Zapomenutý svět komunismu (TV film)

The Lost World of Communism

Stratený svet komunizmu

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2009, 3x51 min

Skvělý dokument. Plno informací, které jsem ještě nevěděl. Nobodyx: Máš pravdu, oproti dnešku to vlastně nebylo dřív tak špatné - jen pár tisíc zavřených, pár tisíc mrtvých, desítky tisíc lidí, kteří nemohli studovat, nemohli vycestovat. Hlavně že lidé jako ty byli spokojení, to je nejdůležitější. Právě takoví bezcitní lidé ten režim drželi při životě. Žádná pozitivní věc nemůže převýšit ta zvěrstva!(12.7.2011)

1. díl (Socialistický ráj): Netradiční pohled do života obyčejných lidí v socialistickém Německu, mnohdy také velmi tvrdý a smutný pohled. Nejšílenější moment? Rozhodně příběh sportovkyně, ze které se díky působení dopingového programu Stasi stal muž. Další silný moment je hned na začátku, kdy německá žena líčí zážitky ze socialistického lágru, kde skončila jenom proto, že chtěla Stalinovi namalovat úsměv. :( **** 2. díl (Království zapomnění): Teda dívat se na události své vlastní země pohledem někoho zvenčí je celkem zvláštní a taky jsem si myslel, že to bude o to zajímavější. Ano, jsou tam některé věci, které byly pojaty vážně rychle a některé, o kterých si myslím, že byly jinak (třeba důvody vedoucí k Pražskému jaru, protože to vysvětlení průvodce jsem nějak nepochopil), ale jako celek to nebylo špatné a proto budu hodnotit stejným počtem, jako u prvního dílu. **** 3. díl (Socialismus pro jednu rodinu): To nejlepší si autoři nechali na konec a právem si tenhle díl zaslouží plný počet. Ceaušeskovi totiž očividně žili tak docela mimo realitu (viz zákaz antikoncepce, potratů, pokyny pro natáčení, kontrola jídla, špiclování vlastních dětí, atd.) a mysleli si o sobě dokonce snad i víc než Stalin a Hitler dohromady. Tudíž i když to může znít krutě a sadisticky, svůj osud si zasloužili. Snad jen tu první ránu do kolen Nicolae si mohli odpustit, přeci jenom má u mě jeden bezvýznamný pozitivní bod za kritiku srpna 1968. *****(29.6.2011)

Perfektní dokument! Nutno pouštět nejen ve školách, ale hlavně všem co vzpomínají, jak to tehdá bylo bájo, holt jen občas nebyly ty pomeranče... !!! Já dodávám (a toaleťák, plenky, maso, zelenina, banány, auta, elektronika, cemnet, dlaždičky, atd... a hlavně svoboda!). Angláni zamachrovali a perfektně popsali mechanismus systému, který zkrátka nemohl fungovat a který také nefungoval! Tfuj, ještě, že už je to pryč... I když... když se podívám na to co komančové, legálně zvolená parlamentní strana (dnes snad podle průzkumů druhá nebo třetí nejsilnější ) jde na mně hrůza. Komunistická mlátička posranec Ondráček vylezl jak zombie z hrobu a znovu nám vysvětluje co se má a nemá, posrankyně Semelová zase tvrdí, že Milada Horáková byla odsouzena právem ,,dyť se přiznala'' ! ... No uvidíme. Národ je evidentně nepoučitelný! A kdo je nepoučitelný, často si musí svoji historii zopakovat... * * * *(8.2.2017)

Samozřejmě, dokument je neúplný, prozápaďacky laděný, tedy tak, aby jej pochopili lidé, kteří nikdy břímě socialismu nezažili. Pozoruhodný je rovněž výběr zemí - tedy NDR, Československou a Rumunsko, chybějí tedy ostatní bašty (Čína, SSSR, Bulharsko, Polsko...). Ovšem především o Rumunsku jsem se dozvěděl mnoho nových informací - tak tedy alespoň tenhle přínos.(3.6.2015)

Důchodci propagující komanče, komentujíc tehdejší hektickou dobu plnou úlisné rudé barvy a vyvoláváním SOUDRUHU! Co říct na to, že se opět stejně doba opakuje akorát v jiném pravděpodobně oranžovo modro červeném kabátku s tradičním a obvyklým tunelováním všeho, co ještě zůstalo. Chartu 77 takto propagovat ovšem nemuseli, jelikož nic není v žádném případě ideální a ani ona není. Marta Kubišová tehdy ostrouhala podobně jako většina civilistů nebo např. Palach. Nebylo a není tajemstvím co se tehdy dělo a my se jak vidím do toho opět hrneme, protože naše země je a BUDE vždy Královstvím zapomnění.(26.11.2012)