poster

Unaveni sluncem 2: Odpor

 • ruský

  Utomljonnyje solncem 2: Predstojanije

 • ruský

  Utomlyonnye solntsem 2: Predstoyanie

 • ruský

  Утомлённые солнцем 2: Предстояние

 • anglický

  Burnt by the Sun 2

  (neoficiální název)
 • český

  Unaveni sluncem 2: Exodus

  (festivalový název)
 • anglický

  Burnt by the Sun 2: Intercession

  (neoficiální název)

Drama / Válečný

Rusko / Německo / Francie, 2010, 132 min

Hrají:

Nikita Michalkov, Oleg Meňšikov, Dmitrij Ďužev, Andrej Panin, Vladimir Iljin, Sergej Makoveckij, Artur Smoljaninov, Sergej Garmaš, Pavel Děrevjanko, Valentin Gaft, Alexej Buldakov, Andrej Merzlikin, Alexej Petrenko, Jevgenij Mironov, Naděžda Michalkova, Alexej Věrtkov, Anna Michalkova, Michail Jefremov, Ivan Dobronravov, Maxim Suchanov, Arťom Michalkov, Angelina Mirimskaja, Stěpan Děvonin, Jevgenij Styčkin, Boris Polunin, Alexandr Adabašjan, Arťom Bystrov, Natalja Surkova, Alexandr Mochov, Karim Pakačakov, Viktor Suprun, Maxim Vinogradov, Maxim Važov, Robert Dölle, Viktorija Tolstoganova, Igor Chripunov, Alexandr Pašutin, Daniil Spivakovskij, Sergej Burunov, Dmitrij Mazurov, Rodion Galjučenko, Ilja Obolonkov, Jelena Osipova, Alexandr Golubkov, Oleg Vasilkov, Vlad Tokarev, Jevgenij Sacharov, Taťjana Jermilova, Vjačeslav Ganěnko, Alexandr Borisov, Jevgenij Jermakov, Marija Šukšina, Sergej Něudačin, Jekatěrina Sokolova, Jelena Petrova, Igor Pavlov, Vladimir Těreščenko, Igor Mulev, Alexandr Sťopin, Adam Bulgučev, Sergej Kempo, Jelena Galibina, Gleb Ivanov, Jurij Safarov, Georgios Karajannidis, Oleg Bilik, Jevgenij Smirnov-Ivanickij
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (81)

 • Houdini
  ***

  Zlatá Palma - výběr(12.7.2010)

 • Frajer42
  **

  Rozhodně je zde naprosto propastný rozdíl ve srovnání s prvním dílem. Ona je vlastně totální hloupost tyhle díly srovnávat. Nelze snad ani uvěřit, že oba filmy dělal stejný režisér. Kdybych přesto uvěřit chtěl, tak bych předpokládal, že režisér se bude ve své práci postupně zdokonalovat. Zapomeňme na nějaký psychologický rozvoj postav. Vlastně zapomeňme i na pana Kotova. V tomhle filmu se zrodil nový pan Kotov, který s tím původním ná společný pouze knírek. Když se vám zapomenout podaří, tak tenhle film nemusíte vidět až tak propastně špatně. Bohužel stejně jako poztrácel pan režisér talent režisérský, tak jeho dcera totálně ztratila ten herecký. Scénky, kterých se účastní jsou skutečně příšerné. Pár pěkných a vtipných momentů se ve filmu najít dá, ale jsou to skutečně pouze momenty, jako celek film brutálně nefunguje. Přesto bych ten třetí díl rád viděl. 2*(26.12.2012)

 • Marek1991
  ***

  Voľné pokračovanie po takmer 16 rokoch a veruže riadne dlhé. Dej prekypuje rôznymi zaujímavými scénami, časovými návratmi, viacerými líniami, no rozhodne vojnu neidealizuje, no a ten pátos, či priam nezmyselné detinské scény boli len vyjadrením, že človek potrebuje nádej a vo vojne to tak často býva, že sa ľudia upínajú k nezmyselnostiam, aby všetko nebolo len o zabíjaní a neporazilo ich zo všetkého naokolo. Vo filme mi však napriek tomu chýbalo niečo hlbšie. Je mi jasné, že sovietske reálie boli dosť duchovne chladné, že veci boli chaotické počas vojny a to tu podľa mňa je dosť dobre vyjadrené. Nejaký hlbší dojem z toho nemám, ale ako napísala užívateľka Jezinka.Jezinka, že je to práve o vojne, láske, viere a nádeji.(14.3.2014)

