Ride Back, The

Western

USA, 1957, 79 min

Joseph F. Biroc

Frank De Vol

Šerif Chris Hamish (William Conrad) překročí mexické hranice. Putuje do Seralva, aby zatknul dvojnásobného vraha Roberto Kallena (Anthony Quinn), jehož chce přivést zpět do Scottville, kde se s ním má konat proces. Proti očekávání se nechá Kallen zatknout dobrovolně... Inteligentní western o relativitě viny a nedostatečnosti spravedlnosti s perfektním a uchvacujícím Anthonym Quinnem.(18.4.2005)

Perfektní western s charismatickým Anthony Quinnem v jedné z hlavních rolí a Williamem Conradem, jenž tu působí ještě svěžejším dojmem než ve své nejslavnější roli J. L. McCabea v seriálu Jake a tlusťoch. The Ride Back zaujme nejen svým námětem, ale zejména charaktery ústřední dvojice, na nichž je celý příběh postaven. Měnící se vztah, resp. názory jednoho na druhého během jejich putování jsou sice předvídatelné, ale přesto dokáží zapůsobit. Po celou dobu sledování tohoto snímku jsem se nemohl zbavit pocitu, že jsem v ne příliš vzdálené minulosti viděl western s velmi podobným příběhem a vzpomněl jsem si pouze na film Hostiles, avšak nejsem si jistý, zda se nejednalo ještě o nějaký jiný. Každopádně tento počin si ode mě zaslouží plné hodnocení.(23.11.2018)

Netradiční příběh, ve kterém ale asi přeci jenom sympatiemi dáte přednost "Tlusťochovi" Williamu Conradovi. Lita Milan je fakt šťabajzna, a nutno dodat, že její překrásnou rozčilením dmoucí se hruď dokázal kameraman dobře zachytit. Jenom bych upřesnil kolegu Pohrobka, že Kallen se nenechá zatknout tak úplně dobrovolně, vysvětlení je ale složitější a vy se k němu doberte filmem sami.(13.10.2011)

Vzdor poněkud rutinnímu snímání, mj. opomíjejícímu možnost doslovit, prohloubit epické vnímavější krajinnou reflexí, nadprůměrný western. Oslovil mě především silným příběhem umně setkaným s dvěma osobn(ostn)ími dramaty – sestupy obou hrdinů k jejich vlastním nitrům, na jejichž účinnosti má hlavní podíl věrohodné herectví obou představitelů. Skutečná cesta zpět musí být vždy právě takovým ponorem a její cíl musí zůstat až do poslední chvíle (a možná i přes ni) v takové mlze, jak je tomu v tomto filmu. Otevřený konec zde není jen dějovým ozvláštněním, ale opravdovou výzvou k pravdivému ohledu - přes všechna úskalí a bolest.(14.10.2014)

Překvapivě lidskej western.(21.4.2014)