Černá noc

Nuit noire

Poetický / Drama

Belgie, 2005, 89 min

Olivier Smolders

Koukám, že zatím všichni, kdo film hodnotili, tak k němu napsali i komentář - no nemžu zůstat pozadu, chjo... Ale absolutně nevím, co o tomto snímku napsat. Tak to zkusím, tři slova na začátek: Surrealismus, Mazací hlava a Kafka. To se mi asi při sledování vybavilo jako asociace. Ale zase si nemyslete, že se tento film snaží vykrádat nebo něco podobného, je to originál. A panečku, jaký originál. Chvílemi jsem jen zíral co všechno se dá pospojovat dohromady, co všechno může na plátně být. Pak jsem zase propadl typicky Kafkovským depresím a nakonec jsem odcházel z kina s těmi nazvláštnějšími pocity, které ani sám neumím zařadit. Je to neskutečně silný film, pokud mu podlehnete. Není jednoduché sledovat některé šílené obrazy, které vám nemusí dávat smysl, ale když to zkusíte, budete odměněni silným filmovým zážitkem.(13.11.2006)

Hezký surreal art, ale popravdě mě to moc nebavilo. Tak něják mě u toho několikkrát napadlo jaký poklad je ten Švankmajer, když stejně (a né-li více) hodnotný art dokáže podat s lehkostí a zábavně a já jako divák nemám pocit, že tam slon nebo zebra pochodujou ani né tak pro tu afriku jako spíše, že je to tak surrealisticky správně cool.(28.3.2015)

Tenhle film se asi nedá hodnotit jinak než maximálně subjektivně. Také mě přepadá podezření, že jakákoliv snaha o vysvětlení všech aspektů snímku by autora jenom upřímně pobavila (protože vysvětlit to jde, vysvětlit jde všechno). Nicméně, vizuálně, hudebně i řekněme emočně úchvatný film. Nuda to pro mě ani moc nebyla...zvlášť ke konci, když se hromadily úlety, tak jsem jen nevěřícně zíral.(25.3.2006)

Příjemné překvapení. Opravdové umění s řadou možných vysvětlení a nabízející divákovi možnost pořádně zapřemýšlet o smyslu filmu. Perfektní obraz a kamera, skvělá atmosféra, na začátku dokonalá hudba (která bohužel už poté mám pocit nezazněla), v průběhu a na konci se rovněž objeví u nás známá lidová píseň Dobrů noc má milá. Také se usmějete u pár úletů. Stále vás ale napadá myšlenka, zda vůbec autor smysl filmu zná a jestli si z vás nedělá jenom srandu, ale tak to u surrealismu netřeba....myslím, že kdybych film viděl dnes, bude se mi líbit rozhodně mnohem víc, asi mě zastihl ještě "nepřipraveného".(25.3.2006)

Nádhera. Tenhle film někdo natočil pro mne. Surreálný. Temný, ponurý. Snový. V šíleném světě. Kde lidé žijí při věčném zatmění slunce, které jen výjimečně vysvitne. Oskar Lepage. Pracuje v muzeu. Ženy. Sestra? Záhadná černoška z afrického kontinentu. Kontrast kultur. Potlačovaná sexualita. Hmyz. Kukly. Organismy. Temné stránky duše. Vášeň. Strach. Metamorfózy lidí i celého světa. Sounáležitost s temnotou. Franz Kafka. David Lynch. David Cronenebrg. Nikos Nikolaidis. Film pro všechny co mají rádi snímky bilancující na hranici snu, šílenství a deprese. Příliš artové pro fandy hororů a příliš bizarní a šílené pro fandy artových filmů. Jen pro hrstku šílenců kteří tohle dokáží prožít, ocenit, vychutnat a nezbláznit se. Stephen Thrower by u toho nadšením vyskakoval z křesla. Já ještě o něco víc. Neuvěřitelný zážitek. 10/10(14.6.2011)