• 1860
  ****

  Prostě takhle to je a není to správné, na tom se všichni shodneme, ale udělat s tím něco? Přece je to jen Afrika a já s tím nic udělat nemůžu, maximálně někde přispěju na charitu a bude mě to chvíli trápit.. nestyďte se pokud máte stejné myšlenkové pochody, jste průměrným evropanem, který si dá k večeři zdravou rybu..(7.4.2009)

 • dzej dzej
  *****

  Dle Darwinova zákona přirozeného výběru přežívá pouze ten silnější. Řadu lidí možná nenapadne, že tuto široce přijímanou teorii lze uplatnit i na druh homo sapiens sapiens z počátku třetího tisíciletí. Okoun nilský vyhubil všechny ryby z Viktoriina jezera a stejně tak člověk bohaté (a vládnoucí) euroamerické zóny dovedl řadu obyvatel třetího světa na pokraj zkázy. Moc peněz dováží do Evropy lahodná filátka a nechává v Tanzanii pouze zbytky (ryb, letadel, zbraní... cokoliv chcete), moc médií pak všechy to problémy zatemňuje. Medializace je síla stvoření, co není v médiích, to neexistuje. Nikaragua, Bolívie, Sierra Leone, Západní Sahara, Libérie, Nepál - všech tyto občanské války jsou naprosto marginlaizovány na úkor válek buď bližších (Izrael) a nebo atraktivnějších (Irák, Írán a jejich naleziště ropy). I když Sauperův dokument nedává mnoho prostoru evropské straně, je nesmírně cenný pro svou snahu prolomit bariéru mlčení. Každý divák je konfrontován s tím, co na plátně sleduje a záleží pouze na něm jaký postoj zaujme.(10.4.2006)

 • Aidan
  ****

  Filmu trošku škodí tezovitost, která mi vadí třeba i u Michaela Moorea. Takový přístup totiž začíná u politického názoru a teprve potom sbírá fakta k jeho dokázání. Chybí mi tu větší pokora před skutečností a ochota poskytnout hlas různým stranám. Navzdory manipulativnímu nádechu je však Darwinova noční můra doporučeníhodnou a naprosto zdrcující podívanou. Styděl jsem se za blahobyt, v jakém žiji (žijeme), obzvláště při pomyšlení, že do značné míře stojí na strádání třetího světa. Nevím, jestli je globalizace skutečně takovým morem, jak se Sauper snaží ukázat, nicméně ty obrazy bídy byly skutečné, ať už jsou její příčiny jakékoliv. A určitě by nikoho neměly nechat v klidu. [Jen poznámka k tématu antikoncepce, které tu bylo v několika komentářích zmíněno: Představa, že odmítání kondomů katolickou církví stojí za šířením pandemie AIDS, je hodně přitažená za vlasy. Příčinou rozšiřování viru HIV je především promiskuita a řešením rozhodně spíše manželská věrnost, než prezervativ, který pouze jedno zlo nahrazuje druhým, jakkoliv na první pohled méně zřetelným .](16.5.2007)

 • gudaulin
  ****

  Darwinova noční můra je typický příklad filmu, kde silné téma přebíjí zjevně nedokonalou formu. Stopáž je neúměrně přetažená, kdyby byl dokument o 20 minut kratší, divák by nebyl o nic z jeho obsahu ochuzen a poselství snímku by bylo mnohem údernější. Bez ohledu na svou délku je film špatně sestříhaný a z použitého materiálu je cítit určitá tvůrčí bezradnost - viz mnohokrát použité zdlouhavé záběry startujících a přistávajících letadel, protahované filmové detaily lidských tváří, záběry rodinných snímků ruských letců apod. Talentovaný tvůrce by dokázal z takového námětu vytěžit víc. Natvrdo řečeno, pokud bych se rozhodoval výhradně podle kvality zpracování, celkové hodnocení by se ustálilo na nějakých 45 %. Naštěstí je tu ale ještě téma - silné, znepokojivé a provokující. Téma chudoby, zaostalosti, všudypřítomné korupce a ekologické devastace střední Afriky. Z některých scén skutečně běhá mráz po zádech. Třeba při zpovědi vysloužilého vládního žoldnéře, který se nyní živí jako noční hlídač a přeje si novou válku, nebo pasáže s úředníkem Evropské unie, který vychvaluje moderní provozy na zpracování rybího masa se špičkovou hygienou, když divák vzápětí uvidí, jak se místní lidé živí rozkládajícími se zbytky z této továrny. Takový obsah si přece jen zaslouží čtyři hvězdičky, takže celkový dojem dělá 70 %.(30.11.2006)

 • ThomasCrown
  ****

  StarsFan to celé skvele zhrnul. Autor sa snaží zamerať na všetky problémy v danej oblasti Tanzánie, až sa zamotá do spleti síce šokujúcich, ale zle zostrihaných faktov. Verím, že všetko povedané a ukázané je pravda, západný svet je zkurvene chamtivý a kvôli zisku kašle na to čo svojim konaním spôsobuje.(19.12.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace