Útěk z Colditzu (TV film)

• Česko

Útěk z pevnosti Colditz

Colditz

Colditz

Drama / Válečný

Velká Británie, 2005, 2x92 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (51)

I přes svou obsáhlou délku zhruba 170 minut, rozdělenou do dvou částí, dokázal tento film upoutat na celou dobu mou pozornost. Nudných či nezajímavých částí zde mnoho nebylo. Naproti válečné tématice a svému námětu mi zpracování a děj přišel místy spíše jako odlehčená verze podobných příběhů. Při sledování jsem se i zasmála vtipným dialogům. Což by rozhodně nevadilo. Jenže postupem času jich bylo stále více. Měla jsem pocit, jako bych sledovala partu mladých kluků na výletě, kteří se rozhodli, že si vyzkouší, jaké by to bylo, kdyby byli někde uvězněni a začnou zkoušet všemožné způsoby úniku. Pobyt v pevnosti nebyl až na pár momentů jakkoli dramatický či drsný. Všichni vojáci spolu vycházeli v pohodě, žádné větší násilnosti, vypadalo, že si svůj pobyt v poklidu užívají. Strážní k nim, i k jejich opakovaným útěkům přistupovali zcela bez zájmu. Co však oceňuji, je závěr filmu, který mě opravdu dostal.(25.1.2011)

1. diel - 75% Príbeh síce klasický a v romantickej línii nám predstavuje v podstate rovnaký príbeh ako Pearl Harbor, ale ako celok to dokáže zaujať. Na TV film veľmi slušná vypráva, fajn dobová atmosféra, herci, ale predovšetkým samotný a impozantný hrad a väzenie v jednom Colditz, ktorý ma zaujal už ako sopliaka keď som hral Commandos 2. Bavilo ma to o to viac, že som film o hrade a väzení Colditz ešte nevidel. 2. diel - 85% O chlp lepšie, hlavne preto, že druhý diel ma narozdiel od prvého už aj finále. Premena Damiana Lewisa postupne robí s Hardyho čoraz viac a viac hlavného hrdinu. Fajn dvojdielny príbeh, záver poteší a ako som už písal vyššie, na TV film fajn dobová atmosféra, kostýmy, vypráva a aj hudba, ale hlavne herci na čele s Hardym, Lewisom a Sophiou Myles. 80% - 4*(24.11.2015)

• Smok

No ale takéto zobrazenie Colditzu, väzenia s najvyššou ostrahou som teda fakt nečakal. Nielen, že úteky vojnových zajatcov sú tu na dennom poriadku a nemci za ne nikoho netrestajú a ani nezastrelia, dokonca borcom dovolia na druhý deň si zahrať aj nejaký ten kriket, pozerať sa ďalekohľadmi z okna, poprípade im donesú nepreskúmané balíčky, v ktorých majú mapy a pilníky. Človek by už len čakal, že sa všetci pekne spolu vyobjímajú a vybozkávajú a nakoniec si vymenia podpisové karty, dresy a zabudnú na tú smiešnu šarvátku, ktorá sa neviem prečo volá 2. svetová vojna. A takýchto logických chýb, ktoré film v mojich očiach degradujú sa filmári dopustili viac. Navyše je dej viac zameraný romanticky, takže ako zarytý vojnovkár som "krásne" 3 hodinky tŕpol, či sa borec z Colditzu dostane naspäť k svojej milej Lizzie a či sa tá nevydá za iného. No jeden by od dojatia slzu z kútika vytlačil. Potešením aspoň Damian Lewis a Tom Hardy (Jason Priestley nie), ktorí ale už mali tú česť hrať aj v lepších vojnových seriáloch.(8.9.2009)

• Snorlax

Tupé melodrama s miniaturními stíny války, v němž jsou hlavní hrdinové neprůstřelní a němečtí vojáci se neumí trefit ani na tři metry.(6.9.2015)

