poster

25. hodina

 • Francie

  La vingt-cinquième heure

 • Itálie

  La venticinquesima ora

 • Itálie

  La 25ma ora

 • Velká Británie

  The 25th Hour

 • USA

  The 25th Hour

 • Austrálie

  The 25th Hour

Drama

Francie / Itálie / Jugoslávie, 1967, 130 min

 • Willy Kufalt
  *****

  Od Henriho Verneuila už déle obdivuju jiné snímky ze 60. let Opice v zimě a Víkend na Zuydcoote, ale 25. hodina je, troufám si říci, ve výsledných dojmech úplně překonala. Není to ani tak onou velkou mezinárodní koprodukcí, jako spíše díky silnému tématu. A téměř neustále napínavého příběhu J. Mirtze, který se v nejnebezpečnějších časech v 40. letech minulého století ocitává na těch nejhorších místech proti své vůli, od falešného Žida na nucených pracích, přes nacistického důstojníka se zhuseným pocitem války až po jednoho z obžalovaných na Norimberském procesu. Svým způsobem jde až o tragikomické dobrodružství, podávané v nádherných kamerových záběrech, pěknou výpravou či honosnou hudbou s několika valčíkovými motivy. Pro mne osobně filmový zážitek plný kontrastných emocí. Občas vyčerpávějící, v závěru dojímavý... docela rozumím těm pomalu a těžko rodícím se úsměvům ve tvářích manželů před fotografem, oba by chtěli mít chvíle štěstí hlavně pro sebe a ne pro mediální senzaci. Anthony Quinn se své role zhostil výborně a jeho výkon v roli primitivního smolaře s pořádnou dávkou štěstí v osudu náleží k těm nezapomenutelným. Vyzdvihl bych rovněž Sergeho Reggianiho a Jana Wericha v nezvykle negativní roli zrůdného velitele v uniformě. 95% #Francouzská kinematografie: Virtuální kino(21.10.2019)

 • Peabody

  No je to takové melodrama, jistě že je to tragický osud, ale obávám se, že takových je v každé válce moc. Ale na to poukazuje dobře Docela mne udivuje, že v roce 1967 mohl hrát Jan Werich (byl dobrý jako obvykle a s uchovanou angličtinou z války) ve filmu, kde se hovoří o znásilňování žen sovětskými vojáky (což se jistě dělo, ale pokud vím (i ze vzpomínek rodinných), ne tak masově), v tu dobu u nás zcela jistě tabu.(6.8.2017)

 • ferika
  ****

  Film je trochu dlhy - mozno, ze 1:1 podla predlohy. Virna Lisi je jedna z mojich naj- hereciek. Quinn si ulohu odohral standardne dobre. Je to nieco ako Forrest Gump, otoceny o 180 stupnov. O cloveku, ktoreho osud bez jeho pricinenia presuva z jednej "sracky" do druhej, a on nevie ako a preco. Zo stastneho krestana a manzela sa cez noc stane Zid uvrhnuty do pracovneho lagru, kde v nom "nemecky vedec" spozna prototyp arijca, ktory ako clen SS utecie spolu so Zidmi z transportu, aby ho nakoniec sudili po vojne ako zlocinca ... no jednoducho odysea ako vysita. Ked som prvy raz pozeral tento film, tak ma bez akehokolvek varovania uchvatil part velitela pracovneho tabora. Vo velmi tvrdej (asi naschval) anglictine s uzasne modulovanym hlasom nam dal vychutnat malu majstrovsky zahratu ulohu velikan ceskeho filmu Jan Werich. Ani som ho s tou anglictinou hned nespoznal. Len ten hlas! Lutoval som, ze tvorcovia filmu nedali Werichovi viac priestoru v rozvinutejsej postave.(5.10.2015)

 • bravo1
  ***

  Překvapení. Čekal jsem hutné drama a Anthony Quinna bojujícího s nepřízní osudu, místo toho se mi dostalo drama s četnými komediálními prvky a Anthony Quinnem v roli jedince s lehkým mentálním postižením, či mimořádně omezeného vesničana, který je unášen proudem událostí. Rozhodně by šlo z námětu vytvořit opravdové válečné drama. Ve filmu se měla objevit Olga Schoberová, ve verzi, kterou jsem viděl, nehrála - k tomu uvádí uživatel ncoll následující: "The Turner version of THE 25th HOUR, now available everywhere, has a 12 minutes sequence removed.The missing scene refers to an episode at occupied France where a small city girl has an affair with a Nazi soldier. Rosa (Olga Schoberova) had her hair cut and parades at the end of the war for everyone to see. The scene was there when originally screened in movie theatres in Countries like Brazil and Chile. Rumours say that the clear political implication of French collaboration with the German government was the reason for this reduction of original footage.Not even the respective photos are available." https://www.imdb.com/title/tt0062445/reviews(20.10.2019)

 • Slimak
  ****

  Tenhle zvláštní film mi utkvěl v paměti a vím že byl dost působivý ikdyž poněkud dlouhý...ano tak toto bych chtěl znovu vidět. Přispěla k tomu výborná hudba a výkon Anthony Quinna, který tady předvátí opravdu smutně tragikomickou existenci....no na ten konec s focením..."Sorier,sorier.....sorieeeeer!!!!"(28.1.2010)

 • - Předlohou k filmu se stala nejpopulárnější kniha Rumunského novelisty Constantina Virgila Gheorghiua "The 25th Hour" z roku 1949. (Conspi)