Poslední vlak z Gun Hillu

• slovenský

Posledný vlak z Gun Hillu

Western / Drama

USA, 1959, 91 min

Klasický western, ve kterém předvádějí herecký koncert dva výborní herci, Kirk Douglas a Anthony Quinn. Film o pomstě a spravedlnosti. Vrahové by měli být z svůj hnusný čin spravedlivě potrestáni. Kirk Douglas stojí sám proti zkorumpovanému městečku, kterému vládne tvrdou rukou Anthony Quinn. Film patří k těm lepším, které nám daný žánr předkládá.(18.1.2009)

Lehce nadprůměrný western s Kirkem Douglasem v roli pomstichtivého šerifa Matta Morgana, který se postaví dávnému příteli Craigu Beldenovi (Anthony Quinn) poté, co jeho syn spolu s kumpány znásilní Mattovu ženu. Douglas má sice jisté charisma, ale děj trochu pokulhává a přiznám se, že jsem se místy (včetně závěru) dost nudil. 6/10(28.11.2006)

Menej známy western s jednoduchším príbehom o hľadaní spravodlivosti. Avšak treba uznať, že to tým dvom sadlo a že každá jedna scénka s nimi bola jedno veľké divadlo. Na Kirka Douglesa sa dá pozerať aj keby tam tancoval balet. Na Anthony Quinna detto. A popravde bol som aj zvedavý, ako sa šerif Morgan z tej šlamastiky dostane. Ja som spokojný, na nadpriemer bohato stačí. 75/100(11.4.2020)

Základ to má dostatečně nosný a dobrý, dokonce více než dobrý. Dva letití přátelé, kteří se vzájemně respektují, ale také dva muži, které tíha odpovědnosti k rodu chtě nechtě osudově staví proti sobě. Problém je, že ten základ není nijak rozvoden, schází tomu jakákoli tenze a celkově je to uhlazené více než co jiného a navíc s otravně nesednoucí hudbou. Prospěla by tomu "léčba spaghetti přístupem" a právě za špinavý, vyhrocený a více na psychologii stavící remake bych se vlastně vůbec nezlobil, protože potenciál v tom nesporně je.(17.1.2016)

Nadprůměrný western, který mne udržel v pozornosti především díky postavě šerifa Matta Morgana. Popravdě jsem jeho pomstě neuvěřitelně fandil a doufal jsem, že mu jeho plán vyjde. Nakonec to sice dopadlo tak trochu jinak než jsem čekal, ale i tak jsem byl spokojen. Nakonec však přeci jenom neudělím plný počet, přeci jenom mi na filmu něco lehce vadilo. Možná postoj starého Beldena nebo nejpravděpodobněji naprosto odporný Beldenův syn, který mě neuvěřitelně, ale neuvěřitelně iritoval.(12.7.2011)

• - Kvůli scénám z Gun Hillu nechalo studio Paramount postavit 180 metrů kolejí. (PanZahadnyCZ)

• - Natáčelo se od 31. března 1958 do 21. května 1958 v Arizoně a Kalifornii. (BMW12)

• - Celosvětová premiéra proběhla 9. července 1959 v Minneapolis (Minnesota, USA). (BMW12)