V lásce a ve válce jsou povoleny jakékoli zbraně... Tuto tvář války jsem zatím na filmovém plátně moc nesledovala, osudy zajatých vojáků na německém hradě, ze kterého se jen těžko dostává na svobodu, nejsou na první pohled až tak krušné. Dostávají jídlo, zachází se s nimi slušně, oproti frontě hotový luxus. Britští mládenci ale stejně zažívají neklid, jednoho (Laurence Fox) žene vpřed soutěživost a bojechtivost, další- Jack (Tom Hardy) myslí jen na svoje děvče, které chtěl před odjezdem požádat o ruku, ale zdřevěnělý jazyk a tréma mu to nedovolily. U předešlého útěku pověřil kamaráda Nicka, aby dívce vyřídil, že na ni pořád myslí. Zřejmě ale došlo k nějakému informačnímu šumu, protože když Nick Lizzie v Londýně vyhledá, začne mít jiné úmysly a dokonce zařídí papírově Jackovu smrt. A mezitím zajatci v Německu stále pokoušejí ostražitost svých strážných... Prostě drama, při kterém vyžehlíte prádlo i bez napařovací žehličky a zase můžete řešit, co byste na místě hlavních hrdinů dělali vy.(20.7.2015)

Film o velké lásce a neustálém pokusu o útěk. Dostal jsem se přitom k němu úplnou náhodou - patří totiž mezi jeden z mnoha, který se z části natáčel u nás v Kutné Hoře, a komparzuje v něm někdo z naší rodiny.___ Desátník a posléze (po rychlém povýšení za útěk ze zajateckého tábora v Německu) poručík Nicholas Mc Grade (Damian Lewis) je skvělý záporák, slizoun každým coulem. Kapitán Tom Willis (Laurence Fox) zase neustále zosnuje plány na útěk z vězení Colditz, který se ale ne a ne povést. Půvabná Lizzie Carter (Sophia Myles) - české veřejnosti asi nejvíce známá především jako Isolda z Tristana a Isoldy - je zamilovaná do sympatáka Jacka Rose (Tom Hardy) a zprávě o jeho smrti dlouho odmítá uvěřit.___K tomu všemu si přidejte nevýrazného feťáčka s knírem Rhetta Barkera (Jason Priestley alias Brandon Walsh), malý štěk Pavla Kříže coby spojky v Leipzigu (mimochodem, v Kutné Hoře :-), spoustu dobrosrdečných a za všech okolností patrony šetřících nacistů a dostanete recept zvaný Útěk z Colditzu. Pak se ale musíte rozhodnout, jestli takové skoro tříhodinové meníčko zvládnete bez potíží strávit.(6.7.2008)

• Terva

Tak čerstvé hovna po celém kanále.....totálně nemožné a velice přehnané. Jedna věc mně překvapila...v jakém koliv akčním filmu všichni vědí, kde je sever a kde jih a zde to profesionální voják neví. Láska i válka jsou svině. Vypadá to jako hloupá hra a mně se to moc nelíbilo.(5.9.2009)

Ale jo dá se na to dívat. Romantické drama převlečené do válečného hábitu si na televizní film nevedlo vůbec špatně a podobné filmy ze zásady moc nesleduju. Měl jsem jen strach, aby nebyla celá ta dlouhá stopáž o milostných kecech a o tom, jak se jeden voják snaží dostat pod sukni babě toho druhého. I tohle se dalo překousnout, ale naštěstí se zápletka točí i okolo množství pokusů o útěk z vězení. Tyto pasáže měly akční náboj, tvůrcům se podařilo vytvořit dobrou atmosféru a ani herci si nevedli špatně. Sophia Myles byla ozdobou filmu a potěšila rovněž účast několika českých herců ve vedlejších rolích s Pavlem Křížem v čele.(2.2.2015)

Ve všech je kouska sobeckosti, hlavně se chopit šance a získat výhodu pro sebe. Jinak režimu v Colditzu jsem ve filmu nevěřil, skutečně si tam mohli podle tohoto filmu dělat co chtěli a Němcům to bylo fuk, div ještě vězňům nezpívali vánoční kolegy a nepekli vánočky. Bohužel prostě jen hodně, HODNĚ dlouhý TV film, promarněná příležitost na skutečné druhoválečné drama. Velká škoda. kéž by celý film byl jako jeho konec... ~~~ 2,5*(31.7.2011)

