Dědictví Ferramontiů

L'eredità Ferramonti

Dedičstvo Ferramontiovcov

The Inheritance

Itálie, 1976, 118 min

Zdání klame. Pod maskou neviňátka se skrývá vlčice prahnoucí po majetku, která aby dosáhla svého cíle se neštítí ničeho. Pomalu plynoucí drama o chtíči, moci a bezmezné touhy po penězích je studií pokřiveného charakteru hlavní hrdinky Ireny, kterou výborně ztvárnila Dominique Sanda. Ta tahá za nitky uvnitř rozhádané rodiny Ferramontiů. Z hereckých výkonů vedle jmenované hlavní ženské představitelky nejvíce zaujme Fabio Testi a Anthony Quinn. Díky dobové výpravě, krásným kostýmům a vynikající hudby Ennia Morriconeho se tenkrát v kině jednalo o dokonalý zážitek.(12.10.2013)

Velmi křehká jsou pouta rodinná. Prohnilá smetánka rodinných příslušníků Ferramontiů v "křížové palbě." Zlá krev vyvěrající z marnivé honby za penězi, touhy vozit se ve zlatém kočáru. Plány potomků však zkříží rafinovaná krasavice andělského vzezření, stanovující vlastní, vychytralá pravidla hry, pravidla falše a předstírání. Mužská ješitnost v sítích decentního dravce. Vypočítavá manipulátorka s cílem dosáhnout nejvyšší mety, postupující krok za krokem na společenském žebříčku, opilá lákadlem prestiže nejvyšší ligy a "hédonistickou" vůní peněz. Mužští členové rodiny jako postelové loutky omámeni femmefatalovskou atraktivitou, zfanatizováni, svedeni a zneužiti pošramoceným chtíčem chamtivosti. Hamižný a proradný motiv budiž po zásluze "odměněn." Trysky zlatého kohoutku jsou navždy utaženy. "Dědictví" vévodí D. Sanda, která modeluje charakter dominy Ireny minimalistickou mnohovrstevnatostí, A. Quinn jako rázný patriarcha rodu a salonně fešný, prostopášný milovník Fabio Testi.(23.10.2013)

Za pět je jednoznačně Dominique Sanda - její pohled fenky, která právě viděla syrové hovězí-)) (scéna v bance). Ale ani zpracování není vůbec špatné - můj první Bolognini - filmy tohoto typu u nás většinou trpěly nedostatkem peněz - tady se to vůbec nepozná. Cítil jsem z toho takové jakoby odevzdání se snazší cestě - Bolognini - určitě si ještě něco pustím, ten pán uměl... Moc nechápu nízké hodnocení - film je v nejlepším slova smyslu "divácký". Možná proto, jak HROZNÉ to téma je??? Pár krásných perverzních záběrů po milování-). Výborná hudba - Morricone opisuje kde se dá, tady hodně Mahlera-)(17.7.2014)

Film startuje výbornou scénou, kde exceluje A. Quinn coby bohatý muž a otec, který si nebere servítky s nikým. Snímek je především o chamtivosti, ženské lsti, přetvářce a prohnanosti, ale také poodhaluje kousek římské společnosti v letech 1880--1885. I přes svou relativní délku nenudí, stále se něco děje. 85%, 18.10.2013.(19.10.2013)

Půvabná intrikánka Irene v podání Dominique Sandy udílí členům rodiny Ferramontiů lekci v přetvářce a manipulaci s těmi druhými a vytře jim zrak. Problém je v tom, že ve snímku není možné se s kýmkoli ztotožnit a držet mu palce, protože prakticky všichni aktéři jsou ovládáni nízkými pudy, chamtivostí a bezohledností. Jde nicméně o velmi solidně natočené a obsazené kostýmní drama z 19. století se slušnou výpravou, takže příznivcům historické podívané se dá bez problémů doporučit. Překvapující je konec, který bez znalosti tehdejšího zákonodárství a panujících mravů je pro dnešního člověka obtížně pochopitelný, a nutno říct, že tvůrci se zásadní zvrat neobtěžovali svým divákům vysvětlit. Celkový dojem: 70 %.(8.11.2017)