• Aleee89

Na Doktora Mesmera jsem se podívala kvůli Alanu Rickmanovi, ale i tak jsem se na film docela těšila, protože biografické snímky jsou většinou povedené a mám je ráda. A tenhle film měl mít i zajímavého hrdinu... Bohužel mě ale Doktor Mesmer zklamal. Kdyby nebylo Rickmana, asi bych se ani nedodívala, protože film byl po celou dobu takový unylý, rozvleklý a nudný. Alan byl skvělý, on zahraje všechno, ale jeden herec film prostě zachránit nemůže. Nedávno jsem četla o všech peripetiích spojených s natáčením, o tom, jak byl sám Rickman zklamán, protože filmu věřil a nebyly na něj peníze... No, je mi to líto, ale tohle opravdu není dobrý film. Na životopisné dílo je to chudé na dramatické momenty, zvraty, emoce. Ani linka milostného příběhu nevydala vše, co mohla. Jak tak přemýšlím, Alan je hodně nedoceněný herec, který by si větší pozornost ze strany kritiků a udílečů cen zasloužil, ale bohužel, filmy, ve kterých hraje, mu v tom spíše nepomáhají...(4.4.2012)

Kdybych o doktoru Mesmerovi nevěděla nic, tak si zrovna tímhle k informacím nepomůžu, nicméně nevadí, ona to přísně pojatá biografie být snad ani neměla. Ze života této rozporuplné persony byl do filmu vybrán pouze malý skandál léčby slepé pianistky a následného citového vzplanutí obou zmíněných účastníků. Nešť, na vpodstatě banální milostné drama o lékaři, pacientce a nepřízni okolí to dopadlo celkem dobře a lepší tohle, než zoufalá snaha nacpat celý život do dvou hodin. Hlavní zásluhu na mém pozitivním dojmu má důvod, proč jsem vlastně chtěla Mesmera vidět (stydím se) - jako vždy velmi přesvědčivý Alan Rickman. Nebýt jeho, tak ty 3,5 hvězdy, na které to vidím, zaokrouhlím dolů (pominu-li tedy fakt, že nebýt jeho, vůbec se o tohle dílko nezajímám...), ale jelikož Franz Anton má díky panu Rickmanovi obrovské charisma a ve filmu se nevyskytuje nic, co by mě podráždilo, nebudu hamounit a tu čtvrtou hvězdu přihodím.(6.2.2008)

Je to hezký film. Spousta emocí, krásná hudba a samozřejmě dokonalý Alan Rickman. Film je ale velice slabý na příběhu. Dost mě mrzel konec, vlastně jsme se nedozvěděli, jak to s Mesmerem dopadlo. Musela jsem se to dočíst na internetu, stejně tak jako se nikdo nedozvěděl, proč Marie Terezie přestala opět vidět.(9.3.2014)

Opět jsem sváděl boj se svými očekáváními, nakonec celkem úspěšně. Po dývku jsem sáhl, neboť jsem chtěl rozvernější dobovou zábavičku s vtipným Rickmanem (něco na způsob šerifa z Nottinghamu), jak przní hysterické paničky a všechno mu díky diplomu prochází - jak to tak bývá. Naprosto mimo mísu. "Doktor Mesmer" je od zaátku do konce drsná depka. Režisér se scénáristou jemně vyvažují hlavní postavu mezi póly blouznivce otřeseného lidskou zkažeností a soucitného, starostlivého chlíváka. Toho prvního je ale víc a nutno podotknout, že se Rickman s rolí přehnanými ambicemi sužované osoby co do činů na hranici šarlatánství vypořádal virtuózně. Všechny složky ale nejsou tak vytříbené jako Alan Rickman. Že se nejedná o televizní projekt jsem seznal až po titulcích, během sledování mi sice bylo pár věcí podezřelých (hlavně neobvyklá scénáristická odvaha, potěmnělá hudba), ale o televiznosti jsem nezapochyboval ani na moment - film tak totiž do detailu vypadá. Celkově vzato už jsem dlouho neviděl dílko, které by ve mě vzbudilo tak rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsme neustále pokoušeni, co je to ten chlap vlastně zač, na druhou stranu z toho trochu bolí oči. Jak by asi film dopadl, kdyby jej točila třebas taková Agnieszka Holland...?(17.12.2011)

Moc hezký film a ne jenom proto, že tam hraje Alan Rickman, ale příběh je mi opravdu sympatický. Nevím, jestli jeho metody fungovaly, nebo to byla pouze síla sugesce, a nakolik je jeho biografie totožná, ale na mě filmově fungovala a věřím, že na lidi, které léčil také. Zřejmě pouze nepochopili význam jeho terapie. Film byl alespoň pro mě od začátku do konce velmi vzrušující a plynule jdoucí. Kdyby byl trochu lepší konec a více zakonponovaný Mesmer do filmu, nebránilo by mi nic tomuto filmu dát 5 hvězdiček.(5.2.2013)

• - Film mal pôvodne byť jedným z kino blockbusterov, ale to by znamenalo zmenu príbehu a tento prístup sa nepáčil scenáristom a Alanovi Rickmanovi, ktorý sa pre tento projekt nadchol. Spor skončil až pri súde, kde museli investori ustúpiť a film mohli natočiť podľa seba, projekt zastrešila televízia a film skončil len na videu, čo Rickmana nepotešilo. (Elessar.)

• - Počas súdu sa nechali investori počuť, že Rickman nie je pre rolu Mesmera dosť atraktívny, čo bol len ďalší výkrik do tmy. (Elessar.)