Zapomenutý svět komunismu (TV film)

The Lost World of Communism

Stratený svet komunizmu

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2009, 3x51 min

1. díl (Socialistický ráj): Netradiční pohled do života obyčejných lidí v socialistickém Německu, mnohdy také velmi tvrdý a smutný pohled. Nejšílenější moment? Rozhodně příběh sportovkyně, ze které se díky působení dopingového programu Stasi stal muž. Další silný moment je hned na začátku, kdy německá žena líčí zážitky ze socialistického lágru, kde skončila jenom proto, že chtěla Stalinovi namalovat úsměv. :( **** 2. díl (Království zapomnění): Teda dívat se na události své vlastní země pohledem někoho zvenčí je celkem zvláštní a taky jsem si myslel, že to bude o to zajímavější. Ano, jsou tam některé věci, které byly pojaty vážně rychle a některé, o kterých si myslím, že byly jinak (třeba důvody vedoucí k Pražskému jaru, protože to vysvětlení průvodce jsem nějak nepochopil), ale jako celek to nebylo špatné a proto budu hodnotit stejným počtem, jako u prvního dílu. **** 3. díl (Socialismus pro jednu rodinu): To nejlepší si autoři nechali na konec a právem si tenhle díl zaslouží plný počet. Ceaušeskovi totiž očividně žili tak docela mimo realitu (viz zákaz antikoncepce, potratů, pokyny pro natáčení, kontrola jídla, špiclování vlastních dětí, atd.) a mysleli si o sobě dokonce snad i víc než Stalin a Hitler dohromady. Tudíž i když to může znít krutě a sadisticky, svůj osud si zasloužili. Snad jen tu první ránu do kolen Nicolae si mohli odpustit, přeci jenom má u mě jeden bezvýznamný pozitivní bod za kritiku srpna 1968. *****(29.6.2011)

• kaposlav

Človek čo nad tým nerozmýšla si povie aký boli komunisti zlí. Hneď v úvode prvého dielu, keď bolo v Saxenhausene 150 000 ludí, kde 1/3 zomrela a chúďatka tam znásilnovali. Nebodaj si Nemci/Nemky mysleli, že keď napadli ZSSR a vo vojne zomrelo 20 000 000 Sovietov tak im budú pod nohy kvetiny hádzať. Pomohli im obydlia stavať, potraviny nosili, postavili krajinu na nohy a keď sa niekto nevie do kože vpratať, tak čo s ním. Prevažna väčšina boli fašistickí vojnoví zajatci....Tak skromne Nemci žili a tak zle, že im museli posielať zo západného kapitalistyckého Nemecka balíčky a pri tej skromnosti si to natáčali kamerou. Kde zobrali kameru pri tej biede v komunistickom východnom Nemecku? Bežná vec vtedy na západe však?.... Ďalšie čo ma vždycky pobaví, že pred postavením berlínskeho múru utiekli 3 000 000 Nemcov na západ. Kolko nezamestnaných a bezdomovcov utieklo na východ? Táto informácia nie je vhodná pre vymývanie mozgu!.... Nemecká vrhačka gulou nevedomky užívala anabolické steroidy a stal sa z nej muž. A akože ešte horšia obdoba nie je známa zo západu? Len niečo aktuálne - Pozrite sa momentálne na Tour de France. Všetky hviezdy dopovali akurát sa nemohli zmeniť na ženu viď Lance Armstrong....Nemecký stranníci poriadali hony na zver. Strielali všetko skoro ako amíci v Kórei a vo Vietname....Nemecký robotník si myslel, že keď vsúpi do strany, nebude musieť robiť a stačí klamať. Omyl! Ale oni ho neprepustili ako na západe, len musel povedať čo urobil pre socializmus....Napokom shromaždili nikolko fotiek presne štyri, možno zo západného, možno z východného nemecka a na základe ních akože si máme utvoriť strašný obraz....Starý ludia mali malú penziu. To snaď nie. Keby vedeli akú maju ludia teraz penziu, tak by zaplakali a boli by radi.... Ďalej to nemá cenu ani pozerať a ani popisovať odpad!(19.1.2013)

