Zamrzlá země

Finsko, 2005, 130 min

Režie:

Aku Louhimies

Předloha:

Lev Nikolajevič Tolstoj (kniha)

Kamera:

Rauno Ronkainen

Jasper Pääkkönen, Mikko Leppilampi, Pamela Tola, Petteri Summanen, Matleena Kuusniemi, Sulevi Peltola, Mikko Kouki, Pertti Sveholm, Samuli Edelmann (více)

Nejdiskutovanější severský film tohoto roku odvážně popisuje moderní život a lidskou zranitelnost v současném Finsku. Silná témata, jako odvaha a nalézání těžké cesty k odpuštění, hrají ústřední roli ve vzájemně se prolínajících epizodách o nezaměstnanosti, alkoholismu, depresi a drogové závislosti. Podobně jako v krátké povídce Lva Tolstého Faux billet, která inspirovala klasický film Roberta Bressona LALRGENT (1983), film Paha maa sleduje cestu, na jejímž počátku je nespravedlnost. Ačkoliv je na počátku řetězce událostí padělaná bankovka, důležitější propojení mezi postavami a okolnostmi pramení z jejich práce (či z jejího nedostatku) a ze stresových situací, které v práci zažívají. Podobně jako jeho krajan Aki Kaurismäki zkoumá režisér Aku Louhimies lidský rozměr práce v mnoha jejích podobách. Kombinací psychologické jasnosti s citlivým pohledem na sociální problémy Paha maa v mnoha ohledech odkazuje na film Ulricha Seidla PSÍ DNY. (MFF Karlovy Vary) (oficiální text distributora)

Martyr

Sfilmovana depresia. Uz na zaciatku vam je jasne, ze sa nejedna o Manez Bolka Polivky ale pojde o ludske nestastie a jeho dosledky zahnane do extremu. Podobnych filmov napr. Crash alebo Babel sa uz natocilo niekolko a vzdy islo o malickost, ktora pohne zivotom viacerych ludi. Film ma vyborny rozbeh, kamera sa nesystematicky sustreduje viacerym osudom, ktore su spojene len malinkym, pre nich neviditelnym spojitkom ktore odstartuje niekedy az neuveritelne situacie. To povazujem za male minus spolu s cca. od polky upadajucim tempom, ked sa dej zenie k nevyhnutnemu a tak trochu ocakavajucemu koncu. Po ohureni skvelymi filmami z Norska a Danska je vsak Paha maa dobry zaciatok pre zblizenie sa s tvorbou z Finska. Ak mate dobru naladu a vas zivot sa ubera smerom vami vytycenym, len sa zamyslite, povrchne polutujete "ludi bezvyznamnych" a pokracujete dalej. V opacnom pripade, ak mate silnu depresiu a v blizkej buducnosti ziaden svetly bod, ktory by vas drzal v presvedceni, ze vsetko bude raz lepsie, presvedcite sa, ze moze byt aj horsie - v tom pripade vsak neradno pozerat. Silnejsie 3 ale len kvoli neprimerane dlhej stopazi a neochote rezisera vniest nejake originalne prvky. ()

Warlukyn

Depresivní výlet do severského života.....doporučuju slečnám a princeznám, který stále žijou ve svém snovém světě a nepoznaly hořkost reality.... ()

koudis11

Tento snímek mě mile překvapil, film ukazuje ztroskotání několika lidí takovou syrovostí a bez přibarvování až z toho běží mráz po zádech, ale přitom jsou některé scény až tragický humorné že jsem se párkrát i zasmál.Aku Louhimies zde ukazuje, že život není vždycký fér.“Jaký je smysl života, když náš pozemský život je peklo? Ale musíme věřit, že na konec se věci zlepší….. jinak nic nedává smysl.“ ()

PATJA

Depresivní, smutné a mrazivé. Občas i k pousmání. Bohužel ale zoufale nepravděpodobné. Jednotlivé lidské osudy filmových postav sice jsou celkem uvěřitelné, avšak jejich propojení je velmi viditelným konstruktem. Navíc film působí tak silným dojmem, že se posere všechno, co se posrat může, že jsem ani necítil sílu koukat dál. Síla smutných konců je v pointě. V tomto filmu však neodvratně celou dobu směřujeme ke špatným koncům, aniž by to diváka jakkoliv překvapovalo. Jen to deprimuje. ()

