Unaveni sluncem 2: Odpor

Burnt by the Sun 2: Intercession

(neoficiální název)

Drama / Válečný

Rusko / Německo / Francie, 2010, 132 min

45th KVIFF 2010 - OPEN EYES - Otevřené oči (Utomljonnyje solncem 2: Predstojanije / BURNT BY THE SUN 2: EXODUS / Unaveni sluncem 2: Exodus) - Zatím nemám porovnání s prvním dílem, ale nechápu hodnocení odpady a podobně. Nebo by pak musel být první díl něco zcela vyjímečného... - 5. 6. 2011 - 75%(20.8.2011)

16. let po uvedení výborného snímku ´Unaveni sluncem´ se režisér a spoluautor scénáře Nikita Michalkov rozhodl k daným postavám vrátit a vdechnout jim další život. S ohledem na zakončení příběhu to zní krapet nelogicky ale budiž. Sovětský svaz napadlo Německo a tak ruské obyvatele tentokrát postihli krutosti války. Což o to, válečné filmy ruská kinematografie vždy uměla a tak je i tentokrát na co se dívat. Válečné scény jsou dobře provedené a tkví z nich typická stranická věrnost, nelogičnost uvažování i lidská hloupost. Dramatické situace v nelidskosti německé armády a války jako takové jsou citově dosti tlačeny na maximum ke zřejmému soucitu a své absurdnosti. Vyhozený most do povětří plný civilních uprchlíků, letecky zničená loď červeného kříže plného lidí nebo msta německé pěší divize na obyvatelích vesnice ve formě jejich hromadného upálení ve stodole. Postava plukovníka Kotova se ocitla v pracovním lágru, která byla okamžitě po napadení Ruska přeřazena na bojiště. Tady je zajímavá scéna ze zákopů, kdy se k nim přidala jednotka Rudého praporu. Nad tímhle mám trochu pochybnosti, neboť je zřejmé, že jednotky složené z trestanců byli posílány na ty nejtěžší bojiště, kde byla vysoká pravděpodobnost jejich ztráty. Vojáci k nim tedy nemohli být přiřazeny, ale to jen na okraj. Od artového vyznění tentokrát Michalkov upustil a spíše natočil ryze popkornový válečný snímek. Špatný však není, jen my vtom docela vadí americký styl zábavy. Scéna se soudruhem Stalinem jak si vychutnává chleba s máslem a s povidly se tu jeví naprosto zbytečně a ničím nezajímavě. Jestli šlo o zesměšnění, tak tady to vyšlo zcela mimo mísu. Poukazující lidskost je příjemná, ale těžko posoudit jak byla ve své době reálná situace se smrtelně raněným tankistou přející si ještě před smrtí vidět ženské poprsí (které, jak sám říká, v životě neviděl) což vyžaduje po zdravotnici, která to pro něj ze soucitu udělá. Příběh je vyprávěn Dmitriji (Míťa) Andrejeviči Arsenťjevovi, který Kotova v předchozím snímku zatýkal a který se následně od samotného Stalina dozvěděl že žije a byl jím zaúkolován ho najít. Za zmínku také stojí, že se před kameru vrátila i skutečná Michalkova dcera hrající dceru Kotova, která v předchozím snímku jako dětská hvězda naprosto zabodovala. Válečný snímek jakých je spousta, ale co se týče ruské produkce, natočen je velmi dobře.(14.1.2016)

• KmotrLos

Brutální Nikita...já Ti to odpouštím, ale už to víckrát nedělej, ano?(31.8.2011)

• blekekeke

To se o tom všude mluví, jaký je to, a když už se k tomu dostanete, tak tápete proč se o tom tak mluví, když vlastně ani není o čem. Celý odpor je zmatený, zbytečný a nic neřešící, i když se našlo pár světlých chvilek, kdy se to dalo.(16.11.2011)

Já nejsem Michalkovův uražený fanda, takže to tu klidně napálím čtyřmi hvězdami a kašlu na to, že je to jiný film než jednička. Ostatně v jedničce jsem si užíval právě nejvíce scén typu "cvičení civilní obrany" a nebralo mě tolik jemné rodinné předivo, které Michalkov nenápadně utahuje divákovi pomaličku kolem krku, aby v závěru pořádně škubnul. (Mě probralo až to škubnutí.) Takže díky za působivé historky z Velké vlastenecké.(21.11.2011)

2.světová válka naturálně a pravdivě, bez patosu a hrdinů.(20.5.2016)

