Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Melodramatický příběh nevinné venkovské dívky (Ita Rina), která se ve městě protlouká jako prostitutka. Za poslední službu vrahovi odsouzenému na smrt (Josef Rovenský) ji společnost zahrne opovržením, jemuž hrdinka nedokáže vzdorovat. Průkopnický snímek Karla Antona z roku 1930 je známý hlavně jako první český hraný film s dodatečným ozvučením, realizovaným v ateliérech francouzské firmy Gaumont. Hvězdné mezinárodní obsazení, citlivé zpracování předlohy Egona Erwina Kische a inovativní kombinace němých i zvukových výrazových prostředků z filmu dodnes činí dílo evropského významu. (NFA)

(více)

Zajímavosti (10)

  • Film byl natočen jako němý, později byl ozvučen ve Francii v ateliérech Gaumont. Zároveň byly pořízeny verze v německém (Der Galgentoni) a francouzském (Tonischka) jazyce. V Národním filmovém archivu existuje pouze francouzská verze s distribučním názvem Tonischka, z české verze se dochovalo pouze 15,0 m prologu, v němž Karel Hašler zpívá píseň „Hradčany krásné“. [Zdroj: filmovyprehled.cz] (sator)
  • Filmové ateliéry Kavalírka v Košířích vyhořely 25. 10. 1929 v průběhu natáčení filmu, shořelo naprosto všechno včetně natočeného materiálu. (sator)
  • Herečka Antonie Nedošínská později ve svých memoárech uvedla, že se chtěla svojí rolí tvrdé majitelky nevěstince vymanit ze svých klasických představitelek maminek a babiček. Bohužel u diváků to neprošlo a vysloužila si velkou kritiku. (Redyx1)
  • Jedná se o první československý hraný celovečerní zvukový film. (StevenW.)
  • Z této české verze se dochovalo pouze 15,0 m prologu, v němž Karel Hašler zpívá píseň Hradčany krásné. (ČSFD)

Reklama

Reklama