25. hodina

• italský

La 25ma ora

The 25th Hour

Francie / Itálie / Jugoslávie, 1967, 130 min

Jde o film ,který je u nás celkem neznámý- a myslím ,že neprávem.Ve filmu má malé cameo můj milovaný Jan Werich a zhostil se ho myslím se ctí. Jinak hlavní role sedí jako přišitá Anthony Quinnovi. Je to příběh o chudákovi,který jde z jednoho průšvihu do druhého,ale vždy s úsměvem, a stále si myslí,že je na tom lépe a lépe. Příběh se odehrává v době 2.světové války. Kdyby se našel někdo,kdo jej má v lepší kvalitě než já - DVD udělané z několikáté kopie pravděpodobně VHS - ať mi dá vědět!!! Určitě se domluvíme.(26.1.2007)

Ideální film pro dramaturgický plán Řitka Video na DVD. Ideální jako kolekce k Pádu Berlína, který byl také promován jako rarita s Janem Werichem ve vedlejší roli. A na rozdíl od sovětského válečného filmu, ve kterém si Werich zahrál pod tučným nánosem Göringovi posmrtné masky a byl dabován, zde je zcela civilní a hovoří sám. To, co se děje kolem s Quinnem je sice bez chuti a zápachu, ale možná v tom ladu rozpoznám i Olly Schoeber.(16.12.2010)

• Peabody

No je to takové melodrama, jistě že je to tragický osud, ale obávám se, že takových je v každé válce moc. Ale na to poukazuje dobře Docela mne udivuje, že v roce 1967 mohl hrát Jan Werich (byl dobrý jako obvykle a s uchovanou angličtinou z války) ve filmu, kde se hovoří o znásilňování žen sovětskými vojáky (což se jistě dělo, ale pokud vím (i ze vzpomínek rodinných), ne tak masově), v tu dobu u nás zcela jistě tabu.(6.8.2017)

Film je trochu dlhy - mozno, ze 1:1 podla predlohy. Virna Lisi je jedna z mojich naj- hereciek. Quinn si ulohu odohral standardne dobre. Je to nieco ako Forrest Gump, otoceny o 180 stupnov. O cloveku, ktoreho osud bez jeho pricinenia presuva z jednej "sracky" do druhej, a on nevie ako a preco. Zo stastneho krestana a manzela sa cez noc stane Zid uvrhnuty do pracovneho lagru, kde v nom "nemecky vedec" spozna prototyp arijca, ktory ako clen SS utecie spolu so Zidmi z transportu, aby ho nakoniec sudili po vojne ako zlocinca ... no jednoducho odysea ako vysita. Ked som prvy raz pozeral tento film, tak ma bez akehokolvek varovania uchvatil part velitela pracovneho tabora. Vo velmi tvrdej (asi naschval) anglictine s uzasne modulovanym hlasom nam dal vychutnat malu majstrovsky zahratu ulohu velikan ceskeho filmu Jan Werich. Ani som ho s tou anglictinou hned nespoznal. Len ten hlas! Lutoval som, ze tvorcovia filmu nedali Werichovi viac priestoru v rozvinutejsej postave.(5.10.2015)

Tenhle zvláštní film mi utkvěl v paměti a vím že byl dost působivý ikdyž poněkud dlouhý...ano tak toto bych chtěl znovu vidět. Přispěla k tomu výborná hudba a výkon Anthony Quinna, který tady předvátí opravdu smutně tragikomickou existenci....no na ten konec s focením..."Sorier,sorier.....sorieeeeer!!!!"(28.1.2010)

• - Předlohou k filmu se stala nejpopulárnější kniha Rumunského novelisty Constantina Virgila Gheorghiua "The 25th Hour" z roku 1949. (Conspi)