junxi91

Finům se tohle naturalistické krimi drama opravdu povedlo. Ve filmu jsou hlavními hrdiny alkoholik, zloděj, padělatel a policistka. Jejich osudy nejsou vyprávěny chronologicky, ale střídavě na přeskáčku, takže se člověk musí soustředit a hlídat si, co je minulost a co je současnost a jak souvisí příběh jedné postavy s příběhem druhé postavy. Na začátku filmu je učitel jménem Pertti Smolander propuštěn ze své práce kvůli snižování stavů (přitom současně nastupuje místo něj Antti Arhamo), a má špatnou náladu. Tu si vybije na svém problémovém dospívajícím synovi Nikovi, který doma poslouchá nahlas CD přehrávač a u toho leží v posteli s jointem. Kazeťák prodá svým kamarádům, aby měl na chlast, a syna vyhodí z bytu. Niko se vydává za svým kamarádem Tuomasem a jeho přenádhernou blonďatou přítelkyní Elinou Oravisto. Přidá se k nim a zúčastní se Silvestrovské párty, kde se hulí, chlastá a šňupe kokain. Tuomas má na počítači v grafickém programu 500 eurovou banku, a Niko si ji vytiskne. Pak se s bankovkou vydává do zastavárny, kde si za ni koupí nový CD přehrávač. Prodavačka si toho nevšimne, ale majitel zastavárny už ano a pořádně ji za to seřve. Jistý vidlák a buran s konfederační vlajkou jménem Isto Virtanen jde prodat svou širokoúhlou televizi (svatební dar) do stejné zastavárny a majitel mu za to dá 510 eur, z toho je 500 eur ona falešná bankovka. Isto se pak jde nažrat a ožrat do restaurace a při placení falešnou bankovkou je zatčen jako padělatel. Po výslechu a vyšetření análního otvoru je propuštěn, ale jeho auto mezitím zdemoloval vandal a nechal ho stát jen na špalcích. Isto si to nenechá líbit, vloupá se do Matikainenova autobazaru a odjede si v Range Roveru jako totální king. Matikainen je potom pěkně nasraný a svou zlost si vybije na zkrachovalém podomním prodejci vysavačů a šamponů Teuvo Hurskanenovi, který nesplácí své auto, a tak mu ho vezme. Večer se Teuvo sejde v baru s Istem, který se mu začne vysmívat, že nepije alkohol. Teuvo je totiž bývalý alkoholik, který se čerstvě vyléčil. Teuvo se nechá přesvědčit, a ti dva se nakonec společně ožerou a vezmou si na pokoj jednu starou kurvu. Ta chce Ista a ti dva na to spolu vlítnou, zatímco Teuvo je čumí a osahává je během mrdání na intimních partiích. Isto řekne Teuvovi, ať si to jde rozdat se svým vysavačem, a ten ztratí sebekontrolu a vysavač použije k tomu, aby je oba zabil údery do hlavy. Ráno však svého činu lituje a chce se zabít pomocí hadice od vysavače, kterou nasune na výfuk a prostrčí ji do okna automobilu, ale nakonec z auta vyleze. Do motelu dorazí policistka Hannele, která najde obě mrtvoly v Istově pokoji. Na večírku Tuomasova přítele se Tuomas a Niko rozhodnou vloupat do společnosti Certum a ukrást z ní data. Niko si všimne policistů, ale nepovede se mu upozornit Tuomase. Ten pak utíká před policií a na kolejišti ho pronásleduje Hannele, která však skončí nešťastnou náhodou pod vlakem a umírá. Tuomas je odsouzen na osm let vězení za vraždu. Niko mezitím vydělává peníze tím, že se nechává píchat do prdele od starších chlápků, a pak využije situace a na oplátku ošuká Elinu zezadu. Po propuštění dostane Tuomas od Nika, nyní učitele, skutečnou 500 eurovou bankovku a vypadá to na šťastný konec. To by se ale nesměl Tuomas snažit usmířit s vdovcem po Hannele, kterým není nikdo jiný než učitel ze začátku filmu Antti. Kruh se tedy uzavírá a osudy všech postav jsou už známé. Velice zdařený film o lidech z okraje společnosti, kteří dělají to, co se jim zrovna chce a pokud cítí vůči sobě jakoukoliv křivdu, tak se nebojí se proti ní postavit, bez ohledu na následky. Zcela se se všemi postavami (kromě toho burana) ztotožňuji a jejich jednání chápu, i když neschvaluji. Lidé, kteří jsou hlavními postavami tohoto filmu jsou součástí naši společnosti a zavírat před tím oči je znakem jistého ignorantství a omezenosti. () (méně) (více)

