Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Melodramatický příběh nevinné venkovské dívky (Ita Rina), která se ve městě protlouká jako prostitutka. Za poslední službu vrahovi odsouzenému na smrt (Josef Rovenský) ji společnost zahrne opovržením, jemuž hrdinka nedokáže vzdorovat. Průkopnický snímek Karla Antona z roku 1930 je známý hlavně jako první český hraný film s dodatečným ozvučením, realizovaným v ateliérech francouzské firmy Gaumont. Hvězdné mezinárodní obsazení, citlivé zpracování předlohy Egona Erwina Kische a inovativní kombinace němých i zvukových výrazových prostředků z filmu dodnes činí dílo evropského významu. (NFA)

(více)

Zajímavosti (10)

Když struny lkají (1930)

  • V Československu se zvukový film poprvé předvedl o rok a půl dříve, 26. dubna 1929. V tehdejším kině Alhambra v Ústí nad Labem promluvil na diváky tamní průmyslník Georg Schicht - tedy nikoli osobně, ale z filmového záznamu. Majitel firmy, jejíž mýdlo s jelenem se vyrábí dodnes, prozíravě vyzdvihl význam zvukového filmu i jako reklamního média. Na přelomu 20. a 30. let vznikly první české zvukové filmy, dodnes se ale vedou spory o tom, který byl ten první. Kromě Schichtova krátkého spíše reklamního snímku (o němž se navíc neví, kde byl natočen) mají nárok na prvenství tři filmy, všechny zhruba stejně staré. Nejstarší z nich je Tonka Šibenice (1930) režiséra Karla Antona. Melodramatický, původně němý snímek, dodatečně ozvučený v Paříži, měl premiéru v únoru 1930. Zhruba o půl roku později se v kinech představil film natáčený jako zvukový od samého počátku. Dojemný příběh o bývalém houslovém virtuosovi, ve kterém hrál i světoznámý houslista Jaroslav Kocian, se ale spíše než na mluvené slovo, soustředil na hudbu a ruchy. Proto je možné za první skutečně mluvený film považovat i C. a K. polního maršálka (1930) s Vlastou Burianem v hlavní roli, který měl premiéru v říjnu 1930, jen měsíc po Když struny lkají. (Asijon)

Tonka Šibenice (1930)

  • Film byl natáčen jako němý, po požáru Kavalírky byl ozvučen ve Francii. Zároveň byly pořízeny verze v českém, německém a francouzském jazyce. V NFA existuje pouze tato francouzská verze s distribučním názvem Tonischka, z české se dochovalo pouze 15,0 m prologu, v němž Karel Hašler zpívá píseň Hradčany krásné. (ČSFD)

Když struny lkají (1930)

  • Jedná se o v pořadí druhý zvukový film československé provenience. Za úplně první bývá považován film Tonka Šibenice (1930), dodatečně ozvučený v Paříži. Současně jde o první snímek, v němž zazněla první česká filmová píseň. (Dzonysek)

Reklama

Reklama