• Paxxx.cz

Velmi zajímavá kapitola války která si doslova říkala o filmové zpracování, ale bohužel tahle verze se nezdařila z několika důvodů. Naprosto zbytečný zde byl přetažený romantický a melodramatický příběh, kterému dali tvůrci tohoto filmu daleko větší prostor než samotnému Colditzu. Dění v táboře působilo místy dost nevěrohodně, ale na druhou stranu zde byly pěkně zachyceny některé legendární pokusy (ten v německých uniformách). Pochválit by se dalo alespoň herecké obsazení Lewis a Hardy, které známe z daleko lepšího BOB. Kdo se tedy chce dozvědět o kapitole Colditzu něco víc, ten by rozhodně měl dát přednost nějakému kvalitnímu dokumentu, který přinese věcná fakta bez dalších zbytečností...4/10.(22.1.2013)

Rozhodně jsem si od toho filmu slibovala více. Vysvětím proč : útěky ze zajateckých táborů nám už ukázaly nemnohé filmy. Jenže všude to bylo " o něčem". Tady se furt připravovaly akce, všichni málem o tom věděli, ale Němci se chovali jako by se nic nedělo. Tomu se přece nedá věřit ! Tak buď už se blížil konec války a všichni na všechno kašlali anebo je zde pokus ukázat, že i velitel tábora (byť Němec) byl slušný člověk a nikoho nezastřelil. Jenomže : zákony války říkají něco jiného a i když připustím, že se Němci chovali jinak k "západním zajatcům" a jinak k Rusům, přesto taková benevolence svědčí buď o naivitě režiséra filmu nebo o debilitě velitele tábora ( o druhé možnosti silně pochybuji). Samozřejmě, že film byl přehnaně dlouhý a místy zcela nudný. DAMIAN LEWIS hrál báječně roli zápornou a SOPHIA MYLES byla roztomilá ve své věrnosti svému snoubenci. Tím neříkám, že je to špatně. Žel bohu mohu dát jenom průměrnou známku a to ještě s velkým sebezapřením.(25.1.2011)

• fallangell

Nechápu jak mohlo někoho napadnout postavit film na dvou hlavních hrdinech, z nichž jeden je celý film na dovolené a mluví o svém mladickém románku a druhý je očividně blázen. Celý film se všichni chovají iracionálně, až bych je za odměnu poslal do plynu, aby poznali co je to válka. A koukajíc do blba recitují texty. Stále nechápu jak jsem vydržel čekat na ten zpackaný konec 3 hodiny, když už po té první bylo jasné jak to dopadne.(28.11.2011)

Zbytečně dlouhé. Nastrkat to všechno alespoň do dvou hodin by dodalo trochu spádu a možná by se z toho nestala čistě televizní záležitost. Takhle ty útěky začnou pomalu unavovat a to, co se děje, nebo spíš neděje v Londýně místy vyloženě nudí. Tvůrci tak mohou hřešit na casting, který se v tomto případě víc než vydařil. Lewis, Hardy a a Sophia Myles patří k mým oblíbeným a neztratil se ani Jason Priestley v roli narkomana a letce kanadské RAF. Škoda, že to nedostal do rukou někdo renomovanější. 50%(2.1.2014)

• ilemas

Nevydržel jsem se dodívat do konce, hrozná nuda, i když filmy o nejrůznějších útěcích mám rád.(19.1.2011)

Benevolentní strážci mi připomínají jednodušší verzi pevnosti Boyard. Už ani ve vězení se nekontroluje jaký je poštovní příjem pilníků?(17.4.2014)

• laik_60

Slabunké, naivné, televízne možno tak pižamová divácka societa si z toho dačo užije. To anglické oddelenie pre utečencov a tie ich pomôcky, to je na smiech, a väzenie ako na zámku .. pche !!!!(25.5.2017)

Tedy já jsem to dokoukala až do konce, vždycky mě zajímá, jestli ten zlý dostane na frak. A jakmile jsem uviděla Damiana Lewise, bylo jasné, který to je. Opravdu odporná role bravurně zahraná. Děj i atmosféra mne zaujaly a některé "detaily" mě tím pádem zase tolik netrápily. Nejsem kritik a z filmu si vybírám to lepší.(19.1.2011)

