Zamrzlá země (festivalový název)

• Finsko

Paha maa

Frozen Land

Drama / Krimi

Finsko, 2005, 130 min

Aku Louhimies

Předloha:

Lev Nikolajevič Tolstoj (kniha)

Rauno Ronkainen

Jasper Pääkkönen, Mikko Leppilampi, Pamela Tola, Petteri Summanen, Matleena Kuusniemi, Sulevi Peltola, Mikko Kouki, Pertti Sveholm, Samuli Edelmann, Saara Pakkasvirta, Pekka Valkeejärvi, Susanna Mikkonen, Niklas Hellakoski, Emilia Suoperä, Jonathan Kajander, Paavo Westerberg, Zoja Sazonov, Eija Koskimaa, Jerry Wahlforss, Nora Kajantie, Batu Fere, Miska Kaukonen, Jarmo Hyttinen, Janne Virtanen, Aleksi Mäkelä, Vesa Vierikko, Mats Långbacka, Laura Malmivaara, Markus Saano, Martti Syrjä, Mauri Heikkilä, Veli-Pekka Hänninen, Mikko Rytkönen, Jari Nolvi, Kari Lahdenranta, Amanda Löfman, Heikki Nousiainen, Niina Nurminen, Ahti Hurmalainen, Erkki Herola, Maarit Ristaniemi, Eeva-Liisa Kotaniemi, Matti Ristinen, Eija Mikkonen-Budsko, Annu Uomala, Iris Olsson, Sue Willberg, Petri Kylmänen, Anna-Leena Härkönen, Jouni Mutanen, Jarmo Perälä, Jari Rantala, Tomi Natri, Jaana Jokinen, Veikko Tiihonen, Margareta Hautaniemi, Pentti Viljakainen, Mari-Anna Grönholm, Elina Ilomäki, Maritta Ilomäki, Alpo Nousuniemi, Jaana Heino, Soraja Hagert, Vanessa Heino, Matti Rönkä, Markku Hyvönen, Teemu Mäkelä, Tomi Jokivalli, Sakari Löytönen, Mika Timmerheid, Marco Juselius, Samuli Vaittinen, Arttu Harkki, Petri Nevalainen, Risto Linnus, Jari Leskinen, Sanna Tuppurainen, Netta Koskela, Samuel Laine, Asta Hannula, Gustaf Schildt, Anne Hukkanen, Janne Haapalahti, Taavo Jimmy Tiko, Kimi Seppänen, Santeri Salminen, Jukka Pöllänen, Helvi Hatavara, Mikko Veijalainen, Sara Fabel, Harri-Pekka Virkki

Výborné severské drama, u nějž mi k páté hvězdičce vadil až příliš a zbytečně komplikovaný příběh. Celkově vyprávění vyznívá jednoznačně depresivně. Všechny dějové linky končí špatně a naděje, že svět snad příště nebude tak zlý, zůstává jen ve slovních proklamacích. Zdá se mi že to tak na světě nechodí.(23.1.2010)

Chladná smrť pod kolami vlaku , chladné srdce opilcovo , chladný charakter mrdajúci kámošovu holku , chladná miestnosť s truhlou , chladné sviece a chladné staničné podchody . Všetko chladné v chladnej krajine .(28.8.2010)

Asi najlepšia úloha Jaspera Pääkkönen. Drsný snímok o živote, o tom, ako jedna udalosť rozbehne kolotoč situácií. Po Musta jää, pre mňa najlepšia fínska dráma. Film získal 17 ocenení (v Aténach, Bergene, Göteborgu, Moskve, Jussi vo Fínsku...) a ďalšie dve nominácie.(9.7.2010)

Pesimistické sociální drama, které divákovi představuje celou skvadru osudem drcených postav. Kdyby zůstalo jen u tohoto, asi bych film vypnul, protože zas tolik optimismu na rozdávání nemám, abych se dobrovolně nechal emocionálně ničit sledováním tématických střípků od křivd po sirotky. Naštěstí (pro mě teda na sto procent naštěstí) tohle Aku Louhimies svou šikovností nedopuští, protože celý film je koncipovaný jako povídkáč, přičemž jednotlivé postavy se poměrně frekventovaně setkávají, což zasádně odvádí divákovu pozornost od všudypřítomné pochmurné nálady. Odkaz například na Haoggisův Crash je na místě. Btw. pokud se k tomu dokopu, prostuduju hore uváděnou relaci s LNT. Dá se doporučit, něco přes sedm stovek zhlédnutí je málo. 90%(11.4.2015)

Tarantinovský propletenec příběhů z šedé zóny společnosti, ovšem seversky řádně depresivní a bezútěšný. Ta bezvýchodnost byla tak naléhavě autentická, že jsem si chvílemi až říkal, že i ve Finsku přece musí také někdy vyjít slunce. Ale nevyšlo. Kauzální řetězec, jehož prvohybatelem byla padělaná pětiseteurovka, byl neúprosně civilní, žádná přehnaná akce, žádné efektní střihové přechody či záběry kamer, žádné cool hlášky, pouze civilní běh života, v němž stojí vedle sebe existenční i existenciální. Drsná země - Paha maa...další z úhlů pohledů na to, proč je právě v severských státech největší míra sebevražd...(26.7.2009)

• - Filmovalo sa na viacerých miestach v okolí fínskych Helsínk. (MikaelSVK)

• - Během střihu konečné verze došlo k neshodě, protože režisér Aku Louhimies neschválil verzi, kterou připravilo studio Solar Films. 2. prosince 2004 podal Aku Louhimies žalobu u městského soudu v Helsinkách, kde žádal, aby Solar Films nevydalo verzi filmu, kterou neschválil, pod pokutou 300 000 euro. O pár dní později se spor vyřešil, když Louhimies a producent Markus Selin vytvořili verzi, se kterou souhlasili oba. (Cheeker)