9. rota

9. rota

9th Company

Válečný / Akční / Drama / Historický

Rusko / Finsko / Ukrajina, 2005, 130 min

Ruský válečný velkofilm, což na první pohled vypadá nedůvěryhodně, ale opak je pravdou a musím uznat, že jsem byl velice překvapen a jako správný voják také potěšen. Příběh začíná nenápadně, stejně jako v Marinákovi nebo Olověné vestě, takže na cvičišti. Zažívají nejlepší část výcviku a ani si to neuvědomují. Po hodině filmu, ale začíná ten správný terror na území Afghánistánu a právě parádní akční scény dělají tento film tak skvělý. 9-ya rota na mě silně zapůsobila a opravdu hodně překvapila, v poslední době jsem viděl dost novodobých ruských filmů, ale tento se mezi nima rozhodně vyjímá a mohl by se klidně srovnávat i s Hollywoodskými. -- Po delší odmlce a druhém shlédnutí snižuji jednu hvězdičku, hlavně kvůli dlouhotáhnoucím a ubíjejícím začátku, který se nakonec zvrhne v neskutečná jatka, první půlka je ale úmorná. --- Nejhnusnější zkurvená mina. Naše. Duchové takovou nemají. Sami sejeme, sami se vyhazujeme do vzduchu. Šlápneš, nohu ti to utrhne po kotník.(2.6.2007)

Áno, fičí to po vyjazdených koľajách vojnovej schémy, ale ako inak zobraziť realisticky tému "chlapci na ceste do vojnového pekla"? Dá sa to bez postupnosti "výcvik, presun, čakanie, akcia, dezilúzia"? Tvorcovia sa dôsledne vyhli nielen politike (rozkošná scéna s mazákmi, ktorí sa pýtajú, ako je doma, a keď im niekto začne rozprávať o perestrojke, hneď ho pošlú do riti a chcú vedieť, čo teraz nosia dievčatá), ale aj mnohým žánrovým klišé. Celkovo poctivý, výborne natočený, presvedčivo zahraný, zemitý, uveriteľný, výpravný... a v konečnom dôsledku depresívny film. Presne ako vojnový film má byť. Jeden z najlepších ruských filmových zárezov nového tisícročia.(3.7.2008)

Rozpočet $9,5miliónaTržby Celosvetovo $26,146,165║ ako technická stránka veľmi dobre zvládnutá, len škoda že budovanie samotného dramatu a charakterov nie je prepracovanejšia, takto len priemer /60%/(22.10.2008)

Po formální stránce SKORO jako americké produkce (občas je přeci jen těch pár milionů méně na vizuálu cítit), obsahově naprosto na úrovni americké mainstreamové produkce, místy bohužel. Pár míst mi ve filmu přišlo zbytečně přepjatých, jakoby vůbec nezapadaly do nastaveného rámce realistického dramatu z Afghánistánu. Zejména závěrečný pokus o monolog ve stylu Čety je hodně vachrlatý. Podobně i výcvikové epizody, které se Bondarčuk pokouší zaobalit zajímavým vizuálním pojetím, se sem tam povážlivě kolíbají na hranici kýče. Pak jsou tu ale naprostá zjevení jako např. "uctívání Sněhurky", scéna prosycená nápadem, živelností a emocemi. Výborní jsou herci, díky jejich výkonům si na tu bandu sovětských spratků ze všech koutů matičky Rusi člověk rychle zvykne a tím se dostane pod povrch dění. 9. rota je místy zbytečně jankovitá a křečovitě se snaží vytvářet drama... naštěstí v převážné části je dramatická z podstaty.(10.2.2009)

To, že v Rusku vedia natočiť po formálnej stránke film kvalitou ekvivalentný Hollywoodskemu mainsreamu dokázala už Nočná hliadka. 9. rota to len potvrdzuje a na poli vojenského filmu svoj príbeh stavia na spoľahlivom a viackrát odskúšanom syžete -> kde jeho prvá polovica tvorí trdý drill čerstvo naverbovanej vojenskej jednotky (prostredníctvom čoho poznávame charatkery jednotlivých jej príslušníko)v, aby potom v druhej polovici nadobudnuté tréningové skúsenosti zúročila v reálnych podmienkách nekompromisného sledu vojenských zásahov (v tomto prípade ide o ruskú intervenciu v Afganistane v jej záverečnej fáze - konkrétne v roku 1988). Je to priemerný kríženec Full Metal Jacket, Ryana a Black Hawk Down. Nič nové -> formálne profesionálne odvedené remeslo, ktoré americký patriotizmus nahradilo rovnako gýčovým, často nelogickým "gerojstvom".(20.10.2005)

Válečný snímek klasického střihu "těžko na cvičišti, ještě hůře na bojišti..." Technicky snímek docela obstál, ovšem velmi ho sráží první polovina vojenského výcviku. Je to taková horší verze první epizody Bratrstva Neohrožených "obohacená" o neskutečně trapné momenty (například brečící důstojník v poli rozkvetlých máků). Naštěstí druhá polovina již není natolik klišovitá a má několik svých silných momentů. Ohromná škoda je, že tvůrci jen okopírovali jiné úspěšné válečné snímky, zasadili děj do prostředí konfliktu jim blízkého, ale nepřidali nic vlastního co bychom neviděli již několikrát jinde. Chápu, že je to primárně určeno pro domácí publikum (a přiznejme si, že nám nějaký takový snímek chybí), ovšem jistý nadhled by neuškodil.(11.10.2006)

1988. Sovětský svaz již 9 let válčí v Afghanistánu..... Výcvik, aby nechcípli hned první den a samozřejmě válka...... Film byl pro mě velkým překvapením! Hlavně kamera. Scénář má pár chybiček, ale proč by taky rusové nemohli mít svoji ,,četu"? Všechno celkem klape a jak je vidět, tradice dobrého válečného filmového řemesla bude ve Velké zemi pokračovat. Kdo nevěří, ať si sežene Chistilishche. ,,Sovětský výsadkář je síla, krása a duše ozbrojených sil." A kdo jste vy?(16.6.2007)

