Karel Kryl - Kdo jsem

• Slovensko Karel Kryl - kto som?
všechny plakáty
Hudební / Poetický / Dokumentární
Česko / Slovensko, 1993, 85 min

Výrazná osobnost české hudební scény Karel Kryl v roce 1993 společně s režisérem Dušanem Rapošem natočil komorní medailonek, odhalující jeho životní postoje a názory. Ty jsou prezentovány výhradně jeho vlastní tvorbou. Písně a básně, staršího i novějšího data, tak dají nahlédnout do duše umělce, který svou zemi musel nuceně opustit a po dlouhá léta sledovat dění v ní jen zpovzdálí. (Česká televize)

Jara.Cimrman.jr

"Ó, jak tragicky se mýlí ti, kdo se obávají zmrtvýchvstání bolševika s hvězdou na čepici! Bolševik už dávno nelpí na partajní knížce. Povětšinou nejenže není ve své rodné straně: nebude dokonce tuto stranu ani volit! Pravý bolševik sedí dnes ve správní radě nebo na jiné klíčové pozici. A nesedí-li přímo ve vládě nebo v parlamentu, je nepochybně zaměstnán uplácením poslanců." napsal Karel Kryl v roce 1992 v Zemi Závist. Tehdy jsem při honbě za prvními výdobytky kapitalismu neměl čas na myšlenky pesimistického Kryla a tak se mu omlouvám za to, že jsem ho znovu začal poslouchat až dlouho po jeho smrti. Jenže on od začátku viděl, co se tady děje, hlasitě to komentoval a proto byl umlčen. Já jsem od té doby vděčný za vše, co po něm zbylo a i když všem jeho veršům nerozumím, tak si je nechávám projít hlavou. A v tomto snímku mne pobavilo hlavně to, kolik písniček napsaných proti minulému režimu se hodí i na dnešní dobu. ()

Webb

Tento snímek není špatný ale neobohatil mě tak jak bych si představoval. Karla Kryla mám oblíbeného ale popravdě jsem od tohoto snímku čekal něco jiného. Čekání na nové postřehy, úhly pohledu atd. včetně skladeb už přímo vložených se ukázalo celkem zbytečné. Zpívání písniček u zříceniny už dávno znám a recitování je sice dobré, jenže také trochu nudné. Je mi líto že více nemůžu přihodit ale vyjadřuje to mé pocity z tohoto díla. ()

nascendi

Karla Kryla považujem za ojedinelý umelecký zjav v našich zemepisných šírkach. Zdieľam jeho názory, celé desaťročia mám skvelý pocit, keď počúvam jeho pesničky. Oprávnene som sa tešil na dokumentárny film s ním.  Nevšimol som si, že réžiu obstaral Dušan Rapoš. Režisér populárnych Fontán a nekvalitných filmov. Žiadne prekvapenie sa nekonalo. Karel Kryl bol výborný, Dušan Rapoš s veľkým kolektívom iba prekážali. Keby sa nakrútilo filmové selfie, nebolo by to o nič horšie a výrazne lacnejšie. Nie je to ojedinelý prípad, keď režisér znehodnotí vystúpenie iného umelca. V tomto prípade som rád, že nehodnotím dokumenty, pretože neviem, čo by som si v takomto rozporuplnom prípade počal. ()

Faidra

Nevím, kdo teď bude obalovat trny sametem a v náručí skrývat před světem, až do země, která křičí mlčením, zavítá divný kníže, nemám ponětí, čí zasněně ironický hlas nás upozorní, abychom neplýtvali slzami a nedávali svou páteř za třtinu, netuším, kdo vznese protest proti vrahům kázajícím na rohu ulice o morálce. A nejsem si jistá, zda jsme už dospěli natolik, abychom nebyli sami sobě drábem a úslužně nepřikyvovali hlásání, že když se tvoří dějiny, nemá smysl štkát pro hlavy na míse. Vím jen, že ač legenda odešla, neměli bychom si už kvůli ní plést bukvy s latinou, měnit pravdu ve lhaní a rýt držkou v zemi. ()

Amarcord_1

60% - Karel Kryl byl a vždy bude skvělej. Bohužel tenhle dokument je prostě diletatntským fiaskem. Nevím, co bych napsal víc. Kdyby si Karel Kryl sednul do budky z někdejšího televizního pořadu Vox Populi, byl by výsledek podobný, možná lepší o absenci mizerné kompozice a střihu kohokoli kdo tohle točil. Veliká škoda promarněné příležitosti. Jen kvůli Krylovi a jeho odkazu nehodnotím hůř. ()

• Po smrti Karla Kryla v roce 1994 Dušan Rapoš vzal nepoužité záběry a rozhovory a sestavil z nich poctu Karlu Krylovi s názvem Bratříčku, zavřel jsi vrátka. (Ištván87)