Dlouhou dobu jsem tento téměř tří hodinový televizní film odkládal, jelikož jsem se bál, že nenaplní mé očekávání. Teď již mohu s čistým svědomím přiznat, že jsem se mýlil. Jedná se totiž o velké překvapení, které si pro nás připravila britská televize, ta se pustila do velmi ošemetného tématu chodu zajateckého tábora během druhé světové války. Nutno podotknout, že je na celou problematiku pohlíženo trochu s nadhledem, nicméně nedá se říci, že by se jednalo o nějakou pohádku. Film vypráví příběh tří britských zajatců, pro které útěk je každodenním chlebem a láska je podmětem pro to nejzákeřnější chování. Ač se na první pohled může zdát, že je film příliš dlouhý, opak je pravdou, jelikož děj nemá výraznější kolísání a udržuje si velmi dobré tempo, takže jsem se ani chvíli nenudil. Herecké výkony hlavních představitelů jsou skvělé a Damian Lewis se zhostil role záporáka na jedničku. Musím podotknout, že mě mile překvapila atmosféra filmu, která je dech beroucí, přes bombardování Londýna až po dobové vykreslení jednotlivých lokalit, vše funguje jak má. Celkově se jedná o nadprůměrné válečné drama, které fanouškům válečných filmů vřele doporučuji. Moje hodnocení 70%(31.12.2012)

Nejprve bych měla napsat, že včera jsem shlédla celé Band of Brothers, což mi při hodnocení Colditzu moc nepomáhá, spíše naopak. Damian Lewis v obouch, ale v tomhle ne až tak skvělý, důvod nejasný... Moc často to nedělám, ale nejprve jsem si přečetla komentáře ostatních. Dobré přečíst si alespoň koment. od uživatele jménem Všežrout, plus odkaz, pár věcem dodá smyslu. PS. Na dvd je na přední straně jako první napsaný P. Kříž, zatímco D. Lewis tam vůbec není.(2.5.2010)

Začnu tím horším, čeho je ve filmu opravdu dost. Neuvěřitelně hodní náckové, kteří dovolují zajatcům víc, než učitelé ve škole. Od záškoláctví ( opakované útěky z pevnosti) až po taháky ( pašování) a odmlouvání. V zásadě hodní chlapíci útěkáře nestřílí, jen jim vždy domluví a potrestají je nějakou tou samotkou a škaredým pohledem. Zajatci si žijí jako prasata v žitě a dopis, nebo balíček od spojenecké armády není vůbec žádný problém. Tyhle okamžiky film dost kazí, ale i tak stojí za podívání. Výborný a přitom odporný Damian Lewis ( Bratrstvo neohrožených) a docela dramatický příběh s milostnou zápletkou a evropským nádechem dávají filmu určité kouzlo, které mě donutilo dát za tři a dodívat se do konce.(8.8.2011)

• cab

Ruce pryc od valecne adaptace, ktera se nejspise chtela priblizit Velkemu uteku se Steve McQueen. Dve a pul hodiny prosedene na nastesti pohodlne sedacce byli nekoncici nudou s ktere me nevytrhlo absolutne nic. 20% ze soucitu, za dobry umysl, ale spatne provedeny a Pavla Krize!!!(28.11.2005)

• Becca_

Trochu naivní pohled na válečný zajatecký tábor. Člověk si až řekne, že to mohla být fajn bezpečná schovka před válkou, tak proč ty pokusy o útěk? Ovšem film má být o velké lásce, tak je celkem škoda, že Lizzii si to až tak nebrala. Na film jsem se dívala kvůli Hardymu a za něho jsou ty dvě hvězdy.(7.2.2013)

Zajímavý příběh, ale nedostatečný scénář a mnohdy příliš laciné kulisy...(26.7.2011)

I přes některé nevěrohodné věci či chování (hlavně té Lizzie) jsem byl po celé tři hodiny jako přikovaný a hltal každou minutu. Jak příběh z tábora, tak ten z Londýna mě neuvěřitelně bavili. Navíc McGrade je neuvěřitelně svinskej hajzl, kterého jsem opravdu nenáviděl. Opravdu nelituji jediné minuty, musím dát za pět.(10.4.2014)

