Aschenputtel

Animovaný / Krátkometrážní / Fantasy / Pohádka

Německá říše, 1922, 13 min

Lotte Reiniger

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Lotte Reiniger

Nu, kdyby nebyl tahle Dáma v dnešním doodlu, tak vůbec netuším, že něco takového existovalo a upřímně, byla by to docela škoda, tahle režisérka je evidentně pozornost zaslouží i dneska - dokážu si totiž dost dobře představit tenhle film upraven (vycentrovat a "uhladit" jednotlivé snímky kinofilmu aby byl pohyb plynulejší), doplněn o modernější, komorní, nejlépe klavírní a lehce ambivalentní hudbu (verze mnou viděná byla žel hudby prostá) a poněkud jalový, textový doprovod namluvit charismatickým hlasem a výsledek by byl rovný mnohým dnešním filmům. A to je skoro sto let po vytvoření výtečná vizitka, ne? Holt v jednoduchosti je síla a animace černých siluet na světlém pozadí funguje pořád.(2.6.2016)

Nejsugestivnější Popelka, kterou možno spatřit. Vynikající. A to už velmi oceňuji tu bří Fleischerů. Ale tyto obě mohou existovat v mém srdci pospolu.(3.12.2015)

Možná jsem příliš přísný, ale hodně mi vadilo, že verze, co jsem viděl, neobsahovala absolutně žádný zvukový doprovod a působilo to prostě nesprávně.(22.11.2019)

Tónovaná verze je o něco atmosféričtější černobílé. Animace jedinečným způsobem supluje i práci kamery. Klasický příběh Popelky je obohacen pár drobnostmi a uříznutá noha je celkem slušné gore. Je evidentní, že se v příběhu počítá s jinými mezititulky a v tomto případě dvakrát škoda editorského rozhodnutí nechat režisérčiny rané filmy bez hudby. Němé filmy nikdy nebyly němé.(6.4.2015)

Cinderella sa má k napríklad takému Princovi Achmedovi asi ako Princezná z Betulie k Intolerancii. Je to taký malý predkrm. Lenže animácia je absolútne úžasná, príbeh dôverne poznáme a Lotte Reiniger vynašla spôsob, akým dať čiernym štylizovaným machuliam na bielom pozadí dušu a charakter. Pri rezaní nohy mi bolo nevoľno aj pri pohľade na čisto čierne tvary.(20.3.2014)