Nesmyslnost a krutost války v té nejabsurdnější podobě.(6.11.2017)

Výborný film!!!Stojí za zhlédnutí a hodně mě překvapil a kdo zná ty totalitní válečné filmy,určitě nebude zklamaný ,ten film stojí za zhlédnutí!(5.6.2011)

Je jasný, že do prvního dílu to má daleko, nicméně režisérské umění je z filmu znát. Nechci tady opakovat co již bylo řečeno níže, nicméně můj dojem z filmu není až tak špatný. Některé scény jsou až příliš odhadnutelné a účelové, trochu jsem se v ději ztratil, válečné scény mi zklamaly, herecké výkony oscilovaly od vynikajících po slabší. Ale myslím, že stojí za to film vidět. Přeci jen tolik ruských filmů k nám nedorazí a při tom jsou opravdu trochu jiné...(23.6.2011)

• Snakefinger

Po shlédnutí tohoto díla jsem byl taky notně unaven. Časové prostřihy, nejapné vtípky, pokus o sentimentalitu a patos v té nejprimitivnější podobě a v závěru totální nepochopení. Nu což. Až vychladnu, naberu síly tak to zkusím ještě jednou.(14.7.2011)

• Shaman::..

V prvé řadě chci říci, že Michalkova, jako režiséra, si nesmírně vážím a považuji ho za jednoho z největších režisérů. Bohužel teď už nastane to velké ALE! Protentokrát šlápl velký „ruský mědvěd“ totálně vedle. S prvním dílem to má pramálo společného. Formou vyprávění začínaje, přes epizodní příběh(y) a výslednou kvalitou konče. Je to úplně stejné a na hlavu postavené, jako kdyby vznikly filmy Spartakus 2 či Leon 2! Jestli chtěl režisér dát hold Ruským dějinám (které si to bezesporu zaslouží), měl z toho ušetřit legendární postavy generála Kotova a ostatních, které byly tímto činem z charakterových postav degradovány na postavičky. Tím nechci říkat, že herci nehrají dobře. To scénář je naprosto mimo mísu a film působí útržkovitě, který vede odnikud nikam. Nedivím se, že následně byl film upraven jako televizní série. Poslední titulek mluví za vše. Abych jenom nehanil. Některé válečné výjevy působí na diváka opravdu emotivně a tvrdě. Ukazují kvality Michalkova umu. I když některé již známe z jiných filmů, nejsou originální. Některé (scéna s nahou zadnicí či poprsím) jeví známku náhlé zatmění režisérova mozku i střídmého (ne)uvažování. Jedním, vlastně dvěma slovy se dá charakterizovat toto dílo: Velká škoda. Jen doufám, že si Michalkov udělá ještě před důchodem čas na reparát… S novým tématem a postavami samozřejmě.(9.4.2012)

Je to filmař a je jedno komu poklonkuje. Už se zbavme ideologických výkladů a hodnocení.(21.9.2012)

Pokračování dobrých a úspěšných filmů většinou nedosahují původní úrovně a platí to i v tomto případě. Michalkov se vyžívá v násilných válečných scénách a nešetří krví a oddělenými končetinami. Občas z těch jatek dokáže vykouzlit bizarní poetické obrazy (těla mrtvých vojáků postupně zapadávají sněhem, Kotovova dcera se svlékne před umírajícím vojákem). Nějak mi k té hrůze války ale nesedí řada groteskních a místy bohužel spíše trapných scén. Docela mě pobavila úvodní část se Stalinovou hlavou v jeho vlastním dortu, i když je to taky dost infantilní. Co je ale největší problém a mínus tohoto filmu? Na rozdíl od jedničky tu jednotlivé postavy téměř nemají šanci se nějak výrazně a souvisle projevit a vyvíjet. Platí to pro Menšikova i Michalkova, na jejichž skvěle napsaných i zahraných postavách především stála kvalita a síla předchozího dílu. Taky neustálé časoprostorové střihy působí poněkud zmateně a nekoncepčně. Hlavní a taky jedna z mála hodnotnějších myšlenek celého filmu bude zřejmě taková, že kdo má osudem dáno přežít, tak ten přežije opravdu všechno (Kotov a jeho dcera).(31.7.2013)

• Pavelkedar

Neuvěřitelné. Některé scény tak primitivní a přiblblé, jako např.útok německých stíhačů na loď s civilisty. Michalkov musel mít v žíle hóóódně samohonky, jinak si to nedokáži vysvětlit................(12.3.2016)