Každý vojenský konflikt je jiný, liší se v průběhu, příčinách, prostředí, zúčastněných stranách, "legendách", dohrách atd. Ale každý ozbrojený konflikt je zároveň stejný v tom, že jde o ozbrojený konflikt - bojuje se a umírá. Filmař, který si je vědom prvního, si zřejmě velmi dobře rozmyslí, jakou válku by měl zobrazit, co do filmu dát, jak ho odlišit, co zdůraznit, co potlačit. Tvůrce příliš "opilý" podobnostmi nám nakonec nejspíš ukáže, jaká je válka blbec. Svár si pak vybírá, protože si ho lidé pamatují, je to slavné vítězství jeho národa, všichni jej znají nebo naopak zavání exotikou či má dojem, že sekání mečem bude víc estetika. I ten druhý přístup, třebaže mám pocit, že mu něco schází, může pořád zrodit velmi dobrý film. +++++ Pominu-li Ramba III, je 9. rota po Afgánském zlomu druhým mnou viděným filmem o sovětské válce v zemi pod Hindukúšem. Afgánský zlom počítám k filmům první skupiny, která specifika války ctí, 9. rotu spíše ke druhé skupině, jež je ctí méně. Afgánský zlom je místy (koncepčně) únavný, jak válka v posledním roce, v 9.rotě si to postavy občas řeknou. V Afgánském zlomu se dušmani chovají... nu, snad jako dušmani... v 9.rotě o tom postavy mají přednášku. V Afgánském zlomu máte pocit, že polykáte prach vyprahlých hor, v 9. rotě je... vidíte. Při Afgánském zlomu vám dochází dech s pohasínajícím impériem (a to režisér Bortko nevěděl, že se blíží konec SSSR), v 9.rotě potřebujeme voice-overový epilog přeživšího vojáka, aby nám ta souvislost došla. Pozdě, emoce se s rozumem již spojit nestihnou. +++++ Vsadím se, že Bondarčuk mladší Afgánský zlom viděl. Chtěl do 9.roty dostat některé podobné scény (snad k této válce nějak patří?), ale musel je zpracovat jinak, aby ho nechytili při opisování. Mám takové nedokazatelné podezření, že i Bortko do svého filmu chtěl podobné scény dostat. A napadala ho Bondarčukova řešení, protože jsou na ráně. Zamítl je a hledal lepší, nečekanější, výmluvnější, nenápadnější, ale více odměňující pozorného diváka. Bondarčuk bral první nápady, protože je Bortko nepoužil. +++++ V obou filmech je likvidován kišlak (vesnice) - je likvidován v pozadí, v dálce. Bondarčuk tuto destrukci spojuje se záběrem na vojáka, jenž umírá v náruči plačícího přítele. Bortko se záběrem na vojáka, jenž pojídá s poměrně tupým výrazem utahaného člověka, který je rád, že teď zrovna se jej žádný boj a kišlak netýká, konzervu ze svého přídělu. Najde se i pár dalších podobností, buď si vede lépe Zlom nebo je to víceméně nastejno. +++++ 9. rota je bojovně intenzivnější, v "střílecích" scénách snad i věrnější, poměrně moderní, ale u mě zůstává na druhém místě, i přes několik překvapivých, intenzivních a dobře natočených scén, především to Marigoldem zmíněné "uctívání Sněhurky." Půjčuje si scény drsného výcviku z Full Metal Jacket, ale posouvá jejich význam - drsný výcvik zlepšuje naději na přežití, resp. splnění úkolu. +++++ Nu, trochu jsem si zasrovnával, ale nikoli nesmyslně. Teď bude zřejmější, proč dávám 9. rotě ***, když jsem Afgánskému zlomu přiřkl silné ****.(8.9.2014)

Fjodor Bondarčuk, syn proslulého režiséra sovětských válečných filmů Sergeje Bondarčuka, natočil kvalitní snímek o sovětské válečné internacionální pomoci v Afghánu (jak zemi říkají hrdinové filmu). Trošku pomalejší je rozjezd s klasickou výcvikovou buzerací (přenášení šutrů na cvičišti ulehčí život na bojišti), děj později přechází do kruté reality ztrát všedních dnů války, film graduje závěrečným finále - obranou kopce 9.rotou - které je nesmírně působivé a silné. Herecké výkony jsou nadmíru dobré, snímek má i pár slušně udělaných vysoce rozpočtových akčních scén (přistání sestřeleného letadla), pár scén pohladí (obdivování Sněhurky, předávání medailonku pro štěstí), pár scén dojme (především skvělé finále, ale taky velitel výcviku klečící mezi vlčími máky, nebo zabití prvního Afghánce) a hlavně - je to výrazný a odlišný film, než je americká produkce. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=6ZFHknaZHc0(10.6.2012)

Utužování kolektivu při uřvané buzeraci jsem si svého času užil do sytosti, takže chrochtání lehkého kulometu ani svištění minometných střel mne nevyvádí z klidu, ale pokud bych měl být nasazen v boji proti afgánským skákačům z děr, tak si raději osedlám střelu dlouhého doletu a odfrčím na ní do klidu Ostrova svobody. Soudruhům z 9. roty při jejich pobytu na slunci zkrátka nebylo co závidět, ale z bezpečí obývacího pokoje, chrabře schován za neprůstřelnou sedačkou, jsem trochu toho chlapství v sobě rozhodně pocítil.(6.11.2012)

Velmi, velmi slušné. Technická stránka precizní, poměrně naturalistické a narozdíl od většiny americké produkce ne prvoplánově hrdinské. Celkově to působí velmi autenticky. Menší chybky by se sice našly, občas působí střih v bojových scénách poněkud nepřehledně, ale po delší době zase výborný film svého druhu, dobře natočený, se schopností vtáhnout diváka, bez falešných emocí. Na rozdíl od podobné Olověné vesty tam není tak násilný přechod mezi výcvikem a bojištěm, naopak nabízí jednu z nejpůsobivějších scén ve filmu (sestřelení letadla). A konec je opravdu masakr - jedna z nejlepších válečných scén, co jsem viděl.(2.4.2006)