• KoleckoR

Nevěřícně kroutím hlavou.... Kdo to tak hloupě vymyslel. Parodie na zajatecký tábor. Více než válečné drama bych to označil jako válečná komedie. Ikdyž mimo skutečnost, bylo to natočeno dobře, nechybělo napětí.(2.1.2011)

Na Útěk z Colditzu jsem se podívala víceméně jen kvůli své momentální posedlosti vším, co se týká Toma Hardyho, a moc ráda bych za něho ještě hvězdu přihodila, ale teď vážně... 3 hodiny?!? TŘI hodiny trvající film, kde se neděje v podstatě nic jinýho, než že se pořád dokola neúspěšně utíká anebo se zamilovaně vzdychá kvůli jedné buchtě, která je mimochodem úplně na facku?!? No... nad příběhem bych ještě přimhouřila oko, protože to jinak není vůbec špatné, ale ta stopáž je vážně "trochu" přepálená. Škoda.(17.1.2012)

Damian Lewis zřejmě rád hraje ve válečných filmech (jeho nejlepší kousek zatím bend of brothers). On se v tom prostě vyžívá, ale role "záporňáka" mu moc nesedí, zvláště v tomto filmu, bych na jeho místě viděl někoho jiného. Film obsahuje i dost romantické prvky, které v tomto díle udělají tu správnou atmosféru a lépe zatáhnou do děje.Přidám hvězdu navíc za scénu z Kutné Hory, před Chrámem sv. Barbory(3.9.2009)

• LudaB1905

Opět opravdu velmi zdlouhavý film navíc s ohraným scénářem zamilovaného vojáka a jejich odloučení, v tom se objeví někdo jinej...a další věc, která mi nešla na rozum, že z pevnosti deno-denně utíkají vězni jak na běžícím pásu a co nějaká opatření, či trestání neúspěšných pokusů? Vůbec nic! a další věc, je že se tam vězni měli jako v bavlnce a měli vše co potřebovali...Se ve vězení měli líp, než dnes spousta lidí doma....:)(21.4.2013)

Zdá se, že si řada lidí neuvědomuje rozdíl mezi tábory koncentračními a tábory zajateckými. V těch zajateckých platily Ženevské konvence (vyjma táborů určených pro ruské vojáky - SSSR na tuto mezinárodní dohodu nepřistoupilo), které jasně říkají, že zajatci, kteří uprchli či se opakovaně o útěk pokusili, mohou být potrestání pouze disciplinárně. Hrad Colditz sloužil jako Oflag IV-C (Offizierslager) pro spojenecké důstojníky, kteří byli právě při pokusu o útěk chyceni. Díky tomu se do něj dostala i řada prominentních a slavných zajatců. Doporučuji si přečíst alespoň článek na Wikipedii, který např. zmiňuje, že samotní zajatci měli často lepší jídlo, než jejich stráže (díky zásilkám Červeného kříže), pořádali různé revue, studovali a dokonce si vyráběli i vlastní alkohol - http://en.wikipedia.org/wiki/Oflag_IV-C V současnosti je hrad přístupný a nachází se v něm i muzeum věnované právě jeho válečnému určení, které jej proslavilo.(24.2.2010)

Válečná minisérie o zajateckém vězení Colditz je film plný intrik, útěků, převleků, podrazů, špinavostí, zrady... Taková válka asi byla, ale určitě nebyla taková, že když neustále utíkáte a snažíte se dostat ven, že právě německá SS nebo "jen" německá armáda Vás nezačne mučit, když přežijete útěk, nebo Vás rovnou neodstřelí jako prázdnou bytost přímo při útěku! To je trochu zpochybnitelné! I kdyby jste zvedli ruce, slitování nečekejte! Dále část příběhu se odehrává v Anglii, kde se mi líbil tentokrát v jiném světle Damian Lewis, který si zahrál záporáka s velkou chutí a doopravdy předvedl solidní výkon! Film je delší, ale myslím, že dostatečně dynamický! Příběhy jednotlivých postav jsou prezentovány velice obstojně, tak nevidím důvod se na tento film podívat někdy v budoucnu zase! Každý by určitě měl motivaci k útěku, zde jich máte několik, stejně tak i způsobů, jak utéct!(2.12.2009)

