poster

Volba

 • Hong Kong

  Hak se wui

 • Hong Kong

  黑社會

 • anglický

  Black Society

  (neoficiální název)
 • USA

  Election

Drama / Krimi / Thriller

Hong Kong, 2005, 100 min

 • GigaPudding
  ***

  Volba je hrozně zvláštně pojatý mafiánský film. Zajímalo by mě jestli to takhle v triádách doopravdy funguje, že jsou ještě obřadnější než japonská jakuza, protože o tom tenhle film je především. Hlavní zápletka se točí kolem volby nového předsedy jedné z největších triád a o souboji mezi dvěma kandidáty na tento post. Námětově je to tak trošku podobné kitanovu Outrage, ale tohle na to jde úplně jiným a přímočařejším způsobem. Pořád jde totiž hlavně o samotný obřad volení nového předsedy, který je nutné za každou cenu dodržet a taky pochopitelně se s tím pojí i různá pravidla platící pro členy gangu. Jak tento problém volení nového předsedy tadyhle naši mafiáni řeší je taky poměrně zvláštní sledovat, protože docela významný podíl v tom má i policie, která věci tak trochu komplikuje, takže je v tom prostor i pro nějaká ta překvapení. Ve výsledku to sice je velmi zvláštně natočený mafiánský film s několika hodně působivými scénami a zajímavým pohledem na fungování čínských triád, ale je to tak trochu zmatené a hlavně mi to přijde takové bezcílné. Film sice chce ukázat fungování triády a má i určitou myšlenku v závěru, jenže k té se nakonec dopracuje takovým podivným způsobem, protože každá z posledních tří nebo čtyř scén vypadá už jako ta závěrečná a každá k tomu maličko s jiným vyzněním, jenže nakonec se z toho vyvrbí něco trochu jiného ale přitom zároveň i trošku čekaného. Každopádně k tomu závěru se to dostane tak podivně krkolomnou cestou, až se v tom ztratí veškerý dopad na diváka. Takhle je to jen zajímavý pohled na triádu a její rituály, ale to je tak všechno, protože jinak je to maličko bezcílné a hlavně pokud se člověk chce podívat na mafiánské soupeření o větší moc, tak tu je kitanův Outrage, který je v tomhle mnohem silnější, ikdyž na Volbu se určitě stojí za to kouknout přinejmenším pro zajímavost.(16.3.2011)

 • ladynka
  ****

  Každé dva roky si rada starších ze společnosti Wo Sing volí nového předsedu. Tentokrát přichází v úvahu dva hlavní kandidáti. Lok, který má respekt starších a proti němu ambiciózní Big D. Pro předsedu je však také nutné získat tzv. Dračí hlavu, symbol moci a vlády ve Wo Sing. Volba a pokusy o nalezení Dračí hlavy rozpoutají zápas mezi příznivci protivníků ale také mezi samotným Lokem a Big D… První myšlenka, která mě při sledování filmu napadla, byla, že Johnnie To opouští svou hravost (naštěstí ne docela), aby natočil dospělý film reflektující současnou situaci v Hong Kongu. Volí vděčné téma politických manipulací v hongkongské mafiánské organizaci. Děj je postaven na dvou povahově odlišně působících postavách: Na jedné straně symbol klidu a tradic (Lok), na straně druhé vláda peněz a násilí (Big D). Zároveň s nimi ožívá svět, kde je zákonem přání vůdce, úskoky, podplácení a násilí jako řešení problémů jsou naprosto běžné. Tím se film stává trochu problematický pro případného nevstřícného diváka. Není tu žádná vyloženě sympatická, "hrdinsky" vděčná postava, žádný charakter k identifikaci. A pokud si divák myslí že ano, závěr ho vyvede z omylu. Žánr gangsterského filmu je tedy jasný. Kde by však jiný režisér vytvořil rutinní snímek (např. Jiang Hu), Johnnie To originálně aranžuje (práce s mizanscénou) a komponuje záběry (střídání otevřené a uzavřené formy). Děj a žánr je pro film pouze základ, zbytek dotváří právě svébytný režisérův styl. Postavy jsou podle často proměnlivých vztahů komponovány do širokoúhlých záběrů, další informace vnáší otevřená forma záběru. Úhly kamery jsou přizpůsobeny pozici osoby nebo se váže na jejich stav (klasicky řadoví členové snímaní z nadhledu, prohrávající osoba usazená níže). Ve výsledku se Election jeví jako plnohodnotná studie soudobého gangsterského světa, kde nejsou důležité jen dialogy ale také filmová řeč, zejména díky výraznému autorskému stylu režiséra. Triáda Wo Sing je sice založena na demokratickém principu volby, ale jako mocenská organizace zrozená na zločinu a stavějící na násilí a korupci se nemůže oprostit od svých kořenů a podmiňuje tak jednání svých členů. Jakže to promlouvá jeden ze strýčků k Jimmymu: "Jimmy, if you stay in the Triad make sure you get absolute power… Otherwise, leave now…" PS: Wo Sing Society, jež ve filmu figuruje, je jedna z nejpočetnějších a nejznámnějších Triád (spolu s Yee On a 14K).(21.8.2006)

