Kdo zabíjí nejlepší evropské šéfkuchaře?

• italský

Qualcuno sta uccidendo i più grandi cuochi d'Europa

• francouzský

La Grande Cuisine

Who Is Killing the Great Chefs of Europe?

Someone Is Killing the Great Chefs of Europe

• německý

Ein Kochtopf voller Leichen

Too Many Chefs

Komedie / Mysteriózní / Krimi

USA / Itálie / Francie / Západní Německo, 1978, 112 min

Vrah zabíjející nejlepší evropské šéfkuchaře jednoho po druhém podle jejich vlastního receptu? To tu rozhodně ještě nebylo! Tahle černá kriminálka krásně kombinuje tajemno s humornou stránkou. Jen identita toho záhadného zabijáka je tak trochu nasnadě (i když se to v závěru snaží maskovat fikanou berličkou). P.S. Ve filmu se nachází jedna fotka s Philippem Noiretem, na které jako bych viděl i Louise de Funèse, co jsem se díval, hráli spolu v Kapitánu Fracasseovi. Můžete mi někdo, zda je to skuteně on, potvrdit nebo vyvrátit?(4.11.2010)

Jevilo se mi to jako naprosto průměrná detektivka, která občas vyskočila s nějakým tím frkem ohledně žrádla, ale ve výsledku na ní není žádný důvod, proč bych si ji do příště měl pamatovat a nebo se na ní znovu podívat. Na komedii mi to přišlo málo zábavné a na detektivku mi to přišlo až moc absurdní.(18.2.2013)

Kdo jí, ten žije aneb Žijeme proto, abychom jedli. 1) Vtipné vskutku anglické dialogy a 70leté (!) ztělesnění Britského impéria Robert Morley (labužník Maximillian Vandeveer) se skvostným nástupem hned v první minutě snímku dávají tušit neobvyklý zážitek. Bohužel však po čtvrthodině se děj přenáší jinam, vtip ustupuje komediálním křečím a divákovi jest sledovat vcelku nudné pátrání po snadno uhodnutelném vrahovi kuchařů. You do not suddenly kill someone you have spent years hating. 2) Milovníkům redukčních diet jsou určena tato slova: Cut down? I am what I am precisely because I've eaten my way to the top! I'm a work of art, created by the finest chefs in the world. Every fold is a brush stroke! Every crease a sonnet! Every chin a concerto! In short doctor darling, in my present form, I'm a masterpiece! Robert Morley zemřel v 84 letech na mrtvici.(12.3.2013)

• Radko

Jedlo je naservírované úžasne, jeho chuť je naproti tomu mdlá. Kulinárske obrázky manieristickou prezdobenosťou a opulentnosťou čímsi pripomínajú Veľkú žranicu (spojenie s týmto filmom je zabezpečená aj hereckou účasťou Philippa Noireta ) či knihu Dekadentná kuchárka (príznačné sú najmä holuby servírované ako podivuhodne karamelizovaná vtáčia torta). Za asociácie vzbudené obrazom si film nejaké hviezdičky zaslúži. Všetko ostatné temer nestojí ani za reč. Okamžite odhadnuteľná pointa, prvoplánový čierny humor. Zhovievavé hodnotenie je zrejme záležitosťou účasti známych hercov, no tie samé osebe dobrý výsledok automaticky nezabezpečia.(17.2.2013)

Jestli je tohle bláznivá komedie, já jsem čínský palácový psík. Dobrá, námět je originální, to uznávám. Herci (hlavně ve vedlejších úlohách) jsou také velmi kvalitní. Jenže scénář je zpracován neslaně nemastně a režie na tom není o moc líp. Můžeme si sice užívat záběrů na vytříbené pokrmy těch nejlepších evropských šéfkuchařů a na jejich přípravu a povedl se i závěr, jenže ústřední rozvedené duo se více než nějakým vařením zabývá svým milostným vztahem, což koutky dívakových úst rozhodně nepozvedne. 60 %(7.5.2016)