poster

Volba

 • Hong Kong

  Hak se wui

 • Hong Kong

  黑社會

 • anglický

  Black Society

  (neoficiální název)
 • USA

  Election

Drama / Krimi / Thriller

Hong Kong, 2005, 100 min

 • ScarPoul
  ****

  Johnny To natočil výbornú drámu z prostredia Triád. Najviac mi to pripomínalo Kitanovo Outrage. Ale zároveň sa to atmosférou približovalo k Internal Affairs. Pre mňa pomerne našlapaná konverzačka z výborne vykreslenými charaktermi. Človek by čakal, že to bude uťahané, hlavne kvôli množstvu detailov, ale opak je pravdou. Najväčšiu pochvalu si zaslúži strihač, ktorý odviedol naozaj skvelú prácu. Výborný strih, precízna réžia a ktokoľvek kto sa chce dozvedieť nie len o histórií vzniku Triád ale aj ich tradíciach, nemôže nájsť lepší film. Ak vás teda podobná tématika zaujíma. Pekne premyslené vraždy a neúprosnosť zmien dopadajúca na každú jednu postavičku v komplexnej hierarchií v čínskej spoločnosti, na ktorú je polícia krátka. Pre mňa skoro dokonalé.(24.12.2013)

 • Cedr
  *****

  Zákulisní pohled na triády, který patří k takřka bezkonkurenční špičce žánru. Všehovšudy komorní akční film si je sebou tak jistý, že budí zasloužilý pocit velkoleposti. Pasáž s postupným předáváním "žezla" dozajista zmate nejednoho nepozorného diváka, ale možná i díky tomu tato část patří k vrcholu filmu. Election a její pokračování jsou jedněmi z nejčistějších Toových žánrovek. Zatraceně precizní a maximálně chlapské.(26.8.2014)

 • t_gon
  ****

  První volba hlavy triády v podání Johnnieho se povedla výtečně. Místo aby naservíroval krvavou řež mezi jednotlivými členy, sledujeme jejich pomalá a klidná sezení a slovíčkářské postrkování mezi dvěmi kandidáty, Big D a Lokem. Každý má jinou taktiku přesvědčování ostatních členů gangu a hlavně jinou metodu jak získat Baton (něco jako velitelská hůl, bez ní by nemohl být bosem nikdo a ceremoniál by neproběhnul), kolem kterého se točí většina stopáže. Takže sečteno podtrženo je to výtečná gangsterka s pohledem za oponu „typických gangsterů“ s dobře zahranými party postav a několika twistery… Ale kdo od Johnnieho čekal méně?(5.1.2008)

 • Cervenak
  **

  Johnny To ako režisér predvádza celkom zaujímavé kúsky (to prestrihávanie z detailov na malebné panorámy vnáša do diania na plátne slušnú dynamiku), ale je to iba štylistické cvičenie. Po scenáristickej stránke je totiž Volba slabota. Veľká slabota. O hlavných postavách sa vlastne vôbec nič nedozvieme, prejavujú sa len svojím "pohybom v príbehu". A ten príbeh tiež nie je žiadna veľká sláva. Pod pomerne komplikovanou chrastou v podstate svrbí len klasická čínska báchorka o súboji viacerých skupín o nejaký zázračný predmet, ktorý dá držiteľovi absolútnu moc. Akurát tu nie je kung-fu a mágia, ide o žezlo pre nového vodcu triády. Záverečná scéna s "vraždou čínskym kameňom" je solídne brutálna, ale po nej si poviete - no dobre, a ďalej? Akékoľvek pocity z filmu vyprchajú do 2 hodín - videl som ho dnes večer a už som k nemu absolútne ľahostajný a nechcem ho nikdy vidieť znovu.(8.8.2008)

 • Rudovous
  ****

  Johnny To je proste skveli reziser ktery i z okoukane zanrovky dokaze vytrepat hodne dobrou podivanou. Mozna, ze se nekomu muze zdat pribehovost i charkterizace z pocastku velmi plitka, ale to jen pro to aby minutu po minute scenar kristalizoval oboje zminene do velmi slusne hloubky - pro me opravdu neprehlednutelne.(6.2.2009)

 • - Původní plakát, který byl roku 2005 použit na filmovém festivalu v Cannes, nebyl v Hong Kongu povolen, jelikož zobrazoval gesta triád. Provádění těchto gest nebo vlastnění triádských symbolů je v Hong Kongu zakázáno. (Jigvell)

 • - Scéna s pojídáním porcelánu byla převzata ze skutečnosti. (Rodriguez)

 • - Volba patří k velmi oblíbeným snímkům Quentina Tarantina, který jej dokonce označil za nejlepší film roku. (Rodriguez)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace