Černý čtvrtek

Thursday

Štvrtok

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1998, 83 min (Director's cut: 87 min)

• Lacike

Po vsetkych tych zpackanych filmoch ku ktorym napisal Skip Woods scenar a jeden jeho nemenovany obhajca tvrdi, ze to boli urcite veldiela, ktore mu zhatilo az studio svojimi hlupymi zmenami som sa rozhodol, ze si overim jeho schopnosti vo filme pod ktorym je podpisany aj ako reziser a to rovno v reziserskom zostrihu, takze uz nebude ziadny priestor pre vyhovorky. Takisto sa tentoraz zdrzim invektiv a skusim to zhodnotit objektivne. Samotny film je klasicky nasledovnik Tarantinovskej vlny. Na tom nevidim nic zle. V tej dobe vznikla kopa viac ci menej vydarenych variacii Tarantina a medzi nimi sa najde aj dost, ktore sa mi pacia. Tento film svojou zapletkou trochu viac pripomina liniu s Tarantinovou postavou v Pulp Fiction. Manik, ktory uz vedie nejaky cas obycajny zivot musi celit stretnutiu s kamaratom zo svojej temnej minulosti a nasledne sa mu sakramentsky skomplikuje zivot. Namet v pohode, ale prevedenie je slabsie. Vadili mi tieto veci: 1. Postavy su neskutocne nesympaticke aj napriek tomu, ze ich hraju moji oblubeni herci. Nejde o to, ze to nie su kladni hrdinovia, ale su napisani dost neznesitelne, takze im nedokazem drzat palce. Takisto to nie su ani natolko velki hlupaci, aby som sa bavil na ich ucet. 2. Woods sa snazi pisat jednu vtipnu hlasku za druhou, ale nezasmial som sa ani raz. 3. Zapletka je neskutocne prekombinovana az vôbec nedava zmysel jednanie postav, takze vo filme absentuje akekolvek napätie. Vdaka tomu vo mne film dokazal vyvolat jedine zvedavost z toho s akou dalsiou sialenostou sa Woods vytasi. Vsetky tieto aspekty su priznacne aj pre jeho ostatne filmy ku ktorym napisal iba scenar a preto, aby som to napisal bez uraziek konstatujem, ze Woodsov styl mi vôbec nesedi. Ako reziser je v mojich ociach dopadol o chlp lepsie, ale tiez to nie je ziadna slava. 3/10.(30.8.2015)

Tento film mám prostě rád... už úvodní scéna se servírkou na pumpě mě dostala, takové tiky občas taky mívám pokud narazím na "podobné lidi" a mít u sebe bouchačku, zachoval bych se stejně. Styl humoru je mi víc než blízký, a hlášky perfektní. Celkový dojem kazí pouze předvídatelný konec a na některých místech škobrtající děj.(8.12.2009)

To se jednou nějakej pan Wood vloupal nějakýmu panu Tarantinovi do baráku vodnes si todtamtaď pytel plnej celkem pěknejch věciček. Jenže jak s tím lez přes všechny ty ploty, strouhy a vejmoly, věci se mu v pytli natřásaly a promíchaly...No a když to konečně přitáh domů, začal ty cennosti postupně tahat z pytle ven a řadit si je pěkně na poličku. Ty věci byly všechny z Pulp Fiction, ale pan Wood si je pojmenoval jinak a vystavil je v jiném pořadí. Jim, Jules a Butch jsou teď nově "Casey", Vincent je "Nick", Miu Wallaceovou pojmenoval "Dallas", Zed je "HillBilly", Bonnie je "Christine", Pumpkin a Lance se spojili do "Ajse". To ale neznamená, že až k němu jednou přijde pan Tarantino na návštěvu, že na Woodově polici nepozná starou ztracenou čórku.(1.10.2010)

Seknout se zločinem je takové martyrium, že je snad lepší v něm pokračovat. Desítky filmů o polepšeném muži, kterému podsvětí nedovoluje začít řádný život, to tedy alespoň tak prezentují. Thomas Jane se napravil na jedničku, pracuje jako architekt a se ženou se chystá adoptovat dítě. Jenže místo očekávané návštěvy ze sociálky, dorazí bývalý kámoš s kufrem plným drog, který ještě k tomu ukradl, vzápětí se objeví najatý vrah. Zkrátka tento čtvrtek bude hodně černý a dobré scény budou mít zastoupení, ale film se ničím extra neblýskne. Sexappeal Pavlíny Pořízkové je to nejvýraznější, co jsem si z filmu zapamatoval. 60%(5.10.2010)

9/10 - Skvělej film, kterej sice je inspirovanej Tarantinovými filmy, ale co je na tom kurva špatnýho....? Zápletka a celá dějová linka je přesně podle mýho gusta. Na malym prostoru s pár herci je vystavěnej suprovej příběh s heroinem, pánví, doktorem z děcáku a pětačtyřicítkou v lednici. Film nenudí, naopak s každym dalšim zazvoněnim či zabučenim překvapuje a baví. Skip Woods si to parádně napsal, skvěle zrežíroval a obsadil Pavlínu Pořízkovou, která ukázala to co v dobrym filmu má bejt vidět...... Minulost tě dostihne a já doufám, že mě zas brzy dostihne tahle podívaná...(12.11.2010)

• - Aaron Eckhart a Thomas Jane se spolu sešli před kamerou i o rok později ve filmu Molly (1999). (Ajka1)