Antropofág (festivalový název)

Itálie, 1980, 90 min

Joe D'Amato

George Eastman

Joe D'Amato

,,Když karty neodpovídají na budoucnost tomu, kdo se na ni ptá, znamená to, že ji nemá." D´Amatovy snímky se občas snaží vybočit a šokovat, chybí jim však preciznost a originalita italských mistrů, jaké představují Fulci, Argento, L.Bava aj. Nijak nápaditá vyvražďovačka skupinky lidí uvězněných na ostrově je osolena několika drsnějšími gore scénami, které dnes však hororového fanouška stěží překvapí, natož šokují. Italskou filmovou hudbu 80.let mám vcelku rád, zde ale byla dobrá a funkční jen zčásti. Místy šlo o nepříjemné břinkání na klimpr. Osobně se mi nejvíce líbily dvě scény - bouře vypadala hodně realisticky a kobka působila vskutku strašidelně. Plíživá kamera, šero, světlo, tma, zde dobrá hudba a...mrtvola obíraná krysami! Ňam!(22.1.2012)

Tak já se přidávám k těm hororovým fandům, kteří tento kousek rozhodně vynášet do nebe nebudou, protože si to ani nezaslouží. Joe D'Amato patří mezi moje oblíbence, ale vždycky mě od něho bavili spíše ty eroticky laděné filmy. Tentokrát ho musím pochválit především za nádherný výběr prostředí, protože ostrov byl opravdu krásný, stejně jako liduprázdné uličky. Herecké výkony jsou hodně průměrné a kromě našeho zabijáka mě nezaujala ani jedna. I tento chlapík měl však své mouchy, stejně jako béčkové gore efekty. Až na pár výjimek na mě moc velký dojem neudělali. Už jsem viděl mnohem lepší triky při prokusování hrdla. Zlatým hřebem je samozřejmě večeře v katakombách, ala baby desert.(7.3.2011)

Tohle je stará dobrá italská škola hororu s češkou Zorou Keslerovou v jedné z hlavních rolí. Nádherné exteriéry řeckého ostrova, jeden z nejděsivějších a nejodpornějších pomatených zabijáků, co jsem kdy viděl a jedna dost hustá scéna, která ve své době musela vzbudit velký rozruch (ještě, že se na to se mnou nedívala má těhotná žena!!!). Hodně slušná práce.(17.8.2009)

Geniální příklad atmosférického eurohorroru. Je tu prakticky vše, co tahle specifická odnož žánru fanouškům nabízí a proč ji někteří mají tak rádi. Brutalita, dlouhé záběry, detaily, netradiční hudba a především úchvatná atmosféra. Krvavou třešničku na dortu z lidských plodů pak je scénárista George Eastman v zásadní a životní roli kanibala. Zdejší nízké hodnocení chápu, ale tak nějak je mi líto lidí, co si nejsou schopni něco tak nádherně atmosférického užít. D'Amato jede!(25.12.2007)

Docela úlet. určitě rozpaky, proto průměr. Nejedna scéna v tomto netradičním slaheru je výborná ať už atmosféricky, nebo humusárně, záporák je doslova olezlej slizoun, ale i přes to nemám potřebu film nějak extra vychválit. V dnešní době už moc neobstojí, no a jak už tady padlo, hudba se nedá poslouchat. Ani přibližně. 60%(16.11.2013)

• - Film byl ve Velké Británii roku 1984 umístěn na seznam tzv. "videonasties" filmů, tedy filmů zakázaných promítat a produkovat z důvodu zobrazování násilí, brutality, nahoty, sexu apod. Hlavně kvůli scéně, kde kanibal konzumuje embryo. (Chatterer)

• - Ačkoliv se film odehrává v Řecku, natáčelo se prakticky výhradně v Itálii, a to především na ostrově Ponza, ve městečku Sperlonga a ve zříceninách poblíž Říma. V Řecku bylo natočeno jen několik záběrů všechny v blízkém okolí Athén. (gjjm)

• - Neoficiální remake tohoto filmu vytvořil německý režisér Andreas Schnaas v roce 1999 pod názvem Anthropophagous 2000. (Chatterer)