Sovětská filmová škola vyráběla válečné filmy jako na běžícím pásu, ale 9. rota navazuje svým obsahem i zpracováním spíše na americké válečné snímky 80. let. Volně řečeno, jde o kombinaci Olověné vesty a Čety, kterou konec konců Bondarčukův film napodobuje i svým názvem. Není to žádná laciná napodobenina, ale řemeslně velmi solidní podívaná, po pravdě řečeno, jeden z nejlepších válečných kousků posledního desetiletí. Díky velkým investicím, které jdou do ruského filmu v posledních letech, a koprodukci to není ani finančně ošizený snímek, takže divák se může pokochat pohledem na bojovou techniku, velkoryse koncipované záběry vojenské základny a velkých bojových střetnutí. Po stránce castingu, hereckých výkonů a režie nemám žádné podstatné připomínky a takových 70 % filmu jsem si říkal, že sleduju pětihvězdičkový film, který se vyznačuje mimořádně vysokou mírou autenticity. Měl jsem možnost dlouze hovořit s očitým svědkem afgánské války, který ve válečné zóně prožil osm let, a jeho vyprávění se shodovalo s atmosférou filmu. Útok na přepravní letadlo nebo přepadení vojenské kolony v průsmyku dokonale zapadá do tehdejšího způsobu války. Scéna zničení letadla je navíc divácky nanejvýš působivá. Jenže přijde závěrečná velkolepá bitva, která je sice nasnímaná a režírovaná z hlediska popkulturního diváka opět vděčně, ale je už nerealistická a připomněla mi svým heroismem obrazy sovětské éry ve stylu "poslední hrdinní obránci Sevastopolu odolávají fašistické převaze". Závěrečné titulky konec konců charakter tohoto střetnutí, pokud jde o počet obětí, vykreslují podstatně střízlivěji. Podobné otevřené bitvy byly v afgánské válce zcela výjimečné, protože se při nich projevovala lepší taktická připravenost a větší palebná síla sovětské armády. Podobné je to konec konců v současném Iráku. Jinak je zajímavé porovnat tenhle ruský snímek právě s americkými filmy o vietnamské válce. Americké filmy - i ty protiválečně zaměřené - zobrazují své vojáky jako vítěze a pokud americký voják padne, pak téměř nezbytně musí předtím postřílet nejméně deset vietnamských vojáků. Ruští vojáci umírají jako mouchy. Kulky si je nacházejí mnohem častěji než afgánské povstalce. Primárním cílem 9. roty je ukázat ruské vojáky jako muže, kteří se nebojí zemřít, ale svůj úkol splní a zároveň ukázat, že tahle válka nebyla jejich. O jejich vyslání rozhodli starci z ústředního výboru KSSS. Dnešní Rusko nenavazuje ani tak na éru Sovětského svazu, jako spíš na předrevoluční Rusko a akcentuje zejména službu vlasti a sebeobětování. Zároveň není ve filmu jediná scéna, kdy by zjevně umřel afgánský civilista. Cílem filmu totiž není sebemrskačství jako v americké produkci, ruští vojáci přece jen plní svěřené úkoly....Celkový dojem 80 %.(1.8.2008)

Je to vydarený vojnový film z ruskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o skupinke mladíkov, ktorí sa prihlásia do armády, kde ich čaká trojmesačný výcvik na čele s prísnym, ale čestným veliteľom, aby mohli úspešne pomôcť svojim vojakom na území Afganistanu. Ale netušia, čo ich skutočne čaká. So spracovaním som nadmieru spokojný, prakticky jediné, čo mu môžem vytknúť sú tie typické mladícke reči a skutky, ktoré sú hlavne spočiatku dosť otravné, ale časom našťastie začnú ubúdať. Inak je film rozdelený na dve polovice, prvá sa zameriava hlavne na výcvik, na ktorý sa skvelo pozerá a je plný výborných momentov a druhá a už venuje samotnému nasadeniu v Afganistane, ktoré síce nie je až tak akčné, ako by mohlo byť, ale vôbec to neprekáža, dej je aj tak stále zaujímavý a poteší výborná posledná fáza. Akcie tu nie je až tak moc, ale tá je dobre zvládnutá. Nájdu sa tu prakticky len dve väčšie akčné časti, útok na vojenský konvoj, v ktorom ma v dobrom prekvapila efektivita afgánskych vojakov, čo teda vo filmoch zvykom nebýva a samozrejme aj celá záverečná obrana opevnenia, kde ma potešili hlavne niektoré skutočne heroické scény. A všetka akcia je dobre natočená a správne drsná, len niekedy aj dosť nerealistická, teda aspoň po obsahovej stránke, vizuál je taký, ako sa aj patrí. Herecké obsadenie je pre mňa až na jednu výnimku úplne neznáme, ale som s ním celkom spokojný, zaujali ma hlavne velitelia a to všetci bez výnimky a medzi mladíkmi sa tiež nájdu aspoň tie dve, tri postavy, ktorým sa dá aj fandiť. Réžia je výborná a rovnako je na tom aj technická stránka, na film sa kvôli skvelému vizuálu dobre pozerá a poteší aj slušné nasadenie bojovej techniky. Jedine hudba mi moc nesadla, väčšinou sa do svojich scén moc nehodila. 9 rota určite patrí medzi tie lepšie vojnové filmy, aké sa dajú vidieť a z tých, ktoré sa odohrávajú po druhej svetovej vojne patrí medzi špičku. Objektívna kvalita filmu- 82%, film sa páči mne na 79%.(4.3.2012)

Sorry... nic k filmu nepovim, snad jen to, že je to celkem dost uloudaná záležitost. Ale co mě marginálně sere, že je to už po Xté, co mi tu na CSFD zmizelo ... dělejte s tím už doprdele něco, kurva ..(26.3.2014)

• Hellboy

Normální ruská propaganda. Hnusná vymejvárna mozků. Tihleti hrdinové, kteří se dobrovolně přihlásili k nasazení v Afghánistánu se v podstatě nijak nelišej od dnešních mužiků, kteří jezdí na dovolenou na Krym. Tleskáček.(9.10.2017)

