Stradivari

Drama / Životopisný

Itálie / Francie, 1988, 110 min

Dvoudílný! biografický film (81 a 82 min), bych řekl televizní. První je z velké části o jeho dětství, ale ve skutečnosti nevíme z těch let takřka nic. Kde bydlel, co dělal, kdy začínal dělat housle, jak se k tomu dostal, kdo ho učil, nic. Ví se jen tolik, že se narodil v Cremoně nebo blízko Cremony, rok narození taky jen přibližně, a další co známe je nápis z roku 1666 ,,student Nicolaus Amati,,, kdy už měl přibližně 20 let. (To ,,Amati,, ale furt nemusí znamenat že byl jeho žákem.) Takže první díl dá se říct ,,full,, teorie, jako i všechno co o něm z těch let napsali, tak nebrat to až tak vážně. Scénář horší, že Stradivari je mistrem něčeho, to se ani nedozvíme. Druhý díl je už od začátku s A. Quinn, herecky je cítit obrovský skok, najednou je něco výrazného na obrazovce. Ale zase jsme u režiséra, hodně toho je za námi a on ještě nenačal jeho nejslavnější období (trvající 30 let)... Líbí se mi jedna pořád opakující se skladba, ale nějakou záhadou se nevešla! mezi 20 soundtracků v titulcích. Po dlouhém hledání ale konečně úspěch, kdo by se zajímal : skladatel Arcangelo Corelli, skladba La Follia di Spagna (motiv La Follia) , hraje Salvatore Accardo, aranžmá Francesco Tamponi. Najde se online takhle: Variazioni sulla follia di Spagna (anon.) ............Darmo je tady můj oblíbenec Quinn a jeho až tři! děti, je to příjemný film spíš jen kvůli citům k Stradivari, z hlediska tvůrců je to ale na až nečekaně nízké úrovni. 2,5/5(25.11.2014)