Znamení ve zdi

• Francie

Maléfique

Fantasy / Horor / Mysteriózní

Francie, 2002, 90 min

Film zaměřený na 4 kriminálníky uvězněné ve vězenské cele, kteří touží po útěku. V průběhu filmu najdou magickou Knihu spolupracující s Černou Magii. Nápad je skvělý, něco takového jsem doposud neviděl.Transexuál a jeden Magor cannibal, dodávali filmu Humor a o zábavu bylo téměř postaráno, ke Konci se dočkáme i slušně natočeného Gore, jak je u francouzů zvykem, takže já jsem spokojenéj 65%(2.2.2013)

No jako-originální a ujeté je to dost=Jednoho chlapíka v noci straší a sleduje kunda, další týpek kojí třetího ze svých velkých cecků a občas mu usekne prst+ nějáka ta vězeňská sodomie, magie jak z Lovecrafta, atmosféra jak z Barkera.atd..Ale-jako celek to působí tak něják rozpačitě a nedotaženě..Nenudil jsem se ale věřím, že za týden si nevzpomenu, že jsem to viděl.(19.3.2013)

To bylo jak rána mezi oči. Francouzské horory mám poměrně rád, ale tohle jsem opravdu nečekal. Hodně hustá psychologická masírka, tajemná kniha a čtyři dost vymazlené a vyšperkované postavy, každá lepší než druhá. Transsexuál opravdu hustej, dement sice trošku průměrnej, ale stačí zmínka o tom, že sežral svou půlroční sestru a běhá mráz po zádech, ředitel společnosti zpočátku jako jediný reálný a nad věcí týpek, ale nejvíc mě zaujal ten starej chlápek, ten jeho ksicht byl dost děsivej. Pouze tohle všechno stačilo francouzům k tomu, aby natočili atmosférou nabitý, místy i strašidelný horor u něhož nevíte, neprokouknete a napjatě očekáváte, co se bude dít v další minutě. Parádní záležitost.(27.8.2009)

Horror - slůvko, za kterým očekáváme strach, hrůzu, zděšení... a které tím pádem nesedí ke "Znamení ve zdi". Drama s fantastickými prvky snad: vyskytne se tajemno, nějaká ta nechutnost pro brutální dušičky a na své si přijdou vyznavači temnoty i klaustrofobici. Nicméně bát se nebudete, pokud nejste hodně chabrus na nervy. Temná atmosféra postupně vyšumí do ztracena, počet lekaček je nula a husí kůži budete mít jedině z herců, kteří jsou enormně odpudiví. Jak by mohla diváka emocionálně oslovit libovolná bytost ze čtveřice vytlemený dement - svalnatě tlustý babochlap s dudama - stará slizká bukvice - nesympatický (ultraslizký) podvodník? Byli mi, s prominutím (i bez něj), naprosto u krdele, doufala jsem teda alespoň v dobrý příběh. Inspirace bizarností ála Clive Barker je z filmu cítit na 100 honů (možná i na 194), ovšem tvůrci nějak nedokázali přitlačit na pilu, výsledek jejich snažení je nedomrlý, nedopečený - čekáte chutné francouzské brambory a dostanete nedovařenou, neosolenou ertepli. Ctitelé žabích stehýnek imho nevyužili slibný potenciál námětu, nedokázali patřičně gradovat tempo, selhali při vtažení diváka do děje (žádná účast s postavami, jejich skon budete sledovat v nejlepším případě s úlevou, že už na ty hnusné ksichty nemusíte koukat) a závěr mi přišel jako podprůměrná epizoda z "Věřte - nevěřte". Zklamání... 55%(6.4.2010)

Originalita, prostředí a herecké výkony. To jsou evidentní klady filmu. Celkový děj a námět nestojí za nic. Každopádně jde o francouzský snímek, takže ten pohled na hrůzu a děs je úplně jiný než v USA a to je právě ta originalita, která se mi líbí. Stejně jako vězeňské prostředí. Takže tak či onak 3 hvězdičky zasloužené.(18.4.2009)

• - Kameraman tohoto snímku Jean-Marc Bouzou vyhrál v roce 2003 na filmovém festivalu Avignon cenu Prix Vision za nejlepší kameru. (Terva)

• - Před samým natáčením producenta napadlo, že knihy jsou již zastaralé a přemýšlel o náhradě magického deníku za e-book. (Musak)

• - Snímek získal na filmovém festivalu Gérardmer v roce 2003 společně s filmem The Gathering (2002) Zvláštní cenu poroty. (Terva)