Patriot

Steven Seagal: Patriot

Akční / Thriller

USA, 1998, 90 min

• Paldiny

Až také peklo to zase nebolo, len od toho preboha nečakajte Muža so znakom smrti. Skôr takú Montanu v plameňoch s veľmi, ale veľmi hlúpučkým rozuzlením, pri ktorom z neba snežia kvety a ľudia chystajú poobedňajšie čajové dejchánky. Seagal sa už v Aljaške snažil rozsievať posolstvá, no neviem či to bolo tou zimou, alebo drsnou akciou, tam nepôsobila až tak naivne. V Patriotovi ale akcia chýba, alebo je jej len veľmi málo. Steven sa tiež moc do chvatov nehrnie a síce občas niekoho vtipne odzbrojí, alebo pri poháriku zapichne, viac-menej sa sústredí na hľadanie vakcíny. Táto časť ma ale celkom zaujímala, možno aj preto, že oný neviditeľný nepriateľ sa staral o pomerne slušný bodycount. Inak nemám proti tomuto filmu vlastne nič, teda až na ten rozprávkový finiš a občas vykradnutý Goldsmithov motív z Ramba (áno všimol som si to pán Edwards!). Neškodná televízna oddychovka, ktorej dávam 2 preto, že dal Aljaške 3.(2.7.2017)

• AdamesWWE

Pre mňa jedným slovom hrozné. Je to "novinka" v Seagalovej tvorbe čo sa týka príbehu, snaha vymyslieť niečo nové okrem akčného filmu a dať tam Seagala nieje zlý nápad ale jednoducho Seagal nemá nato aby utiahol celý film, nemá nato charizmu, vôbec ma tu nebavil.. A ostatní herci ani nehovorím. V podstate tu je všetko zle, celých 90 minút som si doslova pretrpel a nudil som sa, jedine čo môžem pochváliť boli nejaké pekné zábery na prírodu, pár dobrých akčných scén a nejaký ten hudobný tón. Ale inak dialógy, podanie príbehu, úplne zle. Seagal je lepší režisér ako herec, čo paradoxne nieje žiadna výhra, pretože spracovanie filmu má od aj od podpriemeru daleko.. Vôbec sa nečudujem že sa takýto film so Seagalom neujme, pretože on jednoducho nemá nato, aby utiahol takýto film, ked´ tam niesú bitky tak Seagal nikoho nezaujíma - môj názor. Myslel som si že to bude dobré, ale mýlil som sa, príbeh sa mi pozdával a bol zaujímavý. Len škoda, že iba na prvý pohľad. Po pár minútach som svoj názor zmenil a podľa mňa je Patriot jednoznačne najslabší film so Seagalom, ku ktorému sa absolútne ekologický štýl nehodí.(31.12.2012)