Výborný válečný film, 1 z nejlepších co jsem měl tu možnost vidět. Perfektní technická stránka (jedinou výtku mám k hudbě, která byla taková zbytečně nenápadná a mnohý záběr nepodpořila tak, jak by mohla) a stejně tak obsahová (trošku zvláštní pasáž se Sněhurkou mě zase tolik nevadila). Ze začátku jsem měl trochu obavy, abych si vůbec našel někoho, komu bych mohl po celou dobu fandit (v amerických žánrovkách většinou herce znám, zatímco ohledně ruské herecké scény jsem dost neznalý), ale nakonec se těch několik hrdinů překvapivě rychle našlo a já s nimi mohl jejich boj prožívat do samotného konce (bohužel v mnohých případech doslova). Co se týče závěrečné zhruba 10 minutové ultimátní válečné řeže, zamyslel jsem se nad příspěvkem gudaulina a vůbec tehdejšími reáliemi, ale víte co, mně je tentokrát historická (detailní!) přesnost docela putna (navíc jsem dostal to, co mi někdy u amerických protějšků dost chybí), ten konec jsem si naprosto "užil" a jen mě utvrdil v mém pocitu z celého snímku, takže po Jdi a dívej se a Brestské pevnosti je 9. rota třetí ruský/sovětský válečný film, kterému s čistým svědomím dávám 5*. "V celých dějinách lidstva se ještě nikdy nikomu nepodařilo Afghánistán dobýt. Nikdy...nikomu."(14.6.2012)

V prvních chvílích jsem měla děsivý dojem, že film bude o velkém množství mužů s velmi špatným účesem (a že to tím pádem nevydržím sledovat víc než deset minut). Sadismus velitele při výcviku, řev a batohy plné kamení jsou přesně to, co z puberťáků na začátku udělalo jedince schopné přežít (aspoň chvíli) v zemi, kterou nikdy nikdo nedobyl (a je nám ukázáno i proč ji nikdo nedobyl). Velkolepé scény boje a sestřelení letadla byly asi dobré. Mnohem víc na mě zapůsobilo rozdělování pošty, výměna konzervy za sirky a malý chlapec v opuštěné vesnici. Věděla jsem, že něco takového ve filmu být musí a stejně jsem si málem leknutím prokousla ret. Byla jsem ráda, že na konci zůstali naživu někteří z těch, u nichž jsem na začátku doufala, že umřou, i když špatný účes měli i na tom konci.(31.12.2010)

Tohle není blbost na kvadrát, proto sázím čtyři, což zajisté ruští tvůrci přijmou s jásotem a s radostí mi vystaví vedle Hradčana sochu, až se zase na pár let staví. Než však obrátí první stakany v hrdla a nahodí motory i rotory, fláknu jim též kritiku. Ta lidská dimenze filmu jim pořád nějak nejde. Hlubší náhled do nitra postav obsahuje informace typu: Voloďa má výraz jako debil, protože je debil, Ivan chlastá a hodlá v tom pokračovat, Aljuša je učitel a má strach, který dokáže i překonat za heroického vypouštění močového měchýře. Člověku pak nejde se s chcípajícím bohatýrem dostatečně ztotožnit. Tu přemíru hvězd dávám především recipročně, neboť když může kdejaký vymaštěnec žrát propagandistické ,,válečné" filmové svitky Amíků, netuším, proč by si i Rus nemohl říci své řízné urá!(1.7.2012)

• sepp

Pro Kristovy rany, kde se vzaly ty 4hvezdickovy hodnoceni?? Vetsi nudu jsem u vojenskyho filmu uz dlouho nezazil. Potencial to rozhodne melo, ale tak priserne utrapenej dej nedokazu pochopit a uz vubec ne akceptovat.. Dve hvezdy za snahu a za ty dve podareny bojovy sceny. Kazdopadne srovnani s Olovenou vestou pokulhava vic nez afghanskej kripl mezek..(8.3.2014)

Rozmáchlý ruský válečný film. Příliš rozmáchlý. A na to, že je ruský, se tváří až moc americky. Ano, místy je to velmi velké a téměř obdivuhodné, ale místy zase děsně teatrální, trapné a nudné. A hlavní hrdiny jsem měl navíc problém rozeznávat, což mi vadí vždycky. Náš Tobruk dopadl mnohem, mnohem lépe.(28.7.2013)

Po troch rokoch sa distribútori zobudili a konečne nám dopriali trochu poriadnej ruskej akcie. Hoci so staršími ruskými vojnovými filmami akoby sa vrece roztrhlo, na to najkvalitenejšie z posledných rokov sme čakali dlhšie akoby sme chceli.Základy tohto výborného filmu stoja pevne ako Kubrickova Olovená vesta. Čiže prvá polovica výcviková, druhá bojová. Obidve sú výborné, Bondarchukova réžia je výborná, kľudne sa môže rovnať s tým lepším, čo v Hollywoode za posledné roky vzniklo. Trošku mi vadili spomalené zábery tie mi už vadia všade, ale nie je ich veľa. Akčné scény sú výborné, tým niet čo vytýkať a môžme rusom iba zaželať,aby sa im takých vojnových filmov podarilo natočiť čo najviac. Dasvidania. 70%.(3.2.2009)

Hrůza a hnus v afgánském pekle(10.6.2012)

Velmi dobrý válečný film. Možná to mohlo být kratší a víc uzavřenější, protože ten konec byl hodně urychlený a moc nezapadal do celého konceptu. Ale jinak je tu skvěle ukázáno, že i na přelomu 80. a 90. let 20. století, dokáže být válka stejně krutá jako půl století před tím. Herecké výkony velmi přesvědčivé. Na filmu je chvílemi vidět, že je to ruský film a efekty nejsou takové, jaké bychom je chtěli mít, ale to se dá vzhledem k ději a skvělé autentické atmosféře odpustit. 75%(18.6.2010)

Velmi drsný pohled na rusko-afghánský konflikt s mnoha silnými scénami a působivým koncem.(9.5.2009)

Technika a sugescia.(25.12.2012)

To, že jsem při sledování nevěděl a jenom hádal, z jaký země tohle vzešlo, a zda se náhodou nejedná o (jinak opravdu hodně slušnou) "hollywoodskou produkci", jenom dokazuje, jak sakra dobrej film tohle je. Syrovej válečňák plnej akce a emocí.(7.4.2012)

