Casino Royale

James Bond 007 - Casino Royale

James Bond: Casino Royale

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / Česko / USA / Německo / Bahamy, 2006, 144 min

Martin Campbell podruhé vstoupil do stejné řeky a odmávnul start další vlny bondovek. Výsledek jeho druhé salvy je ale neuspokojivý, protože mě naprosto minul. Je to tak, Casino Royale je mi naprosto lhostejné. Tohle už totiž není bondovka. Tohle je lehce špionážní dobrodružný film, který míchá akční scény moderního stylu, tak je mají mazlíčci rádi třeba z Bourne Identity, tedy scény obzvláště v oblasti hand to hand soubojů pokud možno realistické, do "prostředí", které vyžaduje nelidskou výdrž, fyzickou odolnost a odporně tuhý kořínek, který zkrátka má jenom starý dobrý kapitán Bond. A Daniel Craig, budiž mu jeho nechutně fit tělo záviděno, není James Bond. Jsem si vědom, že má být Bondem zcela novým a jiným, ale tohleto není hrdinný agent Jejího Veličenstva, tohleto je jakýsi bijec shodou okolností nosící ono slavné jméno s iniciálami J. B. Úvodní freerunningová/parkourová honička po střechách a jeřábech je neskutečně dynamická, strhující, adrenalinová jako prase, stejně tak bitky, které po ní následují, ale pak všechno skončí explozí, vůči které je hlavní hrdina stejně záhadně imunní jako za starých časů, kdy si to nulanulasedmička štrádovala po Petrohradě v poctivém "sdělano v CCCP" tanku evidentně začleněném do operačního svazu severozápad, rozuměj Drang nach Britanien, rozuměj s řízením na pravé straně. Je to provar, ale "nejosobnější bondovka ze všech" mě díky tomuhle zásadnímu rozporu vůbec nevtáhla. Ale vůbec. A to musím Evě Green přiznat, že je ženou mnoha tváří, a všechny vyzařují velmi štědrou dávku oduševnělé krásy. Brát ji jako součást výpravy by bylo velmi ošklivé, ale když všichni při prohlášeních o jediné ženě, kterou kdy Bond miloval, stejně ošklivě zapomínají na Dianu Rigg alias Tracy DiVicenzo, nepřijde mi to zase tak nefér. Klasické vnější atributy bondovek, tedy product placement a těžký luxus braný jako samozřejmost, jsou zachovány. Dokonce je tu přítomen luxus zcela nevídaný, a to Aston Martin s automatickou převodovkou - doufám, že do Quantum of Solace, které očekávám s nemalými nadějemi, se už náš blonďatý model s nepříliš pestrou škálou hereckých výrazů naučí řadit jako chlap, na kterého si hraje;) Jak to tedy shrnout? Je to fofr, má to grády, nevzalo mě to, ale dát kvalitnímu řemeslu a filmu, o němž vím, co chce říct, akorát je mi to jedno, míň než 70%, to bych si neodpustil. Možná odpustil, ale to by Bonda musel hrát někdo jako "pro přátele Gerry" Butler:) A to bylo už opravdu vše, běžte a užijte si film;)(9.8.2008)

Rozpočet $150miliónovTržby USA $167,445,960Tržby Celosvetovo $596,365,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $209,235,315Tržby za predaj DVD v USA $1,423,634║ Pre mňa jednoznačne najlepší James Bond. Zo začiatku zatracovaný projekt a nakoniec prekvapenie ako hrom a opäť v réžii Martina Campbella. /videl v kine 3x: 95%/(11.1.2007)

Jako člověk od dětství stižených láskou k fenoménu superagenta v tajných službách jejího veličenstva (provází mě tuším od roku 1984, kdy jsem viděl první moorovku), který má veškeré bondovky nakoukané, říkám: „Casino Royale“ je bondovka staré školy, která mi chyběla od dob „Goldfingera“. Daniel Craig je Bondem v nejlepší conneryovské tradici, přitom novým, neokoukaným, takřka zlidovělým. Vrací legendě její lesk a náboj. Martin Campbell výborně prostřídal napínavé akční jízdy ve staromilském kabátě s klidnou (ale vnitřně elektrizující) partií pokeru, v níž se zrcadlí gentlemanský styl Guye Hamiltona a Terence Younga. Možná dnešního diváka tahle konzervativní špionská rovina nezaume, ale já jsem byl zcela uhranut. Není pochyb, staré dobré časy vrací a přehnaná CGI akční éra Pierce Brosnana nám dává sbohem. Nebudu na ní vzpomínat ve zlém, ale teprve Daniel Craig je Bondem mého srdce, pěkně ruku v ruce se sirem Connerym. Bondovo lidství, egoismus, zranitelnost, křehkost, to vše Craig podává s neobyčejnou uvěřitelností a samozřejmostí. Ruku v ruce s tím kráčí fantastický padouch Cifra (Auricu Gildfingere, tu máš konečně rovného!), nejkouzelnější Bond-girl (krásná Ursulo, odpusť, ale Eva Green dala Vesper duši, nejen tělo) a stále šaramantnější M Judi Dench. Martin Campbell odvádí víc než jen akční rutinu, filmu drží báječně pohromadě a chemie postav šlape jako Aston Martin. Ačkoli „Casino Royale“ není zdaleka prosté problémů, nevyhne se logickým lapsům, naivitě, plonkovějším pasážím, nedořečenostem a nedomyšlenostem, prostě všemu, co k sérii neodmyslitelně patří, přesto je to rozhodně nejlepší bondovka od šedesátých let.(16.11.2006)

Casino Royale se téměř nehlásí k odkazu Jamese Bonda, je pojaté spíše jako samostatný áčkový akční film a to je lepší, než se snažit vyvařit 007 z daleko více než 7x provařené vody. V necelých dvou a půl hodinách je sice možno vyhrabat nějakou dějovou trhlinku, zejména romantickou vsuvku v předzávěrečné fázi hodnotím jako zbytečně utahanou. I tak se ale jedná o perfektní akční film s vynikajícím vizuálem a charismatickými postavami. Zhruba první polovina hraničí až s dokonalostí, je extrémně přitažlivá, rychlá a speciálně úvodní honička patří k tomu nejlepšímu z akčního žánru vůbec. Pak se trochu povolí na tempu, ale ani to není vůbec špatně. I poker má svou atmosféru a dialogy jsou napsány poměrně ostře a stylově. 9/10(28.5.2009)

Pro mne dokonalá bondovka. Už jsem měl po krk brosnanovek na efekt, tohle působí mnohem lepším dojmem. Daniel Craig si Bonda přetvořil už nejen v drzého, ale i profesionálnějšího drsňáka bez větších emocí, což nakonec paradoxně znamená mnohem lidštější charakter, stejně jako je lidštější celý film. Za zmínku stojí také výborný záporák Mikkelsen a zajímavá Eva Green.(17.12.2007)

• - Spoiler: Pravděpodobnost, že by Bondovi (Daniel Craig) v ruce přistála čistá postupka, tedy 5 karet stejné barvy, jak je tomu v jedné ze scén, je 1: 72 192. (x_silver)

• - Letecký pohled na město, ve kterém se Bond poprvé setkává s Mathisem, ukazuje český Loket nad Ohří. (jzvc)

• - V knižnej predlohe sa Bond zúčastnil turnaja, na ktorom mal poraziť Cifru v hazardnej hre Oko. (Zdroj: ČSFD.cz)