Vějíř lady Windermerové

Vejár lady Windermerovej

Romantický / Komedie / Drama

USA / Španělsko / Itálie / Velká Británie, 2004, 89 min

Mike Barker

Oscar Wilde (divadelní hra)

Ben Seresin

Jonathan English

Neil Farrell

Scénografie:

Ben Scott

Kostýmy:

John Bloomfield

Film ako taký taký ma trošíčku sklamal, nejako som očakával ešte väčší glanc (nie že by to moji obľúbenci nezvádali, ale iba Helen Hunt bola tá pravá - i keď uznajme, v úlohe najvďačnejšej)... Duch nadovšetko milovaného dandyho Oscara Wildea však zostal (i keď to už dnes nie je taký nášup), no beztak si zo všetkého najviac budem pamätať hlášku (resp. to, ako bola prednesená), ktorá s dejom až tak veľmi nesúvisela. Nech sa páči: Lord Darlington: "I like America. Name me another society that's gone from barbarism to decadence without bothering to create a civilization in between." --- Tuppy: "A tribute to American efficiency."(8.12.2006)

Duchaplný příběh je celý protknut inteligentní konverzací, lehkým humorem a kouzelnými dialogy, tolik typickými pro Oscara Wilda. Herecké obsazení také nemohlo být lepší. Helen Hunt a Scarlett Johansson jsou překrásné a nádherně si konkurují. Kamera hýřící příjemnými světlými i pestrými barvami spolu s uklidńující hudbou a dobovými kostými navážou tu správnou atmosfétu. Je to snímek plný citů, lásky, dojmů a šarmu.(28.9.2007)

Nejen že ta role Scarlet vyloženě sedla, ale zároveň ji neskutečně sluší ty dobové šaty, 30. léta - móda, kterou zbožňuju, kdo by nad těma šatama doslova neslintal :) A Helen Hunt, jako vždy noblesní dáma, ale v roli, ve které sem ji neočekávala, vyložene zazářila, pořád je to sexy baba, co? Film na mě působil stylovým, šarmantním a přirozeným dojmem a příběh má příjemné i méně příjemné momenty - jedním z nich je překvapivé rozuzlení, které jsem vůbec nečekala.... že tzv. mrcha, která se jen tak jeví, je matkou mladičké manželky. Nebo ohromující změna, kterou prošla Scarlet... naprostá bomba ! A navíc, dcera s matkou mají zrovna stejné šaty, no není to úchvatné? Intriky, které sem patří a k tomu upřímné vztahy, které dodávají dostatek emocí, které plní své kouzlo.(20.3.2009)

Vynikající text Oscara Wildea, který srší vtipnými bonmoty hlavně na věčné a vděčné téma vztahu mužů a žen. K tomu pár výborných herců (Helen Hunt, Scarlett Johansson, Tom Wilkinson, Milena Vukotic) a výsledkem by měla být parádní komedie. Jenže není. Narozdíl od Wildeových komedií tomu chybí švih a spád. Tohle jede jen napůl plynu a ani obsazení dvou zásadních mužských rolí se moc nepovedlo.(16.11.2006)

"Manželství je jako místnost bez oken. Každým okamžikem je v ní těsněji. Zpočátku jen o centimetry, ale po čase se stísněnost stává nesnesitelnou..." Že tento výrok paní Erlynnové nemusí vždycky platit, se snaží dokázat snímek podle hry Oscara Wilda. A zároveň nám ukazuje, jak dotěrné a nechutné jsou drby, obzvlášť od dam vyšších kruhů, které nemají celé dny na práci nic jiného (kromě venčení svých psích mazlíčků). Přiznávám, že po poslední adaptaci Wildovy hry, kterou jsem viděl (Jak je důležité míti Filipa), která se dle mého názoru hrubě nezdařila (i přes pozitivní kritiky), jsem měl před shlédnutím mírné obavy. Ale na druhou stranu to vyvažovala účast mé oblíbené Scarlett Johanssonové, o které kdybych tu měl napsat, že vypadala skvostně, tak to zdaleka nevystihuje míru mého vnímání, takže jsem se na film zároveň těšil. Kromě nádherné a roztomile hravé, čestné a nevinně vyhlížející Scarlett mě zaujaly i výkony ostatního hereckého osazenstva. Navíc celý film je nesen v kvalitně vystřiženém dobovém duchu včetně výborné výpravy, dialogy jsou vypointované včetně několika výborných bonmotů a citátů, které stojí za povšimnutí. Tenhle film je velice příjemný a líbil se mi. Byla to vítaná změna oproti většině ostatních snímků a mohu jenom doporučit pro romanticky naladěné diváky. Režie: ****, Scénář: ****, Herci: *****, Výprva/Kostýmy: *****, Hudba: ***(12.1.2007)