Vějíř lady Windermerové

Vejár lady Windermerovej

Romantický / Komedie / Drama

USA / Španělsko / Itálie / Velká Británie, 2004, 89 min

Mike Barker

Oscar Wilde (divadelní hra)

Ben Seresin

Neil Farrell

Scénografie:

Ben Scott

Kostýmy:

John Bloomfield

Rozpočet $-miliónovTržby USA $238,609Tržby Celosvetovo $6,877,842║ Kráska Scarlett Johansson sa ako vždy stáva potešením pre oči, v jej nežnej polohe manželky žijúcej v počiatku neohroziteľnom manželstve. Zvrat nastáva keď sa do neho vmiesi postava hraná herečkou Helen Hunt a potom sa začnú diať čudesné veci smerujúce k uplnému rozvráteniu. Rozohraný príbeh ponúkne vypäté scénky plné tajností, vyznejúce v plnej kráse samotným záverom ale dokým sa ich rozriešenia dočkáme, prežijeme krušné chvíle v doprovode tých najpodlejších klebiet aké len unudené zbohatlícke pánstvo vysediavace na Italskej ryviere môže napadnúť. V koncepte možno jednoduchý príbeh ale v konečnom výsledku intenzívne vyznejúci, aj vďaka zanietenému prejavu zúčastnených hercov. /80%/(29.10.2008)

Miluju hry, humor a dvojsečné bonmoty Oscara Wildea, a vždycky mě potěší, když narazím na nějakou vydařenou filmovou adaptaci. Což je i tento zapeklitý případ cizího vějíře a vypečených vztahů. Helen Hunt je dokonalá, Mark Umbers neruší a být Scarlett Johansson sympatičtější, bylo by moje hodnocení kompletním souhvězdím.(19.6.2015)

Jelikož nejsem zrovna cílovou skupinou romantických filmů, tento film jsem shlédl víceméně omylem – nechtělo se mi zvednout z divanu. Důkazem, že i lenost může přinést jistá positiva, nechť je konstatování, že tak příjemný film jsem už hodně dlouho neviděl. Pravda, Scarlett Johansson mne permanentně štvala (vždy když se objevila mi naskočila jistá desetiletá holčička, kterou bych (a nejen já) s potěšením roztrhl jako hada), neustále dělala divné xichty... Lámu si hlavu, co na ní atraktivní, bohatý finanční poradce viděl. Trochu mne otravoval několikrát použitý vtípek, kdy si maminka (Milena Vukotic) půjčovala dalekohled své dcery, která ho měla na řemínku okolo krku a ta se vždy musela k mamince naklonit, aby ho tato mohla přiložit k očím. Opakované užití, byť čehokoli kvalitního, aby snad nebylo přehlédnuto (Václav Havel opakováním sledoval úplně jiné cíle), ukazuje na ješitnost tvůrce (zde režizéra), či prozrazuje povznesený názor na diváctvo, kterému je nezbytné skvosty servírovat přímo pod nos... Trochu jsem byl nesvůj, když jsem si uvědomil, že postavy pronášejí citáty slavných (některé mám v profilu) coby moudra (těšil jsem se, že si v titulcích ověřím, zda scénáristou náhodou nebyl Michal Viewegh – těsně vedle!), ale brzy jsem si na ně zvykl a bral je jako ilustraci úrovně komunikace v lepší společnosti. Film byl plný nedorozumění, záměn, nepodložených domněnek a lásky (jak se na dívadle sluší), ale bylo toho tak akorát a proto byl (co do vztahů) dost poučný. Tuto dobu mám rád a tak celkový umělecký dojem je velmi dobrý a byl jsem potěšen, že jsem film (byť omylem) viděl.(25.8.2016)

• deepspace101

"Ameriku miluju. Ukažte mi zemi, která přešla od barbarství k dekadenci, aniž se mezitím obtěžovala vytvářením civilizace." Lze takovou repliku pronést zcela suše a bez vtipu? Ano, lze. Čeho se u adaptací nejvíc bojím a co současně očekávám s největším napětím a zvědavostí, je scenáristova a režisérova invence. A Good Woman Howarda Himelsteina a Mikea Barkera se snaží být komedií i moralizujícím dramatem, ale střílí slepými náboji a neumí naplnit podstatu ani jednoho. Nedokáže správným způsobem vyplnit "dutost" Wildeových postav a humor ztratil veškerý jeho švih, jiskru a eleganci. Nejvtipnější je obsazení Helen Hunt do role protřelé "prostopášnice" a Scarlett Johansson do úlohy počestné manželky. Hunt sice jako inteligentní žena, která dokáže během okamžiku okouzlit muže, vypadá roztomile, ale nedostává mnoho prostoru, aby mohla svůj part pořádně rozehrát. O Johansson platí totéž. Většina ostatních herců je nevýrazná a stejně nevýrazné jsou i jejich výkony. "Ženy nevěří ženám, ani muži nevěří ženám, takže ženám nevěří nikdo." Nedá se věřit ani tomuto filmu.(9.7.2011)

Helen Hunt je prostě kost největší a umí to nosit :) Johansson zase jako naivní, nevinná ženuška, která bude pečovat o svého manžílka za každou cenu. Krásně pohodové, stylové, skvěle dobově znázorněné a hlavně to všechno jde se vším ruku v ruce a film uteče, aniž bysme si toho všimly :) Zcela souhlasím s komentářem "Lima", jelikož tam je řečeno vše :) Rozhodně se znovu někdy na film podívám a i originál se mi líbil :)(9.8.2014)