Válečný film připomínající americké kousky tohoto žánru, po všech stránkách velice povedený. Jediné, co mi malinko vadilo, byl pomalý rozjezd. Ačkoliv druhá polovina akcí jen drnčí, první půlka věnovaná nástupu na vojnu a výcviku se vleče a je zbytečně dlouhá.(28.1.2012)

Z prvu to vypadalo dobře, ale postupem česu jsem zjišťoval, že na film pouze koukám. City se prostě nedostavily. A to je u filmu s touto tématikou prostě málo. Nezachránilo to zhola nic. Všechny dojemné a nebo překvapivé momenty jsem už viděl dříve. A nedakázala to zachránit ani poslední bojová scéna. Rozhodně né špatný film, ale z mého pohledu ani ničím výmečný. Za mě 68%(2.4.2013)

Válečný film o výcviku a válce, žádná romantika a zápletky navíc. Neni to zrovna oddychová záležitost, a taky ne až tak můj žánr, ale 3* mi připadají málo.(9.9.2009)

Výborný vojnový film, priam prototypová ukážka nezmyselnosti všetkých vojen. Prešli sme si tu celou cestou, ktorá čaká na každého moderného vojaka: nábor, tvrdý brainwashing, čakanie, srandičky na mieste a potom boj o prežitie. Zároveň je celý snímok zahalený do mierneho dramatického náboja, ktorý sa samozrejme pri konci v rámci finálnej krvavej mordovačky ešte znásobí. Možno by ho bolo viac, keby bol film trocha kratší a vypustilo sa pár zbytočnejších slabších scénok. Tiež by som ocenil keby sa autori viac vyhrali s psychológiou vojakov. Inak však veľká spokojnosť. 80/100(19.9.2014)

tohohle víc do televiz!!!!!!!(9.6.2012)

9 rota je svojím prevedením priemerným "hollywoodským" snímkom, ktorý na vojenskom poli ničím novým a ani výnimočným neohúri. Spoločne podstúpime prvé stretnutie roty, tvrdý výcvik, prvý výstrel taktiež prvú skutočnú akciu, pád... avšak nič čo by som nevidel v lepšom podaní niekde inde. Celkový dojem na daný žaner je slabý 6/10(13.10.2008)

Ani ne tak o válce, ale spíš o trudném životě vojáka je tento ruský film. Právě vojáci, jejich charaktery a zážitky z výcviku jsou na něm to nejlepší a svou uvěřitelností daleko překonávají ploché figurky z většiny západních válečných filmů, naproti tomu závěrečná bitva mě až tak moc nebrala. Je sice skvěle natočená ale taky hodně chaotická takže jsem pořádně nevěděl co se děje. A taky si autoři mohli odpustit těch pár brutálně patetických záběrů a jistou schematičnost celého filmu.(2.5.2007)

strhujuci vojnovy film z ruskej dielne. vyborne herecke vykony, skvela kamera, silny pribeh, zrucna filmarcina. hroza afganskeho konfliktu prezita vdaka tomuto filmu ako v skutocnosti.(19.8.2007)

Válečný film z Afganistánu, trochu jinak než jej známe z jiných amerických filmů. Také zde se najde pár záběrů na státní vlajku, ale poněkud jiné barvy:-) Na to, že se jedná o ruský film, tak musím uznat, jde o dost dobrý kousek. Jak výcvik vojáků, tak i válka samotná jsou znázorněny vcelku věrohodně a i dialogy postav mají hlavu a patu. Dopad války na psychiku a chování všech zůčastněných jsem taky věřil. ...ale taky vím, že k těm pěti * něco chybělo...75%(18.9.2008)

Mé podezíravé já nedůvěřivě sledovalo poetický déšť, děvočku na vokzale, točící se bez příčiny a halasné pokřiky mladých branců, kteří od zápalu div nevyhazovali ušanky ... mé shovívavé já srovnávalo ruský vojenský výcvik s americkým a zjistilo, že v duchu obrázků "najdi deset rozdílů" poněkud vyčnívá jen větší zacházení do extrému a ořvanější ksichty Yankeeů ... mé usmívající se já přicházelo na chuť slovanskému mixu radosti i smutku a některým slovanským typům (Bondarčuk, Čadov, Serebrjakov)... mé užaslé já tajilo dech nad silou napětí, lstivostí Afgánců, hrůzou bojů i krásou obrazů ... a mému nadšenému já nezbývá než dodat, že šlo o jeden z nejlepších válečných filmů, co kdy vidělo.(12.8.2010)

Nejsem si jistá Féďo, zda by se to tatínkovi líbilo. Ale snažil ses.(31.12.2008)

Pri označení "sovietsky vojnový film" sa mi pred časom otváral Sarajevo-nerez vo vrecku. Ale po časovom odstupe a všetkých zmenách bola 9. rota pre mňa veľmi príjemným prekvapením. Realistické vykreslenie podmienok výcviku paragánov síce pripomenulo Olovenú vestu, ale napriek tomu si myslím, že 9. rotu nemožno podozrievať z plagiátstva. Film sleduje osudy skupiny vojakov odvelených do Afganistanu. Skupiny tak malej, aby nebol problém s identifikáciou jej členov, ale aj primerane početnej na zobrazenie osobnostných rozdielov medzi jej členmi. Film je vierohodný v detailoch bojových scén, vo väčších celkoch už to celkom nezvládli, aj keď je zrejmé, že rozpočet a ochota armádnych zložiek boli takmer bezbrehé. Páčila sa mi aj kamera a zaujala ma hudba k filmu. Na druhej strane množstvo nepodarených detailov a pasáž so Snehulienkou mi bránia čo i len uvažovať o plnom počte hviezdičiek.(28.6.2012)

Další pecka z Ruska, nečekal jsem že mě po Noční hlídce ještě překvapí, a hle! 9. rota to je bomba:-)(17.4.2010)

