Kalifornie

California

Western

USA, 1947, 97 min

I THOUGHT THIS WAS GOD'S COUNTRY. NOT NO MORE IT AIN'T!! Barbaru moc nemusím, protože mi není prostě moc sympatická a raději bych jí viděl na stavbě jako vodováhu než na plátnech kin. Možná proto nikdy nehrála andělskou mrchu, ale prostě jenom mrchu. Jinak Ray zase válí a závěrečný impakt na Coffinovu haciendu byl výborný. Nechyběl výbuch, strhávání z koně, střelba a adrenalínový souboj na nože mezi Trumbem a Pikem. Celkově se však jedná o průměrný americký western, jakých vzniklo spousty. Tím neříkám, že jsem si film neužil.(6.6.2018)

Na pozadí osidlování Kalifornie a zlaté horečky se odehrává westernový příběh, typický svým dějem i provedením pro dobu vzniku. Černobílí hrdinové, udatný černovlasý klaďas, podlý sbabělý záporák a jeho hrubý zaostalý poskok, krásná žena nalíčená a oblečená dle poslední módy (rozumějte konec 40. let 20 st.) a závěrečné objetí mezi mužem a ženou. Já si myslím, že to v rámci žánru stačí, ne?(28.7.2006)

• Mejsy

Tento film výrazně míchá žánry stejným způsobem jako pejsek s kočičkou vařili dort a se stejným výsledkem. Sice převažuje western, který se zpočátku tváří jako muzikál a od poloviny filmu přejde do politického dramatu. Přesto je to zajímavý pohled na osídlování Kalifornie.(18.8.2003)