poster

O Terezce a paní Madam (TV film)

Pohádka

Československo, 1976, 45 min

 • Ezis
  ****

  Hrom do bubnu, to je ale ukřičená pohádka! Ale protože je taky originální, vtipná a jazykově bohatá, nemůžu dát méně než čtyři hvězdičky. Knihy Josefa Hanzlíka srší fantazií a optimismem a nejinak je tomu v této pohádce. A herci scénáři rozhodně dělají čest, od charismatického Jaromíra Hanzlíka (jeden Hanzlík asi nestačil :-)) až po tři rádce a krále Vinkláře, který tu skutečně vypadal jako otec Libušky Šafránkové. Ta tu přes svou roztomilost předvedla, že umí výborně zahrát i ne zrovna roztomilé slečny, a Iva Janžurová excelovala. Takovéhle pohádky bych svým dětem s klidem pustila.(7.10.2011)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Hrom do bubnu, já bych paní Madam za to, co předvedla parapletem na kulečníkovém stole .... poslala vykládat passiáns někam pod stůl. Princezny Libušky Šafránkové vždycky byly krásné, půvabné, roztomilé a tak nějak samozřejmě princeznovsky dokonalé. Ziskuchtiví rádcové jako komicky záporné postavy jsou tak roztomilí, že bych je brala doma. Nevím tedy, k čemu by mi byli a do jakého kouta bych je postavila. Zato pro Tonka bych uplatnění našla. Dříví naštípat, vodu přinést ... jo já vlastně bydlím v paneláku. Tak ho zas nechám té princezně.(23.8.2012)

 • Tommassi3
  **

  "Hrom do bubnu !! Co jsem komu udělal ?!" Stěží si vůbec vzpomenu, kdy naposled filmový dialog dokonaleji vystihoval lépe mé pocity z právě dokoukaného kousku než zde, když s touhle neskutečně nevyrovnanou obludností mám vlastně stejnou potíž jako s další studiovou pohádkou režisérky Koutné, totiž s Princeznou na klíček, která pochází rovněž z pera spisovatele a scénáristy Josefa Hanzlíka, který na straně jedné sice bodoval scénáři k atmosférickým peckám jako Deváté srdce Juraje Herze či Poklad hraběte Chamaré Zdeňka Trošky, aby však opakovaně a především zcela fatálně selhával u prvoplánovitě bizarních rádoby veselých příběhů pro děti, které snad pohádkami ani nelze nazvat, když je však třeba poznamenat, že na výsledných dojmech z těchto pohádkových estrádiček nese stejný díl viny jako Hanzlík - Ne, teď rozhodně nemyslím Jaromíra, který spolu s rozkošně živelnou Libuškou Šafránkovou jediný obstál se ctí !! - i Libuše Koutná, která prostě komediální záležitosti točit neumí, byť si tedy Terezka a paní Madam soudě dle zdejšího hodnocení své diváky najde !! Osobně se však nedokážu smířit s naprosto odpudivými ochotnicky nehereckými výkony našich legend od Jiřího Hrzána až po Jaroslava Moučku, ti se totiž pitvoří jako o život, předvádí gagy tak infantilní, až si mám chuť nasadit pleny, přičemž té vší hrůze vévodí paní herečka Iva Janžurová, veškeré soudnosti prostá, jako upištěná vůbecnefrancouzká zlatokopka paní Madam.. O nesmírně zbytečných a učebnicově nehezkých, nepovedených tricích raději ani nemluvím !! Ne, ne a ještě jednou ne !! Nedodělané necelistvé příběhy pana Hanzlíka jednoduše nejsou pro mě, jeho humor nechápu, a když ten se navíc pod rukama Koutné, která se zas a znovu ne a ne držet svého kopyta a laskavých pohádek, mění ve výjimečně trapné poloestrádní cosi, co mě na televizní obrazovce dokonale irituje, a tak jsem jen nesmírně vděčný tvůrcům, že se tentokrát alespoň vyvarovali otravných písniček, o to je Princezna na klíček ještě bolestivě otravnější, které by dokázali poničit renomé i Vadimu Petrovovi !!(28.9.2014)

 • kingik
  ***

  Úsměvná studiová pohádka z dob, kdy režiséři ještě ovládali svoje řemeslo a herci uměli hrát. Tradice "papundeklových" pohádek žádnou jinou tv zemi nepostihla v takové míře jako tomu bylo u nás. Tvůrci si mohli dovolit v některých tvůrčích počinech i experimentovat s ne tak docela pohádkovými prvky, které dovedně skloubily v rozvernou pohádkovou šarádu, k níž si přizvali špičkové české herce.Tohle je právě jeden z těch případů, kdy se s tradičními pohádkovými schématy pracovalo novou a groteskní formou. Scénář je poměrně jednodušší, cílený na komiku a je napsán tak, aby umožnil hercům improvizovat. Této možnosti se nejlépe zhostila v té době sympatická Líba Šafránková, jejíž bravurní etuda ksichtíků a šklebů zahrnuje opravdu přepestrou škálu. Její rovnocennou soupeřkou je jí Iva Janžurová a její výchovné metody, které nebudou mít na princeznu zrovna pozitivní dopad, a ta se následně rozstoná. To novátorské schéma je nejvíce patrné ve střetech dvou hlavních protichůdných představitelek, kdy je v pohádce přítomno také nejvíce gagů. Ty jsou zhusta originální a ční nad zbytkem. Dobře vyšel i pokus udělat z princezny "holku od vedle" v moderním pojetí i přístupu, co má své slabiny a bojuje s typickými princeznovskými manýry. Dějově to až tak bohaté není. Sázka na groteskní humor v podstatě nedovoluje rozehrát konzistentní dějové jádro. Rámec toho je výborná herecká sestava, jíž dominuje ženské duo, které postupně zatlačí veškerý mužský element. Do té doby to nebyl příliš viděný prvek v oblasti české pohádkové tvorby. Kdo si potrpí na kvalitní technickou stránku, bude notně zklamaný. Triky jsou předpotopní a na obrazové kvalitě citelně zahlodal nemilosrdný zub času. V každém případě ženské trio Koutná-Šafránková-Janžurová předvedlo kvalitu. První jmenovaná dáma se postarala o náležitě řemeslnou režii podbarvenou neotřelými nápady, a ty dvě dámy za ní prokázaly, že jsou to Paní herečky. 60%(12.1.2015)

 • smutnySermir
  ****

  Mel jsem to jako malej strasne rad - hlavne jsem fandil Hanzlikovi, kterej me ted skoro ve vsem neskutecne s..e. No, je to koncert, predevsim Janzurova (pani Madam, chacha, na co my vsechno neprijdeme), Hrzan a pro me genialni a podle me velmi nedoceneny Vlastimil Hasek. Je to prijemne kratke, sdelne, svizne - krasa, pani Libuse Koutna.(1.3.2013)