poster

The Message

 • Maroko

  Al-Risâlah

 • Kanada

  The Message

 • USA

  The Message

 • USA

  Mohammad: Messenger of God

Drama / Válečný / Životopisný

Libye / Velká Británie / Libanon / Maroko, 1976, 177 min

 • Fingon
  ***

  Anglická verze filmu silně zaostává za verzí arabskou. Herci bohužel nepůsobí příliš přesvědčivě a skoro to vypadá, že vedlejší postavy byly pouze předabovány z arabštiny. Moje doporučení: máte-li zájem o tento film a máte-li možnost volby, sáhněte raději po verzi pro arabské země (i když je o půl hodiny delší).(6.10.2009)

 • majo25
  ***

  Pozerať film, v ktorom hlavná postava neprehovorí ani slovo a po celý čas nie je ani na obraze, je pre film veľmi podivné. Všetko za hl. hrdinu je sprostredkované skrz ostatné postavy. Stopu na filmovom zážitku to jednoducho musí zanechať. Ako aj preukrutná 3-hodinová stopáž. Film sa tým chtiac-nechtiac nevyhne viacerým hluchým miestam. Príbeh tvorí naozaj posolstvo, ako hovorí aj sám názov. Posolstvo pre inovercov, čím trochu pripomína propagandu. Inak mu nemožno uprieť veľkovýpravnosť či veľkoleposť. Viacero masových scén, niekoľko na tú dobu dobre zvládných bojových scén, atmosféra kvalitná a taktiež charizmatického Quinna, ktorého ja môžem kedykoľvek. Pritom ani ostatným - vedľajším - hercom nechýba charizma.(17.3.2016)

 • Exkvizitor
  **

  Neinvenční náboženská agitka. Skutečnost, že v celém filmu za celou dobu jeho trvání není ukázána hlavní postava by mohla působit téměř jako modernistický narativní experiment (i při vědomí náboženské motivace, kterou film hned v úvodu sám přizná titulkem), kdyby i tento aspekt nebyl pojat naprosto neumětelsky a doslova mechanicky: Viz výrazně nápaditější řešení totožného problému v Ben-Hurovi s jeho neviditelným Ježíšem (i parodie téhož v Životě Briana). Esteticky (výpravou, inscenací herců apod.) pak film celkově působí velmi zastarale a neživotně: zhruba jako kdyby Vávra natočil o dvacet let později znovu Jana Husa bez jediné změny s výjimkou užití širokoúhlého formátu.(2.10.2012)

 • berg.12
  ***

  Film jehož hlavní postavu za celé tři hodiny neuvidíte ani neuslyšíte. Ne, Anthony Quinn skutečně nehraje Mohameda (nýbrž Hamzu) a spatřit tak můžete jen jeho šavli, berlu a vidět jeho očima skrze kameru. Film líčí vznik islámu od tří poslů vyslaných Prorokem až do jeho smrti a řekl bych, že odpovídá pietním biblickým opusům jako třeba "Ježíš Nazaretský" (1977). Na neholywoodskou produkci je zpracování velmi dobré, ve filmu jsou dvě velké bitvy a plusem je i hudba Maurice Jarreho. Film je určen především obci věřících a seznámení se s islámem (popřípadě konfrontaci ideálů s realitou), přesto to jsou tři hodiny, kterých určitě nelituji.(13.11.2007)

 • Niktorius
  ***

  Příliš pietní, neživotné a nekreativní zpracování prvopočátků islámu, které skoro vůbec nefunguje jako samostatné dílo, ale spíš jen jako dramatizace některých částí islámské tradice (ač má film úctyhodnou délku, moho důležitých událostí bylo vynecháno) určená pro ty, kteří ji už znají. Co na tom, že postavy doslovně citují známé hadísy a koránské verše, když se tak jednak děje v dosti televizně inscenovaných scénách a druhak se jejich jednání jeví být naprosto nemotivované. Škoda přeškoda, že autorům dočista chyběla autorská invence a nebo neměli dost odvahy jí uvolnit uzdu. Když si ovšem člověk vzpomene na virvál, který dokázalo mezi křesťany způsobit Poslední pokušení Krista a dá si to dohromady s muslimským běsněním kolem mohamedovských "karikatur", tak snad nakonec i uzná, že je to tak v zájmu světového míru lepší. 50%(23.12.2010)

 • - Snímek vyvolal po svém uvedení v USA nepokoje, při kterých zanynuli dva lidé. Zato umírnění muslimové přijali snímek se sympatiemi. (zdeny99)

 • - Přestože je film o Mohamedovi, sám Mohamed se na plátně neobjeví. (zdeny99)