Oi tembelides tis eforis koiladas

• angličtina

Řecko, 1978, 112 min

Předloha:

Albert Cossery (kniha)

Andreas Bellis

Světově známou písničku Frère Jacques - "Bratře Kubo / Bratře Kubo / Ještě spíš? / Ještě spíš? / Venku slunce září, /Ty jsi na polštáři, / Vstávej již, / Vstávej již" - slyšíme v Mahlerově přepracování v pohřební pochod (třetí věta, první symfonie). A hned víme, kde jsme! Když odpovědí na otázku, který je dneska den, uslyšíme: listopad – pak o tom už nemůže být pochyb. Přesto je však třeba se dostat pod povrch věcí. Prvním krokem bude odmítnutí původního názvu (něco jako "Lenoši z úrodného dolu"). Navrhuji: "Sofiiny děti" (i když se jinak podobným podvrhům vehementně bráním). Čtyři muži (otec a tři synové) a jedna žena (oficiálně služka, neoficiálně chůva), která jim dokonale zajišťuje všechny jejich potřeby (jídlo, pití, sex, a v závěru dokonce převléká jejich postele s nimi na nich). Z mužů s určitými plány se stávají rozmrzelá nemluvňata. Nejspíš tu spolupůsobí i rodný dům, kde společně vyrůstali. Mystika ženy a místa je evidentní. Je možné v tomto prostředí dospět a opustit ho? Samozřejmě "až si zvykneme na denní světlo". Sotva. Děti nemohou pracovat, a svět je plný aut, která by je mohla přejet, a policistů, kteří by je mohli zabásnout.(16.5.2016)