Kdybych o doktoru Mesmerovi nevěděla nic, tak si zrovna tímhle k informacím nepomůžu, nicméně nevadí, ona to přísně pojatá biografie být snad ani neměla. Ze života této rozporuplné persony byl do filmu vybrán pouze malý skandál léčby slepé pianistky a následného citového vzplanutí obou zmíněných účastníků. Nešť, na vpodstatě banální milostné drama o lékaři, pacientce a nepřízni okolí to dopadlo celkem dobře a lepší tohle, než zoufalá snaha nacpat celý život do dvou hodin. Hlavní zásluhu na mém pozitivním dojmu má důvod, proč jsem vlastně chtěla Mesmera vidět (stydím se) - jako vždy velmi přesvědčivý Alan Rickman. Nebýt jeho, tak ty 3,5 hvězdy, na které to vidím, zaokrouhlím dolů (pominu-li tedy fakt, že nebýt jeho, vůbec se o tohle dílko nezajímám...), ale jelikož Franz Anton má díky panu Rickmanovi obrovské charisma a ve filmu se nevyskytuje nic, co by mě podráždilo, nebudu hamounit a tu čtvrtou hvězdu přihodím.(6.2.2008)

• Gurtha

Ano je to Alan Rickman, ale ani to někdy nestačí. Mesmerovské praktiky ve filmu předvedené hraničí s šarlatánstvím Rasputina a když film (konečně) skončí nelze si než ulevit, že se neprosadily. Zřejmě jsem slabá povaha, ale pokud má tento film nějaké kouzlo, nenalezla jsem ho. Mé poklony patří Gillian Barge jako "frau Mesmer", silné ženě semleté dobou, když vymažete Rickmana z filmu prostě nic jiného nezbyde.(9.8.2010)

• Aleee89

Na Doktora Mesmera jsem se podívala kvůli Alanu Rickmanovi, ale i tak jsem se na film docela těšila, protože biografické snímky jsou většinou povedené a mám je ráda. A tenhle film měl mít i zajímavého hrdinu... Bohužel mě ale Doktor Mesmer zklamal. Kdyby nebylo Rickmana, asi bych se ani nedodívala, protože film byl po celou dobu takový unylý, rozvleklý a nudný. Alan byl skvělý, on zahraje všechno, ale jeden herec film prostě zachránit nemůže. Nedávno jsem četla o všech peripetiích spojených s natáčením, o tom, jak byl sám Rickman zklamán, protože filmu věřil a nebyly na něj peníze... No, je mi to líto, ale tohle opravdu není dobrý film. Na životopisné dílo je to chudé na dramatické momenty, zvraty, emoce. Ani linka milostného příběhu nevydala vše, co mohla. Jak tak přemýšlím, Alan je hodně nedoceněný herec, který by si větší pozornost ze strany kritiků a udílečů cen zasloužil, ale bohužel, filmy, ve kterých hraje, mu v tom spíše nepomáhají...(4.4.2012)

Je to hezký film. Spousta emocí, krásná hudba a samozřejmě dokonalý Alan Rickman. Film je ale velice slabý na příběhu. Dost mě mrzel konec, vlastně jsme se nedozvěděli, jak to s Mesmerem dopadlo. Musela jsem se to dočíst na internetu, stejně tak jako se nikdo nedozvěděl, proč Marie Terezie přestala opět vidět.(9.3.2014)

Až do chvíle kým som nenahliadla do filmografie Alana Rickmana som netušila, že existuje film o doktorovi Franzovi Antonovi Mesmerovi. Hneď som teda mala dvojnásobnú motiváciu sa na tento film pozrieť. Musím však konštatovať, že film zďaleka nevyužil možný potenciál životného príbehu tohto svojského lekára. Zameral sa len na krátky romantický úsek jeho života, ktorý nie adekvátne vystihol jeho liečebné metódy a prístupy, ktoré síce boli filmom čiastočne vykreslené avšak na mňa pôsobili nedotiahnuto. Možno povedať, že celá jeho terapia v tom období bola založená na vode a neoverených snahách o pomoc postihnutým. Celá tragika nepochopenia jeho liečených metód spočívala v tom, že sám Mesmer nevedel koho má liečiť a na akú cieľovú skupinu je jeho terapia účinná a preto sa jeho liečba v danej dobe častokrát míňala účinkom. V súčastnosti sa považuje za priekopníka v oblasti hypnózy a psychoterapie. Ten správny typ pacientky bol síce vo filme krásne vybratý a avšak sila tohoto príbehu sa stráca v spôsobe celkového spracovania. Nedá mi však jednou hviezdičkou naviac neoceniť výborný výkon Alana Rickmana, ktorý sa do role charizmatického terapeuta neuveriteľne hodil.(19.2.2014)