Union Pacific

Union Pacific

Drama / Western

USA, 1939, 135 min

Victor Milner

Barbara Stanwyck, Joel McCrea, Akim Tamiroff, Robert Preston, Lynne Overman, Brian Donlevy, Robert Barrat, Anthony Quinn, Henry Kolker, Francis McDonald, Willard Robertson, Evelyn Keyes, Richard Lane, Regis Toomey, Fuzzy Knight, Harry Woods, Lon Chaney Jr., Joseph Crehan, May Beatty, Elmo Lincoln, Richard Denning, Will Geer, Ward Bond, Louis Natheaux, John Power, Iron Eyes Cody, Maude Fealy, Richard Alexander, Ernie Adams, Walter Long, Lane Chandler, Emory Parnell, Byron Foulger, Russell Hicks, Don Beddoe, Joe Sawyer, Stanley Ridges, James Flavin, Monte Blue, Sam McDaniel, Nestor Paiva, Frank Yaconelli, Bert Stevens, Frank Mills, Chuck Hamilton, William Worthington, Sam Ash, Robert Homans, Adrian Morris, Stanley Andrews, Buddy Roosevelt, Syd Saylor, Ethan Laidlaw, Jack Pennick, George Magrill, Wilbur Mack, William Haade, Cyril Ring, Selmer Jackson, Chief Thundercloud, Hal Price, Edward Keane, Edward Hearn, Edward LeSaint, John Harmon, Russ Powell, Jimmie Dundee, Sidney D'Albrook, Blackie Whiteford, Edward Peil Sr., Harold Goodwin, J. C. Fowler, Nora Cecil, Bob Kortman, Charles McAvoy, Morgan Wallace, George Regas, J.M. Kerrigan, Dick Rush, David Newell, Noble Johnson, Si Jenks, Charles Stevens, Ed Brady, George Burton, Wheaton Chambers, Eddie Fetherson, Horace Murphy, Nick Thompson, Guy Usher, Stanhope Wheatcroft, Mary MacLaren, Tex Driscoll, Francis Sayles, Frank Lackteen, David Clyde, David Thursby, Pat Hartigan, Frank Shannon, Dick Botiller, Steve Carruthers, Ruth Warren, Jim Farley, Davison Clark, John Merton, Max Davidson, Charles McMurphy, Paul Everton, Robert R. Stephenson, Kenneth Gibson, Tony Urchel, Archie Twitchell

Cecil B. DeMille

Anne Bauchens

Skvělej film. Všechny postavy mají svůj osobitý charakter a Jeff i Dick se mi strašně líbili. Buchta co se točí kolem obou je taky v pohodě a film šlape od začátku až do konce. Žádný slabý místo a všechny scény mají svůj smysl. Vypíchl bych hlavně přepadení vlaku bandou Siuxů a hlavně to, že Dick nakonec nebyl takovej dick.(28.1.2014)

Trochu trva, kym sa film rozjede a naberie tempo. Fakt ta prva cast je len taka rozbehova, ale Barbara Stanwyck bola genialna, Joel McCrea uspesne stihal a videl som napriklad aj Anthony Quinna. Tematicky ide o stavbu US transkontinentalnej zeleznice, k tomu patria problemy okolo vystavby a utoky Indianov. V druhej polke film naberie sulne tempo, dojde aj na vykolajenie vlaku a na vybuchy. Nadhera, Reziser Cecil B.DeMille sa opat predviedol . 100 %(7.3.2017)

Vysvetlím to jednoducho,žeby to pochopil aj Človek neandertálsky,a to takto:Velikán svojej doby CECIL B.DeMILLE, nakrúcal BLOCKBUSTERY,ako to funguje v Hollywoode dnes,čo najväčšie rozpočty,vizuálne efekty a väčšinou žáner komiks a sci-fi,kde to môžu všetko natrieskať a vznikne veľkolepá podívaná! To je systém,akým zarábajú filmy v súčastnosti,ktoré pred 76 rokmi nakrúcal aj DeMille,ktorý si zobral na paškál výstavbu železnice naprieč spojenými štátmi americkými s určitými problémami,kedy niektorí jedinci sa snažili znepríjemniť stavbu rôznymi prekážkami,ale nielen tým,klasickými indiánmi,či vrtochmi počasia... Namiesto kamery ma tentokrát veľkou mierou zaujali špeciálne efekty,ktoré zariadili také veci,že človek musí premýšľať,ako to robí,lebo Union Pacific súťaží s konkurentom The Central Pacific,a tak robotníci budú musieť obetovať kopec svojho času,pomaly sa zodrať,a keď sa do toho ešte obujú indiáni a strhne sa šarvátka,alebo prepady vlakov zlomyseľným Sidom Campeauom,tak pohotový Jeff Buttler,kapitán a správca železnice bude mať veľa roboty s ochranou železnice pred rôznymi aspektmi.Majú aj vlastnú poštu,v ktorej pracuje BARBARA STANWYCK,a ja by som si stále nechal od nej donášať zásielky a pozval by som ju na šálku čaju...Stanwyck si nikdy nenechám ujsť,zbožňujem ju,uctievam ju,milujem ju,dvorím sa jej,myslím na ňu,chcem ju,... Atypický western disponuje dlhou minutážou,kedy DeMille niekoľkokrát spoľahlivo zamestná diváka neustálym dianím na plátne,keď výprava a kamera a špeciálne efekty sa stanú popri hercov pastvou pre oči,vynikajúci starí známi,ktorí sa už poznajú:Stanwyck,Donlevy,McCrea,alebo mladý Tony Quinn.Pozrite si to aj vtedy,keď nemusíte tohto mojou osobou obdivovaného režiséra,ktorému by som sa chcel niekedy v budúcnosti podobať a mať tak na placi STANWYCK!(11.3.2015)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1939 - Zlatá Palma (?) (udelená až retrospektívne v roku 2002, pretože ročník 1939 sa kvôli vojne nekonal, a naozaj prvý festival v Cannes sa uskutočnil až v r. 1946. V roku 2002 bol tento film uvedený spolu s ďalšími piatimi filmami - "La loi du nord", "Goodbye, Mr.Chips", "The Four Feathers", "The Wizard of Oz" a "Lenin v oktyabre" - ktoré mali byť taktiež v oficiálnom výbere festivalu Cannes 1939) (zdroj: wiki)(5.1.2013)

Cecil B. DeMille je známy svojim veľkolepým prístupom, mnohé jeho filmy veľkoryso mapujú americkú históriu. V tomto sa vydal po železnici spojiť Atlantik a Pacifik a urobil to sebe vlastným spôsobom. Skĺbil históriu s príbehom, ktorý dokáže upútať a pobaviť. Herecké obsadenie je na úrovni aj pri vedľajších postavách.(25.2.2018)

• - Zlatý hřeb na slavnostním ceremoniálu byl skutečný hřeb z 10. 5. 1869. Byl pro tento záběr vypůjčen ze Stanfordské Univerzity. (Mol)

• - Pro útok indiánů na vlak studio Paramount najalo 100 indiánů z kmene Navajo. (Mol)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "Trouble Shooters", který napsal Ernest Haycox. (Hans.)