Kosmičeskij rejs: Fantastičeskaja novella

Cosmic Journey

The Space Voyage

Sci-Fi

Sovětský svaz, 1935, 70 min

Nekomplikovaný, jednoduchý sci-fi, ktorý svojou naivitou prekonáva aj neskoršie Sovietske fláky a znalcov upúta dobre zvládnutou trikovou stránkou.(24.4.2017)

Skvela a roztomila nema sci-fi o vyprave raketou na mesic (a zpet). Milovnikum sci-fi lze durazne doporucit. Politika tam zadna neni, nebojte....(13.6.2015)

• Pitryx

No, čtu o tomto filmu jen samé superlativy a musím smutně konstatovat, že jsou to nesmysly. Ne, nevadí mi ani tak absence zvuku, němý film mám vcelku rád, ale v roce 1935 to snad byl již přežitek ne? U nás byl první zvukový snímek natočen již pět let předtím. Dobrá, ponechme stranou. Ale strůjci tohoto díla se ani neobtěžovali dát pravý obraz Měsíce, to co tam bylo byla jakási zpotvořenina. Trikaři se nesnažili zamaskovat lana, kterými herci simulují stav beztíže. Proti měsíční krajině nemám nic, ta byla udělána dobře, stejně jako pohyb figurek, byť bylo znát animace. Dějově nemá smysl film rozebírat, než dojde ke startu je hlucho. Takže závěr, snímek samozřejmě doporučit musím. Měl by jej vidět každý fanda SF žánru a to povinně. Ale ať neočekává bůhví co. Nebude pak zklamán.(25.4.2018)

Kuriózní Žuravľjova sci-fi o sovětském dobývání Měsíce na raketoplánu "CCCP 1 - Josef Stalin" v sobě kombinuje naivní dekorace měsíční krajiny s pečlivou technickou předpřípravou (na filmu se podílel Konstantin E. Ciolkovskij; jeho uvedení do kin se však nedožil). Žuravľjov naštěstí film nezanáší přílišným ideologickým balastem a spíše ho koncipuje jako dobrodružný film pro mládež. Pravda, místy značně bizarní (zejména např. samotné přistání již v roce 1946).(16.1.2011)