• lillien

Za opravdu výrazný úspěch tohoto filmu považuji to, že jsem ho vydržela dokoukat do konce. To se mi dosud u žádného „sovětského“ válečnému filmu nepodařilo. Nicméně ani zde nás tvůrci neušetří typického ruského patosu, i když pravda, zde trochu říznutého hollywoodštinou. Nejprve všude panuje soudružský duch a také kopa legrace. Výcvikovou selanku ukončí drobná nehoda již na letišti v Afgánistánu..to kdyby věděl soudruh voják druhého ročníku, který nemohl letět a TOLIK CHTĚL, snad by tak moc neplakal a nelitoval, že také nemohl jet sloužit Sovětskému svazu. V samotné akci chlapcům občas nastane sem tam trocha problémů, ale vše vyřeší nesmrtelné katuše na URALECH alias Stalinovy varhany. Mezitím máme ovšem možnost pokochat se např. “létající laňkou“ MI-24, sovětským jeepem UAZ a všudypřítomnými BéVéPéčky. Vzájemné střílečky soudruhů a Usamových „borců“ obstarávají samozřejmě na obou stranách nepřekonatelné AK-čtyřicetsedmičky…ale i hezké okamžiky pod minomety jednou skončí a nakonec jako vždy skoro všichni zemřou (až na hrdinného Vitalije Tlamova) ,protože soudruzi v Moskvě udělali chybu a zapomněli, že mají na kvotě 3243 ještě pár soudruhů…(v rámci zvýšení dramatičnosti samozřejmě blahosklonně odpustíme tvůrcům poněkud nepřesné počty hrdinsky padlých a zraněných členů 9.roty oproti skutečnosti) Když na závěr poslední zbytky „zachránců afghánského lidu proti imperialismu“ opouští území, můžeme tedy jen konstatovat: když už cikány z pouště nedobyli ani sovětští soudruzi, kdo jiný by to mohl dokázat? Ale nevadí..neboť jak v závěru filmu praví hrdina: My..my jsme zvítězili!! ..škoda, že nám v závěrečných titulkách nevyskočil přes celou obrazovku ještě tradiční НУ ПOГOДИ! (a pamětníci doplní: Kotěnočkin, Rusakov..)(29.10.2011)

Hodně surový snímek shrnující válečnou mašinerii - z prostředí Afgánistánu, která spolkne mladíky, přežvýká ve vojenském táboře a vyplivne do surové války v Afgánistánu. O zbytečnosti válek netřeba vyprávět. Film se ponoří do přátelství, naivity a celkově mužského světa se všemi plusy a mínusy a vynoří z krve války. Snímek s tak nabitou atmosférou, že míří do TOP.(21.7.2016)

Když jsem viděl, ten masakr co postihl devátou rotu, tak se ani neptám, jak dopadly roty první až osmá.(19.2.2012)

Fjodor tatínkovi rozhodně ostudu nedělá. Perfektně natočený film o nesmyslnosti války.(25.2.2014)

V různých komentářích jsem se dozvěděl, které jiné filmy tento snímek údajně vykrádá (Olověnou vestu, Zachraňte vojína Ryana, Bratrstvo neohrožených, Černý jestřáb sestřelen atd. atp.), komusi hudba připomíná podkres pod kterousi PC hru - inu, ono dnes natočit něco zcela a naprosto původního je docela kumšt (u válečného snímku zvlášť). Klišé i sentimentalita se místy opravdu najdou, i ten střih je chvílemi skutečně dost chaotický - ale mě se prostě "9. rota" líbila a to tak, že hodně. Upřímnosti a autentičnosti je v tomhle snímku podstatně víc, než těch vylhaných či vykalkulovaných momentů a že se jedná o působivou podívanou asi těžko někdo popře. Jen pro zajímavost - v několika epizodních rolích se tu mihlo pár herců známých ze seriálu "Trestný prapor".(22.10.2008)

Hodně slušný válečný film, který je inspirován skutečností. Nejvíce jsem ocenil skvělé záběry krajiny a helikoptérek. 85 %.(10.1.2008)

Afghán je pro Rusy to, co pro Amíky Vietnam. I na Rusech tento konflikt zanechal stopy. Film je natočen na motivy skutečných událostí (9. rota existovala). Na začátku filmu jsme seznamováni od náborového střediska po výcvik s jednotlivými členy jednotky a s jejich povahovými rysy. Druhá polovina filmu se věnuje jejich nasazení v Afghánistánu. Je to taková ruská obdoba Full metal Jacket. I já potvrzuji, že zpracování je nadprůměrné a celkové vyznění filmu se rovná americkým produkcím a je skutečně na úrovni. Mně osobně výcvik nevadil, trochu mně vadila poslední bitva, kde to trochu vypadalo jako v Rambovi. Myslím si, že zakopaná a těžkými kulomety ozbrojená rota by nabíhající mudžahedýny na volném prostranství zkosila jak kuželky... Závěr filmu však stojí za to a dopadl na mně. Za zmínku stojí i atraktivní záběry na nádhernou scenérii hor a perfektní soundtrack. Pro milovníky techniky SSSR je zde možno vidět v akci Hindy, BRDM, BMP a raketomety GRAD... Celkově velmi milé milé překvapení (o to víc že se jedná o Ruský snímek ) a s radostí dávám 4 rudé hvězdy!!!(29.4.2011)

Ruské filmy jsou pro mne obvykle osvěžující zážitek oproti US produkci. Tenhle film to potvrdil. Na produkci se nešetřilo a bojové scény stojí za to. Herci jsou dobří a (hlavně) neokoukaní. Docela se povedl i scénář, který poměry v sovětské armádě zrovna neidealizuje, byť si myslím, že šikana, alkoholismus a násilí na civilistech jsou faktory, které jsou ve filmu relativně (šikana, vodka) či naprosto (zabíjení civilů) potlačeny. Každopádně jako vyrovnání veteránů s jedním velkým traumatem - ne nepodobným Vietnamu - ten film funguje víc než dobře a nebýt nělika zbytečně heroizujících scén, hodil bych sem 5*.(23.1.2009)

Slušný válečný snímek s opravdu hodně povedenými bojovými scénami. Akorát ti herci mi neseděli a je to docela dot utahaný.(14.6.2007)

