Filmu trošku škodí tezovitost, která mi vadí třeba i u Michaela Moorea. Takový přístup totiž začíná u politického názoru a teprve potom sbírá fakta k jeho dokázání. Chybí mi tu větší pokora před skutečností a ochota poskytnout hlas různým stranám. Navzdory manipulativnímu nádechu je však Darwinova noční můra doporučeníhodnou a naprosto zdrcující podívanou. Styděl jsem se za blahobyt, v jakém žiji (žijeme), obzvláště při pomyšlení, že do značné míře stojí na strádání třetího světa. Nevím, jestli je globalizace skutečně takovým morem, jak se Sauper snaží ukázat, nicméně ty obrazy bídy byly skutečné, ať už jsou její příčiny jakékoliv. A určitě by nikoho neměly nechat v klidu. [Jen poznámka k tématu antikoncepce, které tu bylo v několika komentářích zmíněno: Představa, že odmítání kondomů katolickou církví stojí za šířením pandemie AIDS, je hodně přitažená za vlasy. Příčinou rozšiřování viru HIV je především promiskuita a řešením rozhodně spíše manželská věrnost, než prezervativ, který pouze jedno zlo nahrazuje druhým, jakkoliv na první pohled méně zřetelným .](16.5.2007)

Dokument o siných témach. Bol dobre pripravený, má v sebe kopu myšlienok (deti ulice, prostitúcia...), poukazuje na ľudskú hlúposť (export, obaly na ryby...), vie šokovať ("vojna vyžaduje smrť")... ale občas sa hýbe dosť pomaly. Cítil by som sa previnilo, keby som filmu ukazujúcemu nepríjemnú pravdu dal 3*...(20.11.2006)

Velmi silné téma, o něco horší zpracování, kdy mi chvílemi přišlo, že filmař jako by sám nevěděl, kam chce dál jít a jakým směrem chce příběh rozvíjet. Ono se není čemu divit, celá zápletka kolem týkající se Viktoriina jezera se dá hrát hned několika směry; můžeme sledovat příběh lidí, kteří ryby loví, můžeme se zaměřit na samotné ryby v jezeře, můžeme přiblížit problém AIDS, můžeme to vzít politicky a snažit se zjistit, jestli Evropská Unie dělá skutečně to, co dělat má, jestli jsou do Tanzánie skutečně dovážené zbraně nebo letadla létají prázdná. A tvůrce místo toho, aby poklidně přecházel od jednoho problému k druhému, vzal to od nejnižších vrstev až po ty nejvyšší, trochu zmateně přeskakuje od jednoho problému k druhému a snad proto, že se bojí, aby nic nevynechal, celý film nakonec ještě i moc natáhne. Co ale tyto slabiny naprosto vyvažuje je síla daného příběhu a vyprávění lidí, kterým daná situace přijde naprosto normální. Hlídač s lukem, který tvrdí, že si mnoho lidí válku přeje, a naprosto bez emocí říká, že si sám ani pořádně nepamatuje, kolik lidí ve válce zabil... Pohled na kostry ryb, jejichž maso bylo dovezené do Evropy, zatímco místní tyto kosti s hlavou suší, aby mohli jíst kousky masa, které na nich zbyly... Děti fetující obaly z ryb, aby dokázaly na ulici beze strachu usnout... Žena, která vypráví o tom, jak za 10 dolarů spí s piloty, kteří do země přiletí, no než se dokument dotočí, jeden z nich ji zabije... Duchovní, který tvrdí, že nebude podporovat kondomy, protože je to hřích a proti Bohu... a spousta dalších a dalších příběhů, které by se daly jmenovat. Škoda jen, že celkový zpracování a střih nebyly o něco lepší.(15.5.2007)

Sauper sa vyjadruje obrazmi, rozpráva ľuďmi, nepotrebuje zbytočne komentovať, hodnotiť ani dramaticky "malovať" hudbou. Technicky mám asi iba jedinú výtku a tou je stopáž, s ktorou začína v 2/3 film zbiehať do mierneho stereotypu a chvíľkami nudiť. Obrazy sa opakujú, ale na intenzite nenaberajú. Kaďopádne je Darwin's Nightmare presne ten typ dokumentu po, ktorom sa obzriete na svoj život a uvedomíte si, že sa vlastne „mám bohovsky dobre“. Nenájdete tu nič nové, objavné, len sa na chvíľu ponoríte do sveta, ktorý otvára oči. 80%(7.3.2007)

Prostě takhle to je a není to správné, na tom se všichni shodneme, ale udělat s tím něco? Přece je to jen Afrika a já s tím nic udělat nemůžu, maximálně někde přispěju na charitu a bude mě to chvíli trápit.. nestyďte se pokud máte stejné myšlenkové pochody, jste průměrným evropanem, který si dá k večeři zdravou rybu..(7.4.2009)