Reklama

Reklama

Šviháci

(festivalový název)
  • Dánsko The Swenkas
všechny plakáty
Trailer
Dokumentární
Dánsko, 2004, 72 min

Obsahy(1)

Ve svém novém snímku se talentovaný dánský režisér vydal do Jihoafrické republiky, aby nás seznámil se skupinou svérázných chlapíků z kmene Zulu říkajících si swenkas (volně přeloženo jako šiháci). Každou sobotu večer odkládají prací znavení, a přesto vždy dobře naladění dělníci své zaprášené úbory a odívají se do obleků od Pierra Cardina či Carducciho. Vítězem neobvyklého klání je nejelegantněji vyhlížející swenka. Předvádění úzkostlivě udržovaných obleků zosobňuje životní filozofii založenou na čistotě těla i duše, cti a respektu vůči ostatním i sobě samému. Film sleduje osudy jedenatřicetiletého Sabela, zvažujícího, zda jít ve šlépějích náhle zemřelého otce a respektovaného vůdce skupiny, či swenkas opustit. Na cinemaskop točený lyricky laděný snímek o moci naděje jako nevyčerpatelného zdroje životní energie je orámován hlasem charismatického vypravěče dodávajícím filmu na pomezí dokumentu a fikce až mýtický rozměr. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (2)

Radko 

všechny recenze uživatele

Montérky, jedlo priamo z igelitiek a umastených papierov, hluk staveniska. Pracovnú realitu strieda skupinka černošských robotníkov každú sobotu za parádny oblek, meniac sa tak na šviháckych dandyov. Súperia v akýchsi predvádzaco-tanečných figúrach o najelegantnejšie predvedenie drahých zvrškov. K víťazstvu si vypomáhajú nakupovaním oblekov, topánok, či návštevou osobného šamana, všetko za peniaze vydrené lopotou na stavbách. Snaha o dôstojnosť a napriek sociálnemu postaveniu, snaha o uchovanie tradície napriek smrti, snaha pripraviť ďalšie generácie na pokračovanie súťaže v obliekaní, neznamenajú len krátkodobú možnosť patriť kamsi inam, ale zároveň vykazujú až akýsi bizarný duchovný presah. Režisér príbehovým poňatím dokumentu a minimálnym zasahovaním podáva komplexnú výpoveď, ktorá však bohužiaľ plynie až príliš pokojným tempom. Diváka to síce tesnejšie priblíži životu osobitnej skupinky a ich životným zvyklostiam v meste, i na rodnej dedine, no na druhej strane niekoľko nezaujímavých momentov (dôležitých pre život, nepotrebných pre film) sploštilo výsledný zážitok. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Tenhle dokument je kdesi na hranici mezi dokumentem samotným a hraným filmem, dokonce bych řekl, že díky zarámování vyprávěním starého vypravěče působí skoro až pohádkově. V každé případě je příběh dělníků z kmene Zulu, kteří každou sobotu v drahých značkových oděvech soutěží o nejelegantněji oblečeného šviháka (před nezávislou porotou), minimálně pozoruhodný. ()

Reklama

Galerie (1)

Reklama

Reklama