Tak toto ma veľmi prekvapilo. Ruský film hovorím si. No skúsim pozrieť že čo to bude. Nakoniec som ostal veľmi milo prekvapený. Skvelé bojové scény a aj dobrý zvuk. A najlepšia hlaška : Zbrane sú to najkrásnejšie čo človek stvoril. 90%(27.5.2008)

No podle mně bych tomu dopřál trošku větší šťávy než to mělo jinak celek zajímavý námět na válečný film, Rusko jede bomby na Afghánistán. Přesto že polovina filmu byla o výcviku a neustálých sračkách se to do dalo přežít a zapůsobilo to.(7.8.2011)

• BoPo

Kvalitne urobený vojnový film, ktorý je však až pridlhý a to zbytočne znižuje celkový dojem.(3.3.2010)

Nenudí to, ale nějak jsem to nepochopil.(29.1.2009)

Myslím si, že ve válečných filmech toho moc nového vymyslet nejde. A tento film je toho důkazem, je sice ruské produkce a vypadá stejně či dokonce lépe než podobné hollywoodské trháky, ale je to pořád dokola to samé. Strukturou mi snímek až moc přípomínal Full Metal Jacket. Pro nadšence válečných filmů dobře odvedená práce, ale pro normální diváky jen dokola omílaný známý příběh.(30.4.2007)

Remeselne výborne zvládnutý vojnový film. Jeho najväčšou výhodou je apolitičnosť, prečo sa rusi vydali do Afganistanu, či mali na to právo, kto je tu zlý a kto ten dobrý, Bondarčuk neprezrádza. Ani to sám nevie. Ukazuje nám iba všeobecné hrôzy konkrétnej a zároveň ľubovoľnej vojny. Bohužiaľ je mnohokrát značne patetický, dialógy nepatria vždy medzi úplne najautentickejšie a občasný pátos podporuje hudba. Pád lietadla si nezadá nič s pádom vrtuľníka z Black hawk down, strieľačky zoči voči nepriateľovi zase zdatne konkurujú tomu najlepšiemu natočenému o Iraku. Solídny veľkofilm, ktorý síce neprináša nič nové, ale je poctou vojakom konkrétnej akcie a nám, divákom zvyknutým na angloamerickú vojnovú produkciu, prináša pomerne exotický pohľad na vec. 70%.(15.2.2014)

Úplne obyčajný vojnový film. Bez akýchkoľvek inovácií, rovnako tak však aj bez zaváhaní. Ani stopy po patriotizme, bez patetizmu protivojnových póz, žiaden exkurz (zakaždým nutne aspoň z časti tendenčný) do histórie konfliktu a tej krvi je tam toľko, koľko jej má byť. Rozumej žiadne, dnes už otrepané, orgie. Tam ich poslali, tam mali plniť úlohy a rozkazy, tam väčšina z nich aj zomrela. Možno boli všetci tí vojačkovia až príliš obyčajní, príliš dobrí a k sebe kamarátski, ale tých 130 minút zbehlo ako nič, také to bolo po filmárskej stránke presvedčivé a nič iné som ani nepotreboval.(29.6.2008)

• brutale

Neprehľadná kamera v bojových scénach. Miestami sa chlapci chovajú ako skauti, nie ako vojaci resp., choreografia bojových scén je úplne zlá. Film sa hrá na "amícky vojnový mainstream", ale nedarí sa mu to. Snímka dosť vykráda Kubrickovu olovenú vestu a hudobný dobrovod mi pripomína jednu známu vojnovnku z PC hier. Záverečná scéna je absolútne nereálna. Kubrickova vesta dostala odo mňa **** t.j. 9 rota dostáva ** s prižmúrením jedného oka a to sa radšej, ani nebavme o niektorých hereckých výkonoch.(28.5.2008)

Bonus: Sněhurka       Tu ránu pažbou samopalu do zubů jsem nečekal. Na vteřinu jsem vyměkl a přestal se krýt, vzápětí jsem dostal kanadou kopanec mezi nohy a než jsem stačil popadnout dech a začít kňučet, už mi na tepnu na krku tlačil břit nože... Tohle všechno mi způsobila ta scéna se Sněhurkou a partou vojáků, kluků, co zítra odlétají pokusit se nepadnout v Afghánistánu (a taky se vrátit vcelku, se všemi končetinami). Tahle 9 rota je působivý a silný (proti?)válečný film, natočený Rusy o pro ně velice citlivém tématu, naprosto obyčejně, bez příkras nebo ideologických kudrlinek . Ze žádného zákopu na mě nečouhaly rohy pěticípé hvězdy a když četa při teoretické přípravě na to, jaký jsou Afghánci nebezpečný ludry, sborově recituje ideologické oddůvodnění proč vlastně lezou do té země a s jakým cílem, člověk to nebere jako agitku zaměřenou na diváka, ať už rudou nebo protiválečnou, ale jako prosté svědectví doby. A jednoho tragického, neúspěšného a hrozně zbytečného válečného dobrodružství. Zdravím svého kamaráda M. do Lógaru. Prý letos prostí vesničané v horách měli bohatou sklizeň. Díky skrytému, ale všudypřítomnému dozoru Tálibánu. A produkce opia je už zase na úrovni před vpádem Amíků. Stejně jako všechny armády před nimi, i oni nakonec budou muset tu zemi opustit (a tvářit se, že to vlastně žádná porážka nebyla). Z té haly jsem tenkrát utekl, Sněhurku jsem jako jediný z party nepomiloval a z Opavy do války v Afghánistánu jsem odletěl umřít jako panic. Na tu krásně zpocenou holku s něžně vykrojenými rty, tak udivenou, že jí říkají Venuše, co z mořské pěny vystoupila, klečí jí u nohou a všichni naráz je líbají, jsem už jen marně s lítostí vzpomínal... „Už ti někdo řekl, jak moc jsi krásná?“ „Co tak koukáš, zamiloval ses do mě? Tak se se mnou ožeň, a tihle tvoji kamarádi k nám budou chodit na návštěvu...“ „Jsi jako bohyně...“ „A ty jsi idiot...“(21.12.2012)

Rusko točí čím dál lepší filmy a 9.rota patří mezi nejlepší válečné filmy z této krajiny. Mrazivé, podmanivé, smutné a brutální.(8.12.2014)

