poster

Zamrzlá země (festivalový název)

 • Finsko

  Paha maa

 • anglický

  Frozen Land

Drama / Krimi

Finsko, 2005, 130 min

Režie:

Aku Louhimies

Předloha:

Lev Nikolajevič Tolstoj (kniha)

Kamera:

Rauno Ronkainen

Hrají:

Jasper Pääkkönen, Mikko Leppilampi, Pamela Tola, Petteri Summanen, Matleena Kuusniemi, Sulevi Peltola, Mikko Kouki, Pertti Sveholm, Samuli Edelmann, Saara Pakkasvirta, Pekka Valkeejärvi, Susanna Mikkonen, Niklas Hellakoski, Emilia Suoperä, Jonathan Kajander, Paavo Westerberg, Zoja Sazonov, Eija Koskimaa, Jerry Wahlforss, Nora Kajantie, Batu Fere, Miska Kaukonen, Jarmo Hyttinen, Janne Virtanen, Aleksi Mäkelä, Vesa Vierikko, Mats Långbacka, Laura Malmivaara, Markus Saano, Martti Syrjä, Mauri Heikkilä, Veli-Pekka Hänninen, Mikko Rytkönen, Jari Nolvi, Kari Lahdenranta, Amanda Löfman, Heikki Nousiainen, Niina Nurminen, Ahti Hurmalainen, Erkki Herola, Maarit Ristaniemi, Eeva-Liisa Kotaniemi, Matti Ristinen, Eija Mikkonen-Budsko, Annu Uomala, Iris Olsson, Sue Willberg, Petri Kylmänen, Anna-Leena Härkönen, Jouni Mutanen, Jarmo Perälä, Jari Rantala, Tomi Natri, Jaana Jokinen, Veikko Tiihonen, Margareta Hautaniemi, Pentti Viljakainen, Mari-Anna Grönholm, Elina Ilomäki, Maritta Ilomäki, Alpo Nousuniemi, Jaana Heino, Soraja Hagert, Vanessa Heino, Matti Rönkä, Markku Hyvönen, Teemu Mäkelä, Tomi Jokivalli, Sakari Löytönen, Mika Timmerheid, Marco Juselius, Samuli Vaittinen, Arttu Harkki, Petri Nevalainen, Risto Linnus, Jari Leskinen, Sanna Tuppurainen, Netta Koskela, Samuel Laine, Asta Hannula, Gustaf Schildt, Anne Hukkanen, Janne Haapalahti, Taavo Jimmy Tiko, Kimi Seppänen, Santeri Salminen, Jukka Pöllänen, Helvi Hatavara, Mikko Veijalainen, Sara Fabel, Harri-Pekka Virkki
(další profese)
 • berusche
  *****

  "Efekt motýlích křídel tak trochu jinak": tohle propojování osudů těmi zdánlivými náhodami je pro mě skutečně vždy filmovým počinem naprosto bezkonkurečním a na jeho začátku musel stát někdo, kdo je vážně dobrý. Spojit scénáristicky či již v samotném námětu osudy lidí více generací, sociálních poměrů a dostat je skoro všechny na stejný level taky nebylo zajisté bez nějakého přemýšlivého mozku. Takže, snímek si rozhodně nepouštějte, když nebudete moci usnout, to už pak totiž neusnete vůbec. Ledaže byste se chtěli přesvědčit, že se jiní mohou mít ještě hůř. Další obrovskou výhodou je ta samozřejmost, s jakou tu herci hrají, jakoby jim prostředí bylo téměř vlastní a vás to nenechá na pochybách. V neposlední řadě obdivuji oddělené sekvence, které vás šoupnou v ději a donutí vás přemýšlet nad tou či onou ještě trochu v jiném světle, než se celý snímek nese. Já nemohu jinak.(4.8.2011)

 • kajda.l
  ***

  Vypointování většiny příběhů bylo pro mé vidění a vnímání světa jednoduše k zblití. Pozérský nesmysl, který většinu postav úmyslně vede na porážku, aniž by se snažil přijmout nabízené možnosti k řešení. A podobné pokrytecké vedení filmu nemusím, nikdy nic není pouze černé. Motivace k činům u většiny byly velmi nepravděpodobné a hlavně nedotažené (což logika nabízela) a některé postavy samoúčelně odporné. Navíc nemusím alkohol a opovrhuji alkoholikama, takže část nazvaná "chlast" byla pro mě za hranou sledovatelnosti. Při pohledu na Mikka Koukiho jsem musel odvracet zrak od obrazovky a podobné znechucení jsem naposledy u filmu cítil při sledování polského Dom zly. Další důkaz toho, že severská filmová deprese není nic pro mě. Uvěřitelnost celku prakticky nulová. Když už film na téma řešení aktuálních a zásadních společenských témat (nezaměstnanost, kriminalita, alkoholismus, prostituce, násilí, deprese či smrt) tak raději rakouský Import/Export. Ten film má narozdíl od Paha Maa kvalitní formu a hlavně duši.(15.9.2013)

 • sochoking
  *****

  Chladná smrť pod kolami vlaku , chladné srdce opilcovo , chladný charakter mrdajúci kámošovu holku , chladná miestnosť s truhlou , chladné sviece a chladné staničné podchody . Všetko chladné v chladnej krajine .(28.8.2010)

 • PetrPan
  *****

  V mnoha ohledech hnusný a nepříjemný film, který obnažuje lidskou duši až na její podstatu a není to právě nejhezčí pohled ..Každá z těch nějakým způsobem zraněná existence měla díky výborné režii a hercům opravdu podobu živého člověka, o to nepříjemnější bylo sledovat jak se jejich životy, a mnohdy zcela obyčejné a normální, hroutí pod tíhou nezáviděníhodných okolností a příběh otce tří dětí mi doslova vehnal slzy do očí...(5.3.2013)

 • Orvokki
  *****

  Asi najlepšia úloha Jaspera Pääkkönen. Drsný snímok o živote, o tom, ako jedna udalosť rozbehne kolotoč situácií. Po Musta jää, pre mňa najlepšia fínska dráma. Film získal 17 ocenení (v Aténach, Bergene, Göteborgu, Moskve, Jussi vo Fínsku...) a ďalšie dve nominácie.(9.7.2010)

 • - Filmovalo sa na viacerých miestach v okolí fínskych Helsínk. (MikaelSVK)

 • - Během střihu konečné verze došlo k neshodě, protože režisér Aku Louhimies neschválil verzi, kterou připravilo studio Solar Films. 2. prosince 2004 podal Aku Louhimies žalobu u městského soudu v Helsinkách, kde žádal, aby Solar Films nevydalo verzi filmu, kterou neschválil, pod pokutou 300 000 euro. O pár dní později se spor vyřešil, když Louhimies a producent Markus Selin vytvořili verzi, se kterou souhlasili oba. (Cheeker)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace