25. hodina

• Itálie

La 25ma ora

• Austrálie

Francie / Itálie / Jugoslávie, 1967, 130 min

Ideální film pro dramaturgický plán Řitka Video na DVD. Ideální jako kolekce k Pádu Berlína, který byl také promován jako rarita s Janem Werichem ve vedlejší roli. A na rozdíl od sovětského válečného filmu, ve kterém si Werich zahrál pod tučným nánosem Göringovi posmrtné masky a byl dabován, zde je zcela civilní a hovoří sám. To, co se děje kolem s Quinnem je sice bez chuti a zápachu, ale možná v tom ladu rozpoznám i Olly Schoeber.(16.12.2010)

Tenhle zvláštní film mi utkvěl v paměti a vím že byl dost působivý ikdyž poněkud dlouhý...ano tak toto bych chtěl znovu vidět. Přispěla k tomu výborná hudba a výkon Anthony Quinna, který tady předvátí opravdu smutně tragikomickou existenci....no na ten konec s focením..."Sorier,sorier.....sorieeeeer!!!!"(28.1.2010)

Jde o film ,který je u nás celkem neznámý- a myslím ,že neprávem.Ve filmu má malé cameo můj milovaný Jan Werich a zhostil se ho myslím se ctí. Jinak hlavní role sedí jako přišitá Anthony Quinnovi. Je to příběh o chudákovi,který jde z jednoho průšvihu do druhého,ale vždy s úsměvem, a stále si myslí,že je na tom lépe a lépe. Příběh se odehrává v době 2.světové války. Kdyby se našel někdo,kdo jej má v lepší kvalitě než já - DVD udělané z několikáté kopie pravděpodobně VHS - ať mi dá vědět!!! Určitě se domluvíme.(26.1.2007)

Pozoruhodný snímek o smolařském antihrdinovi, který se vždy objeví tam, kde nemá být a zná jen dočasné štěstí... Anthony Quinn hraje svou roli jemnými, drobnými tahy - jako nenápadného, stále jakoby překvapeného mužíčka, který se do problémů dostává rychle a nepostřehnutelně... Jako zupácký seržant Constantin se představuje Jan Werich, jehož angličtina byla tehdy stále ještě dost kvalitní na to, aby nemusel být předabován. Jeho role však byla příliš malá na to, aby mohl ukázat nějaké větší herecké umění. Dokázal však svou figuru udělat skutečně odpudivou a nepříjemnou, tak jak měla být - vskutku, jeho Blofeld v bondovkách mohl být velmi okouzlující..(26.10.2007)

Od Henriho Verneuila už déle obdivuju jiné snímky ze 60. let Opice v zimě a Víkend na Zuydcoote, ale 25. hodina je, troufám si říci, ve výsledných dojmech úplně překonala. Není to ani tak onou velkou mezinárodní koprodukcí, jako spíše díky silnému tématu. A téměř neustále napínavého příběhu J. Mirtze, který se v nejnebezpečnějších časech v 40. letech minulého století ocitává na těch nejhorších místech proti své vůli, od falešného Žida na nucených pracích, přes nacistického důstojníka se zhuseným pocitem války až po jednoho z obžalovaných na Norimberském procesu. Svým způsobem jde až o tragikomické dobrodružství, podávané v nádherných kamerových záběrech, pěknou výpravou či honosnou hudbou s několika valčíkovými motivy. Pro mne osobně filmový zážitek plný kontrastných emocí. Občas vyčerpávějící, v závěru dojímavý... docela rozumím těm pomalu a těžko rodícím se úsměvům ve tvářích manželů před fotografem, oba by chtěli mít chvíle štěstí hlavně pro sebe a ne pro mediální senzaci. Anthony Quinn se své role zhostil výborně a jeho výkon v roli primitivního smolaře s pořádnou dávkou štěstí v osudu náleží k těm nezapomenutelným, stejně jako závěr filmu. Vyzdvihl bych rovněž výkony v epizodních rolích Serge Reggianiho a Jana Wericha, netradičně coby zrůdného velitele v uniformě. 95% #Francouzská kinematografie: Virtuální kino(21.10.2019)

• - Předlohou k filmu se stala nejpopulárnější kniha Rumunského novelisty Constantina Virgila Gheorghiua "The 25th Hour" z roku 1949. (Conspi)

• - Herec Jan Werich ztvárnil v tomto filmu vyjímečně zápornou roli, zrůdného velitele koncentračního tábora. Byl to jeden z jeho posledních filmů. (eALIEN)