Casino Royale

James Bond - Casino Royale

James Bond: Casino Royale

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / Česko / USA / Německo / Bahamy, 2006, 144 min

Blonďák Bond! A jezdí v pendolínu a taky jezdí jako prase po Karlovarské kolonádě!... I šel jsem s tímto pocitem a vědomím, že "blonďáka" nerozdejchám do kina... A rozdejchal jsem vše... pravda... očividně jsem byl asi od půlky filmu naprosto nečekaně překvapen (i s Velkým_Blbem, co seděl vedle mě), že hlavní padouch je VESPER.. :-) (kdo by to byl řekl...)... Ale konec hnidopišství. Craigův Bond má charisma.. je jiný... ale nikoli horší... Casino Royale je sakra dobrý film... Tak šup šup na plac ať už se točí další... :-) nemůžu se dočkat(13.12.2006)

Jako člověk od dětství stižených láskou k fenoménu superagenta v tajných službách jejího veličenstva (provází mě tuším od roku 1984, kdy jsem viděl první moorovku), který má veškeré bondovky nakoukané, říkám: „Casino Royale“ je bondovka staré školy, která mi chyběla od dob „Goldfingera“. Daniel Craig je Bondem v nejlepší conneryovské tradici, přitom novým, neokoukaným, takřka zlidovělým. Vrací legendě její lesk a náboj. Martin Campbell výborně prostřídal napínavé akční jízdy ve staromilském kabátě s klidnou (ale vnitřně elektrizující) partií pokeru, v níž se zrcadlí gentlemanský styl Guye Hamiltona a Terence Younga. Možná dnešního diváka tahle konzervativní špionská rovina nezaume, ale já jsem byl zcela uhranut. Není pochyb, staré dobré časy vrací a přehnaná CGI akční éra Pierce Brosnana nám dává sbohem. Nebudu na ní vzpomínat ve zlém, ale teprve Daniel Craig je Bondem mého srdce, pěkně ruku v ruce se sirem Connerym. Bondovo lidství, egoismus, zranitelnost, křehkost, to vše Craig podává s neobyčejnou uvěřitelností a samozřejmostí. Ruku v ruce s tím kráčí fantastický padouch Cifra (Auricu Gildfingere, tu máš konečně rovného!), nejkouzelnější Bond-girl (krásná Ursulo, odpusť, ale Eva Green dala Vesper duši, nejen tělo) a stále šaramantnější M Judi Dench. Martin Campbell odvádí víc než jen akční rutinu, filmu drží báječně pohromadě a chemie postav šlape jako Aston Martin. Ačkoli „Casino Royale“ není zdaleka prosté problémů, nevyhne se logickým lapsům, naivitě, plonkovějším pasážím, nedořečenostem a nedomyšlenostem, prostě všemu, co k sérii neodmyslitelně patří, přesto je to rozhodně nejlepší bondovka od šedesátých let.(16.11.2006)

Hoci výborný Daniel Craig zatiaľ ani zďaleka nepripomína agenta 007 akého poznáme z predošlých filmov a nemá ani tú eleganciu či šarm, ťažko jeho stvárneniu niečo vytknúť. Ani Casino Royale však nie je bondovka ako ju poznáme, skôr akčný thriller vezúci sa na sláve série a s občasným omrknutím na staré časy. Lenže to, vrátane nevyváženého tempa, pričom v jednej chvíli sa film dynamicky rúti dopredu a v ďaľšej extrémne spomalí, vôbec nevadí, nakoľko Campbell servíruje jednu lahôdkovú akčnú scénu za druhou a nezlyháva ani po stránke postáv a emócií. Prerod k realistickejšiemu štýlu sa dal len ťažko zvládnuť lepšie.(20.11.2006)

No, tohle byla teda akční jízda i na obvyklé Bondovy poměry. :-) A honička v úvodních minutách filmu se vymykala snad všemu, co jsem zatím ve filmech viděl... Daniel Craig mě mile překvapil, jeho zjev je (aspoň pro mě) takovou kombinací Kirka Douglase (v mladších letech) a pitbula - a pitbulovskou zarputilost Craig předvádí i ve své bondovské prvotině. Schází mu možná charisma některých předešlých představitelů 007, ale má jiné přednosti a nebojí se je použít. ;-) Procentuelně bych tohle Casino viděl tak na 90, ale 5 hvězdiček si dát netroufám... Každopádně ale mám z této podívané vysoce pozitivní dojem.(6.8.2010)

#21 - V novom tisícročí už ide o niečo iné, než o agenta, ktorého načrtávali najmä Connery, Moore a iní, a na ktorého sme boli doposiaľ všetci zvyknutí. A aj teraz sa čudujem prečo si odo mňa zaslúžili toľko štvorhviezdičkových hodnotení. Campbell stanovuje nový pojem, nablýskaná umiernenosť. A ukazuje, že nielen výbuchmi a nahlavu postavenými akciami sa dá zdvyhnúť pozornosť. Bondgirl je jedna z najlepších a protivník detto. A tak sa ide s dobou a okrem uchu ladiacej, čím ďalej nerozpoznateľnejšej znelky, suchého Martini, Aston Martina a samozrejme nesmrteľného mena je to vlastne úplne samostatný akčný gigant film. Toto všetko samozrejme nepripisujem len tejto časti série. O postupnú modernizáciu sa zaslúžil najmä Pierce Brosnan. Len nemal toľko vlôh, koľko má Daniel po každej stránke. Tým sa stáva bez okolkov najlepším predstaviteľom agenta 007. Len škoda, že nemá ešte o nejakých päť rokov menej, nech na svojom poste vydrží čo najdlhšie. Alebo potom ostáva dúfať, že sa budú bondovky točiť každé dva roky, ako je to zatiaľ do budúceho projektu avizované. 100%.(30.12.2007)

• Daniel Craig

• - V jedné scéně je možné všimnout si vyhazovacího nože "Predátor" značky Mikov, tedy české výroby. (cheyene)

• - Pôvodne sa mal film natáčať aj v Južnej Afrike, avšak tvorcom sa tu vyskytli problémy týkajúce sa zabezpečenia a tak bolo natáčanie presunuté na Bahamy. (Greenpeacak)

• - S výškou 177 cm prišiel Daniel Craig ako najnižší James Bond v histórii. Najvyšší predstavitelia agenta 007 boli herci Sean Connery a Timothy Dalton, ktorí merali 188 cm. Roger Moore a Pierce Brosnan mali výšku 185 cm. (marciano)