Casino Royale

James Bond 007 - Casino Royale

James Bond: Casino Royale

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / Česko / USA / Německo / Bahamy, 2006, 144 min

Po roce a půl otáčím hodnocení. Možná proto, že mě začal bavit poker, proto, že více bombastické akce, jako tak úvodní na Madagaskaru, by tomu jen uškodilo, a hlavně asi proto, že jsem konečně ochoten oddělit pojmy ‚Bond‘ a ‚Bourne‘, přičemž beru na vědomí, že podobný koncept neznamená plagiát. Místo toho jsem si užil dvě a půl hodiny napínavého dobrodružství, kterým vás Daniel Craig milerád protáhne s sebou. To vše s takovou razancí, že ty rány pěstí budete dostávat taky a když vám Eva Green zašeptá do ucha cukrkandlová slůvka, budete roztávat. Pár hodin po projekci jsem v nesnesitelném pokušení roztočit placku v DVD přehrávači znovu. Může mít film lepší vizitku?(9.11.2008)

Na scéně se objevil nový James Bond, který to oproti Pierce Brosnanovi má o dost složitější. Pan Brosnan měl totiž díky tvůrcům vše jednoduché, přímočaré a nezáživné a i když byl elegán každým coulem neměl jsem ho rád a filmy s ním mi nikdy nepřišly nikterak zábavné, spíš nudné a příliš umělé. Když tvůrci před nějakou dobou vyřkli jméno "Daniel Craig", jako nového Bonda, mnoho lidí se hněvalo, ale já jako odpůrce pana Bonda jsem očekával totální změnu jeho imidž a možnou změnu celé série. To všechno se mi splnilo. Daniel Craig jako James Bond, je člověk. nyní je opravdu člověk, plný emocí a vnitřních pocitů, které na sobě dává znát. Jsou chvíle kdyby se nejradši zahrabal do země nebo chvíle, kdy se mu zas tolik nedaří a je závislý na ostatních. Tak má James Bond vypadat, ne jako nadpozemská bytost, ale jako prachobyčejný agent, který má v životě štěstí. Takže nakonec souhlasím s tím, že výběr nového agenta se povedl opravdu na výbornou, spolu s opravdu dokonalými akčními scénami jsem se prostě nemohl nudit ani na chvíli...a to má film přes dvě hodiny. Přiznám se, že teprv nyní se opravdu těším na další díl s Agentem 007. --- Myslím že na řadě je oslava - Před hodinou jsi skoro umřel - Mám hlad(1.5.2007)

Už od prvních titulků musí být každému jasné, že Casino Royale je v mnohém přelomový snímek v Bondovské sérii (ostatně, to se omílá už od té chvíle, co byla Danielu Craigovi přiklepnuta role hlavního hrdiny). Tak třeba filtrovaná kamera předtitulkové scény - vizuálně vytříbená chuťovka. Pop-artové titulky, za které by se nemusel stydět ani Andy Warhol. A pokud se jedná o Bondova představitele - od začátku jsem Craigovi držela palce, aby zatl tipec všem svým odpůrcům (tohoto Brita mám totiž ráda už od dob filmu "Po krk v extázi") a jsem proto víc než mile potěšena jeho výkonem - v jeho podání je Bond skutečně tím požadovaným neotesancem, hrubým kamenem, ze kterého se David teprve stane. Ale co by byl Bond bez svých ženských doplňků - ačkoli tentokrát není Eva Green jen pouhým doplňkem, její postava je v příběhu dostatečně nosným prvkem; a zmiňovat tradičně úchvatnou Judi Dench, to už je snad nošením dříví do lesa :-) Vtipnou dohru, troufám si tipnout, bude mít i bombastická akční hříčka na stavbě - sázím krk na to, že v budoucí videohře s Bondovskou tématikou jí budě věnováno hodně prostoru, protože už ve filmu zpracováním samotným připomíná eskapády videoherních hrdinů. Jediné, co bych Bondovi vytkla, je snad až příliš kýčovité zneužití notoricky známých exteriérů Karlových Varů a Benátek, některé záběry jako by vypadly z těch nejtěžších melodramat, což vůbec nekoresponduje s dynamikou dnešního Bonda. Ale jinak 100 % spokojenost. Už se těším na pokračování...(9.12.2006)

Těšil jsem se víc, než jsem si byl ochotný připustit, proto teď jen stěží krotím svoje zklamání. Craig je drsňák, umí fantasticky střílet a když se naštve, tak chcete zalézt pod sedadlo, ale napoprvé mi jako James zkrátka nesedl. Ten přechod od suchých hlášek a technických hračiček k drsné a špinavé akci jsem tehdy ještě neakceptoval. Jelikož ale Quantum, Skyfall i Spectre byly jiná káva, bude to chtít dát Casinu druhou šanci.(5.12.2006)

Vesper : Budu mít s tebou problémy, Bonde? Bond : Ne. Neboj se. Nejsi můj typ! Vesper : Chytrá? Bond : Svobodná...... Najlepší Bond a najlepší akčný film čo som videl. Parádna akcia ! Dobre zostrihaná, viditelne nasnímaná a poriadne veľkolepá ako sa na Bonda patrí. Pritom si však drží pri zemi a pôsobí reálne. Daniel Craig bol strelou do čierneho a je príjemným spestrením po obkukanom Brosnanovi. Naviac je poriadne charizmatický a aj keď za celý film povie len pár viet (ako nejaký Schwarzenegger), je maximálne presvedčivý. Je to veľmi dobre napísané, zahraté a táto Bond girl sa mi páčila možno zo všetkých najviac. Jednoducho paráda.(24.8.2011)

• - Daniel Craig měl ve filmu na zápěstí hodinky Omega Seamaster Planet Ocean 2900.50.91, a až v pozdější fázi filmu dostal Seamaster Professional 300M 2220.80.00. (Roland Sands)

• - V úvodu filmu vynese uvolněný hák Jamese Bonda (Daniel Craig) vzhůru na rameno a honička pokračuje. Břemena na jeřábech však bývají zajištěna jeřábovou brzdou, nikoliv protizávažím. (CrownThomas)

• - Ve scéně, kdy píše Bond (Daniel Craig) svou rezignaci na člunu v Itálii, změní se v průběhu typ i barva hodinek na jeho ruce. (CrownThomas)