Slnko vychádza nad Prašivou (TV film)

Drama / Válečný

Československo, 1976, 65 min

Krátky, ale dobrý televízny film o starcovi ktorý chce pomôcť partizánom po vypuknutí SNP. Pekné exteriéri a dobré vykreslenie dobových pomerov plusom sú aj herci. Na hodnotení tomuto snímku ubližuje zrejme propaganda červených ale tá vo filme pôsobí nenúteným dojmom a znižovať kvôli tomu hodnotenie celkom fajn snímku za to nestojí.(27.8.2009)

Milé prekvapenie. Starecké videnie sveta („Kam by sme došli, keby všetci len čakali?“) je miestami odrovnávajúce. Hlavný hrdina má vo svojom cieli a poslaní jasno (až som si spomenul na Starca a more) a tvrdohlavo si ide za svojím. Postupne film akoby trochu stratil na sile, ale okrem krátkej stopáže to vynahradzuje aj fakt, že Dibarbora si kedysi zahral perfektného esesáka (VLČIE DIERY) a teraz na staré kolená sympatického vlastenca...(8.9.2016)

Příběh slovenského Dona Quijota, který se svým Rocinantem (Miško), ale bez Sancha (to je chyba!) jede za partyzány na Prašivou (proč jsou zrovna na Prašivé, není to nějak pejorativní). Popudem k tomu je čtení komunistických pamfletů, na které navazuje snaha o "ochrana sirotků a vdov". Pokud pomineme nějaké nadsazené dialogy (gogo76 **: "v horúčkach žiada, aby ho prijali do komunistickej strany") a podivné zvyky (chodit ve všední den po chalupě ve svátečních krojích), je tento prostý příběh (někdy i cesta může být cíl) citlivě natočen a František Dibarbora se zhostil své role dobře.(24.11.2018)

Dibarbora so svojím koníkom Miškom putujú lesom za partizánmi, stretávajú ľudí a zažívajú rôzne situácie. Melancholické rozjímanie nad tým, ako starých nahradzujú mladi, je spestrené jednou vojenskou akciou, ktorá je len druhoradá. Slabšie tri hviezdy, pretože hlavne záver je slabší. –––– Ujčok, a zlepší sa život, keď tí partizáni vyhrajú? –––– Tak je to správne. Prašivá je vysoko a kde sa my, starí, hore nevydriapeme, tam dôjdete vy, mladí. ... Vraví sa, že keď človek pocíti vôňu detstva, bije jeho posledná hodina.(29.8.2017)

• gogo76

Dibarborovi som toho gazdu nejako neveril. On sa nenarodil pre tento typ rolí. Celý tento krátky tv film je skôr iba jeho cestou za partizánmi, ktorým chce pomôcť. Na ceste je spolu s koňom Miškom. Sem-tam stretne partizána, prehodí zopár propagandistických rečí a ide ďalej. Nočná scéna v lese, kde ho prepadne "medveď" je na smiech. Medveďa hral nejaký tajtrlík , ktorý si cez seba prehodil medvedí kožuch. Bolo by to jedno, keby to nebol tak STRAŠNE vidieť...Nepochopil som predabovanie E. Horvátha, ktorému hlas prepožičal Dočelomanský ak sa nemýlim. Záver zabil úplne všetko. Dibarbora ležiaci v horúčkach žiada, aby ho prijali do komunistickej strany...No majku ti jebem...Komunisti si vtedy vedeli zariadiť "reklamu"...Oko potešilo snáď len krátke vystúpenie V. Strniskovej, inak propagandistický blábol. Krásne prostredie nepočítajme, to máme všade. 40%.(5.10.2014)