 • Orlau32
  ****

  Neviděla jsem první díl této válečné epopeje, tudíž se mi velmi těžko tento film hodnotí. Některé scény byly zbytečně zdlouhavé, jiné prostě k neuvěření (vystrčený zadek z letadla německého pilota). Když pominu blbost celé akce (protože z německých Messerschmittu se to nedalo uskutečnit), tak taková primitivní letadla na počátku války měli jen Rusové. Kdo sleduje válečné dokumentární filmy, tak ví, že německá Luftwaffe měla nejmodernější stroje té doby a nejrychlejší. Vždyť by to byl konec tohoto letce (disciplinární VÁLEČNÝ SOUD by jej neminul ! a výsledek kulka do týla ! Nehledě k tomu, že tohle se prostě uskutečnit nedá, i kdyby ten německý pilot byl mimořádné hovado. Co jsem však brala jako fakt neoddiskutovatelný, bylo nasazené trestní komando a mladí kadeti (bez vojenské přípravy) do překvapivé první linie na počátku války (napadení Sovětského svazu). Bylo to tak naturalistické, že jsem si vzpomenula na všechna ta vyprávění našich slezských kluků (kteří museli narukovat do Wehrmachtu, protože Slezsko byl Reich). Taková jatka to byla. Špatně nebo vůbec nevyzbrojena ruská armáda, v blatě, dešti, bez jídla, mladí, staří, trestanci, kriminálníci, vojenští kadeti,důstojníci Stalinem "odepsaní" ze života atd., atd... Do toho elitní vyzbrojena německá artmáda s jinou kulturou, jinými zvyky a jiným myšlením. Jak se potom v Rusku chovali, je jiná kapitola a zato je též osud potrestal. Zpět k filmu : byly tam scény, které jsem již v jiných filmech viděla. (Upálení lidé ve stodole (Film"Jdi a dívej se"), omylem vyhozený most, atd. Závěrečná scéna s ohořelým tankistou byla dojemná, ale též nepravděpodobná. Při takových zraněních, jaké měl tento tankista, by byl buď v bezvědomí anebo trpěl tak velkými bolestmi, že i kdyby jej ošetřovala striptérka, tak by to nevnímal. No, ale je to film a nějak to zakončit Michalkov musel. Ale dost jsem byla zklamána, očekávala jsem více. Film má ještě další pokračování. No uvidíme...(12.5.2012)

 • rt12

  Nedodívala (zkusím znovu).(27.5.2014)

 • blackrain
  *****

  Moc přemýšlím, proto mně zajímalo, jak by to mohlo být s postavami a kam by se posunuly, kdyby by byly hozeny do vřavy druhé světové války. Nejsem až takhle přející. Přesto jsem chtěla vědět, jak by to s jejich osudy zamíchalo. Ovšem, jsem jaksi pozapomněla, že se necházíme v Rusku, kde o nejrůznější šílenosti a absurdity není nouze.Nad některými mi zůstal rozum stát. Scéna se Stalinem, kdy si blaženě mlaská nad kouskem chleba s máslem a zavařeninou mi přišla strašné úsměvná a některé věci dokonale zazdila. Vůbec mi ten Stalin přišel jako zrůdná karikatura.(13.11.2017)

 • Toj
  ****

  Tak tohle bylo veliký! Michalkov zcela popřel první díl (co je tosakra za manýry dělat dvojku od inteligentních kouzelných evropských filmů) a vytvořil válečný film.. Michalkov film uvedl s tím, že máme hledat to, co je mimo děj a akci. Bohužel akce je téměř všudy přítomná (s trochou té "metafyziky"). Na druhou stranu nelze filmu brát, že krom perfetního vykreslení války (povinně pouštět všem zeleným mozkům!), válečných zvěrstev s ruskou mentalitou se jedná o snímek, který v sobě něco nese.. Myslím tím ty kouzelné scény (například hrající cikáni) a mnoho okamžíků, které v naprosto geniálně použitém filmovém jazyku zaobírají psychologií podobnými věcmi.. Ovšem mnohdy akce zabíjela vše ostatní.. Roztříštěná narativní struktura spada občas do klišé a já fakt nevím jestli bych neměl hodnotit hůř. Na druhou stranu nemůžu říct, že bych se jen na okamžik nudil, nebo považoval film za zbytečný... Panu Ebenovi, který film uváděl bych milerád vzkázal, že když někdo režisérovi znásilní film zkrácením o půl hodiny a pak nám tuto verzi pustí místo verze původní, že to není žádná dobrá zpráva.. Tenhle přístup k filmu NEPATŘÍ!!(10.7.2010)