Hank

Stačí tak málo, přijít o zaměstnání, špatně šlápnout, být v nevhodný čas na ještě méně vhodném místě...všechno se sype, hroutí a není úniku... ()

pepino

Film je založen na bázi osudů více lidí které se spojí do jedné mozaiky, stejně jako tomu bylo např u 21 gramů nebo Crash. Podle mého názoru ale z těchto třech vychází Paha maa jako jasný vítěz. Film je dá se říci složen z povídek které naráží na určitá témata jak společenská nebo psychologická tak třeba morální. Finští herci předvedli perfektní herecké výkony které byly posilněny skvělou hudbou, která přesně dokresluje vizuální ztvárnění pocitů a precizní a hodně zajímavou kamerou. Postavy jsou přesně vymezeny, děj sice není časově lineární ale neztratíte se v něm ani na chvíli a nemusíte čekat do konce až vám všechni zapadne do sebe, protože vše se prolíná už během filmu a nikdy neztratíte přehled o situaci. Mám hrozně rád současné severské filmy posledních 10 let a tento mě opět nezklamal, dokonce mě i mile překvapil a hrozně rád ho každému doporučím protože je opravdu vyjímečný. To že si odnesl ceny z festivalů v Moskvě, Goteborgu, Aténách, Lubecku, Bergenu a Leedsu to jen potvrzuje....No co dodat. Jen ať na nás seveřané valí další takto povedené kousky. Budu jim velice vděčný.. ()

jafuska

další severský film, ale bohužel těmto filmům jsem nepřišla na chut a tohle není žádná výjimka, jen průměný film zbytečně dlouhý, sice dama kolem lidí a jejich osudů, ale to je hodně málo, málo emocí, sem tam zmatené, ani sjem vlastně neočekávala, že by to moho být něco extra, na můj vkus až moc vysoké ohodnocení ()

.DukE.

Další severská perlička. Hodně syrové a depresivní. Po zhlédnutí člověk neví, zda má být rád za svůj relativně šťastný život, nebo se zastřelit... ()

dzberry

Bezprostředně po závěrečných titulcích jsem se cítil, jako kdyby se po mně prošla finská hokejová reprezentace v plné výstroji (navíc po prohře se Švédy)... Bác ho! Motýlí efekt s pekelně promrzlými křidélky! Zážitek. Jen mi je líto, že nevím, jak dopadl „pan vysavač“, jeho příběh bohužel vyšuměl otevřenými dveřmi auta, kterým ujížděl bůhví kam... Anebo jsem něco přehlédl? ()

Forsetino

Odvrácená tvář finské společnosti naservírována s typickým severským chladem a syrovostí. Problémy dnešního světa vyhnané do extrému, ale přesto se podobné osudy běžně stávají. Film má ponurou a depresivní atmosféru. Nenabízí řešení, ale je pouze sondou na dno společnosti. ()

mojkl

Velmi povedený, nevšední filmový zážitek. I když je film velmi depresivní. Je třeba podrthnout, že když už na severu začnou "nevyrovnaní" rodiče mlátit svoje ratolesti, ihned se napřáší na sociálku, aby už jim nemohl nikdo dál ubližovat. ()

sutech666

Výborný film. Jeden z najlepšich fínskych filmov. Štýlovo to pripomína trochu Crash. Život má vela podob a Aku Louhimies nám ukázal tú tragickú.. 90%+5% za finštinu. ()

Neth

Osudové mozaiky byly vždycky tématem oblíbeným a často zpracovávaným, u Paha maa jsou ale dovedeny k dokonalosti. Čekala jsem od tohoto filmu hodně a dostala jsem ale ještě víc. Dvě hodiny utekly jako voda, vzpamatovávala jsem se však ještě několik dní. Herci naprosto skuteční, uvěřitelní, přirození, témata silná a výborně rozvedená. Klaním se, pane Louhimiesi, víc takových filmů, prosím. ()

ill

Mrazivá poetika většiny severských filmů tkví v odvaze ukazovat život a svět z jeho tmavé poloviny. Té ve stínu.Svět rozpadajících se hodnot, upadající morálky a rozkládající se osobnosti. Je lidskou přirozeností před tímto oči spíše zavírat a tak sledování reality z tohoto úhlu lze směle nazvat hrdinstvím. A nebo masochismem. ()

hony23

Tato Finlandia mi přišla trochu pančovaná a kocovina se dostavovala už během filmu. Solidně natočené sociální drama, ve kterém se silné okamžiky bohužel střídaly s nudnějšími pasážemi. ()

Váša

Povedený obraz Finska, a potom se když se život sesype. Trochu moc nádod, to scénárista krapet přehnal. Ne, že by to nebylo možné, je dokonce dost pravděpodobné, že se něco podobného pár lidem přihodilo, ale hodí se to do filmu nebo knihy, nebo hodně přibarveného životopisu nějakého chudáka, tudíž je to tu namístě. Navíc Pamela je hvězda (Hän oo tähti). (HOUM! Paha znamená zlá nebo krutá, ale ne zmrzlá.) ()