• Rollo_Tomasi

Na konci prvního Unaveni sluncem bylo uvedeno, že hlavní hrdina zemřel v roce 1936, jeho manželka v roce 1940 a záporák si na konci filmu podřízl žíly (což sice mohl přežít), ale přesto všichni žijí a děj pokračuje, jako by se nechumelilo... Dcera hlavního hrdiny asi rovnou přeskočila pubertu a najednou je z ní dospělá žena. WTF?!?(18.9.2017)

Drsný válečný film : 5 * a 75 % .(6.11.2017)

• limited

První díl mě ve své době dost uchvátil a tak jsem si od pokračování dost sliboval. To co na mě Michalkov ovšem vybalil mi celkem vyrazilo dech. Co si dovolil s takovým obrovským rozpočtem, to chce opravdu kuráž. Není tu v podstatě žádný příběh, jsou tu jen dvě různé časové roviny, v nichž se vyskytují postavy z prvního dílu, rostříštěné do několika spolu moc nesouvisejících scén, mezi kterými se neustále přepíná. Ostatně už úvodní scéna, kde hlavní hrdina ve snové sekvenci Stalinovi boří xicht do jeho dortu napovídá, že tohle bude "trochu jiné". Jednotlivé scény působí neuvěřitelně sugestivně, stejně jako spousta výjevů a obrazů (mluví se tu spíš obrazem, než slovem...tedy to si aspoň myslím já, slouží mi to zároveň jako útěcha, že z dialogů jsem rozumněl tak polovinu, protože jsem to viděl v Ruštině s polskými titulky). Z historicko-vojenského hlediska je film těžce nereálný (spíš jde vstříc surreálnu) a na mnoha místech překračuje hranice absurdna (německý střelec Štuky, který se snaží ze vzduchu vysrat na nemocniční loď, načež mu je po chvíli prdel rozstřelena světlicí). Z jakéhosi "metafyzického" hlediska velmi přesně zachycuje válečné hrůzy. Na výpravě se jinak opravdu nešetřilo, bojové scény patří mezi povedené a několikrát dají vzpomenout na brutální vylodění ve Vojínovi. S hodnocením se zatím nemohu rozhodnout...rozhodně to není film pro každého...(8.9.2010)

Válečný velkofilm Nikity Michalkova. Hrdinové oscarového filmu Unaveni sluncem se vracejí ! Epická sága z ruských dějin pokračuje na bojištích 2. světové války. Píše se rok 1941, bývalý generál Sergej Kotov strávil posledních pět let v gulagu, kam ho poslala mašinérie politických čístek. Během bombardování se mu však podaří uniknout a ocitne se na frontě, kde bojuje, jako obyčejný vojín. Do ruska se totiž valí invaze hitlerových armád. A Stalin je rozhodnut přemoci nepřítele za každou cenu - i kdyby přitom jeho země měla vykrvácet.(19.11.2011)

Vše co od ruského válečného filmu čekáte a chcete, mně se to líbilo. Němcovo prdel visící z letadla i ohořelej tankysta co chce vidět kozy, všechno mně naprosto dostalo. Doporučuju všem :)(9.2.2012)

• Sandai

Ruské válečné filmy mám rád, ale tenhle mi vůbec nesedl. Střídání minulosti, současnosti na bojišti a současnosti nějakého vyšetřování je hodně matoucí a rozptylující. Dvě hvězdy dávám za vynikající bojové scény.(28.4.2014)

Tak trošku vykrádání hrobů. Ale dobré vykrádání hrobů. Znám mnohem horší dvojky a trojky. Sem tam nějaká ta absurditka (např. naprosto nemožné a haluzorní zničení citadely jednou kulkou ostřelovače). Z Michalkova čpí jeho obrovská láska k vlasti a tu vdechnul i svému Kotovovi. Oproti jedničce změna obsazení pouze v osobě Marie. To změna příjemná. Scénu s dortem chápu jako náhradu prvního dílu trilogie, neboť vysvětluje internaci hlavního hrdiny v lágrech, bez nutnosti vidět jedničku. (sám jsem viděl v pořadí 2,3,1) Ale zároveň do trilogie zapadá, jako jakási alegorie vztahu Kotova ke stalinským čistkám a je lhostejno, jestli se kdy odehrála v reálu, či jenom v jeho hlavě, při lágrovém snění.(28.12.2014)