poster

Zamrzlá země (festivalový název)

 • Finsko

  Paha maa

Drama / Krimi

Finsko, 2005, 130 min

Režie:

Aku Louhimies

Předloha:

Lev Nikolajevič Tolstoj (kniha)

Kamera:

Rauno Ronkainen

Hrají:

Jasper Pääkkönen, Mikko Leppilampi, Pamela Tola, Petteri Summanen, Matleena Kuusniemi, Sulevi Peltola, Mikko Kouki, Pertti Sveholm, Samuli Edelmann, Saara Pakkasvirta, Pekka Valkeejärvi, Susanna Mikkonen, Niklas Hellakoski, Emilia Suoperä, Jonathan Kajander, Paavo Westerberg, Zoja Sazonov, Eija Koskimaa, Jerry Wahlforss, Nora Kajantie, Batu Fere, Miska Kaukonen, Jarmo Hyttinen, Janne Virtanen, Aleksi Mäkelä, Vesa Vierikko, Mats Långbacka, Laura Malmivaara, Markus Saano, Martti Syrjä, Mauri Heikkilä, Veli-Pekka Hänninen, Mikko Rytkönen, Jari Nolvi, Kari Lahdenranta, Amanda Löfman, Heikki Nousiainen, Niina Nurminen, Ahti Hurmalainen, Erkki Herola, Maarit Ristaniemi, Eeva-Liisa Kotaniemi, Matti Ristinen, Eija Mikkonen-Budsko, Annu Uomala, Iris Olsson, Sue Willberg, Petri Kylmänen, Anna-Leena Härkönen, Jouni Mutanen, Jarmo Perälä, Jari Rantala, Tomi Natri, Jaana Jokinen, Veikko Tiihonen, Margareta Hautaniemi, Pentti Viljakainen, Mari-Anna Grönholm, Elina Ilomäki, Maritta Ilomäki, Alpo Nousuniemi, Jaana Heino, Soraja Hagert, Vanessa Heino, Matti Rönkä, Markku Hyvönen, Teemu Mäkelä, Tomi Jokivalli, Sakari Löytönen, Mika Timmerheid, Marco Juselius, Samuli Vaittinen, Arttu Harkki, Petri Nevalainen, Risto Linnus, Jari Leskinen, Sanna Tuppurainen, Netta Koskela, Samuel Laine, Asta Hannula, Gustaf Schildt, Anne Hukkanen, Janne Haapalahti, Taavo Jimmy Tiko, Kimi Seppänen, Santeri Salminen, Jukka Pöllänen, Helvi Hatavara, Mikko Veijalainen, Sara Fabel, Harri-Pekka Virkki
(další profese)
 • Tatatranka
  ****

  Možná to byla Bressonova bankovka, s níž silný vítr uháněl drsnou zemí a padělavý zločin ztrestal smrtí. První viník pouze přihlíží, jak tragické události navlékají na řetízek upachtěné, nevinně padělané životy osamělých druhých - a až dokonce zůstane nevinný. Kruh zla, které není náhodné, ale osudové.(21.1.2009)

 • schizmo
  ****

  Čirá beznaděj a deprese zfilmovaná do několika dějství v rámci proplétajících se osudů několika lidí a to tak, jak to umí zachytit pravděpodobně pouze severská kinematografie. Stačí pár desítek minut a je jasné, že zde není sebemenší šance na něco byť jen trošku pozitivního. Alkoholismus, drogy, zločin, nešťastné náhody a to vše šikovně namixováno tak, jak to umí pouze sám život, tj. v takovém nešťastném sledu, že si budete na gauči v jednom kuse zoufat. Produkce, neúprosná režisérská dikce, které žene celý film do jasně určené depresivní noty, ale i přesvědčivé obsazení, herecké výkony, počasí a lokace dělají na filmu své kouzlo. Tohle rozhodně nedoporučuji citlivým divákům s větší, než malou dávkou empatie uvnitř...(14.9.2014)

 • berusche
  *****

  "Efekt motýlích křídel tak trochu jinak": tohle propojování osudů těmi zdánlivými náhodami je pro mě skutečně vždy filmovým počinem naprosto bezkonkurečním a na jeho začátku musel stát někdo, kdo je vážně dobrý. Spojit scénáristicky či již v samotném námětu osudy lidí více generací, sociálních poměrů a dostat je skoro všechny na stejný level taky nebylo zajisté bez nějakého přemýšlivého mozku. Takže, snímek si rozhodně nepouštějte, když nebudete moci usnout, to už pak totiž neusnete vůbec. Ledaže byste se chtěli přesvědčit, že se jiní mohou mít ještě hůř. Další obrovskou výhodou je ta samozřejmost, s jakou tu herci hrají, jakoby jim prostředí bylo téměř vlastní a vás to nenechá na pochybách. V neposlední řadě obdivuji oddělené sekvence, které vás šoupnou v ději a donutí vás přemýšlet nad tou či onou ještě trochu v jiném světle, než se celý snímek nese. Já nemohu jinak.(4.8.2011)

 • Aljak
  ****

  Aký je zmysel života, keď náš pozemský život je peklo? Ale musíme veriť, že nakoniec sa veci zlepšia. Inak nič nedáva zmysel... A tak som si spravil fínsky depresívny večer! Ďalší z fínskych filmov, kde si rozhodne servítku neberú pred ničím - o to viac dopredu vystupuje realizmus, a za to som vždy rád. Čo sa týka formátu, tak to bolo niečo na spôsob prelínacích filmov ako Magnolia alebo Babel, aj keď ani tu nemôžem vyjadriť dokonalú spokojnosť. Spočiatku sa to šplhalo k 5 hviezdičkám a v istej chvíli to začalo upadať. Niektoré dejové vetvy sa prestali vyvíjať a druhá polovica filmu už bola namierená akoby len na ústredný dej, ktorý akoby vyklíčal z jednej resp. dvoch prvotných línií. Takže práve toto ma dosť sklamalo, a spôsobilo pokles hodnotenia niekde na hranicu 3 a 4 hviezd. Čo však treba určite vyzdvihnúť je veľmi dobré vyjadrenie sociálno-spoločenských problémov a medziľudských vzťahov - aj keď často smutné, no reálne.(16.9.2013)

 • Caym
  *****

  Co všechno dovede falešná bankovka, chlast, vysavač, nezaměstnanost a depresivní finská zima. Vítejte ve zlé zemi plné zoufalství, prochlastávání se na dno a neustálého padání na hubu. O hrobařské lopaty není nouze, o nepříjemné pocity už vůbec ne. S preciznostní hodnou masového vraha Louhimies vykresluje odvrácenou tvář života ve Finsku - nechává své postavy prožívat niterné pocity tak dokonale, až se před kamerou doslova svléknou z kůže. Záběry tváře a očí, za kterými se hercům v tichých blízkých záběrech právě hroutí celý svět mi na delší dobu nedají spát. Svět, do kterého nechcete patřit a před kterým zavíráte dveře. A sníh. A krev.(23.8.2011)

 • - Filmovalo sa na viacerých miestach v okolí fínskych Helsínk. (MikaelSVK)

 • - Během střihu konečné verze došlo k neshodě, protože režisér Aku Louhimies neschválil verzi, kterou připravilo studio Solar Films. 2. prosince 2004 podal Aku Louhimies žalobu u městského soudu v Helsinkách, kde žádal, aby Solar Films nevydalo verzi filmu, kterou neschválil, pod pokutou 300 000 euro. O pár dní později se spor vyřešil, když Louhimies a producent Markus Selin vytvořili verzi, se kterou souhlasili oba. (Cheeker)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace