Černý čtvrtek

Thursday

Štvrtok

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1998, 83 min (Director's cut: 87 min)

První a poslední (zatím) film Skipa Woodse, který si i sám napsal (mimo jiné také scénář pro Wolverina nebo Hitmana) a spoluprodukoval. Dalo by se říct, že hned svým prvním zářezem (mluvím samozřejmě o scénáři) se Woods vyřádil jak se patří, protože jeho další počiny s tímto prvním moc nekorespondují a vyprávějí onu známou baladajku o proměně vlka v kompromisní jehně. A je to škoda, protože prostor pro profesní růst byl nastaven správným směrem. Jistě, Černý čtvrtek není žádné originální veledílo (Tarantino při natáčení tohoto filmu někde na pláži u margarity těžce škytal), stále jde alespoň o zábavně přecoolovaný závod o nejvtipnější hlášku s minimální výpovědní hodnotou - nic, u čeho by se člověk intelektuálně zapotil, žádné nezdolné konstrukce. A když je potřeba nahotinka, je tu Pavlína Pořízková (Paulina Porizkova), která ráda odhodí svůj latexový pidiobleček. Hudba: Luna. 70%(16.11.2009)

Tento film mám prostě rád... už úvodní scéna se servírkou na pumpě mě dostala, takové tiky občas taky mívám pokud narazím na "podobné lidi" a mít u sebe bouchačku, zachoval bych se stejně. Styl humoru je mi víc než blízký, a hlášky perfektní. Celkový dojem kazí pouze předvídatelný konec a na některých místech škobrtající děj.(8.12.2009)

Príjemná jednohubka, ktorú som zožral hlavne vďaka svojej sympaticksti. Film sa na nič nehrá a nevidím dôvod zrovnávať to s tarantinovkami (akurát to, že ide komorný film de facto v jednom dome, mierne evokuje GAUNEROV). Vždy keď príde náznak, že by to mohlo byť otravné, niekomu exploduje lebka a ide sa ďalej. Oddychová gangsterka, kde je všetko na svojom mieste...(21.1.2013)

Nemusím být filmový teoretik, aby mně došlo, že si Woods bere dialogy od Tarantina a zabíjení od bratrů Coenových. Přesto si ale myslím, že inspirace není totéž, co vykrádání. Nebo má snad Tarantino patent na dialogy a bratři Coenové na chladnokrevné zabíjení? Neřekl bych. Co se mě týče, tak Woods se inspiroval dobře a přizval si k tomu parádní osazenstvo (Eckhart byl hodně dobrej, Pořízková byla dost krásná a Jane mi potvrdil, že umí (ale to od té doby, co jsem viděl Mlhu, vím)). Prostě a jednoduše, kdo má rád černý humor, brutalitu, nahotu a já nevím co ještě, tak může zkusit Černý čtvrtek. Já ho zkusil a nechtěl bych si takový prožít… No, možná to ženské znásilnění Pavlínou… :-)(15.11.2009)

To se jednou nějakej pan Wood vloupal nějakýmu panu Tarantinovi do baráku vodnes si todtamtaď pytel plnej celkem pěknejch věciček. Jenže jak s tím lez přes všechny ty ploty, strouhy a vejmoly, věci se mu v pytli natřásaly a promíchaly...No a když to konečně přitáh domů, začal ty cennosti postupně tahat z pytle ven a řadit si je pěkně na poličku. Ty věci byly všechny z Pulp Fiction, ale pan Wood si je pojmenoval jinak a vystavil je v jiném pořadí. Jim, Jules a Butch jsou teď nově "Casey", Vincent je "Nick", Miu Wallaceovou pojmenoval "Dallas", Zed je "HillBilly", Bonnie je "Christine", Pumpkin a Lance se spojili do "Ajse". To ale neznamená, že až k němu jednou přijde pan Tarantino na návštěvu, že na Woodově polici nepozná starou ztracenou čórku.(1.10.2010)

• - Aaron Eckhart a Thomas Jane se spolu sešli před kamerou i o rok později ve filmu Molly (1999). (Ajka1)