• Česko

(festivalový název)
  • Dánsko

Loutkový / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Dánsko / Švédsko / Norsko / Velká Británie, 2004, 88 min

Příběh rozhodně není to, na čem je film postaven. Jde samozřejmě spíš o hudbu, atmosféru, výtvarné pojetí a vyhrání si s loutkami. A to všechno se určitě povedlo. Alespoň mě film nadchnul a oslovil. Těšila jsem se na něj už dlouho (asi tak dva tři roky), od chvíle, kdy jsem si o něm přečetla v jistém filmovém časopise. Teď jsem si ho sehnala a nezklamal mě. Líbily se mi nápady smrti a narození, vězení a vzájemné propojenosti. Přestože mají loutky stále tytéž výrazy v obličeji, připadaly mi pokaždé jiné - když měly být smutné, viděla jsem v jejich tvářích smutek, když se rozzuřily, byly pro mě rozzuřené. To všechno závisí na práci s hudbou a hlasem. Závěr s ptákem byl hřejivý a povzbudivý.(20.3.2008)

Špetka z Duny, hrstka ze Shakespeara, pořádný drobeček ze Star Wars, protřepat, nemíchat, okořenit orientálně pohádkovou mystikou, podbarvit libým symfonickým básněním a konečně uvést do chodu jedním geniálně prostým nápadem, na kterým stojí celý mechanizmus. Zní to bezvadně, ale i mistr loutkář se snadno zamotá do svých spletitých sítí a zaškobrtne...(22.5.2008)

Tedy čekal jsem leccos, ale takovouhle epickou fantasy vloženou do světa loutek se vším všudy, to tedy ne. Má to v sobě všechna potřebná klišé i kýče, které k danému příběhu patří, navíc je to obohacené originálonistí loutek a přizpůsobení světa, dialogů přímo jim. Hlavně co se nitek týče, symboliky, silných a slabých stránek. V tomhle je to opravdu skvělé. Jako jsou v tom prvky, které i vadí, ale jelikož jsem nic loutkového co by se tomu mohlo blížit neviděl, jdu na maximální hodnocení. Emoční prvky v tom pěkně fungují i přes dřevnatost výrazů jednotlivých postav a to je taky plus. Duchovní nitka, která je zřejmá hned od úvodního dopisu a pak v mnoha narážkách z dialogů se mi taky líbila. Finální bitva působila až hororově, apokalypticky, to jsem tedy taky rozhodně nečekal. A závěr, takový jaký měl být i když prostě klasický. Škoda, že svět nebyl pestřejší a vše je hodně strohé, ale to bych chtěl po loutkovém filmu asi už příliš. 10/10(4.11.2012)

Moc krásné a originální. Přiznané loutky, které si nehrají na lidi, ale jsou samy sebou.Příběh, zde tolik kritizovaný, mi trochu připomínal Lvího krále, ale o to tady nejde. Krása byla v tom co vyplývalo z nápadu, že bůh loutky (a možná i nás) , vodí na nitkách a ony žijí svůj vlastní život, který na nich závisí. Scéna porodu i umírání byla tak úžasně emotivní, že jsem úplně zapomněla, že se dívám na loutkový film. Rčení život visí na vlásku dostalo nový obsah.Taky hudba byla nádherná a konečné osvobození, kdy nitě zmizí, ve mně ještě doznívá.(10.9.2009)

• Vančura

Když vyprchá prvotní nadšení z nápadu, na němž je tento film založen, dostaví se neuvěřitelná nuda. Ke konci jsem už skoro myslel, že to nedoukám, jak mě to nudilo. A za sebe nemám problém napsat, že mi nakonec i ty loutky přišly hnusné, děj neuvěřitelně stupidní a ohraný, a vlastně už si ani nepamatuju, jak to skončilo - a to jsem to viděl předevčírem, haha. Za mě osobně strašné zklamání, na tohle DVD jsem měl nechat dál jen prášit.(5.1.2015)

• - Snímek je označován za světově první „zcela jednotný loutkový celovečerní film“. (Ajka1)

• - Anders Rønnow Klarlund chtěl vytvořit film o terorismu a reakci USA na události z 11. září. Nakonec se však rozhodl odvyprávět příběh jako pohádku, čímž získal snímek svou konečnou podobu. (Ajka1)

• - Čeští animátoři odmítli pracovat na filmu poté, co jim bylo sděleno, kolik by museli vyrobit loutek. (Ajka1)