Mnichov

Scénář:

Tony Kushner, Eric Roth

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (více)

Olympijské hry, které se konaly roku 1972 v Mnichově, měly být původně poklidným setkáním vynikajících sportovců z celého světa. 5. září však události nabraly děsivý spád poté, co osm maskovaných palestinských teroristů napadlo olympijskou vesnici, zavraždilo dva izraelské sportovce a devět dalších uneslo. Únosci požadovali kromě propuštění arabských vězňů z izraelských a německých vězení také bezpečné vycestování z Německa, ale když dorazili na mnichovské letiště, střetli se s německou policií a vojenskými silami. V potyčce, která následovala, bylo všech devět rukojmí zavražděno. Po tomto vražedném incidentu pověřila izraelská vláda tajnou zpravodajskou službu Mossad zvláštním úkolem – vypátrat a zneškodnit Palestince zodpovědné za smrt izraelských sportovců. (Cinemax)

Aiax

V podstatě přidávám svůj hlas ke zdejší menšině, která říká "úžasně natočené, ale chladné, prázdné a bezradné drama s několika výjimečnými scénami". HoneyBunnyho přirovnání k prázdnému Kinder vajíčku IMO docela sedí. Nevadí mi, že se Spielberg nepřidal na ničí stranu, protože to by v dnešním světě nebylo ani moudré, ani taktní a vlastně ani proveditelné. Nevadí mi, že to není pro nikoho, ale že to je o ničem. Spielberg se nadchl pro velice podnětné a filmařsky výživné téma, ale neměl patrně sebemenší představu, jak je uchopit (nutno dodat, že dietní, nudný scénář mu pomocnou ruku nepodává). Sorry, mistře, ale ani Mnichov nebude žádná pecka, osobně ho hodnotím ještě níž než dějově daleko primitivnější, ale citově nesrovnatelně vřelejší Válku světů. ----------- P. S.: Ano, i mne irituje hraní si na přízvuky, ale je to holt kompromis mezi variantou A (americká žvýkačková angličtina linoucí se z úst filmových neameričanů), která je divácky nesnesitelná, a variantou B (všichni mluví vlastní řečí a dole jedou titulky), která je komerčně nepřijatelná. ()

salalala

Film jsem viděl již potřetí, teď jsem ho ale konečně mohl porovnat s literární předlohou. Spielberg se jí drží poměrně věrně, to, že si tam párkrát něco přidal, aby to bylo napínavější, je v pořádku. Jinak je to velmi silný film s poselstvím o tom, že zlo plodí zlo, ale bohužel není jiné cesty. Excelují tu hlavně Bana a zcela nebondovský Craig. Spielberg také výborně vystihl atmosféru - nejprve nadšení a vlastenectví, později paranoia, strach, zklamání a bezmoc proti tajným organizacím. Při flashbacích na atentát mě mrazí v zádech, ještě když si na to vzpomenu, milostná scéna s Avnerem je neskutečná síla. K tomu všemu ještě úžasná hudba Johna Williamse. Proč teda dávám čtyři? Protože Spielberg prostě všude bude cpát svoje rodinné hodnoty, které ale v Mnichově ruší víc, než kde jinde. Bohužel, tady jsou hrozně rušivé a zbytečně film sráží a svým způsobem zjednodušují. 80% ()

dom156

Další z mistrovských děl pana Spielberga. Klobouk dolů co on dokáže. Tohle jé téma zvlášt citlivé a on se toho výborně zhostil. Taky Bana, který je občas pro mě neznámou se zde vysloveně chytl. Mohu jen a jen doporučit, není zapotřebí více toho psát. ()

Foma

Něco mi brání dát filmu 5 hvězd. Je to film pěknej, napínavej, ale neni tak silnej jak by chtěl bejt. Daniel Craig je ale fakt dobrej, Bana mě zase tolik nevzal. Filosoficky film nevyznívá rozhodně špatně, poslouchat důvody Židů i Arabů k ospravedlnění jejich postojů je celkem poučný a snad i trochu objektivní. Mám rád dlouhý filmy, takže 160 minut mi vůbec nevadilo a krásný Holanďanky je mi líto ještě teď. ()

Skip

Čekal jsem víc a dostalo se mi méně. Rozhodně se mi dostalo víc než v Meči Židů, natočeném na stejné téma, ale zase ne tak o moc. Spielbergův film tedy aspoň nenudil, ale byly tam momenty, kdy jsem trnul, co dalšího kdo vypustí z pusy. Tyhle americky stupidní řeči o rodině, domově apod., to je otrava v každém filmu. Ale líbilo se mi, že k tomu Spielberg nepřistoupil černobíle a nehlásá jen Židé jsou dobří, Palestinci špatní. Vyjádřil se k izraelsko-palestinské otázce po svém a s mnohým lze souhlasit. Dost mě ale zarazilo, že u mě tentokrát Spielberg nevyvolal žádné emoce, což se mu podařilo ve většině filmů. Jen jsem seděl a koukal a uvnitř se nic neodehrávalo. Jako by vše klouzalo kolem mě. Tak snad příště. ()