• Kri-kri

Viděl jsem pouze první a třetí díl. Druhému, kde se vyskytuje čechoportugalský kurevník a ochránkyně zaběhlých čoklů (jestlipak se taky postarala o z hranu vyhozenou Ďulu) jsem se vyhnul obloukem, jinak bych musel nejprve pozvracet a pak rozflákat monitor. Celé je to jednostranně a neobjektivně vypracovaná propaganda kapitalismu a démonizování všeho socialistického. Největší sranda je, jak všichni, kteří ve Východním Německu údajně trpěli a živořili mají vždycky po ruce hromadu fotek a videodokumentací, čili zas až takoví ubožáci to být nemohli, když už v 60. letech měli foťák a kameru. A nebo že by šlo o podvrh? A co to jako mělo být s tou mužatkou? Copak v kapitalistických zemích se ženy nenechávají přeoperovávat na muže a naopak nebo co tím chtěli filmaři vlastně říci? Armáda popravčích v Bukurešti byli pěkně vychcaní zbabělci, kam vítr, tam plášť. Do poslední chvíle Ceaușescuovým věrně sloužili a až když nebylo zbytí, dali se k revolucionářům, aby alespoň své životy zachránili. Tam nešlo o žádný soud, ale obyčejný kalkul. Vojáci si zkrátka spočítali, že když dají lidu hned a neodkladně mrtvolu hlavy státu a jeho manželky, emoce se uklidní a ani ti nejvyšší členové vlády a armády k žádné odpovědnosti hnáni nebudou. Euforií rozvášněný dav jim to pochopitelně sežral. A vůbec, v čem tam teď mají ten lepší a šťastnější život? Polovina Rumunů živoří ve své vlasti s ještě větší mizérií, než před pádem komunismu, neboť svobody se nenažerou a ta druhá polovina se rozprchla do světa a žebrá na nádražích západoevropských velkoměst. To si tedy vybojovali nádhernou budoucnost...(29.1.2017)

Dokument o tom, jak žili obyčejní lidé za socialismu. První díl - Socialistický ráj. Je věnován Německé demokratické republice. Spousta vzácných záběrů i šokujících informací. Třeba ta, jak tajná policie (Stasi) zasahovala do normálního života snad všech lidí. Já teda nevidím zase tak velký rozdíl mezi jimi a Gestapem. Policejní stát jak policejní stát, stejná pakáž. Co mě ale dostalo nejvíc, bylo info o atletce Heidi, kterou si Stasi vybrala do dopingového programu. Musela brát pilulky, které z ní nakonec udělaly muže. Tož je toto normální? Druhý díl - Království zapomnění. Popisuje dění v Československu. Padesátá léta byly jedno velký svinstvo. Převládal tady tvrdý stalinismus, který se podepsal na tisícech lidských životů. A když začala svítit jiskřička naděje v roce 1968, Moskava tvrdě zakročila a nás tak odsoudila do tvrdé normalizace, která trvala až do pádu komunismu v roce 1989. Bohužel všechny tyto informace vyšly na svět až v devadesátých letech, a proto si lidé tenkrát utvrdili názor, že se měli dobře. Lidé prostě byli nástroji této mohutné mašinérie zvané komunismus. Bůh ví, jak by to dopadlo, kdyby se svobodný život na konci šedesátých let dál svobodně rozvíjel. Třetí díl - Socialismus pro jednu rodinu. Poslední díl je věnován životu v Rumunsku, kde vládl diktátor Ceausescu, který nebyl jiný než ostatní. V Rumunsku vládla bída a strach. A co jsem vůbec nepochopil, a u čeho jsem se dokonce vztekal bylo, jak nechali sledovat i vlastní děti. Nebo jak přestěhovávali lidi z jejich domovů do rozbitých bytů jen aby si tento vládce mohl postavit svůj palác. No nakonec dostal to, co si zasloužil. A musím říct, že posledních asi pět minut tohoto dílu byly nejsilnějším zážitkem celého seriálu.(23.12.2010)

Je poučné a zajímavé vidět, v jaké ideologii žili naši rodiče, aniž si mnohdy uvědomovali, že v ní žijí. Mnozí byli přesvědčení, že se jich politika netýká a že žijí dobrý život. Nechtěli toho totiž moc. A pak tady byli ti, kteří bojovali, kteří zažili dobu, kdy byla jejich činnost omezena a jejich život ořezán na pouhé šedé přežívání. Vidíme i život v téměř diktátorském Rumunsku, kde komunismus získal nový rozměr. Každý díl je zaměřen na jiný stát: Východní Německo, Československo, Rumunsko. A v každém je patrná nesmyslnost režimu. Vždy vidíme jeho nástup, průběh i pád. Domnívám se ale, že k úplnému pochopení toho, co se za Komunismu dělo, těch 3x51 minut nestačí.(8.5.2014)