Poslední vlak z Gun Hillu

Last Train from Gun Hill

Posledný vlak z Gun Hillu

Western / Drama

USA, 1959, 91 min

Základ to má dostatečně nosný a dobrý, dokonce více než dobrý. Dva letití přátelé, kteří se vzájemně respektují, ale také dva muži, které tíha odpovědnosti k rodu chtě nechtě osudově staví proti sobě. Problém je, že ten základ není nijak rozvoden, schází tomu jakákoli tenze a celkově je to uhlazené více než co jiného a navíc s otravně nesednoucí hudbou. Prospěla by tomu "léčba spaghetti přístupem" a právě za špinavý, vyhrocený a více na psychologii stavící remake bych se vlastně vůbec nezlobil, protože potenciál v tom nesporně je.(17.1.2016)

Nadprůměrný western, který mne udržel v pozornosti především díky postavě šerifa Matta Morgana. Popravdě jsem jeho pomstě neuvěřitelně fandil a doufal jsem, že mu jeho plán vyjde. Nakonec to sice dopadlo tak trochu jinak než jsem čekal, ale i tak jsem byl spokojen. Nakonec však přeci jenom neudělím plný počet, přeci jenom mi na filmu něco lehce vadilo. Možná postoj starého Beldena nebo nejpravděpodobněji naprosto odporný Beldenův syn, který mě neuvěřitelně, ale neuvěřitelně iritoval.(12.7.2011)

Skvelý námet je podtrhnutý aj skvelým spracovaním, len keby to bolo vyrobené neskôr. Pretože je silne cítiť 50. roky - melodramatické vsuvky, zbytočnosť postáv, naťahovanie deja - hlavne v strednej časti, ktorá je postavená len na konvezačnej báze a dnešného diváka skôr nudí. Jednou z takýchto vát je aj budúca Morticia Addamsová - ale to by sme nemohli byť v 50-tkach, aby tam nešupli aj nejakú ženskú. Aspoň, že sa scenár vyhol romancám. Ale na dvojicu hereckých es nemôžem povedať jediné slovko - sadli na tie postavy ako zadok na nočník a ich herecké výkony sú na výbornú. Atmosféra veľakrát dusná a aj niektoré scény sú parádne - napr. keď šerif nesie na pleciach chlapíka v uliciach cudzieho mesta a tie pohľady 'domorodcov' cítiť aj cez obrazovku.(29.4.2017)

Žánrový průměr, který se zaujetím dokoukáte do konce, po skončení filmu si ale nevybavíte žádnou filmařsky nebo příběhově nápaditou scénu (v první půlce jsem si všiml prapodivného střihu, který způsoboval ztrátu tempa a celý film jenom zbytečně natahoval) . Poslední vlak z Gun Hillu je minimalistický western o pár postavách, John Sturges nicméně nebyl žádným mistrným psychologem, ale "pouze" šikovným řemeslníkem schopným ukočírovat zábavné dobrodružné filmy se spoustou postav a akce. Tady mě zaujali pouze oba hlavní představitelé, kteří dokázali dát mnoha scénám potřebnou šťávu a jejich dialogové výměny patří k vrcholům snímku.(28.7.2011)

Tak trochu komorní western. Kirk Douglas si tu střihl roli šerifa, který prahne po pomstě i spravedlnosti. Po smrti své ženy se vydává najít její vrahy. To ho dovede až ke dveřím starého přítele. Vrahem je ovšem jeho syn a jeho otci patří celé město. V takovéto situaci se zákon jen těžko vymáhá. Kirk tedy musí zapojit svůj um, aby se z této složité situace dostal živý. Moc akce tu není a většinou se spíš čeká, ale i tak je to dost napínavé. "Půjdeš botama napřed."(20.6.2020)

• - Celosvětová premiéra proběhla 9. července 1959 v Minneapolis (Minnesota, USA). (BMW12)

• - Kvůli scénám z Gun Hillu nechalo studio Paramount postavit 180 metrů kolejí. (PanZahadnyCZ)

• - Natáčelo se od 31. března 1958 do 21. května 1958 v Arizoně a Kalifornii. (BMW12)