Aleee89

Tak jsem konečně viděla další z těch dobrých, ne-li nejlepších filmových počinů roku 2006. Steven Spielberg je Pan Režisér a opět ukazuje, že filmy točit opravdu umí. Teda až na ty konce. Moc mě potěšilo obsazení Erica Bany do hlavní role, protože je moc hezký a sympatický, a to se na film hned kouká ještě příjemněji. Už na začátku mě upoutala nádherná píseň, která se v průběhu filmu ještě párkrát objevila. A vůbec, celá hudba byla skvělá. Děj? K tomu není co dodávat, je to podle skutečnosti, což je u mě velké plus. Film byl natočen s citem a hodí se nejenom jako lekce z dějepisu. Určitě to člověka něčím obohatí a musíte přemýšlet. Jediné, co bych vytkla, je délka. Tak půl hodinu dolů a pak by to bylo skoro dokonalé. Takže určitě doporučuju, nudit se většinou nebudete. Tohle by zase každý filmový fanda měl vidět. ()

major.warren

Neuvěřitelně napínavé. Mnichov je silnou výpovědí o adekvátní spravedlnosti. Nebo pomstě? Spielberg si opět vybral opravdu výjimečné téma. Eric Bana, Daniel Craig a další tvoří hvězdné herecké obsazení. Výborný scénář, impozantní kamera, úchvatná hudba, strhující režie. bylo fantastické. Jsem rád, že Spielberg tento historický příběh zfilmoval. Zasloužil si to. U mě to nejlepší hodnocení. ()

radektejkal

Nic naplat, tady se přidám k "ženám" nebo alespoň k tě měkčím charakterům. Navíc si jen obtížně uvědomuji roli, kterou v izraelsko-palestinském konfliku hraji já sám nebo lidé kolem mě, se kterými se pravidelně stýkám... Když jsem se tehdy dozvěděl o masakru jedenácti izraelských sportovců, nevěděl jsem, proč se mi to (a s takovou pompou) sděluje; každá informace by přece měla vyvolat nějakou odezvu. Mám každého, kdo mě osloví, prověřovat, zda nebyl mezi vrahy? Mám napsat nějaké prohlášení? Mám zabít prvního Araba, kterého uvidím, nebo s ním sypatizovat? A nebo tuto informaci co nejdříve zadusit jako děsivou řadu podobných akcí - od tehdy až dosud?... Asi si na to jen občas vzpomenu, snad jen při sledování tohoto filmu... Do této souvislosti patří i porovnání filmů "Mnichov" s "Baader Meinhof Komplex" (jak doporučuje gudaulin****), pro mě alespoň v tom smyslu, že ten druhý se mě týká mnohem bezprostředněji. (Občas "je" vidím umírat ve zvukově izolovaných kabinách.) ()

Eldrick

Netypicky nesentimentální nepatetický, zato stále perfektně odvyprávěný a navíc realistický Spielberg. Víc takových filmů Stevene. ()

Fanucci

Film sledujete a víte, že by se Vás měl nějak dotknout. Na Vás nějak působit. Díky tématu a závažnosti události, na jejímž základě byl natočen, je to logické. To se ale neděje. Film je neosobní, studený, trapně moralizující a poučující např. prostřednictvím Carla ("proč slavíte?", "náš terč podlehl svým zraněním - Mazl tov" atd.). Navíc výběr herců na klíčové role nemohl dopadnout hůře. Eric Bana působí více jako maturant před zkouškami než jako šéf vraždícího komanda. A Daniel Craig? Podobný omyl...Ten by se spíš hodil na postavu SS mana než židovského agenta. Herecké výkony obou jsou navíc velice slabé. Tento film je pro mne opravdu zklamáním a jen potvrzením faktu, že Spielbergovi dochází (tvůrčí) dech. Pokud chcete vidět zdařilejší adaptaci izraelské odplaty za mnichovský olympijský masakr, vřele doporučuji film Meč Gideonův. ()

kalap

Izrael stratil svojho syna a ja hovorím nie nestratil ,on stratil sam seba,on je Žid, komerčny syn Ameriky, ktorý radí Izraelu už dosť,ale zabúda on, zabúda svet,že Izrael sa len bráni, odpovedá na útoky vraždenie,neutočí prvý ,ale keď udrie svet sa ide posrať,lebo vraj sme udreli prisilno.Na hrubu silu platí len hruba sila a z debilom a primitívom sa nemôžeme rozprávať ako z inteligentom a aj keby sme to urobili nič by nám nerozumeli.Film je natočený podľa skutočných udalostí a Steven do skutočnosti šikovne vsunie psychycky ruciaceho sa Erica Banu a divácka obec na to naletí ako muchy na mucholapku,lebo skutočnosť je úplne iná a aj preto ja nie som na tej mucholapke,ale lietam si voľne ako vták a šťastný tým,že patrím ku vyvolenému národu.Šalom ()

