Casino Royale

James Bond - Casino Royale

James Bond: Casino Royale

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / Česko / USA / Německo / Bahamy, 2006, 144 min

„There isn´t enough room for me and your ego..“ Tak si nám M pořídila nového pitbula, po dvou zabitích mu sundala náhubek a na obojek připevnila známku s vyraženým číslem 007. Udržte si ale takovou zuřivou šelmu na vodítku, když se jí párkrát otře o kožich výstavní fena Vesper a pan Q pohodí tak málo kostiček na hraní.. Bond vykročil s Campbellem do 21.století živočišně, drsně, stylově a hlavně úplně jinak, než všichni dosavadní předchůdci, při čemž jeho představitel Craig se jeví jako dobře vyřezané prkno, z kterého snad jednou v rámci služby v MI6 něco bude. Dojala mě dohra rafinovaného židličkového mučení, kdy si Cifrovo lano nejdříve zatančilo Rumbu s Jamesovými rumba…(však víte co), načež pár dnů na to už agent 007 během vášnivého muchlování shazuje stojany na kapačku. Jak by řekl náš starosta Quimby s oranžovým kvítkem v klopě: „Panové, kdo z vás na to má..?“(19.2.2010)

Jako člověk od dětství stižených láskou k fenoménu superagenta v tajných službách jejího veličenstva (provází mě tuším od roku 1984, kdy jsem viděl první moorovku), který má veškeré bondovky nakoukané, říkám: „Casino Royale“ je bondovka staré školy, která mi chyběla od dob „Goldfingera“. Daniel Craig je Bondem v nejlepší conneryovské tradici, přitom novým, neokoukaným, takřka zlidovělým. Vrací legendě její lesk a náboj. Martin Campbell výborně prostřídal napínavé akční jízdy ve staromilském kabátě s klidnou (ale vnitřně elektrizující) partií pokeru, v níž se zrcadlí gentlemanský styl Guye Hamiltona a Terence Younga. Možná dnešního diváka tahle konzervativní špionská rovina nezaume, ale já jsem byl zcela uhranut. Není pochyb, staré dobré časy vrací a přehnaná CGI akční éra Pierce Brosnana nám dává sbohem. Nebudu na ní vzpomínat ve zlém, ale teprve Daniel Craig je Bondem mého srdce, pěkně ruku v ruce se sirem Connerym. Bondovo lidství, egoismus, zranitelnost, křehkost, to vše Craig podává s neobyčejnou uvěřitelností a samozřejmostí. Ruku v ruce s tím kráčí fantastický padouch Cifra (Auricu Gildfingere, tu máš konečně rovného!), nejkouzelnější Bond-girl (krásná Ursulo, odpusť, ale Eva Green dala Vesper duši, nejen tělo) a stále šaramantnější M Judi Dench. Martin Campbell odvádí víc než jen akční rutinu, filmu drží báječně pohromadě a chemie postav šlape jako Aston Martin. Ačkoli „Casino Royale“ není zdaleka prosté problémů, nevyhne se logickým lapsům, naivitě, plonkovějším pasážím, nedořečenostem a nedomyšlenostem, prostě všemu, co k sérii neodmyslitelně patří, přesto je to rozhodně nejlepší bondovka od šedesátých let.(16.11.2006)

