25. hodina

• Itálie

La 25ma ora

• Austrálie

Francie / Itálie / Jugoslávie, 1967, 130 min

Pozoruhodný snímek o smolařském antihrdinovi, který se vždy objeví tam, kde nemá být a zná jen dočasné štěstí... Anthony Quinn hraje svou roli jemnými, drobnými tahy - jako nenápadného, stále jakoby překvapeného mužíčka, který se do problémů dostává rychle a nepostřehnutelně... Jako zupácký seržant Constantin se představuje Jan Werich, jehož angličtina byla tehdy stále ještě dost kvalitní na to, aby nemusel být předabován. Jeho role však byla příliš malá na to, aby mohl ukázat nějaké větší herecké umění. Dokázal však svou figuru udělat skutečně odpudivou a nepříjemnou, tak jak měla být - vskutku, jeho Blofeld v bondovkách mohl být velmi okouzlující..(26.10.2007)

Ideální film pro dramaturgický plán Řitka Video na DVD. Ideální jako kolekce k Pádu Berlína, který byl také promován jako rarita s Janem Werichem ve vedlejší roli. A na rozdíl od sovětského válečného filmu, ve kterém si Werich zahrál pod tučným nánosem Göringovi posmrtné masky a byl dabován, zde je zcela civilní a hovoří sám. To, co se děje kolem s Quinnem je sice bez chuti a zápachu, ale možná v tom ladu rozpoznám i Olly Schoeber.(16.12.2010)

Film je trochu dlhy - mozno, ze 1:1 podla predlohy. Virna Lisi je jedna z mojich naj- hereciek. Quinn si ulohu odohral standardne dobre. Je to nieco ako Forrest Gump, otoceny o 180 stupnov. O cloveku, ktoreho osud bez jeho pricinenia presuva z jednej "sracky" do druhej, a on nevie ako a preco. Zo stastneho krestana a manzela sa cez noc stane Zid uvrhnuty do pracovneho lagru, kde v nom "nemecky vedec" spozna prototyp arijca, ktory ako clen SS utecie spolu so Zidmi z transportu, aby ho nakoniec sudili po vojne ako zlocinca ... no jednoducho odysea ako vysita. Ked som prvy raz pozeral tento film, tak ma bez akehokolvek varovania uchvatil part velitela pracovneho tabora. Vo velmi tvrdej (asi naschval) anglictine s uzasne modulovanym hlasom nam dal vychutnat malu majstrovsky zahratu ulohu velikan ceskeho filmu Jan Werich. Ani som ho s tou anglictinou hned nespoznal. Len ten hlas! Lutoval som, ze tvorcovia filmu nedali Werichovi viac priestoru v rozvinutejsej postave.(5.10.2015)

Henriho Verneuila znám především ze spojení s Belmondem a jako režiséra slavného Sicilského klanu. Válečné téma bych od něj moc nečekal. Už od začátku mě překvapilo rumunské prostředí a to že všichni herci mluvili anglicky. Velkým překvapením bude pro našince i Jan Werich v záporné roli velitele. Je velmi zajímavé ho tady vidět, má dobrou angličtinu a je opravdu věrohodný. Stejně jako (mě nepříliš známý) Anthony Quinn v hlavní roli Johana Mirtze, který je chvíli považován za Žida, pak za Maďara, nakonec je dokonce navlečen do vojenské uniformy a po válce skonči před soudem, aniž by někdy pořádně věděl co se kolem něj děje. Občas je to pořádný primitiv. Někteří filmoví primitové jsou milí, nějací vtipní, on není ani jedno. Ale je to dobrák který by neublížil mouše. Tak jsem mu celkem fandil a jeho netypický příběh mě bavil. Občas to bylo až tragikomické (ostatně, občasné komediální prvky zmiňují i někteří ostatní komentujicí.) Já jsem mírný nadhled ocenil ale občas by filmu slušela větší dramatičnost a pevnější Verneuilova režie. Některé pasáže jsou krapet rozpačité, těžko říct jestli byla ta tragikomičnost záměr. Nejlepší je závěr na nádráži. To je typ scény na kterou se nezapomíná.(26.10.2019)

Několika životními pravdami prošpikovaný příběh chlapíka, který sice nepobral mnoho rozumu, ale zajímavých, byť nechtěných zkušeností, na mnoho životů. Na Verneuila překvapivě komorní film, který jako vždy upřednostňuje hereckou kvalitu před zajímavými lokacemi, dekoracemi a kostýmy. Werichův slizký velitel tàbora je správná svině svinutá. Mrzí mě malé využití Regianniho potenciàlu, má vlastně jen jednu zajímavou scénu, bohužel přesně takovou, jakou jsem nechtěla. Tu, kvůli níž jednu dobu bolelo srdce nejednoho mladého středoevropana, jsem nepostřehla. Pravda, příběh je tak jímavý, že bych v něm přehlédla i krásného chlapa, natož krásnou ženskou. Anthony je užasný primit, krásně zůstal před hranicí buranství, takže mu divák může bez uzardění celý film fandit. Svoji specifickou úlohu sehrává i hudba, která se téměř nikdy k daně scéně vlasntě nehodí, ale nakonec vyzní mnohem lépe, než ta, kterou by divák očekával. Transporty v rytmu vídeňského valčíku působí hodně mrazivě.(20.10.2019)

• - Herec Jan Werich ztvárnil v tomto filmu vyjímečně zápornou roli, zrůdného velitele koncentračního tábora. Byl to jeden z jeho posledních filmů. (eALIEN)

• - Předlohou k filmu se stala nejpopulárnější kniha Rumunského novelisty Constantina Virgila Gheorghiua "The 25th Hour" z roku 1949. (Conspi)