Poutnice ze Sans-Souci

La passante du Sans-Souci

• slovenský

Pútnička zo Sans-Souci

Francie / Západní Německo, 1982, 110 min

Když srovnám zpracování Kesselova románu Melvillem a Rouffiem, Poutnice prohraje na celé čáře, a to se nemůže vymlouvat na nedostatek herecké kvality. Melvillova Armáda stínů má možná tu výhodu, že pan režisér věděl, o čem točí z vlastní zkušenosti. Rouffio se pokusil o dlouhý film, který se v jeho podání stal hrozně dlouhým. Takhle promrhat senzační námět může jen pitomec. A je mi líto Rominy, dala do toho filmu vše a odešla s ním. Ona si zasloužila odejít s parádou.(6.10.2013)

Výtečně zahraný příběh na známé téma reziduí křivd z války. Spravedlnost má paže dlouhé i přes mnoho let, vina nepřestává být vinou a trest přichází ke spokojenosti všech i mimo oficiální vyšetřování a soudy.(23.11.2012)

STV 1 = 6.7.1996 (25.1.2012)(25.1.2012)

Natáčení Poutnice ze Sans-Souci bylo pro Romy Schneider svým způsobem terapií. Po tragické smrti syna Davida potřebovala znovu najít půdu pod nohama a přesvědčit se o tom, že život jde dál, že je schopná stále točit. Proto do role nacisty pronásledované Elsy Wiener dává to nejlepší. Scéna s 12 letým Wendelinem Wernerem, ve které tento hoch hraje své adoptivní matce na housle, patří asi k tomu nejsilnějšímu. Romy Schneider alias Elsa Wiener začíná spontánně plakat. Ve Wendelinovi nevidí jen herce, ale také kluka tak podobného jejímu nedávno zesnulému synovi, který tuto roli měl dokonce hrát. Film, zde překračuje hranice mezi iluzí a skutečností. Romy si to dobře uvědomovala, a proto v úvodu snímku prosadila věnování "Davidovi a jeho otci". Ano, je to osobní. Příliš osobní, ale jak Romy odpověděla ve svém posledním interview: "A co je dneska ještě osobní? Mám pocit, že patřím každému. Takže, když už tedy patřím všem, ať taky všichni vědí, kdo patří mně a koho jsem ztratila...." ... uvědomil jsem si, že jsem jaksi odběhnul od recenze. Poutnice je každopádně výborným snímkem o pomstě, spravedlnosti, vině a nevině, zbabělosti a odvaze. Vedle jedinečné Romy Schneider musím také vyzvednout výborný herecký výkon Michela Piccoliho a Marie Schell.(5.2.2010)

Posledný film Romy Schneider, ktorý je ok, ale to, čo tu predviedol užívateľ Roman Albach je do neba volajúce a nechápem, ako to mohlo byť vôbec týmto portálom schválené, že do popisu filmu hodí takmer celý dej od začiatku do konca. Vďaka nemu ale ušetríme čas strávený nad filmom prípadne knihou. Skutočne veľká vďaka pane!(29.6.2018)

• - Slzy Romy Schneider ve filmu jsou skutečné. Chlapec, kterého se její postava ujme, byl přibližně ve věku jejího zesnulého syna, jehož jí chlapec připomínal. (fleurette)

• - Interiéry se natáčely v německém ateliéru CCC-Atelier ve Spandau v Berlíně. Exteriéry se natáčely v německém Berlíně a v patnáctém obvodě francouzské Paříže. (Snorlax)

• - Natáčelo se v říjnu 1981. (Rosalinda)