Nebylo to zdaleka tak strašné, jak nasvědčovala původní hodnocení, která se tu objevila. Ideální dobrodužněromantický slaďák pro dlouhé zimní večery.(15.8.2007)

Na TV film hodně slušné, nicméně tak hladký průběh věznění a útěků se mi zdál hodně nereálný a delší stopáž spíše nudila. Průměr :)(20.12.2014)

• Brano

Jeden z najnudnejších vojnových filmov, aký som kedy videl. Zbytočne dlhý film, ktorý je rozdelený do dvoch dielov. Film som si pozrel hlavne kvôli Lewisovi a Hardymu a za nich pridávam jednu hviezdu naviac.(14.2.2015)

Celkom dobre spracované. Dokonca ani tá dlhá stopáž mi neprekážala. A Tom Hardy aký sopliak :)(8.1.2016)

Příjemný,i když trochu prostinký film,ale dobře natočený,slibné herecké výkony!To vězení mi připadlo trochu jako pionýrský tábor,Němci příliš dobrosrdeční,ale jinak příjemný TV filmeček!!!(15.5.2012)

• pipapa

Zdlouhavý monotónní příběh milostného trojúhelníku na pozadí opakovaných pokusů několika britských vojáků o útěk z věznice/pevnosti Colditz (jedna dějová linie) a bombardování Londýna za 2.světové války a s ním spojená druhá dějová linie. Tyto dvě dějové linie se neustále střídají až k tragickému ukončení/řešení tohoto milostného trojúhelníku. Laurence Fox dává v bleskovém a neúplném full-frontal záběru tušit, že na něm, co se určitých tělesných partií týče, příroda opravdu nešetřila. Tento příjemný zlomek vteřiny ale nespasí více jak tříhodinovou nudu. Pavel Kříž a pár dalších našich herců/hereček se zde mihne v minirolích. Předvedení tohoto nacistického vězení a obrazu některých nacistů mi připadá přinejmenším podivné, málo pravděpodobné, groteskní.(27.7.2017)

• miza

Mě se zdá,že taková asi pravda nebyla.Je až zaražející jakou měli pohodu a klid spojenečtí vězni.Jako by plány na útěk zabíjeli nudu. Prostě si myslím,že to tak růžové nebylo.(20.1.2011)

Uchvatné, zas je Kutná Hora slavná - většinou z naší krásné Jezuitské koleje dělají v letmých záběrech Bastilu či Palác Spravedlnosti, tady je to nacistické vězení....ach jo.... Jinak příjemný film. Bavil mě, ale více než tři hvězdy dát nemohu - zas taková perla to nebyla.(13.10.2011)

Dlouhý, zajímavý, nevím že bych se někdy nudil. První část určitě lepší nežli ta druhá, do který sem vkládal velký očekávání, a i když nepřišlo nějaké skvělé rozuzlení, dopadlo to tak jak to dopadnout mělo. Klasický 4 :)(16.1.2012)

Byl by to dobrý film nebýt té romantické zlopadoušské zápletky tato linka tomu filmu uškodila!!!(13.6.2014)

Průměrný dvoudílný televizní film s několika nesmyslnostmi a hodnými němci. Chvílemi docela napínavé, chvílemi předvídatelné. Jasona Priestley jsem měl problémy poznat, za to čeští herci se přehlédnout nedali.(28.8.2009)

Celkem dívatelný film. Na můj vkus možná zbytečně dlouhý. Nevím, zda mohu soudit, protože 2. SV nikdo z nás díky Bohu nezažil, ale nějak se mi nezdá, že by se váleční zajatci, byť důstojníci, měli ve vězení "tak dobře".(27.4.2010)

• schindler

Jaký asi může být film s kníratým Brandonem Walshem? Televizní slabší průměr.(11.8.2010)

