Reklama

Reklama

Zapomenutý svět komunismu

(TV film)
  • Velká Británie The Lost World of Communism (více)
Dokumentární / Historický
Velká Británie, 2009, 3x51 min

Obsahy(1)

Dokumentární cyklus televize BBC, který připomíná jak se žilo v totalitních režimech za železnou oponou.

První díl, nazvaný "Socialistický ráj", ukazuje život v NDR - někdejší výkladní skříni socialismu. Prostřednictvím málo známých archivních materiálů i osobních svědectví obyvatel sestavuje mozaiku všedních dnů, starostí a problémů, práce i zábavy, snů i tvrdé skutečnosti. Ten život skončil před dvaceti lety, kdy se v celé východní Evropě komunismus zhroutil.

Druhý díl dokumentárního cyklu BBC o životě obyvatel východní Evropy, uvězněných za železnou oponou, ukazuje důsledky čtyřicetileté vlády komunistů v Československu i neúspěšný pokus reformovat nereformovatelné. Málo známé archivní materiály i výpovědi svědků té doby evokují proces, který byl nazýván normalizace a který změnil Československo v Absurdistan, v Království zapomnění. Připomínají, jak se tu žilo, než totalitě odzvonil cinkot klíčů na náměstích...

Třetí díl dokumentárního cyklu BBC o životě obyvatel zemí za železnou oponou je věnován Rumunsku. Je to také příběh jednoho manželského páru - Nicolae a Elleny Ceaușeskových - kteří téměř čtvrt století společně vládli této zemi. Rumuni to sarkasticky nazývali "socialismem pro jednu rodinu". Soustředění moci v jejich rukou a kult, který je obklopoval, se naprosto lišil od ostatních komunistických zemí. Ceaușeskovi totiž ovládali i soukromý život Rumunů, hlídali neprosto všechno a nelítostně potlačovali jakýkoli náznak nespokojenosti. Po pádu komunismu byli Ceaușeskovi jedinými východoevropskými vůdci, které stihl osud tyranů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (27)

Tayen 

všechny recenze uživatele

Je poučné a zajímavé vidět, v jaké ideologii žili naši rodiče, aniž si mnohdy uvědomovali, že v ní žijí. Mnozí byli přesvědčení, že se jich politika netýká a že žijí dobrý život. Nechtěli toho totiž moc. A pak tady byli ti, kteří bojovali, kteří zažili dobu, kdy byla jejich činnost omezena a jejich život ořezán na pouhé šedé přežívání. Vidíme i život v téměř diktátorském Rumunsku, kde komunismus získal nový rozměr. Každý díl je zaměřen na jiný stát: Východní Německo, Československo, Rumunsko. A v každém je patrná nesmyslnost režimu. Vždy vidíme jeho nástup, průběh i pád. Domnívám se ale, že k úplnému pochopení toho, co se za Komunismu dělo, těch 3x51 minut nestačí. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Perfektní dokument! Nutno pouštět nejen ve školách, ale hlavně všem co vzpomínají, jak to tehdá bylo bájo, holt jen občas nebyly ty pomeranče... !!! Já dodávám (a toaleťák, plenky, maso, zelenina, banány, auta, elektronika, cemnet, dlaždičky, atd... a hlavně svoboda!). Angláni zamachrovali a perfektně popsali mechanismus systému, který zkrátka nemohl fungovat a který také nefungoval! Tfuj, ještě, že už je to pryč... I když... když se podívám na to co komančové, legálně zvolená parlamentní strana (dnes snad podle průzkumů druhá nebo třetí nejsilnější ) jde na mně hrůza. Komunistická mlátička posranec Ondráček vylezl jak zombie z hrobu a znovu nám vysvětluje co se má a nemá, posrankyně Semelová zase tvrdí, že Milada Horáková byla odsouzena právem ,,dyť se přiznala'' ! ... No uvidíme. Národ je evidentně nepoučitelný! A kdo je nepoučitelný, často si musí svoji historii zopakovat... * * * * ()

