Reklama

Reklama

Union Pacific

  • USA Union Pacific
Drama / Western
USA, 1939, 135 min

Kamera:

Victor Milner

Hrají:

Barbara Stanwyck, Joel McCrea, Akim Tamiroff, Robert Preston, Lynne Overman, Brian Donlevy, Robert Barrat, Anthony Quinn, Henry Kolker, Francis McDonald (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Jednu nominaci na Oscara získal tento film s westernovou tématikou. Byl natočen v roce 1939 Cecilem .B.DeMillem. Začíná v období, kdy bylo zapotřebí konečně postavit velkou americkou transkontinentální železnici, která by zabezpečovala nejen přesun osob, materiálu, ale i poštu. A zajistila tak pohodlnější a rychlejší odvoz lidí a zásob.

President Lincoln projevil veliký zájem o urychlenou výstavbu železnice, a stavba započala. Joel Mc Crea hraje kapitána Jeffa Buttlera, který má na starosti správu železnice, především její ochranu, a setkává se ve vlaku, kterým cestuje na místo určení, se svým dávným přítelem, nyní gamblerem Dickem Donlewym – R.Presston, a pošmistrovou MollyManahan – Barbarou Stanwyck. Mezi těmito lidmi vzniká milostný trojúhelník. Nechybí tu ani přepadení poštovního vlaku, a krádež peněz, ani potíže okolo stavby železnice na nepřístupných místech v horách, a neustálé ataky indiánů, kterým se „ocelový oř“ pochopitelně nelíbí z mnoha závažných důvodů.... (marťan)

(více)

Recenze (13)

Flego 

všechny recenze uživatele

Cecil B. DeMille je známy svojim veľkolepým prístupom, mnohé jeho filmy veľkoryso mapujú americkú históriu. V tomto sa vydal po železnici spojiť Atlantik a Pacifik a urobil to sebe vlastným spôsobom. Skĺbil históriu s príbehom, ktorý dokáže upútať a pobaviť. Herecké obsadenie je na úrovni aj pri vedľajších postavách. ()

d-fens

všechny recenze uživatele

ocenenia : MFF Cannes 1939 - Zlatá Palma (?) (udelená až retrospektívne v roku 2002, pretože ročník 1939 sa kvôli vojne nekonal, a naozaj prvý festival v Cannes sa uskutočnil až v r. 1946. V roku 2002 bol tento film uvedený spolu s ďalšími piatimi filmami - "La loi du nord", "Goodbye, Mr.Chips", "The Four Feathers", "The Wizard of Oz" a "Lenin v oktyabre" - ktoré mali byť taktiež v oficiálnom výbere festivalu Cannes 1939) (zdroj: wiki) ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Trochu trva, kym sa film rozjede a naberie tempo. Fakt ta prva cast je len taka rozbehova, ale Barbara Stanwyck bola genialna, Joel McCrea uspesne stihal a videl som napriklad aj Anthony Quinna. Tematicky ide o stavbu US transkontinentalnej zeleznice, k tomu patria problemy okolo vystavby a utoky Indianov. V druhej polke film naberie sulne tempo, dojde aj na vykolajenie vlaku a na vybuchy. Nadhera, Reziser Cecil B.DeMille sa opat predviedol . 100 % ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Řeknu vám, to teda byla nádhera. Další pětihvězdičková nádhera, kterou nám naservíroval Cecil B. DeMille. Všechny jeho filmy mají společných několik rysů - silný příběh, perfektně napsaný scénář, skvěle hrající sympatické herce a především perfektní výpravu a propracovanost. Tohle všechno platí také o Union Pacific. Přestože má film přes dvě hodiny, není tady jediný hluchý místo, kde by nastala nuda. Z herců bych nejvíc vyzdvihl Barbaru Stanwyck. No zkrátka strhující western. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Každý, kdo má rád vlaky, ať už pracuje na dráze, nebo si staví ve sklepě motorové vláčky i s krajinou, by se měl podívat povinně. Protože velká část snímku se odehrává ve vlaku a při jeho stavbě. Film je monumentálním pomníkem pionýrským stavitelům železnice, která propojila Spojené státy a poctu jim nepateticky vzdává prostřednictvím příběhů obyčejných (no, hollywoodsky obyčejných) lidí, kteří na ní pracovali._____ Záběry jsou nádherně komponované (jízda vlaku po kolejích postavených na sněhu, pokládání kilometrů kolejnic). Barbara Stanwyck jako dívka odkojená železnicí je k zulíbání rozpustilá, Joel McCrea jako klaďas, co na divoké železnici prosazuje právo, hraje dalšího ze svých poctivých chlapíků a Robert Preston si střihl sympatického záporáka, který ani tak nemá černou duši, jako spíš jen párkrát šlápnul vedle. _____ Snímek má několik nezapomenutelných scén, jako třeba sázku, jestli toho indiánského kluka, který si pro radost jede na koni vedle vlaku, půjde sejmout jedním výstřelem, nebo inovativní bitku za pomoci lopat. Zhruba dvacetiminutové dobývání vlaku indiány nenechá diváka napětím ani vydechnout. /11. 5. 15./ ()

Galerie (38)

Zajímavosti (5)

  • Zlatý hřeb na slavnostním ceremoniálu byl skutečný hřeb z 10. 5. 1869. Byl pro tento záběr vypůjčen ze Stanfordské Univerzity. (Mol)
  • Ve filmu se používají kolty model 1873. Děj filmu se ovšem odehrává v roce 1869. (Mol)
  • Snímek byl natočen na motivy románu "Trouble Shooters", který napsal Ernest Haycox. (Hans.)

Reklama

Reklama