Útěk z Colditzu (TV film)

• Česko

Útěk z pevnosti Colditz

Colditz

Colditz

Drama / Válečný

Velká Británie, 2005, 2x92 min

Ve všech je kouska sobeckosti, hlavně se chopit šance a získat výhodu pro sebe. Jinak režimu v Colditzu jsem ve filmu nevěřil, skutečně si tam mohli podle tohoto filmu dělat co chtěli a Němcům to bylo fuk, div ještě vězňům nezpívali vánoční kolegy a nepekli vánočky. Bohužel prostě jen hodně, HODNĚ dlouhý TV film, promarněná příležitost na skutečné druhoválečné drama. Velká škoda. kéž by celý film byl jako jeho konec... ~~~ 2,5*(31.7.2011)

V lásce a ve válce jsou povoleny jakékoli zbraně... Tuto tvář války jsem zatím na filmovém plátně moc nesledovala, osudy zajatých vojáků na německém hradě, ze kterého se jen těžko dostává na svobodu, nejsou na první pohled až tak krušné. Dostávají jídlo, zachází se s nimi slušně, oproti frontě hotový luxus. Britští mládenci ale stejně zažívají neklid, jednoho (Laurence Fox) žene vpřed soutěživost a bojechtivost, další- Jack (Tom Hardy) myslí jen na svoje děvče, které chtěl před odjezdem požádat o ruku, ale zdřevěnělý jazyk a tréma mu to nedovolily. U předešlého útěku pověřil kamaráda Nicka, aby dívce vyřídil, že na ni pořád myslí. Zřejmě ale došlo k nějakému informačnímu šumu, protože když Nick Lizzie v Londýně vyhledá, začne mít jiné úmysly a dokonce zařídí papírově Jackovu smrt. A mezitím zajatci v Německu stále pokoušejí ostražitost svých strážných... Prostě drama, při kterém vyžehlíte prádlo i bez napařovací žehličky a zase můžete řešit, co byste na místě hlavních hrdinů dělali vy.(20.7.2015)

• fallangell

Nechápu jak mohlo někoho napadnout postavit film na dvou hlavních hrdinech, z nichž jeden je celý film na dovolené a mluví o svém mladickém románku a druhý je očividně blázen. Celý film se všichni chovají iracionálně, až bych je za odměnu poslal do plynu, aby poznali co je to válka. A koukajíc do blba recitují texty. Stále nechápu jak jsem vydržel čekat na ten zpackaný konec 3 hodiny, když už po té první bylo jasné jak to dopadne.(28.11.2011)

• Smok

No ale takéto zobrazenie Colditzu, väzenia s najvyššou ostrahou som teda fakt nečakal. Nielen, že úteky vojnových zajatcov sú tu na dennom poriadku a nemci za ne nikoho netrestajú a ani nezastrelia, dokonca borcom dovolia na druhý deň si zahrať aj nejaký ten kriket, pozerať sa ďalekohľadmi z okna, poprípade im donesú nepreskúmané balíčky, v ktorých majú mapy a pilníky. Človek by už len čakal, že sa všetci pekne spolu vyobjímajú a vybozkávajú a nakoniec si vymenia podpisové karty, dresy a zabudnú na tú smiešnu šarvátku, ktorá sa neviem prečo volá 2. svetová vojna. A takýchto logických chýb, ktoré film v mojich očiach degradujú sa filmári dopustili viac. Navyše je dej viac zameraný romanticky, takže ako zarytý vojnovkár som "krásne" 3 hodinky tŕpol, či sa borec z Colditzu dostane naspäť k svojej milej Lizzie a či sa tá nevydá za iného. No jeden by od dojatia slzu z kútika vytlačil. Potešením aspoň Damian Lewis a Tom Hardy (Jason Priestley nie), ktorí ale už mali tú česť hrať aj v lepších vojnových seriáloch.(8.9.2009)

Rozhodně jsem si od toho filmu slibovala více. Vysvětím proč : útěky ze zajateckých táborů nám už ukázaly nemnohé filmy. Jenže všude to bylo " o něčem". Tady se furt připravovaly akce, všichni málem o tom věděli, ale Němci se chovali jako by se nic nedělo. Tomu se přece nedá věřit ! Tak buď už se blížil konec války a všichni na všechno kašlali anebo je zde pokus ukázat, že i velitel tábora (byť Němec) byl slušný člověk a nikoho nezastřelil. Jenomže : zákony války říkají něco jiného a i když připustím, že se Němci chovali jinak k "západním zajatcům" a jinak k Rusům, přesto taková benevolence svědčí buď o naivitě režiséra filmu nebo o debilitě velitele tábora ( o druhé možnosti silně pochybuji). Samozřejmě, že film byl přehnaně dlouhý a místy zcela nudný. DAMIAN LEWIS hrál báječně roli zápornou a SOPHIA MYLES byla roztomilá ve své věrnosti svému snoubenci. Tím neříkám, že je to špatně. Žel bohu mohu dát jenom průměrnou známku a to ještě s velkým sebezapřením.(25.1.2011)

• - Lokomotiva přijíždející na nádraží ve 27. minutě má na přední části viditelné označení 464.002. Jedná se o českou lokomotivu vyráběnou v ČKD.  Dodnes je z této řady zachován právě tento jeden kus.Tyto lokomotivy byly v provozu v letech 1940-1977. (šerminator)

• - Vězení zvenku je hrad Český Šternberk, a zevnitř dnes už neexistující prostory za Jezuitskou kolejí v Kutné Hoře. Vězeňské kobky jsou skutečné a nachází se v prostorách soudní budovy také v Kutné Hoře. (Standik24)

• - Scéna, kdy desátník McGrade (Damian Lewis) vystupuje z vlaku v Londýně, byla natočena na pražském Hlavním nádraží. (šerminator)