Reklama

Thomassi 

všechny recenze uživatele

Dokument o tom, jak žili obyčejní lidé za socialismu. První díl - Socialistický ráj. Je věnován Německé demokratické republice. Spousta vzácných záběrů i šokujících informací. Třeba ta, jak tajná policie (Stasi) zasahovala do normálního života snad všech lidí. Já teda nevidím zase tak velký rozdíl mezi jimi a Gestapem. Policejní stát jak policejní stát, stejná pakáž. Co mě ale dostalo nejvíc, bylo info o atletce Heidi, kterou si Stasi vybrala do dopingového programu. Musela brát pilulky, které z ní nakonec udělaly muže. Tož je toto normální? Druhý díl - Království zapomnění. Popisuje dění v Československu. Padesátá léta byly jedno velký svinstvo. Převládal tady tvrdý stalinismus, který se podepsal na tisícech lidských životů. A když začala svítit jiskřička naděje v roce 1968, Moskava tvrdě zakročila a nás tak odsoudila do tvrdé normalizace, která trvala až do pádu komunismu v roce 1989. Bohužel všechny tyto informace vyšly na svět až v devadesátých letech, a proto si lidé tenkrát utvrdili názor, že se měli dobře. Lidé prostě byli nástroji této mohutné mašinérie zvané komunismus. Bůh ví, jak by to dopadlo, kdyby se svobodný život na konci šedesátých let dál svobodně rozvíjel. Třetí díl - Socialismus pro jednu rodinu. Poslední díl je věnován životu v Rumunsku, kde vládl diktátor Ceausescu, který nebyl jiný než ostatní. V Rumunsku vládla bída a strach. A co jsem vůbec nepochopil, a u čeho jsem se dokonce vztekal bylo, jak nechali sledovat i vlastní děti. Nebo jak přestěhovávali lidi z jejich domovů do rozbitých bytů jen aby si tento vládce mohl postavit svůj palác. No nakonec dostal to, co si zasloužil. A musím říct, že posledních asi pět minut tohoto dílu byly nejsilnějším zážitkem celého seriálu. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Coby třídílný dokument mající za snahu zmapovat fenomén komunismu ve střední a východní Evropě je tenhle projekt BBC velmi plochý a neobsáhlý, zasloužil by minimálně ještě tři další díly věnované sociálně vyvinutému komunismu v Polsku s hnutím Solidarita, specifikům Titova socialistického zřízení v Jugoslávii a osobité cestě Maďarska, když tedy nechceme do výběru zahrnout i stav v Sovětském Rusku, který by sloužil jako silný kontrapunkt ke status quo v západní části socialistického mocenského bloku. Když se ale blíže seznámíme s již existujícími jednotlivými díly, najdeme i přes výše zmíněné námitky v jednotlivých částech řadu rozhodně zajímavých kontextů, autentických filmových záznamů a pečlivou dokumentární práci, byť na malé ploše 3x50 minut. Standard dokumentární tvorby BBC se prostě nezapře... ()

ivishka 

všechny recenze uživatele

Důchodci propagující komanče, komentujíc tehdejší hektickou dobu plnou úlisné rudé barvy a vyvoláváním SOUDRUHU! Co říct na to, že se opět stejně doba opakuje akorát v jiném pravděpodobně oranžovo modro červeném kabátku s tradičním a obvyklým tunelováním všeho, co ještě zůstalo. Chartu 77 takto propagovat ovšem nemuseli, jelikož nic není v žádném případě ideální a ani ona není. Marta Kubišová tehdy ostrouhala podobně jako většina civilistů nebo např. Palach. Nebylo a není tajemstvím co se tehdy dělo a my se jak vidím do toho opět hrneme, protože naše země je a BUDE vždy Královstvím zapomnění. ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama