The Ghost Breakers

Komedie / Horor

USA, 1940, 82 min

Vcelku vtipná hororová komédia s kvalitnými dekoráciami a prostredím. Hlavnou hviezdou je síce komik Bob Hope, ale nestrháva na seba prílišnú pozornosť, takže vyniknú i ostatní herci.(8.2.2020)

Není to špatný film, ale trpí na všechny možné neduhy komediálních hororů (nebo jakéhokoli jiného žánru, který se míchá s komedií příliš, řekněme, okatě). Na rozdíl od jiných je naštěstí docela vtipný a může za to hlavně "mistr Bob naděje", jak Boba Hopea jednou přeložili čeští tvůrci Simpsonových, který je z ansámblu nejlepší herec a taky to dává jasně najevo. Sekunduje mu hlavně docela hezká Paulette Goddardová a celkem potrhlý scénář, který se snažil nacpat do filmu tak moc jednotlivých propriet, až je z toho ve výsledku nestravitelný guláš, po kterém bolí žaludek. To je asi chyba číslo jedna; druhou je tradiční zapojení zbabělé komické figurky (která není vůbec vtipná) černocha. Zde musím Dextera1 poopravit, na tom, že se zde objevuje, není vůbec nic překvapujícího, naopak - dlouho před rokem výroby tohoto filmu a ještě dlouho po něm Afroameričanům patřily pouze dvě role - sluhové a zbabělé komické figurky (a někdy obojí dohromady). (Rovněž nejde o první zombie komedii atd., ale to je snad jasné.) Taky stopáž je hodně přepálená, asi aby se všechny možné propriety stihly využít, ale kvůli tomu příběh těžce ztrácí tempo a nevytrhne ho ani Goddardová v plavkách. Trochu mě to mrzí, protože úvod v bouřce na Manhattanu dokázal, že vytvořit atmosféru by tvůrci uměli - ani nemusí jít o starý zámek, stačí manhattanský byt, důležité je to kolem, a úvodní scéna je špičková; bohužel v dalším ději se jí film už nepřiblíží. Což je vzhledem k nádherně studiovým exotickým lokacím škoda, protože vypadají parádně. Jenže snímek uvízl na půli cesty mezi dobrým filmem a přitroublou komedií (které má, jak už delší čas pozoruju, tak rád Liquido26 ;-) a výsledný dojem je bohužel trochu rozpačitý.(13.3.2016)

7/10 Výborná komédia so skvelými hláškami Boba Hopea a s rajcovnou Paulette Goddard.(1.11.2020)

Díky ilclassico za titulky. Příjemná hororová komedie, se spoustou vtipných hlášek i situací, kde sice příběh je poměrně jednoduchý a prostinký a přál bych si třeba víc dozvědět o zombie a hlídající paní nebo o pánovi, co do hlavní hrdinky furt vrážel, ale přesto mne to bavilo celou dobu a uteklo, ani nevím jak. Prostě se objeví pár podivných situací, náznaků, nejasností, a pak už to najednou jede a ne a ne se zastavit, festival nápadů. A dokonce jsou zde vtipy na černochy! Tak snad si to nepustí nikdo ze současných mravokárců nebo BLM hnutí. A moc mne potěšilo, že v jedné z jeho prvních rolí vidím Anthony Quinna. Je tu taky mimochodem jedna skvělá hláška na demokraty. Líbila se mi i výprava a pojetí ducha, na tehdejší dobu slušně udělané.(20.12.2020)

Prvý koment. Úplne prvá zombie komédia sa nechala inšpirovať svojimi predchodcami. Po kriminálnej zápletke sa ocitáme na ceste do Karibiku, presnejšie na Kubu. Sympatický pár, ktorému kráľuje Bob Hope v úlohe hláškujúceho flegmoša, ktorý snaží baviť diváka celý film, preskúmava starý hrad v ktorom sa vyskytne nejaký ten duch alebo zombiek. Presnejšie jeden, ale treba povedať, že má masku, ktorá prvýkrát v zombie filme definitívne poukazuje na rozdiel medzi živými a mŕtvymi. Ešte chcem povedať, že som bol vzhľadom na na rok výroby prekvapený, že tu nechýba ustráchaný černoch, ktorý v hláškach obstojne sekunduje hlavnému hrdinovi. -"...the zombie has no will his own, you see it sometimes walking around blindly, with dead eyes, following orders, not knowing what they do, not carying!" -"You mean like democrats?"(7.6.2012)