Znamení ve zdi

• Francie

Maléfique

Fantasy / Horor / Mysteriózní

Francie, 2002, 90 min

Horror - slůvko, za kterým očekáváme strach, hrůzu, zděšení... a které tím pádem nesedí ke "Znamení ve zdi". Drama s fantastickými prvky snad: vyskytne se tajemno, nějaká ta nechutnost pro brutální dušičky a na své si přijdou vyznavači temnoty i klaustrofobici. Nicméně bát se nebudete, pokud nejste hodně chabrus na nervy. Temná atmosféra postupně vyšumí do ztracena, počet lekaček je nula a husí kůži budete mít jedině z herců, kteří jsou enormně odpudiví. Jak by mohla diváka emocionálně oslovit libovolná bytost ze čtveřice vytlemený dement - svalnatě tlustý babochlap s dudama - stará slizká bukvice - nesympatický (ultraslizký) podvodník? Byli mi, s prominutím (i bez něj), naprosto u krdele, doufala jsem teda alespoň v dobrý příběh. Inspirace bizarností ála Clive Barker je z filmu cítit na 100 honů (možná i na 194), ovšem tvůrci nějak nedokázali přitlačit na pilu, výsledek jejich snažení je nedomrlý, nedopečený - čekáte chutné francouzské brambory a dostanete nedovařenou, neosolenou ertepli. Ctitelé žabích stehýnek imho nevyužili slibný potenciál námětu, nedokázali patřičně gradovat tempo, selhali při vtažení diváka do děje (žádná účast s postavami, jejich skon budete sledovat v nejlepším případě s úlevou, že už na ty hnusné ksichty nemusíte koukat) a závěr mi přišel jako podprůměrná epizoda z "Věřte - nevěřte". Zklamání... 55%(6.4.2010)

Cela, 4 (?) muži a ponurá atmosféra vězení. Už jen samotné téma vypadá velice zajímavě. Paquerette opouští vězení po kouscích, Carerre jakožto ředitel firmy si evidentně pohoršil, Jean je knihovník a Marcus má sval, který nemusí posilovat. Každý zde dělá to co umí. A pak zasáhne černá magie, která tyto muže vtáhne do dramatu, na kteréhož konci budou mít všichni ruce od krve...... . Právě provozování černé magie má být to nejzajímavější a táhnout celý film. Ne že by herecké výkony byly nezajímavé, a také zápletka je v pořádku, dokonce délka 1:23 nemíní nikoho zdržovat, ale bohužel konec sráží celkový dojem směrem dolů. Alespoň budu vědět, že každý by měl volit i v těžké chvilce svá přání s rozmyslem.(13.12.2006)

Uznávám, že ústřední nápad a celková atmosféra se nedají hodnotit jinak než pozitivně, ale proboha, co má ten film dál? Otřesné herecky slabé kvarteto hrající ještě otřesnější postavy, z prstu vycucaná (respektive žádná) pravidla (typické pro skoro každé fantasy, proto ten žánr nesnáším) a - no, to je jaksi vše. I přes nespornou pozoruhodnost námětu nemůžu Maléfique považovat za nadprůměrný film.(18.8.2010)

To bylo jak rána mezi oči. Francouzské horory mám poměrně rád, ale tohle jsem opravdu nečekal. Hodně hustá psychologická masírka, tajemná kniha a čtyři dost vymazlené a vyšperkované postavy, každá lepší než druhá. Transsexuál opravdu hustej, dement sice trošku průměrnej, ale stačí zmínka o tom, že sežral svou půlroční sestru a běhá mráz po zádech, ředitel společnosti zpočátku jako jediný reálný a nad věcí týpek, ale nejvíc mě zaujal ten starej chlápek, ten jeho ksicht byl dost děsivej. Pouze tohle všechno stačilo francouzům k tomu, aby natočili atmosférou nabitý, místy i strašidelný horor u něhož nevíte, neprokouknete a napjatě očekáváte, co se bude dít v další minutě. Parádní záležitost.(27.8.2009)

S černou magií si není dobré zahrávat neboť se kouzlo obrátí proti tobě. Toto ponaučení ovšem neznali tihle čtyři muklové, kteří se chtějí za každou cenu dostat ven na svobodu. A tento film potvrzuje jednu skutečnost, kterou jsem si za poslední dobu všiml v hororové produkci, a to, že ne Amerika a ne Asie, ale Evropa je tím svěžím dechem, které vdechuje nové nápady do prohulených plic současného hororu.(10.12.2005)

• - Kameraman tohoto snímku Jean-Marc Bouzou vyhrál v roce 2003 na filmovém festivalu Avignon cenu Prix Vision za nejlepší kameru. (Terva)

• - Před samým natáčením producenta napadlo, že knihy jsou již zastaralé a přemýšlel o náhradě magického deníku za e-book. (Musak)

• - Snímek získal na filmovém festivalu Gérardmer v roce 2003 společně s filmem The Gathering (2002) Zvláštní cenu poroty. (Terva)