 • Cervenak
  **

  Johnny To ako režisér predvádza celkom zaujímavé kúsky (to prestrihávanie z detailov na malebné panorámy vnáša do diania na plátne slušnú dynamiku), ale je to iba štylistické cvičenie. Po scenáristickej stránke je totiž Volba slabota. Veľká slabota. O hlavných postavách sa vlastne vôbec nič nedozvieme, prejavujú sa len svojím "pohybom v príbehu". A ten príbeh tiež nie je žiadna veľká sláva. Pod pomerne komplikovanou chrastou v podstate svrbí len klasická čínska báchorka o súboji viacerých skupín o nejaký zázračný predmet, ktorý dá držiteľovi absolútnu moc. Akurát tu nie je kung-fu a mágia, ide o žezlo pre nového vodcu triády. Záverečná scéna s "vraždou čínskym kameňom" je solídne brutálna, ale po nej si poviete - no dobre, a ďalej? Akékoľvek pocity z filmu vyprchajú do 2 hodín - videl som ho dnes večer a už som k nemu absolútne ľahostajný a nechcem ho nikdy vidieť znovu.(8.8.2008)

 • Anderton
  **

  Hneď od začiatku naznačí režisér, akým štýlom bude svojho diváka nasledujúcu hodinu štyridsať ohurovať. Nekonečnými žvástami postáv, v ktorých sa nevyzná ani divá sviňa, ani čínsky drak. Musíte sa do filmu skutočne zažrať, aby ste sa v tej spleti postáv začali orientovať. Ja som hneď od začiatku stratil niť s príbehom a istý To ma absenciou akčných scén a zaujímajších interiérov a exteriérov skoro uspal. Prečo nie sú v hong kongskej gangsterke poriadne akčné scény, iba sem tam nejaká solídna brutalitka? Prečo sa všetci mafiáni naháňajú za vecou, ktorá pripomína maltézskeho sokola, poprípade zdeformovaného robertka, ako keby sa jednalo o mimozemský artefakt, dodávajúci svojmu majiteľovi vládu nad svetom? Potešil a vytrhol ma z letargie iba výborný záver, ale to je trochu málo. Keďže nie som fanúšikom ani Johna Woo a jeho filmy som ohodnotil troma hviezdami, tu musím ísť nižšie. 50%.(3.3.2013)

 • ScarPoul
  ****

  Johnny To natočil výbornú drámu z prostredia Triád. Najviac mi to pripomínalo Kitanovo Outrage. Ale zároveň sa to atmosférou približovalo k Internal Affairs. Pre mňa pomerne našlapaná konverzačka z výborne vykreslenými charaktermi. Človek by čakal, že to bude uťahané, hlavne kvôli množstvu detailov, ale opak je pravdou. Najväčšiu pochvalu si zaslúži strihač, ktorý odviedol naozaj skvelú prácu. Výborný strih, precízna réžia a ktokoľvek kto sa chce dozvedieť nie len o histórií vzniku Triád ale aj ich tradíciach, nemôže nájsť lepší film. Ak vás teda podobná tématika zaujíma. Pekne premyslené vraždy a neúprosnosť zmien dopadajúca na každú jednu postavičku v komplexnej hierarchií v čínskej spoločnosti, na ktorú je polícia krátka. Pre mňa skoro dokonalé.(24.12.2013)

 • - Scéna s pojídáním porcelánu byla převzata ze skutečnosti. (Rodriguez)

 • - Volba patří k velmi oblíbeným snímkům Quentina Tarantina, který jej dokonce označil za nejlepší film roku. (Rodriguez)

 • - Původní plakát, který byl roku 2005 použit na filmovém festivalu v Cannes, nebyl v Hong Kongu povolen, jelikož zobrazoval gesta triád. Provádění těchto gest nebo vlastnění triádských symbolů je v Hong Kongu zakázáno. (Jigvell)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace