Vějíř lady Windermerové

• Austrálie

Romantický / Komedie / Drama

USA / Španělsko / Itálie / Velká Británie, 2004, 89 min

Mike Barker

Oscar Wilde (divadelní hra)

Ben Seresin

Neil Farrell

Scénografie:

Ben Scott

Kostýmy:

John Bloomfield

A jsem na rozpacích. Úvodní část mě totiž prakticky nijak nenadchla a přišlo mi to skoro až nezajímavé. Už už jsem chtěl DVD z přehrávače vyndat, ale dodíval jsem se. Přibližně od poloviny je ale tento film o dost zajímavější a smysluplný. Nakonec se mi hodně líbila hlavně Scarlet Johansson, role jí vyloženě slušela. Jak projevem, tak i vizuálně. Takže pocity mám smíšené a tudíž dávám za tři.(15.3.2010)

Nicim nevnucujuca sa kostymova drama, ktora mi lahkostou rozpravania pripomenula Bozsku Juliu, naproti ktorej vsak nema skvely zaver, za ktory by som dal aspon ciastocne vyssie hodnotenie. Takze pre mna len dalsi pekne natoceny, dobre odohrany a slusne napisany pribeh, na ktory casom zrejme uplne zabudnem.(29.5.2008)

Nebola to až taká kostýmová nuda, ako som predpokladal, práve naopak. Nielen časté bonmoty starších pánov to oživovali, ale aj samotná myšlienka na záver ma príjemne prekvapila. A nielen jedna, bolo ich tam dosť. Len škoda, že som sa nedozvedel, prečo to hlavné tajomstvo muselo byť také tajomné, že chcelo zostať tajomstvom až do samého záveru. –––– Některé ženy přinášejí štěstí kamkoli přijdou. Jiné, když odejdou. Já dělám obojí. –––– O manželství přemýšlím velmi. Proto jsem svodobný. –––– Tu chybu jste udėlala vy, je to vaše břímě. Neste je! Přiznáním byste je předala tomu, koho milujete.(26.9.2016)

"Manželství je jako místnost bez oken. Každým okamžikem je v ní těsněji. Zpočátku jen o centimetry, ale po čase se stísněnost stává nesnesitelnou..." Že tento výrok paní Erlynnové nemusí vždycky platit, se snaží dokázat snímek podle hry Oscara Wilda. A zároveň nám ukazuje, jak dotěrné a nechutné jsou drby, obzvlášť od dam vyšších kruhů, které nemají celé dny na práci nic jiného (kromě venčení svých psích mazlíčků). Přiznávám, že po poslední adaptaci Wildovy hry, kterou jsem viděl (Jak je důležité míti Filipa), která se dle mého názoru hrubě nezdařila (i přes pozitivní kritiky), jsem měl před shlédnutím mírné obavy. Ale na druhou stranu to vyvažovala účast mé oblíbené Scarlett Johanssonové, o které kdybych tu měl napsat, že vypadala skvostně, tak to zdaleka nevystihuje míru mého vnímání, takže jsem se na film zároveň těšil. Kromě nádherné a roztomile hravé, čestné a nevinně vyhlížející Scarlett mě zaujaly i výkony ostatního hereckého osazenstva. Navíc celý film je nesen v kvalitně vystřiženém dobovém duchu včetně výborné výpravy, dialogy jsou vypointované včetně několika výborných bonmotů a citátů, které stojí za povšimnutí. Tenhle film je velice příjemný a líbil se mi. Byla to vítaná změna oproti většině ostatních snímků a mohu jenom doporučit pro romanticky naladěné diváky. Režie: ****, Scénář: ****, Herci: *****, Výprva/Kostýmy: *****, Hudba: ***(12.1.2007)

Miluju hry, humor a dvojsečné bonmoty Oscara Wildea, a vždycky mě potěší, když narazím na nějakou vydařenou filmovou adaptaci. Což je i tento zapeklitý případ cizího vějíře a vypečených vztahů. Helen Hunt je dokonalá, Mark Umbers neruší a být Scarlett Johansson sympatičtější, bylo by moje hodnocení kompletním souhvězdím.(19.6.2015)