poster

The Message

 • Maroko

  Al-Risâlah

 • Kanada

  The Message

 • USA

  The Message

 • USA

  Mohammad: Messenger of God

Drama / Válečný / Životopisný

Libye / Velká Británie / Libanon / Maroko, 1976, 177 min

 • Niktorius
  ***

  Příliš pietní, neživotné a nekreativní zpracování prvopočátků islámu, které skoro vůbec nefunguje jako samostatné dílo, ale spíš jen jako dramatizace některých částí islámské tradice (ač má film úctyhodnou délku, moho důležitých událostí bylo vynecháno) určená pro ty, kteří ji už znají. Co na tom, že postavy doslovně citují známé hadísy a koránské verše, když se tak jednak děje v dosti televizně inscenovaných scénách a druhak se jejich jednání jeví být naprosto nemotivované. Škoda přeškoda, že autorům dočista chyběla autorská invence a nebo neměli dost odvahy jí uvolnit uzdu. Když si ovšem člověk vzpomene na virvál, který dokázalo mezi křesťany způsobit Poslední pokušení Krista a dá si to dohromady s muslimským běsněním kolem mohamedovských "karikatur", tak snad nakonec i uzná, že je to tak v zájmu světového míru lepší. 50%(23.12.2010)

 • Exkvizitor
  **

  Neinvenční náboženská agitka. Skutečnost, že v celém filmu za celou dobu jeho trvání není ukázána hlavní postava by mohla působit téměř jako modernistický narativní experiment (i při vědomí náboženské motivace, kterou film hned v úvodu sám přizná titulkem), kdyby i tento aspekt nebyl pojat naprosto neumětelsky a doslova mechanicky: Viz výrazně nápaditější řešení totožného problému v Ben-Hurovi s jeho neviditelným Ježíšem (i parodie téhož v Životě Briana). Esteticky (výpravou, inscenací herců apod.) pak film celkově působí velmi zastarale a neživotně: zhruba jako kdyby Vávra natočil o dvacet let později znovu Jana Husa bez jediné změny s výjimkou užití širokoúhlého formátu.(2.10.2012)

 • dopitak
  ***

  Neříkám to často, ale tohle absolutně nemá smysl vidět doma, pakliže nemáte vlastní promítací sál. Srovnání v podobném formátu snese jedině Lawrence z Arábie, kterého mimochodem považuji za lepší zážitek. Na vině je především první polovina Message, ve které se dohromady nic neděje. Obě bitvy jsou parádní, taky konec je už zajímavější, i když se nelze divit, že zřejmě nejvíce kvůli němu odpůrci film označují za agitační frašku. Ačkoliv odmítám jakékoliv náboženství, zavrhovat Message, protože je filmem vyprávějícím o vzniku islámu, je blbost. Záběry z pohledu samotného Mohammeda dodávají autentický pocit, skvělá je hudba, díky které dostanete chuť na nějaké to menší arabské turistické dobrodružství (které vás rychle přejde, jakmile v Egyptě dostanete svého prvního faraóna).(30.4.2013)

 • berg.12
  ***

  Film jehož hlavní postavu za celé tři hodiny neuvidíte ani neuslyšíte. Ne, Anthony Quinn skutečně nehraje Mohameda (nýbrž Hamzu) a spatřit tak můžete jen jeho šavli, berlu a vidět jeho očima skrze kameru. Film líčí vznik islámu od tří poslů vyslaných Prorokem až do jeho smrti a řekl bych, že odpovídá pietním biblickým opusům jako třeba "Ježíš Nazaretský" (1977). Na neholywoodskou produkci je zpracování velmi dobré, ve filmu jsou dvě velké bitvy a plusem je i hudba Maurice Jarreho. Film je určen především obci věřících a seznámení se s islámem (popřípadě konfrontaci ideálů s realitou), přesto to jsou tři hodiny, kterých určitě nelituji.(13.11.2007)

 • Fingon
  ***

  Anglická verze filmu silně zaostává za verzí arabskou. Herci bohužel nepůsobí příliš přesvědčivě a skoro to vypadá, že vedlejší postavy byly pouze předabovány z arabštiny. Moje doporučení: máte-li zájem o tento film a máte-li možnost volby, sáhněte raději po verzi pro arabské země (i když je o půl hodiny delší).(6.10.2009)

 • - Přestože je film o Mohamedovi, sám Mohamed se na plátně neobjeví. (zdeny99)

 • - Snímek vyvolal po svém uvedení v USA nepokoje, při kterých zanynuli dva lidé. Zato umírnění muslimové přijali snímek se sympatiemi. (zdeny99)