StarsFan to celé skvele zhrnul. Autor sa snaží zamerať na všetky problémy v danej oblasti Tanzánie, až sa zamotá do spleti síce šokujúcich, ale zle zostrihaných faktov. Verím, že všetko povedané a ukázané je pravda, západný svet je zkurvene chamtivý a kvôli zisku kašle na to čo svojim konaním spôsobuje.(19.12.2010)

Na první pohled zjevné nedostatky filmu - přemrštěná stopáž, tématická roztříštěnost, mizerný střih (z mého pohledu tedy určitě - neúměrně dlouhé naprosto banálně působící záběry a dialogy vedle krátkých, ale o to silnějších okamžiků) - naštěstí výrazně převyšuje jeho angažovanost - v dobrém slova smyslu. I poučený divák (východní Afriku jsem před lety navštívil a o tamních poměrech tudíž nemám nejmenší iluze) je zde svědkem scén nad nimiž jen nevěřícně kroutí hlavou ("sušárna" a následná úprava zbytků z rybí továrny, ekologická konference, návštěva komise z EU, děti z ulice atd.) Vzhledem k letopočtu vzniku snímku by mne nesmírně zajímalo, jak vypadá situace na březích Viktoriina jezera dnes.(15.2.2015)

ako dokument pekne. prakticky takmer kazdy dokument ma nieco do seba, uz len preto, ze ponukne zabery z krajin, ktore su sto rokov za opicami a je to pre nas uchvatne pozeranie: waw, takto sa este niekde zije?!? ...ale to nestaci. sauper sice natocil pekny dokument, ale jeho snaha postrada nieco viac. poviem to otvorene, absolutne ma to nechytilo za srdce..neratam par momentov, ked pride cloveku luto, ako sa niekde bojuje o kusok jedla..smutne, ale stokrat videne..(8.4.2007)

Darwinova noční můra je typický příklad filmu, kde silné téma přebíjí zjevně nedokonalou formu. Stopáž je neúměrně přetažená, kdyby byl dokument o 20 minut kratší, divák by nebyl o nic z jeho obsahu ochuzen a poselství snímku by bylo mnohem údernější. Bez ohledu na svou délku je film špatně sestříhaný a z použitého materiálu je cítit určitá tvůrčí bezradnost - viz mnohokrát použité zdlouhavé záběry startujících a přistávajících letadel, protahované filmové detaily lidských tváří, záběry rodinných snímků ruských letců apod. Talentovaný tvůrce by dokázal z takového námětu vytěžit víc. Natvrdo řečeno, pokud bych se rozhodoval výhradně podle kvality zpracování, celkové hodnocení by se ustálilo na nějakých 45 %. Naštěstí je tu ale ještě téma - silné, znepokojivé a provokující. Téma chudoby, zaostalosti, všudypřítomné korupce a ekologické devastace střední Afriky. Z některých scén skutečně běhá mráz po zádech. Třeba při zpovědi vysloužilého vládního žoldnéře, který se nyní živí jako noční hlídač a přeje si novou válku, nebo pasáže s úředníkem Evropské unie, který vychvaluje moderní provozy na zpracování rybího masa se špičkovou hygienou, když divák vzápětí uvidí, jak se místní lidé živí rozkládajícími se zbytky z této továrny. Takový obsah si přece jen zaslouží čtyři hvězdičky, takže celkový dojem dělá 70 %.(30.11.2006)

Prostě takhle to je a není to správné, na tom se všichni shodneme, ale udělat s tím něco? Přece je to jen Afrika a já s tím nic udělat nemůžu, maximálně někde přispěju na charitu a bude mě to chvíli trápit.. nestyďte se pokud máte stejné myšlenkové pochody, jste průměrným evropanem, který si dá k večeři zdravou rybu..(7.4.2009)