Steven Seagal v tomto období už zažíval prudký ústup zo slávy a po predchádzajúcom komerčnom neúspechu sa miesto pokusu o návrat nejakým štandardným akčným filmom rozhodol skôr pre dokončenie tejto svojej voľnej ekologickej trilógie, čo mu teda výsledne tiež len uškodilo, dokonca vznikol jeden z jeho všeobecne najnenávidenejších filmov, ale pre mňa je aj Patriot stále veľká srdcovka. Ale kedysi tomu tak nebolo, moje prvé vzhliadnutie tohto filmu v čase premiéry bolo zároveň aj jedno z mojich najväčších filmových sklamaní, lebo som mal pocit, že som stratil svojho najobľúbenejšieho akčného hrdinu, ale ďalšie pozretia v priebehu rokov už boli na tom lepšie a dnes už je to jeden z mojich obľúbených filmov. Mne tieto ekologické zápletky vôbec neprekážajú, možno práve aj naopak, aspoň to nie je také ohrané a síce je to vo svojej podstate poriadne naivné, ale dokážem sa cez to preniesť, posolstvo sa mi páči a celkovo ma to jednoducho veľmi baví. Dokonca by som uvítal, keby to bolo ešte trochu dlhšie, celé to ubehne až veľmi rýchlo. A navyše Seagal tu má s výnimkou akcie prakticky všetky svoje typické prvky, pre ktoré som si ho obľúbil. Po celý čas tu má auru najlepšieho z najlepších, ktorý všetko ovláda a vyžaruje z neho nesmierny rešpekt, takže aj s hlavným záporákom, ktorý pred chvíľou spôsobil smrť mnohých nevinných sa rozpráva, ako s niečím podradným a ten sa mu ani nebráni. A k tomu celá tá láska k prírode a priatelenie s indiánmi, ja si tu užívam prakticky každú minútu. A hľadanie lieku v druhej polovici mi tiež príde skvelo zvládnuté, hlavne tá Seagalova bezmocnosť pri neustále rastúcom počte obetí. Škoda len tej akčnej stránky, ktorá je tak veľmi nevýrazná, čomu ale moc nerozumiem, keď priestor tu na to bol. Viackrát to vyzerá, že Seagal bude musieť čeliť mnohonásobnej presile a vždy sa to vyrieši príliš rýchlo. No predsa len aj akčná stránka ponúkne pár dobrých sekvencií alebo momentov, Seagal tu má len dva minisúboje, ale páči sa mi obsadenie nemocnice, postaranie sa o dve plne obsadené vozidlá, originálna likvidácia hlavného záporáka alebo Seagalove štýlové držanie noža pri krku rukojemníka. Slušné je aj obsadenie, jedine záporáci sú úplne bez charizmy a to dokonca aj ich vedenie, ale Steven Seagal je tu perfektný a je tu plno mimoriadne sympatických vedľajších postáv, ako jeho priateľ, dcéra, dvojica indiánov alebo aj nakazený vojak. Režijne to síce občas trochu pripomína televíznu produkciu tej doby, ale inak to má slušnú vizuálnu stránku, nádherné lokácie a sadlo mi to aj atmosférou. A k tomu ešte tá veľmi pekná hudba, tento film si ma vždy získa už od úvodných titulkov. Takže v tomto prípade sa radikálne nezhodujem s mizerným prijatím tohto filmu, síce Patriot za Seagalovými predchádzajúcimi filmami zaostáva, ale to pri ich nastavenej úrovni nie je žiadna hanba, pre mňa je to srdcovka, ktorú si veľmi rád občas pozriem. 86%(3.8.2007)

• McLushi

Tak nevím, nevím, pořád mi Patriot nesedí jako "Seagalův nejhorší film", což jsem nečetl jen jednou. Vím, Patriot je nudný film s hloupou zápletkou, velmi malým množstvím akce a dementními záporáky, ale pořád se mi zdá, že má Seagal ještě nějaký mnohem horší film (nebo že by filmy?..), než je toto. Hodlám zkouknout Seagalovky, které jsem ještě neviděl (většina těch natočených po r.2000) a pak zjistím jestli je Patriot opravdu nejhorší...15%(12.5.2008)

• Vakomlok

Steven Seagal jako dobrácký doktor se srdíčkem na pravém místě a zdravou dávkou patriotismu. Hlavní záporák s vizáží obtloustlého trampa se sklony k patetickým proslovům a Seagalova otravná dcerka filmu moc nepřidávají, ale to nejlepší na konec: když Steven Seagal hrdinně v tajné laboratoři někde v horách objeví magickou kytku co vyléčí všechny neduhy včetně viru schopného vyhladit lidstvo, naběhne americká armáda do polí, kytku sesbírá do pytlů a pak ji, logicky, začne vysypávat z vrtulníku na každýho občana ve městě. To si jí mají kvítek po kvítku sebrat ze země? A nebylo by lepší zaťukat u každýho baráku a občanovi do hrníčku vysypat hrst bylinek a jít k dalším dvěřím? Možná se v tom moc nimrám, ale stejně... Co to je?!(22.7.2012)

• - Vo filme má Dr. Wesley McClaren (Steven Seagal) svoju asistentku. V skutočnosti je to Seagalova dcéra Ayako Fujitani. (Seag)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 42. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film se natáčel v Ennisu v Momtaně. (rafix)