 • Chrysopras
  ***

  Přesně jak už je tady zmíněno: je to za hranou. Michalkov hrozně tlačí na pilu, aby to bylo efektní, drsné a dokazovalo krutost války. Mě to nijak významně nezasáhlo ( a to jsem byl na osudy hl. postav hodně zvědavej ), zvlášt když je to dějově spíš výpln směřující ke trojce. Takže čistý průměr, zlatá jednička a tu trojku snad ani nechci vidět. ( 45. KVIFF )(16.7.2010)

 • kaylin
  ***

  Je to mnohem velkolepější ve smyslu produkce a výpravy než první film, však také uběhlo téměř dvacet let. Je vidět, že se Michalkov soustředil na vyprávění jiného příběhu, i když jsou zde některé postavy stejné. Tentokrát už to mělo být víc válečné. A je to místy hodně drsné a nepříjemné, což beru pozitivně.(8.9.2017)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Cannes 2010 - Nominácia na 1. cenu(19.9.2014)

 • kinderman
  **

  Sevřenost původního filmu nahradily obrazy z Velké vlastenecké války, z nichž některé jsou sice působivé, ale dohromady je téma hledání neudrží. Zbývá poučení o tom, proč je dobré si před bojem pořádně naostřit polní lopatku (zvláště pokud jste v trestním praporu a nedisponujete flintou) a že namazat si elitu Rudé armády na pásy tanků je po ránu velmi výživné. Titulek Konec 1.části pak spíše hrozí, než těší.(30.5.2011)

 • Joges
  ****

  Zase tak velký propadák to není. Na tento film je potřeba nahlížet zkrátka jako na ruský film. Není to žádný akční trhák, občas se děj zbytečně táhne a natahuje - škoda. S mentalitou té doby film souvisí (až na občasné přídavky fantazie), herecké výkony jsou náhodou dobré. Tvůrci se snažili podat film s lehkým humorem (Unaveni sluncem 2 mi trochu připomnělo Lazebníka sibiřského - jasný "rukopis" Nikity Michalkova ) i s narůstajícím napětím (mořská plavba na mině byla nápaditá, dojemná).(5.7.2011)

 • sulimo

  Budu pro vlastní zdraví předstírat, že jsem tohle neviděla, a budu se modlit, že to byl jediný a poslední Michalkovův velice nepovedený přešlap.(28.1.2011)

 • Devitka
  *****

  Nejrychlejší 3 hodiny v kině :)(7.11.2010)

 • pakobylka
  ***

  Velice syrový obraz války ... bez příkras a milosrdných lží. Jenomže se mě nedotýká - jakoby přicházel z jiného, na hony vzdáleného světa ... díky zvláštnímu, odosobněnému pohledu kamery, která se soustředí na drobné detaily i na ucelené filmové obrazy - a nelze jí prakticky nic vytknout, přesto ve vás záhy vzbudí dojem, že to není JEJÍ válka ... že vypráví o cizích bojích a cizím utrpení v cizí zemi - v zemi, se kterou ji nic nespojuje ... v zemi, která je jí lhostejná. Snad i proto lehký odstín místy až morbidní absurdity, který dodával sílu - i určité povědomí tíhy pilotnímu filmu, tady působí maličko diletansky a v některých situacích spíš nahlodává pilíře vlastního příběhu. Ve třech časových rovinách se lze docela dobře zorientovat, ale chybí kus srdce, které by tlouklo pro hrdiny, kteří se - ne "unaveni", spíš nemilosrdně spáleni sluncem - navrátili, aby se pokusili navázat nit svých osudů. Možná to nebyl ten nejšťastnější nápad ... z jejich strany, protože víc než co jiného rozmělňuje nemilosrdné finále původního filmu.(7.11.2017)

 • Martin741
  ****

  Opat vyborny film s Michalkovovom, aj ked uz asi kulty ako Lazebnik Sibirsky alebo 12 zrejme nepripravi. Holt, vsetci starneme a Michalkov detto. Vojnove filmy mam rad, tak preto rad pozriem vo filme stav ZSSR v obdobi stalinskych cistiek. Obsahovo a dejovo to uz sice nema na kultovu jednotku z roku 1994 alebo na Lazebnik Sibirsky, ale stale je na co pozerat. Hlavne vdaka bojovym scenam /asi to bude tym, ze Rusi vojnove filmy miluju/. Maxim Suchanov ako Josif Vissarionovic Stalin bol na urovni. 89 %(21.2.2013)