Je to mierne nadpriemerný akčný film s Danielom Craigom zo série o Jamesovi Bondovi. Má iba priemerný príbeh o agentovi tajnej služby, ktorý si po skazení akcie vezme voľno a počas neho sa rozhodne ísť proti vplyvnému a inteligentnému bankérovi, ktorý vlastní peniaze zločineckých organizácií a keďže o ne prišiel kvôli obchodovaniu na burze, musí ich získať späť, k čomu mu má pomôcť pokrový turnaj. A tak Bond spolu s pomocníčkou, ktorá zabezpečí potrebné finančné prostriedky musí vyhrať turnaj a do ženy sa zamiluje. Spracovanie ale na mňa pôsobí až príliš rozporuplne, na jednej strane chválim, že film si aj napriek tejto výrazne nadpriemernej dĺžky drží po celý čas slušné tempo a neobsahuje žiadne výraznejšie nudné miesta a tak nemôžem povedať, že by som sa nudil. Ale zároveň celá táto zápletka pôsobí prakticky až smiešne, zločinec, ktorý peniaze musí vyhrať v kartách a agent, ktorý mu v tom má zabrániť tak, že ho v nich porazí, nemôžem si pomôcť, ale pôsobí to až príliš detsky. Ale dá sa nad to povzniesť, v rámci akčného žánru to dokážem tolerovať. Pre mňa je skôr hlavným záporom to, že minimálne polovica filmu je mi úplne ukradnutá. Páči sa mi celá stredná časť, v prvej tretine je to tak vyrovnané, lepšie situácie sa striedajú s tými nezaujímavejšími a všetko, čo sa odohrá po pokrovom turnaji už išlo mimo mňa, ako som spomínal, nenudí to, ale bolo mi jedno, čo sa práve deje a ako sa to skončí. Akcie je tu pomerne dosť a vo svojej kategórii je aj celkom vydarená. Musím pochváliť, že je výborne natočená, čo je pri moderných akčných filmoch veľmi zriedkavé a aj celkom nápaditá, ale nie som až tak veľký fanúšik tohto typu, takže nie som z nej ani nejak nadšený. Páčia sa mi všetky tie menšie situácie, ako celkom slušný súboj na schodisku, celá časť na letisku a aj niektoré časti z úvodnej naháňačky. Ale nemám rád tie typické bondovské prehnané scény, ako prestrelka v potápajúcom sa dome, naháňačka po žeriavoch a podobné hlúposti, ktoré považujem za čisté detinskosti. Takže viac čistých súbojov a menších prestreliek a bol by som spokojný. Herecké obsadenie je celkom dobré, Daniel Craig sa do tejto úlohy hodil, výborný Mads Mikkelsen, príjemná Eva Green a obstojné zvyšné postavy. Réžia a technická stránka sú pre potreby filmu úplne ideálne, veľký rozpočet je vidieť, potešia zaujímavé lokácie, tu nemám problém. Nepatrím medzi priaznivcov bondoviek, ale Casino Royale sa aspoň dá bez ujmy dopozerať, aj keď by som sa bez množstva vecí obišiel. Na jedno a možno aj dve pozretia je to aspoň obstojná priemerná zábava. Objektívna kvalita filmu- 75%, film sa páči mne na 59%.(27.11.2007)

Rozpočet $150miliónovTržby USA $167,445,960Tržby Celosvetovo $596,365,000Tržby za predaj DVD v USA $81,250,298 //počet predaných kusov 5,432,770║ Pre mňa jednoznačne najlepší James Bond. Z prvu zatracovaný projekt a nakoniec prekvapenie ako hrom a opäť v réžii Martina Campbella. /videl v kine 3x: 95%/(11.1.2007)

No, tohle byla teda akční jízda i na obvyklé Bondovy poměry. :-) A honička v úvodních minutách filmu se vymykala snad všemu, co jsem zatím ve filmech viděl... Daniel Craig mě mile překvapil, jeho zjev je (aspoň pro mě) takovou kombinací Kirka Douglase (v mladších letech) a pitbula - a pitbulovskou zarputilost Craig předvádí i ve své bondovské prvotině. Schází mu možná charisma některých předešlých představitelů 007, ale má jiné přednosti a nebojí se je použít. ;-) Procentuelně bych tohle Casino viděl tak na 90, ale 5 hvězdiček si dát netroufám... Každopádně ale mám z této podívané vysoce pozitivní dojem.(6.8.2010)

• - Při návštěvě venkovní restaurace v Černé Hoře je při pohledu na Mathise (Giancarlo Giannini) a Vespru (Eva Green) zřetelně vidět restaurace Bílý kůň nacházející se v Lokti nad Ohří. (Gogen)

• - Chris Corbould, človek zodpovedný za vizuálne efekty, tvrdil, že bude zubami-nechtami bojovať za realistické triky, a že CGI technológiu bude využívať len v naozaj potrebných scénach. (Greenpeacak)

• - Do role Vesper byly zvažovány Cécilie de France, která o roli přišla kvůli špatné znalosti anglického jazyka, a Audrey Tatou, která nakonec své snažení vzdala a přijala roli ve filmu Šifra mistra Leonarda (2006). Dalšími kandidátkami byly Angelina Jolie a Charlize Theron. Role se nakonec zhostila Eva Green. (R´Hell)