Reklama

Reklama

Vangelis: Mythodea - Music for the NASA Mission, 2001 Mars Odyssey

(koncert)
Hudební / Dokumentární
2001, 76 min

Režie:

Declan Lowney

Hudba:

Vangelis

Hrají:

Vangelis

Obsahy(1)

K rudé planetě NASA vyslala dne 7. dubna roku 2001 sondu „Mars Odyssey“, která se k Marsu přiblížila koncem října, aby se zde pokusila nalézt jakoukoliv formu života. K této příležitosti si NASA objednala monumentální oratorium Mythodea od známého řeckého skladatele Vangelise, která by měla pomyslně provázet nové kosmické dobrodružství. Živý koncert se konal v Athénách v Temple of Zeus. Naráz vystupovalo 224 umělců. Vedle Vangelise vystupovaly dvě hlavní sboristky Kathleen Battle a Jessye Norman, Londýnský metropolitní orchestr se 75 vystupujícími, Řecká národní opera se 125 vystupujícími rozdělenými na muže a ženy v antických kostýmech, 24 hráčů na bubny a dalších. Atmosféru dotvářela projekční stěna za umělci a speciální, především světelné efekty.

Seznam skladeb:  1. Introduction – 2:43
2. Movement 1 – 5:41
3. Movement 2 – 5:39
4. Movement 3 – 5:51
5. Movement 4 – 13:42
6. Movement 5 – 6:35
7. Movement 6 – 6:27
8. Movement 7 – 4:58
9. Movement 8 – 3:07
10. Movement 9 – 5:00
11. Movement 10 – 3:03
12. Chariots of fire – 3:53 (Djkoma)

(více)

Recenze (9)

curunir

všechny recenze uživatele

A opäť raz hviezdičky nedám. Nie, že by si ich Mythodea nezaslúžila, ale má naozaj zmysel hodnotiť záznam koncertu, kde by hudba jednoznačne rúbala do najvyšších mét, no spracovanie ako také je typicky koncertovo obyčajným s občasnými vizuálnymi prvkami na lepšie dotvorenie atmosféry? Hudbu k misii na Mars síce nepovažujem za to najlepšie, čo doposiaľ Vangelis zložil, jednoznačne však patrí medzi jeho najvýznamnejšie a najzásadnejšie diela. Ak by som mal hodnotiť hudbu, resp. album ako taký bol by u mňa na lepšie 4*. Kráľom celého albumu je bezpochýb geniálny a opulentný Movement 1, mojimi ďaľšími favoritmi sú potom následujúci, kľudnejší no rovnako vznešený Movement 2, ďalej 7 a 9. V závere je krásnou bodkou za celým koncertom orchestrálne podaná jedna, trúfam si povedať, nielen z najslávnejších Vangelisových skladieb, ale i z najkrásnejších melódií filmovej hudby. Pripájam sa k L_O_U_S - ovej poznámke k horšiemu zvuku. (3. komentár k filmu) ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Vangelis v životní šanci propojit antické rysy a svůj talent na žádost NASA k příležitosti vyslání sondy k planetě Mars. Fantastická hudba, která dovede diváka do jiného světa nebo vrátí o několik tisíc let zpět. Pro milovníky staršího skladatele Řeckého původu nejde než doporučit, protože všechna monumentální hudba, které kdy byl Vangelis schopen se spojila do Mythodey, která je předvedena s naprosto precizností a divákovým údivem. Vše, co má mít hudba v sobě, má Mythodea. ()

Reklama

aannemer 

všechny recenze uživatele

Vangelis se díky svým dvěma hitům (Chariots of Fire a 1492) stal ikonou pro mnohé "znalce" hudby. Zbytek jeho tvorby jsou buď vykrádačky skladeb výše zmíněných nebo naprosto nesmyslné a místy až nervy drásající elektronické pokusy hraničící s neumětelstvím. Mythodea je solidně výpravná, ale krom pompézního úvodu (vykrádačky 1492) a bonusu (Chariots of Fire) je děsně nudná. Nedovedu si představit, že bych se na ni podíval ještě jednou. ()

GodComplex 

všechny recenze uživatele

To, ze Vangelis patri na Olymp vedi vsichni fanousci kvalitni elektronicke, symfonicke, a filmove hudby a Mythodea je toho dukazem. Resp. tohle je primo zaznam z Olympu, koncert se konal v athenskem Temple of Zeus a je to jednoznacne ztelesneni sonicke epiky. Misty to na me pusobi jako hudebni a choralni privolavani antickych bohu, londynsky orchestr pizla o stosest, sboristi chantuji v typicky antickych bilych prosteradlech, zpevacky peji bezchybne operni arie, hracky na harfu pusobi jako Troyske Heleny a Vangelis pusobi za klavesama/pianem uprostred toho vseho jako naprosty buh. Vizualne to neni zadna mega show, ale hudebne a pocitove je tohle prave anticke epikusu. 9/10 ()

L_O_U_S 

všechny recenze uživatele

Monumentální opus od řeckého skladatele Vangelise. Mythodea je jedinečným spojením odkazu antického ducha a motivu dobývání kosmu. Někdy bouřlivá a neklidná, jindy pokojná a romantická. Taková je Mythodea, desetivětá skladba, která byla v roce 2001 vyslána k planetě Mars. Za mínus považuji to, že zvuková stopa DVD byla převzata ze studiové nahrávky. Proto tedy hvězda dolů. (54.) ()

Zajímavosti (1)

  • Zvuková stopa byla převzata ze studiové nahrávky. (L_O_U_S)

Reklama

Reklama