• LeoDraconis

Kdyby se výrazně seškrtala romantická linka, mohlo jít o válečný film. Takhle je to zdlouhavá a značně nudná červená knihovna.(18.1.2011)

Koukám, že se na Útěk z Colditzu zde většina dívá velice kriticky, ale já bych ho nějak extra nepokládal za špatný. Je to pěkný film ukazující tehdejší stav zajatců. Podle mě je velice povedený a pár chyb se zde najde a to jak už někdo říkal je například logka ve věznici, ale nepřikládám tomu velký důraz. Dávám tedy *****(22.1.2011)

Tak vypjaté milostné drama jsem snad ještě neviděl. Samozřejmě jsem se hned taky zamiloval a o to více nadával na toho grázla, který jde za svým i přes mrtvoly a přál mu to nejhorší. Všechno je vlastně jen orámované druhou světovou válkou, která zas tak dramaticky nevypadá ( zvláště to německé vězení, jak nějaký skautský tábor) a tak se nám tvůrci snad snažili říci jen to, že i na straně nepřítele byli džentlmeni a na straně přátel hajzlové. I když jen televizní produkce, celé to vypadá filmově a zaujme.(26.8.2017)

• omega_SK

Večerníček na dobrú nocku ba priam až urážka pre väzňov nacistických beštií. Autorom tohto bludu musel byť buďto totálne zaslepený optimista s ružovými okuliarmi maximálnych rozmerov, alebo bývalý fašista, čo sa týmto snaží vykresliť nemecké hyeny v lepšom svetle. Tu sa väzni hrajkajú volejbal, baseball a kopec iných zábaviek. Na skrátenie dlhej chvíle tu väzni majú úteky z pevnosti za ktoré strážcovia väzňov dobre že neodmeňujú metálami. Po Schindlerovom liste (a ďalších filmoch o krutostiach druhej svetovej vojny) je táto GEBUZiNA DONEBAVOLAJÚCOU DRZOSŤOU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(31.8.2009)

Povedený film z prostředí "útěkářů". Dobře vymyšlený příběh na pozadí skutečných událostív tomto vězení pro válečné zajatce.(23.11.2009)

Ak už to bolo v minulosti akokoľvek, filmové spracovanie sa mi viac než páčilo. Dala som štyri hviezdičky, pretože sa mi tam páčilo pár zásadných vecí. Dĺžka filmu je tak akurát, pretože dej sa pekne rozvíjal a nebolo by pekné, keby tento film napratali do jednej hodiny a dvadsiatich minút. Výber Damiana Lewisa jednoznačne skvelý. Je vidno, že sa vie stotožniť s hocijakou postavou, v tomto prípade s tou zlou, takmer som mu to uverila. Tom Hardy je pre mňa novinka ale nesklamal. Sophia Myles, jej postava ma trochu pobúrila, pretože sa dozvedela o smrti priateľa a o pár dní už viacmenej milovala Nicholasa M. To je trochu nedomyslené, ale neviem ako to bolo v tej dobe, takže tak. Koniec je typický. Dobro vyhráva nad zlom a Nicholas umiera v objatí svojej milovanej, ktorá mu šepká slová "Ty parchant!". Efektné. :-PP A nakoniec, mám vhradu. Neverím, že by nemci boli takí benevolentní a prizerali sa ako utekajú a dali by im ďalších tridsať šancí na to aby sa polepšili a aby neutekali. Na tom by som popracovala.(28.7.2010)

Prekvapený som teda nebol. Okrem poslednej polhodinovky chýbala filmu iskra. Nenudil som sa, ale filmu chýba napätie, akcia, emócie. Slušný priemer, žiadna veľkolepá dráma. 65%(31.12.2015)

Film je zbytečně rozdělený do 2 částí, mohli z něj klidně udělat dalšího "Pána prstenů". Nicméně zajímavé je to, že film téměř neztrácí na tempu. To není nějak extra rychlé, ale příjemně běží do cíle. A to nás drží po celý děj se zajímavými nápady na útěk a s milostným příběhem v docela klidné oblasti. I zvraty (např. smrt umělce) byly nečekané, ale na místě. Takže já jsem byl docela potěšen.(1.9.2016)