poster

Znamení ve zdi

 • Francie

  Maléfique

Fantasy / Horor / Mysteriózní

Francie, 2002, 90 min

 • Phobia
  ***

  Horror - slůvko, za kterým očekáváme strach, hrůzu, zděšení... a které tím pádem nesedí ke "Znamení ve zdi". Drama s fantastickými prvky snad: vyskytne se tajemno, nějaká ta nechutnost pro brutální dušičky a na své si přijdou vyznavači temnoty i klaustrofobici. Nicméně bát se nebudete, pokud nejste hodně chabrus na nervy. Temná atmosféra postupně vyšumí do ztracena, počet lekaček je nula a husí kůži budete mít jedině z herců, kteří jsou enormně odpudiví. Jak by mohla diváka emocionálně oslovit libovolná bytost ze čtveřice vytlemený dement - svalnatě tlustý babochlap s dudama - stará slizká bukvice - nesympatický (ultraslizký) podvodník? Byli mi, s prominutím (i bez něj), naprosto u krdele, doufala jsem teda alespoň v dobrý příběh. Inspirace bizarností ála Clive Barker je z filmu cítit na 100 honů (možná i na 194), ovšem tvůrci nějak nedokázali přitlačit na pilu, výsledek jejich snažení je nedomrlý, nedopečený - čekáte chutné francouzské brambory a dostanete nedovařenou, neosolenou ertepli. Ctitelé žabích stehýnek imho nevyužili slibný potenciál námětu, nedokázali patřičně gradovat tempo, selhali při vtažení diváka do děje (žádná účast s postavami, jejich skon budete sledovat v nejlepším případě s úlevou, že už na ty hnusné ksichty nemusíte koukat) a závěr mi přišel jako podprůměrná epizoda z "Věřte - nevěřte". Zklamání... 55%(6.4.2010)

 • Fr
  ***

  Cela, 4 (?) muži a ponurá atmosféra vězení. Už jen samotné téma vypadá velice zajímavě. Paquerette opouští vězení po kouscích, Carerre jakožto ředitel firmy si evidentně pohoršil, Jean je knihovník a Marcus má sval, který nemusí posilovat. Každý zde dělá to co umí. A pak zasáhne černá magie, která tyto muže vtáhne do dramatu, na kteréhož konci budou mít všichni ruce od krve...... . Právě provozování černé magie má být to nejzajímavější a táhnout celý film. Ne že by herecké výkony byly nezajímavé, a také zápletka je v pořádku, dokonce délka 1:23 nemíní nikoho zdržovat, ale bohužel konec sráží celkový dojem směrem dolů. Alespoň budu vědět, že každý by měl volit i v těžké chvilce svá přání s rozmyslem.(13.12.2006)

 • J*A*S*M
  ***

  Uznávám, že ústřední nápad a celková atmosféra se nedají hodnotit jinak než pozitivně, ale proboha, co má ten film dál? Otřesné herecky slabé kvarteto hrající ještě otřesnější postavy, z prstu vycucaná (respektive žádná) pravidla (typické pro skoro každé fantasy, proto ten žánr nesnáším) a - no, to je jaksi vše. I přes nespornou pozoruhodnost námětu nemůžu Maléfique považovat za nadprůměrný film.(18.8.2010)

 • eraserhead666
  *****

  To bylo jak rána mezi oči. Francouzské horory mám poměrně rád, ale tohle jsem opravdu nečekal. Hodně hustá psychologická masírka, tajemná kniha a čtyři dost vymazlené a vyšperkované postavy, každá lepší než druhá. Transsexuál opravdu hustej, dement sice trošku průměrnej, ale stačí zmínka o tom, že sežral svou půlroční sestru a běhá mráz po zádech, ředitel společnosti zpočátku jako jediný reálný a nad věcí týpek, ale nejvíc mě zaujal ten starej chlápek, ten jeho ksicht byl dost děsivej. Pouze tohle všechno stačilo francouzům k tomu, aby natočili atmosférou nabitý, místy i strašidelný horor u něhož nevíte, neprokouknete a napjatě očekáváte, co se bude dít v další minutě. Parádní záležitost.(27.8.2009)

 • Paldini
  *****

  S černou magií si není dobré zahrávat neboť se kouzlo obrátí proti tobě. Toto ponaučení ovšem neznali tihle čtyři muklové, kteří se chtějí za každou cenu dostat ven na svobodu. A tento film potvrzuje jednu skutečnost, kterou jsem si za poslední dobu všiml v hororové produkci, a to, že ne Amerika a ne Asie, ale Evropa je tím svěžím dechem, které vdechuje nové nápady do prohulených plic současného hororu.(10.12.2005)

 • - Kameraman tohoto snímku Jean-Marc Bouzou vyhrál v roce 2003 na filmovém festivalu Avignon cenu Prix Vision za nejlepší kameru. (Terva)

 • - Před samým natáčením producenta napadlo, že knihy jsou již zastaralé a přemýšlel o náhradě magického deníku za e-book. (Musak)

 • - Snímek získal na filmovém festivalu Gérardmer v roce 2003 společně s filmem The Gathering (2002) Zvláštní cenu poroty. (Terva)