90% Výtečná záložitost od režiséra, od kterého nemám nakoukaný ani povinný základ, ale budu se snažit. Výtečná zápletka, zajimavé charaktery a jejich psychologie (davní přátelé Belden vs. Morgan), hodně dobré herecké výkony (hlavně Douglas a Quinn) a kvalitní režie a kamera (většina záběrů na Douglase v hotelovém pokoji je excelentní). Škoda že tenhle western není víc známý, měl by být jednou z klasik.(18.1.2009)

Klasicky vystavěný western, který si vystačí s dvěma muži, jednou ženou a čekáním na vlak. Od začátku je jasné, jak vše skončí, ale zápletka je přeci jen trochu propracovanější, takže to není úplná nuda. Vše stojí a padá s výkony Douglase a Quinna, kterým zdatně sekunduje Carolyn Jonesová. Ostatní jsou tu jen do počtu, a mají jen dva úkoly. Nechat se zabít nebo jako "řádní" občané jen očumovat. Kamera, hudba, střih, dekorace, profesionálně slušně odvedené řemeslo.(19.1.2009)

Posledný vlak z Gun Hillu je klasika, ale mne sa pod kožu veľmi nedostala. Napriek tomu, že kráča v šľapajách NA PRAVÉ POLUDNIE a VLAKU DO YUMY, nemá v sebe toľko napätia ani tak dobre prekreslené postavy. Čo je fakt škoda, lebo samotný námet konfliktu dvoch bývalých kamarátov ponúkal solídne možnosti. STRÁŽCA ZÁKONA je miestami podobný ale omnoho lepší...(24.9.2016)

Mať nepodareného syna je možno jedno z najväčších nešťastí človeka. Alebo tak určite bolo na divokom západe. Kde sa totiž veci riešia štýlom oko za oko, zub za zub, tam sa dali očakávať väčšie ako malé straty na životoch. Osobne ma veľmi potešil slovenský dabing Dočolomanského a Kvietika, dokonca som si ich predstavoval v nejakej slovenskej verzii tohto klasického westernového príbehu a mám pocit, že by za Douglasom a Quinnom, čo sa týka charizmy, nijako nezaostávali.(25.3.2017)

Western s výborným obsadenim, výborným priamočiarym dejom a vyvrcholením hodným žánru. Všetko ohraničuje príchod a odchod vlaku a medzi tým sa musí všetko stihnúť. Stihne sa to, spravodlivosti je učinené zadosť, len či tej indiánskej alebo belošskej. –––– Je tady někdo, kdo se nebojí Craiga Beldna? – Hřbitov je plný takovejch. –––– Lindo, uděláš to pro mně? Prosím. – V životě bych si nepomyslela, že použiješ tohle slovo.(2.5.2017)

• - Natáčelo se od 31. března 1958 do 21. května 1958 v Arizoně a Kalifornii. (BMW12)

• - Kvůli scénám z Gun Hillu nechalo studio Paramount postavit 180 metrů kolejí. (PanZahadnyCZ)

• - Celosvětová premiéra proběhla 9. července 1959 v Minneapolis (Minnesota, USA). (BMW12)