Reklama

Reklama

Union Pacific

  • USA Union Pacific
Drama / Western
USA, 1939, 135 min

Kamera:

Victor Milner

Hrají:

Barbara Stanwyck, Joel McCrea, Akim Tamiroff, Robert Preston, Lynne Overman, Brian Donlevy, Robert Barrat, Anthony Quinn, Henry Kolker, (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Jednu nominaci na Oscara získal tento film s westernovou tématikou. Byl natočen v roce 1939 Cecilem .B.DeMillem. Začíná v období, kdy bylo zapotřebí konečně postavit velkou americkou transkontinentální železnici, která by zabezpečovala nejen přesun osob, materiálu, ale i poštu. A zajistila tak pohodlnější a rychlejší odvoz lidí a zásob.

President Lincoln projevil veliký zájem o urychlenou výstavbu železnice, a stavba započala. Joel Mc Crea hraje kapitána Jeffa Buttlera, který má na starosti správu železnice, především její ochranu, a setkává se ve vlaku, kterým cestuje na místo určení, se svým dávným přítelem, nyní gamblerem Dickem Donlewym – R.Presston, a pošmistrovou MollyManahan – Barbarou Stanwyck. Mezi těmito lidmi vzniká milostný trojúhelník. Nechybí tu ani přepadení poštovního vlaku, a krádež peněz, ani potíže okolo stavby železnice na nepřístupných místech v horách, a neustálé ataky indiánů, kterým se „ocelový oř“ pochopitelně nelíbí z mnoha závažných důvodů.... (marťan)

(více)

Recenze (12)

liquido26 

všechny recenze uživatele

Řeknu vám, to teda byla nádhera. Další pětihvězdičková nádhera, kterou nám naservíroval Cecil B. DeMille. Všechny jeho filmy mají společných několik rysů - silný příběh, perfektně napsaný scénář, skvěle hrající sympatické herce a především perfektní výpravu a propracovanost. Tohle všechno platí také o Union Pacific. Přestože má film přes dvě hodiny, není tady jediný hluchý místo, kde by nastala nuda. Z herců bych nejvíc vyzdvihl Barbaru Stanwyck. No zkrátka strhující western. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Cecil B. DeMille je známy svojim veľkolepým prístupom, mnohé jeho filmy veľkoryso mapujú americkú históriu. V tomto sa vydal po železnici spojiť Atlantik a Pacifik a urobil to sebe vlastným spôsobom. Skĺbil históriu s príbehom, ktorý dokáže upútať a pobaviť. Herecké obsadenie je na úrovni aj pri vedľajších postavách. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Trochu trva, kym sa film rozjede a naberie tempo. Fakt ta prva cast je len taka rozbehova, ale Barbara Stanwyck bola genialna, Joel McCrea uspesne stihal a videl som napriklad aj Anthony Quinna. Tematicky ide o stavbu US transkontinentalnej zeleznice, k tomu patria problemy okolo vystavby a utoky Indianov. V druhej polke film naberie sulne tempo, dojde aj na vykolajenie vlaku a na vybuchy. Nadhera, Reziser Cecil B.DeMille sa opat predviedol . 100 % ()

classic 

všechny recenze uživatele

Vysvetlím to jednoducho,žeby to pochopil aj Človek neandertálsky,a to takto:Velikán svojej doby CECIL B.DeMILLE, nakrúcal BLOCKBUSTERY,ako to funguje v Hollywoode dnes,čo najväčšie rozpočty,vizuálne efekty a väčšinou žáner komiks a sci-fi,kde to môžu všetko natrieskať a vznikne veľkolepá podívaná! To je systém,akým zarábajú filmy v súčastnosti,ktoré pred 76 rokmi nakrúcal aj DeMille,ktorý si zobral na paškál výstavbu železnice naprieč spojenými štátmi americkými s určitými problémami,kedy niektorí jedinci sa snažili znepríjemniť stavbu rôznymi prekážkami,ale nielen tým,klasickými indiánmi,či vrtochmi počasia... Namiesto kamery ma tentokrát veľkou mierou zaujali špeciálne efekty,ktoré zariadili také veci,že človek musí premýšľať,ako to robí,lebo Union Pacific súťaží s konkurentom The Central Pacific,a tak robotníci budú musieť obetovať kopec svojho času,pomaly sa zodrať,a keď sa do toho ešte obujú indiáni a strhne sa šarvátka,alebo prepady vlakov zlomyseľným Sidom Campeauom,tak pohotový Jeff Buttler,kapitán a správca železnice bude mať veľa roboty s ochranou železnice pred rôznymi aspektmi.Majú aj vlastnú poštu,v ktorej pracuje BARBARA STANWYCK,a ja by som si stále nechal od nej donášať zásielky a pozval by som ju na šálku čaju...Stanwyck si nikdy nenechám ujsť,zbožňujem ju,uctievam ju,milujem ju,dvorím sa jej,myslím na ňu,chcem ju,... Atypický western disponuje dlhou minutážou,kedy DeMille niekoľkokrát spoľahlivo zamestná diváka neustálym dianím na plátne,keď výprava a kamera a špeciálne efekty sa stanú popri hercov pastvou pre oči,vynikajúci starí známi,ktorí sa už poznajú:Stanwyck,Donlevy,McCrea,alebo mladý Tony Quinn.Pozrite si to aj vtedy,keď nemusíte tohto mojou osobou obdivovaného režiséra,ktorému by som sa chcel niekedy v budúcnosti podobať a mať tak na placi STANWYCK! ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Každý, kdo má rád vlaky, ať už pracuje na dráze, nebo si staví ve sklepě motorové vláčky i s krajinou, by se měl podívat povinně. Protože velká část snímku se odehrává ve vlaku a při jeho stavbě. Film je monumentálním pomníkem pionýrským stavitelům železnice, která propojila Spojené státy a poctu jim nepateticky vzdává prostřednictvím příběhů obyčejných (no, hollywoodsky obyčejných) lidí, kteří na ní pracovali._____ Záběry jsou nádherně komponované (jízda vlaku po kolejích postavených na sněhu, pokládání kilometrů kolejnic). Barbara Stanwyck jako dívka odkojená železnicí je k zulíbání rozpustilá, Joel McCrea jako klaďas, co na divoké železnici prosazuje právo, hraje dalšího ze svých poctivých chlapíků a Robert Preston si střihl sympatického záporáka, který ani tak nemá černou duši, jako spíš jen párkrát šlápnul vedle. _____ Snímek má několik nezapomenutelných scén, jako třeba sázku, jestli toho indiánského kluka, který si pro radost jede na koni vedle vlaku, půjde sejmout jedním výstřelem, nebo inovativní bitku za pomoci lopat. Zhruba dvacetiminutové dobývání vlaku indiány nenechá diváka napětím ani vydechnout. /11. 5. 15./ ()

Galerie (38)

Zajímavosti (5)

  • Ve filmu se používají kolty model 1873. Děj filmu se ovšem odehrává v roce 1869. (Mol)
  • Zlatý hřeb na slavnostním ceremoniálu byl skutečný hřeb z 10. 5. 1869. Byl pro tento záběr vypůjčen ze Stanfordské Univerzity. (Mol)
  • Snímek byl natočen na motivy románu "Trouble Shooters", který napsal Ernest Haycox. (Hans.)

Reklama

Reklama