 • Necrotongue
  **

  Pokračování (?) původního filmu mě zmátlo a Nikita Michalkov, jako spoluautor scénáře, riskoval přeražené kotníky, pokud by měl před Annie Wilkes obhájit podivně navazující děj. Generál Kotov byl zastřelen v roce 1936 (původní informace), v roce 1941 (nová informace), nebyl zastřelen vůbec (nejnovější informace). O jeho rodině ani nemluvím. Válečné scény ve mně místy budily dojem, že jde o parodii (defekace, zásah světlicí, Ju 87 vybavený pumovnicí atd.), na druhou stranu musím ocenit vrcholně realistickou scénu, která ukazuje, co všechno je typický chlap ochoten podstoupit, aby přemluvil ženu k odhalení půvabů.(26.2.2018)

 • farmnf
  ***

  Jsem z toho zmaten, protože moje kopie končí nápisem konec 1. části. Druhou jsem nikdy neviděl a nevím, zda to není nějaký fór, zda tedy nějaká druhá je. Nemyslím si, že tato dvojka je opravdu velké Nikitovo selhání, mě se líbí kamera a hudba. První polovina filmu mi příjde zcela skvělá. V druhé se pan Michalkov rozkošatil s fantazií a přešel do amerického válečného akčáku. Hlavně hodně utržených údů! Nebyl on na školení u Bondarčuka? No a závěr je takový symbolický, polonahá sestra u umírajícího tankisty, který ještě neviděl kozy. Všechno kolem na sračku, prostě válka. Závěrem: filmu můžete opravdu cokoliv vytknout ale nudit se nebudete.(23.6.2011)

 • C0r0ner
  ***

  Původní film měl brutální vlezlou atmosféru, která nakonec vyústila přesně tak, jak měla. Války se skoro netýkala. Dvojka nemá atmosféru žádnou, zato se mnohem víc věnuje bojovým scénám. Za sebe musím říct, že to není dobře. Rusáci prostě válečné filmy točit neumí. Původně jsem chtěl vidět i trojku, ale teď už mě k tomu nic nedonutí. 50%(26.11.2016)

 • tomtomtoma
  **

  Silná káva při heroizování původně zemřelého plukovníka Sergeje Petroviče Kotova (sám režisér Nikita Michalkov), jako člena neozbrojené jednotky trestanců za druhé světové války. Stává se z něj mýtus, který se štěstím přežívá střílení vězňů, nálet na vězení, nájezdy tanků a kdo ví co ještě. Jeho dcerka Naďa (Naděžda Michalkova) zase prožívá neuvěřitelné příhody přežití při putování za svým tatínkem, aby se z ní stala profesionální válečná ošetřovatelka. Míťa (Oleg Meňšikov), stále pracující pro KGB, se snaží spravovat to, co sám napáchal a podporuje těžce sužovanou rodinu ve všech směrech a za každých okolností. Výsledkem je monstrózní přehlídka, plná patetického heroizování ruské duše a její odolnosti i za těch nejnepřívětivějších životních situací. Snad všechny situace působí až hodně nepatřičně, je to spíše jen jakási zidealizovaná oslava něčeho, co má zvedat hrdost obyčejného Rusa. Pompézní žvatlání o hrdinství jednotlivců i národa. Hodně silná káva.(11.8.2011)

 • Georgex
  ***

  Na tento film jsem se velice těšil. Nadšen jsem nebyl, zklamán také ne, ale to nic nemění na tom, že jsem čekal daleko více než pouhý průměr. Film začíná parádně, po pár minutách mě vtáhl do děje. Jenomže film poté začně chaoticky přebíhat v čase mezi roky a některé scény mě mátly a chvilku mi trvalo než jsem si všechno po chvíli urovnal. Atmosféru má film parádní, bojové scény jsou důvěryhodné, žádné přehnané hrdinství jako můžeme vidět v podobných válečných filmech, bohužel bojových scen tu moc není. Jako hlavní kámen úrazu vidím několik scén, které se snaží ždímat emoce a působí velice rozpačitě jako vystrčená zadnice z německého letadla. Přehlédnout tyto scény, tak jsem si film vychutnával daleko více.Proti hercům vybraným do hlavních rolí nemám žádnou výtku, svoje role zvládli. Stalina hraje herec jako by mu z oka vypadl. Trochu mi vadila hudba, která na mě vůbec nepůsobila a nepodpořila tak vypjaté scény. Celkově hodnotím film 60% a to hlavně za válečnou část filmu, jelikož příběhově to trochu pokulhávalo a občas až chaoticky přebíhalo mezi události.(2.7.2011)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace