Podzemní pevnost

Velká Británie, 1973, 93 min

Clive Rees

Stanley Myers

Edgar Bronfman Jr.

Nezaujatá snaha o čo najautentickejšie vykreslenie pravdepodobných podmienok v pasci zavaleného bunkru a reakcií na ne. Ani stopa po vyjadrení či analýzy čohokoľvek. Nie je to ani oslava sily ľudského ducha, ani povzdych nad jeho krehkosťou. Je to fascinujúce aj odpudzujúce, obdivuhodný filmársky výkon pretavený do nepekného filmu, ktorý si tak skoro znova nepustím... vlastne ani nebudem musieť - tie obrazy budú v mojich spomienkach veľmi dlho veľmi živé.(27.10.2009)

Hodně zajímavé drama. Myslím, ale že z námětu šlo vytěžit více. Například "zánikem" postav se zaobírá posledních pár minut filmu, přitom to je na filmu to nejzajímavější. Jinak všichni herci jsou skvělí, slabší je to s režisérem, protože z jeho záběrů jsem si žádné úzkostné ani klaustrofobické stavy nezanechal. Možná by takovéhle temné bludiště mohlo být zajímavým dějištěm pro reality show typu Big Brother, to by alespoň bylo koukatelné, možná.(6.12.2009)

• tron

Podzemnú pevnosť som si zohnal pod vplyvom (klamlivej, to som ale vtedy ešte nevedel) informácie, že ide o „teror“. Mám rád podzemné terory, ak sú dobré a v tomto si zahral Peter Sellers, takže podozrenie na výskyt „dobré“ bolo... dobré. Bohužiaľ, ak niekto tvrdí, že ide o teror, nedajbože o triler či dokonca horor, zavádza. Žiadny horor nečakajte. Nikto nikoho nezabije, herci sa síce snažia, ale hrajú nesympatické postavy, takže čo z takej snahy? V tomto filme nebolo takmer nič, čo by ma zaujalo. Dokonca ani Sellers. V čase vzniku Podzemnej pevnosti, kedy vrcholil boom série Ružový panter, musel byť jeho tlmený výkon hodnotený asi rovnako, ako v roku 1998, keď si „blázon“ Jim Carrey zahral v Truman Show. Obávam sa však, že v roku 2016 je to až prehnane neviditeľné.(13.12.2016)

Klaustrofobní drama s težko snesitelnou autenticitou, téměř dokumentárním zpracováním a bez znatelného zásahu zubu času. Možná by mu prospěla větší prokreslenost uvězněných vojáků, ale díky jejich skromnému počtu a výborným hercům to není vada výrazná. Nakonec vyčítat cokoliv filmu, který vás téměř svou atmosférou zadusí, je pomalu urážka (nutno sledovat večer bez jasné oblohy za oknem).(9.10.2009)

Za daného stavu lze jen těžko určit, nakolik se jedná o skutečný příběh a nakolik o ryzí uměleckou fikci. Pominu-li hvězdné herecké obsazení, již od prvních záběrů je zřejmé, že efektnost a atraktivita poněkud vítězí nad věcností a psychologickým uchopením, po kterém podobné téma přímo volá. Kulisy zkrátka nad dějem vedou. A kvalita je tím citelně dotčena. Atraktivní postupně retarduje k povrchnímu, napínavé k nudnému, dramatické k šedému a neurčitému. Závěr, že není nadsázkou konstatace o ne zcela využité příležitosti, jíž námět nepochybně původně nabízel, je tu nabíledni. Škoda, dalo se vytěžit a dokázat mnohem více.(17.2.2011)

• - Natáčelo se na Guerney, malém ostrově u francouzského pobřeží. (Pavlínka9)

• - Celý film se natáčel pod zemí - sedmdesát stop pod povrchem a dle slov Petera Sellerse to tam bylo neuvěřitelně tiché a skličující. (Pavlínka9)

• - Podzemní pevnost se zakládá na pravdivém příběhu. Ve skutečnosti šlo o německé vojáky, kteří rabovali při příchodu Rudé armády v jednom skladišti. Vchod vyhodili Němci do vzduchu a uvěznili tak uvnitř své vlastní lidi. Po mnoha letech byl prostor otevřen. Dva lidé byli nalezeni živí, čtyři nebo pět mrtvých zasypaných moukou. Z oněch dvou živých jeden zemřel deset minut po vysvobození a druhý o třicet šest hodin později, slepý a šílený. (Pavlínka9)