Neznámé radosti

(neoficiální název)
  • Čína Ren xiao yao (více)
Čína / Japonsko / Jižní Korea / Francie, 2002, 112 min

joseee

Film jedného z hlavných predstaviteľov, v Európe stále málo známej, čínskej nezávislej scény. Znalec miestnych pomerov tu nájde aj náznaky horúcich tém a s prekvapením či potešením si uvedomí, že súčasná čínska kinematografia to nie sú len bombastické bojové veľkofilmy. Neznáme potešenia poukazujú na život mladých ľudí v meste Datong okolo roku 2000, generácie ktorá na pozadí prevratných zmien v ČĽR zažíva svoj život bez veľkých snov. Režisér Jia Zhangke však sám priznáva, že ho príliš nezaujíma príbeh, ale skutočný život. Dlhé zábery a zdanlivo nič-nehovoriace scény približujú skutočnosť - okamihy keď si ľudia (diváci) uvedomujú, že žijú. ()

FeiNike

Ošumelosť a bezútešnosť čínskeho predmestia plného poflakujúcich sa loserov je úspešne sprostredkovaná až dokumentárne autentickým spôsobom.. Tento vrcholne naturalistický prístup bez najmenšieho náznaku poetiky [ nevyskytuje sa tu ani len jeden kratučký záber na lúče zapadajúceho slnka presvitajúceho pomedzi paneláky ] je síce príbehu a prostrediu v ktorom sa odohráva prospešný, ale po istom čase aj poriadne ubíjajúci a únavný..Našťastie to sem tam oživujú podarené momenty absurdného humoru..Veľakrát počas sledovania som však mal sto chutí preklikať dej dopredu, lebo režisér akoby bol posadnutý dlhými statickými zábermi bez strihu ktorých nekonečnosť a dovolím si tvrdiť že miestami aj zbytočnosť ma dosť vytáčali..Menej tohto, viac dynamiky vo vývoji deja a tento čínsky nezávislák by sa mi možno aj páčil.. ()