Quigley u protinožců

• slovenský

Quigley u protinožcov

Western / Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický

Austrálie / USA, 1990, 119 min

"Víš, jsem tu nový, tak jsem trošku zvědavý.. Dostanou tě dřív takhle dingové nebo mravenci ??" ;) Přiznám se, že jsem SE LEK, když jsem zjistil, že tenhle western táhne Tom SELLECK, byť ho tedy mám osobně velmi rád, ovšem tahle skepse trvala opravdu pouze pár minut, protože ten jen, co se ukáže na obrazovce s šátkem kolem krku, v klobouku a vycedí první hlášku, dává zapomenout na všechny ty svoje policajty a detektivy, co kdy hrál !! ;) Tento dnes už kultovní snímek, ve spojení s jehož hlavní postavou se původně mluvilo o Stevu McQueenovi či Clintu Eastwoodovi, provázela velká spousta komplikací, scénář se neustále přepisoval, měnili se režiséři, až se projekt nakonec dostal do rukou člověku z nejpovolanějších, totiž Australanovi Simonu Wincerovi, který si na pomoc přizval dalšího neméně slavného krajana, spisovatele Iana Jonese známého především svou fascinací Nedem Kellym, aby spolu původní scénář Johna Hilla přepracovali, což nakonec v mých očích nelze brát jinak než pozitivně, protože těžko mohl někdo jiný lépe stvořit klasickou, či spíše ve vyšlapaných kolejích hollywoodského westernu jedoucí, žánrovku, která se však může pyšnit ozvláštněními v duchu ryze australském !! Hnidopiši jistě budou namítat cosi o klišé rozvařených jako špagety v kuchyni mistra Babici, já ovšem v tomto naopak vidím pouze žánrově krystalicky čistý snímek, navíc natočený s nesmírným nadšením, řemeslnou jistotou a zručností, který tím víc svou bizarní jinakostí potěší, čím spíše se za fanouška westernu nepovažujete !! Ze mě se však jeden takový ctitel westernu pomalu a jistě stává, jak se tak pozoruju..;)(27.5.2014)

Zajímavý western s Tomem SELLECKEM a neméně zajímavým Alanem RICKMANEM. To už je asi třetí film, kde Alan Rickman hraje zápornou roli. Ale musím uznat, že ji hraje bravurně.Teď si nemohu vzpomenout jak se film jmenoval, ale hned to napravím, podívám se do jeho filmografie. Ve filmu nebylo nic mimořádného, ale bylo tam vše, co se od westernu očekává - tedy včetně té ženské. Já se bavila a líbilo se mi to. Takže už jsem se koukla : Smrtonosná past, Robin Hood - král zbojníků, Rasputin. No a musím říci, že ve všech těchto filmech byl na té druhé straně.(26.7.2008)

• Marek1991

Bláznivý western z ktorého dýcha doba. Mne sa veľmi tiahol, tým pádom ma nudil a ani ma nezaujal, oceňujem prostredie, ale dej a postavy ani nie.(25.5.2012)

Úžasný western se vším všudy, dokonce bych řekl, že jeden z nejlepších, jež vznikly mimo tu takzvanou zlatou éru tohoto žánru. Tom Selleck jako stoprocentní sympaťák vládne sharpskou, která krásně hřmí, Alan Rickman jako slizký záporák dokáže absolutní opovržení zahrát snad i mrknutím, výtečné akční scény, bombastická Poledourisova hudba a atraktivní australské prostředí s Aboriginci místo indiánů, kravami místo koní a psi dingo místo vlků. Stopáže se nebojte.(17.1.2016)

Neotřelý western z australského vnitrozemí zajímavý bojem o právo na život australských domorodců - Aboriginců. Až z Divokého západu najatý dálkový ostrostřelec Quigley přijíždí za nabídkou velkých peněz od australského rančera střílet psy dingo, místo psů je mu nařízeno střílet domorodce. To on odmítá a svému novému pánovi se postaví na odpor. Krutý trest přichází vzápětí a na pomstu je zaděláno... Na jedné straně rančer (výtečně slizký Alan Rickman) se svými muži a britské jízdní vojsko, na straně druhé Quigley, jeho dívka a Aboriginci (když už tam nežijou žádní indiáni)... Pěkná hudba bohužel místy silně připomíná variaci ústřední melodie Sedmi statečných. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=xebFl_liB1E(14.4.2009)