Doktor Mesmer

• Rakousko Mesmer

Historická dráma je založená na skutočnom príbehu kontroverzného rakúskeho lekára Dr. Franza Antona Mesmera (Alan Rickman).
V 18. storočí vo Viedni sa Mesmer domnieva, že väčšina z najpoužívanejších lekárskych zákrokov skôr škodí pacientom a je presvedčený, že jemnejšie metódy by mohli mať pozitívnejší vplyv na stav pacientov. Mesmer tak na liečenie používa magnetické sily a sugesciu. Za čo je považovaný za blázna, väčšinou preto lieči chudobných a núti tak bohatšiu manželku (Gillian Barge), aby živila rodinu.
Veľká miera verejného záujmu sa mu dostane v momente, keď jeho metódy zjavne pomôžu krásnej a slepej pianistke Marii Therese Paradies (Amanda Ooms). Medzi oboma zakrátko vznikne ľúbostný vťah.
Neoblúbenosť jeho metód a škandál so vzťahom k Márii ho donútia opustiť Viedeň. Mesmer odchádza do Paríža, kde si získa celé mesto až do momentu, keď ho francúzska lekárska spoločnosť požiada, aby dokázal účinnosť svojich metód. (miriel)

Mi Nü-Chai

Kdybych o doktoru Mesmerovi nevěděla nic, tak si zrovna tímhle k informacím nepomůžu, nicméně nevadí, ona to přísně pojatá biografie být snad ani neměla. Ze života této rozporuplné persony byl do filmu vybrán pouze malý skandál léčby slepé pianistky a následného citového vzplanutí obou zmíněných účastníků. Nešť, na vpodstatě banální milostné drama o lékaři, pacientce a nepřízni okolí to dopadlo celkem dobře a lepší tohle, než zoufalá snaha nacpat celý život do dvou hodin. Hlavní zásluhu na mém pozitivním dojmu má důvod, proč jsem vlastně chtěla Mesmera vidět (stydím se) - jako vždy velmi přesvědčivý Alan Rickman. Nebýt jeho, tak ty 3,5 hvězdy, na které to vidím, zaokrouhlím dolů (pominu-li tedy fakt, že nebýt jeho, vůbec se o tohle dílko nezajímám...), ale jelikož Franz Anton má díky panu Rickmanovi obrovské charisma a ve filmu se nevyskytuje nic, co by mě podráždilo, nebudu hamounit a tu čtvrtou hvězdu přihodím. ()

misterz

Keď opomeniem výbornú výpravu a pekné kostýmy, tak snímok stojí už prevažne len na famóznom dramatickom talente Alana Rickmana, ktorý to tu vybalil vo veľkom štýle. Jeho postava po celý čas pútala sto percent pozornosti a všetko okolo nej tak išlo akosi mimo a strácalo sa v ťažkom opare šedivosti. Jeden z príkladov, kde charizma a umenie ústredného herca dokáže potiahnuť inak nudný film so slabým príbehom. 65/100 ()

evulienka3

Až do chvíle kým som nenahliadla do filmografie Alana Rickmana som netušila, že existuje film o doktorovi Franzovi Antonovi Mesmerovi. Hneď som teda mala dvojnásobnú motiváciu sa na tento film pozrieť. Musím však konštatovať, že film zďaleka nevyužil možný potenciál životného príbehu tohto svojského lekára. Zameral sa len na krátky romantický úsek jeho života, ktorý nie adekvátne vystihol jeho liečebné metódy a prístupy, ktoré síce boli filmom čiastočne vykreslené avšak na mňa pôsobili nedotiahnuto. Možno povedať, že celá jeho terapia v tom období bola založená na vode a neoverených snahách o pomoc postihnutým. Celá tragika nepochopenia jeho liečených metód spočívala v tom, že sám Mesmer nevedel koho má liečiť a na akú cieľovú skupinu je jeho terapia účinná a preto sa jeho liečba v danej dobe častokrát míňala účinkom. V súčastnosti sa považuje za priekopníka v oblasti hypnózy a psychoterapie. Ten správny typ pacientky bol síce vo filme krásne vybratý a avšak sila tohoto príbehu sa stráca v spôsobe celkového spracovania. Nedá mi však jednou hviezdičkou naviac neoceniť výborný výkon Alana Rickmana, ktorý sa do role charizmatického terapeuta neuveriteľne hodil. ()

H.Gordon

Moc hezký film a ne jenom proto, že tam hraje Alan Rickman, ale příběh je mi opravdu sympatický. Nevím, jestli jeho metody fungovaly, nebo to byla pouze síla sugesce, a nakolik je jeho biografie totožná, ale na mě filmově fungovala a věřím, že na lidi, které léčil také. Zřejmě pouze nepochopili význam jeho terapie. Film byl alespoň pro mě od začátku do konce velmi vzrušující a plynule jdoucí. Kdyby byl trochu lepší konec a více zakonponovaný Mesmer do filmu, nebránilo by mi nic tomuto filmu dát 5 hvězdiček. ()

emma53

Přesně v takových hrách si představuji Alana na divadelních prknech. Nevím, jestli by mě tento film přilákal, ale díky němu jsem ráda, protože to byl vysloveně jeho film. Vyčníval se svým doktorem Mesnerem na celé čáře a přímo mě fascinoval svými výstupy. A navíc ten jeho hlas já miluji. Nevím, kdo byl doktor Mesner, ale žádný div, že se pokoušel o jinou, alternativu léčení, protože tehdy jich bylo ještě zoufale málo a vypouštění krve byla většinou jasná sázka na jistotu, vzhledem ke kratší úlevě pacientů. Dnes jsou stovky léčitelů, kteří se snaží o totéž v různých obdobách, ale mají pochopitelně daleko víc zdrojů z kterých mohou čerpat a jsou možná i úspěšnější. Tohle byl malý kousek ze života Mesnera, protkaného citlivým vztahem k Marii, aby tohle zpracování bylo pro diváka stravitelnější. Film mnoho nenabízí, ale já dávám hvězdy hlavně za Alana.....umí skvěle hrát, má krásný hlas a postavou, či vzhledem nebyl vůbec k zahození. ()

• Film mal pôvodne byť jedným z kino blockbusterov, ale to by znamenalo zmenu príbehu a tento prístup sa nepáčil scenáristom a Alanovi Rickmanovi, ktorý sa pre tento projekt nadchol. Spor skončil až pri súde, kde museli investori ustúpiť a film mohli natočiť podľa seba, projekt zastrešila televízia a film skončil len na videu, čo Rickmana nepotešilo. (Elessar.)
  • Počas súdu sa nechali investori počuť, že Rickman nie je pre rolu Mesmera dosť atraktívny, čo bol len ďalší výkrik do tmy. (Elessar.)