OG_Swifty

Nechvalně známý Mnichov '72 je incident, o kterém jsem doposud věděl jen několik základních informací, a o kterém společnost nerada mluví. Ona ta společnost tak nějak všeobecně nerada mluví o čemkoliv, co souvisí s Izraelsko-Palestinským konfliktem. Izraelců se málokdo otevřeně zastane a tak museli svojí pomstu zorganizovat sami. Ta je vyobrazena ve filmu především z lidského hlediska, což bylo posledních 40 minut celkem utrpení. Dokud se organizovaly atentáty, bylo to fajn. Když to ale Avner (Bana) zabalí a psychicky se zhroutí, tak už to bylo jenom o tom přetrpění až do konce bez nějakého zajímavějšího finále. Zkoušel jsem si o téhle akci něco dohledat, ale kromě asasínky z hotelu jsem nic o dalších atentátech na členy Mosadu nenašel, takže jsem došel k závěru, že smrt Hanse a Roberta je přidána jen pro efekt. Totéž platí i pro francouzskou spojku. Ale i přes ten rozvleklý a nezajímavý závěr byly dvě hodiny plné napětí, kdy jsem se s očekáváním těšil na každýho novýho Palestince, teda teroristu, a jak ho sundaj. ()

zipexx

Pro mě je to jeden z nejlepších Spielbergových filmů. Možná je to tím, že oproti jiným mistrovým kouskům je nehollywoodský. Je to hodně silný "dokument" o pomstě, vyšperkovaný skvělými hereckými výkony v čele s jedinečným, citově rozervaným Ericem Banou. Film je plný emocionálně vypjatých scén, na které budu vzpomínat hodně dlouho. Díky své délce však není pro každého, znám řadu lidí, kteří by se u něj nudili. Já jsem se rozhodně nenudil a náramně jsem si tu vrcholnou filmařinu užíval. Všichni, kteří se jakkoliv na filmu podíleli, zaslouží obrovskou pochvalu za perfektně odvedenou práci. Daniel Craig jako nový James Bond bude určitě výborný ! ()

Carlossss

No... tak zázrak se nekoná. Pan Spielberg předkládá Mnichov bez jakéhokoliv záchytného prvku, na kterém by se dalo stavět. Jako by jste v restauraci dostali jenom omáčku... Bana, Craig a Kassovitz jsou asi to jediné pozitivní na celém filmu. Námět zajímavý, ale jinak celkem nic moc... škoda:( ()

kagemush

Na záčátku se dozvím ,že je to VOLNĚ zpracováno podle skutečné události ,a pak se mě snaží úporně přesvědčit,že to bylo právě takhle??! To urkytě! No a Špílberg samozřejmě....,natočí někdy nějaký drama bez té všudypřítomné porce mravokárství a ulepenýho patosu?Asi ne,ale s těmi plyšáky by už měl pan režisér přestat spát.... ()

marcek

A je to tady - film, ktery mam ve sve filmotece asi 3 roky a podival jsem se na nej az dnes 25.10.2008. Predtim jsem se podival na CSFD, jak to tady vsichni vychvalujou a rikam si - asi to bude fakt bomba kdyz to ma 80%. Opak je pravdou. Nebudu dalsim z tech, kteri jenom vidi jmeno Spielberg u polozky rezie a hned daji 5hvezd. 164 minut nudy jsem fakt jeste nevidel. Cely film se nic poradneho nedeje, vsechno je natahle jak jenom to jde. Jedine co se mi libilo byla asi ta pekna zenska u toho baru v hotelu (co hezky vonela) jinak absolutne nic. Proste si myslim, ze kdyz Spielberg natocil par dobrych filmu, tak se z nej muzou vsichni podelat a kazdej jeho dalsi film bude trhak i kdyz jeste ani nevysel :-(. Bohuzel tak to vidim ja ()

rakovnik

Poutavé, místy strhující, často zadumané...nicméně nemyslím si, že to je téma pro Stevena Spielberga, jemu svědčí spíše jiné náměty. Každopádně, motiv pro dění ve filmu ve mě zanechal hluboký dojem a je mi opravdu smutno, že toto dílo je natočeno podle reality. ()

SallyZen

Po Schindlerově Seznamu nejlepší film od Spielberga(zatím). Jediné, co bych tomu vytknul a kvůli tomu strhnu hvězdičku je stopáž filmu. Zbytečně dlouhé, ve 3/4 dost natahované, ale jinak božsky zpracované a velice působivě zahrané(Eric Bana, který většinou jinak neohromí). K tomu ještě povedená hudba pana JW. 85%, ale mohlo by to mít nějak 87% aby to šlo do TOP300. ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce