Veličenstva, tohleto je jakýsi bijec shodou okolností nosící ono slavné jméno s iniciálami J. B. Úvodní freerunningová/parkourová honička po střechách a jeřábech je neskutečně dynamická, strhující, adrenalinová jako prase, stejně tak bitky, které po ní následují, ale pak všechno skončí explozí, vůči které je hlavní hrdina stejně záhadně imunní jako za starých časů, kdy si to nulanulasedmička štrádovala po Petrohradě v poctivém "sdělano v CCCP" tanku evidentně začleněném do operačního svazu severozápad, rozuměj Drang nach Britanien, rozuměj s řízením na pravé straně. Je to provar, ale "nejosobnější bondovka ze všech" mě díky tomuhle zásadnímu rozporu vůbec nevtáhla. Ale vůbec. A to musím Evě Green přiznat, že je ženou mnoha tváří, a všechny vyzařují velmi štědrou dávku oduševnělé krásy. Brát ji jako součást výpravy by bylo velmi ošklivé, ale když všichni při prohlášeních o jediné ženě, kterou kdy Bond miloval, stejně ošklivě zapomínají na Dianu Rigg alias Tracy DiVicenzo, nepřijde mi to zase tak nefér. Klasické vnější atributy bondovek, tedy product placement a těžký luxus braný jako samozřejmost, jsou zachovány. Dokonce je tu přítomen luxus zcela nevídaný, a to Aston Martin s automatickou převodovkou - doufám, že do Quantum of Solace, které očekávám s nemalými nadějemi, se už náš blonďatý model s nepříliš pestrou škálou hereckých výrazů naučí řadit jako chlap, na kterého si hraje;) Jak to tedy shrnout? Je to fofr, má to grády, nevzalo mě to, ale dát kvalitnímu řemeslu a filmu, o němž vím, co chce říct, akorát je mi to jedno, míň než 70%, to bych si neodpustil. Možná odpustil, ale to by Bonda musel hrát někdo jako "pro přátele Gerry" Butler:) A to bylo už opravdu vše, běžte a užijte si film;)(9.8.2008)

„There isn´t enough room for me and your ego..“ Tak si nám M pořídila nového pitbula, po dvou zabitích mu sundala náhubek a na obojek připevnila známku s vyraženým číslem 007. Udržte si ale takovou zuřivou šelmu na vodítku, když se jí párkrát otře o kožich výstavní fena Vesper a pan Q pohodí tak málo kostiček na hraní.. Bond vykročil s Campbellem do 21.století živočišně, drsně, stylově a hlavně úplně jinak, než všichni dosavadní předchůdci, při čemž jeho představitel Craig se jeví jako dobře vyřezané prkno, z kterého snad jednou v rámci služby v MI6 něco bude. Dojala mě dohra rafinovaného židličkového mučení, kdy si Cifrovo lano nejdříve zatančilo Rumbu s Jamesovými rumba…(však víte co), načež pár dnů na to už agent 007 během vášnivého muchlování shazuje stojany na kapačku. Jak by řekl náš starosta Quimby s oranžovým kvítkem v klopě: „Panové, kdo z vás na to má..?“(19.2.2010)

Aneb když se James vydá ve stopách Jasona... Černobílý prolog a první potitulková scéna nasadí laťku kvality vysoko a bohužel celý zbytek snímku se již tvůrcům nedaří se jí byť jen přiblížit. Nový Bond nepostrádá atmosféru, dobré technické zpracování ani nápaditou akci. Ovšem co výrazně postrádá je lepší scénář, který by to celé lépe držel pohromadě a vyrovnanější tempo.(3.12.2006)

Vesper : Budu mít s tebou problémy, Bonde? Bond : Ne. Neboj se. Nejsi můj typ! Vesper : Chytrá? Bond : Svobodná...... Najlepší Bond a najlepší akčný film čo som videl. Parádna akcia ! Dobre zostrihaná, viditelne nasnímaná a poriadne veľkolepá ako sa na Bonda patrí. Pritom si však drží pri zemi a pôsobí reálne. Daniel Craig bol strelou do čierneho a je príjemným spestrením po obkukanom Brosnanovi. Naviac je poriadne charizmatický a aj keď za celý film povie len pár viet (ako nejaký Schwarzenegger), je maximálne presvedčivý. Je to veľmi dobre napísané, zahraté a táto Bond girl sa mi páčila možno zo všetkých najviac. Jednoducho paráda.(24.8.2011)

• - Na úvodnej titulkovej sekvencii pracoval grafik Daniel Kleinman, ktorý sa nechal inšpirovať obálkou Casino Royale z roku 1953, ktorá obsahovala takýto dizajn krvavých kariet. (Greenpeacak)

• - S výškou 177 cm prišiel Daniel Craig ako najnižší James Bond v histórii. Najvyšší predstavitelia agenta 007 boli herci Sean Connery a Timothy Dalton, ktorí merali 188 cm. Roger Moore a Pierce Brosnan mali výšku 185 cm. (marciano)

• - Ve scéně, kdy píše Bond (Daniel Craig) svou rezignaci na člunu v Itálii, změní se v průběhu typ i barva hodinek na jeho ruce. (CrownThomas)