Tvrdý výcvik deváté roty, skvělé Afgánsko-Ruské válečné prostředí. Film zahrán a natočen na výbornou, ovšem ještě mi nějaký ten stupínek, do čtyřkové kategorie chybí.(2.12.2010)

Velké překvapení. 9. rota je velice syrový a hodně atmosférický válečný film. Film se rozjíždí opravdu pomalu, nejdřív si lehce oťukáme postavy, potom se s nimi trochu pobavíme, poté je pošleme do války abychom je v závěru pořádně zmasakrovali. A že ten konec byl silnej! Perfektní herecké výkony přesně vykreslují ruský agresivní styl boje a přehnané hrdinství. Akční scény byly hodně krvavé a až nepříjemně reálné (místy jsem měl až pocit, že se dívám na dokument). Pro fandy válečných filmů povinnost!(9.3.2012)

Skvelá kombinácia amerických vojnových filmov a ruskej realistickej vojny...ja som bol šokovaný a dobre šokovaný...skvelý vojnový snímok(7.7.2008)

Nemůžu si pomoct, ale k ruskému "gerojství" mám prostě averzi. Jinak po formální stránce poměrně dobře natočené.(11.4.2010)

Výcvik v armáde Sovietskeho zväzu bol jedným z najtvrdších, šikana bola jedna z najhorších a vojnové ťaženia patrili k najtragickejším. To, čo si ruské matky museli kvôli svojim synom a dcéram vytrpieť je ťažko popísateľné. O otcoch sa skoro nikdy nehovorí, lebo boli bu´d mŕtvy alebo často alkoholici, ten zbytok si však tiež vytrpel. Tento film síce dáva ukážku tejto atmosféry a diania, ale je v skutočnosti len slabým odvarom skutočnosti. Naviac, záverečná scéna je skôr nereálna ako reálna, lebo domáci nemali taký štýl boja. Avšak chýbajú tomu aspekty okolo zabíjanie v civilnej sfére, naopak nebojí sa to ukázať, aké straty mali Rusi, že to nešlo ako sa vraví, po masle. Tak, ako povedali vo filme a možno je to aj pravda, neviem, že tú krajinu nikdy nikto naozaj nedobyl, tak to bolo aj v takmer 10 ročnom ťažení Sovietov, kde takmer skoro zbytočne vyhasli životy mnohých ľudí a dala iskru pre vznik Al-Kájdy, hnevu Bin Ládina, vyzbrojovaniu Afgáncov Američanmi, vzniku Tora Bora a následnej vláde Talibanu a vojne s Američanmi, ktorá zatiaľ tiež vedie do záhuby a to sú tam už tiež skoro 12 rokov. Záverečné slová sú silné a vo filme by ich chcelo viac, hlavne preto, že ruské dejiny sú veľmi smutné, hľadať v nich kúsok radosti a normálnosti je dosť ťažké. Takéto filmy patria na obrazovky televízii, naviac, keď je to vlastne v konečnom dôsledku ruský protivojnový film.(27.12.2012)

Konečně přišel čas na tento opěvovaný ruský filmeček a po jeho zhlédnutí musím uznat, že všechny chvály byly oprávněné. Je sice pravda, že Fjodor Bondarčuk se moc nedržel skutečného příběhu „když už to bylo točené podle skutečné události“, ale kostra příběhu zůstala stejná. Mě chytl film již od úvodních minut, kdy mladí bažanti přijdou do výcvikového tábora. Gumy jsou všude a ten jejich velitel byl svině nehorázná – to že to s nimi myslel dobře, pochopí až později. Režisér se vše snažil rozložit rovnoměrně, to znamená, že akční pasáže střídaly ty dramatické a do toho všeho se snažil ještě zapojit i humor. Jakmile se však vydají na svou misi, vše druhořadé jde stranou a začíná akce. Ten finální masakr byl skutečně precizně natočený a nezbývá mi než režiséra odměnit nadprůměrným hodnocením. Na nudu tu totiž nebyl čas!80%(19.1.2015)

na ruske pomery slusna vpyrava, autenticke boja, slusne dialogy, ale videl som aj lepsie kusky....(15.12.2007)

Hodně podobné britské Olověné vestě, ale pro mě je toto silnější zážitek, především kvůli delší a kvalitnější akci.(7.4.2013)

Válka v Afgoši nikdy nebyla žádné peříčko, jediný, kdo kdy dokázal Persii porazit byl Saša Veliký a po něm už nikdo. Syrový příběh se začátkem, který jsme už viděli například v Četě. Tvrdý výcvik mladých absolventů, jejich postupné spřátelení a hybaj do války. Film je opravdu velice syrový, akce je nadupaná, nejvíce mě bavila přátelská chemie mezi jednotlivými postavami. Osobně považuji tento film za jeden z nejlepších válečných snímků, opravdu výborný a strhující film, který vás donutí si vážit svých přátel.(5.11.2015)

• MartinezZ

Bohužel jsem filmů na podobné téma asi už viděl tolik, že mi tenhle nepřišel ničím extra výjimečný, škoda.(20.4.2011)

Nepříliš povědomý konflikt, ničím jiným snad snímek výjimečný není. Chvástá se reálným základem, ale úplně autentický film asi nebude. Důvodem není nic jiného, než po poměrně poklidném průběhu očekávané radikálnější zakončení. A tady mám problém. Netuším, co filmaře přimělo k volbě heroických scén ve stylu Johna Ramba v závěru. To člověka vyloženě rozesměje, škoda.(22.2.2012)

Dojemný a zvláštně smutně uspokojivý film, takový familiérní, držící se toho nejlepšího, co může člověka k nějaké té jednotce v nějaké té válce divácky připoutat. A zajímavý příspěvek na téma neporazitelnosti "lstivých Afgánců". Zvláštní, tolik armád, od té pod velením Alexandra Makedonského, přes koloniální britskou, francouzskou, sovětskou, americkou... Scénář zůstává stejný a ten nezdolný nárůdek v pustině si drží svoje...(10.6.2012)

Novodobé ruské válečné filmy jsou vždy realističtější svou syrovostí než americké vyumělkované dílka dnešní doby. Přesto bych byl obezřetný s démonizací mudžahedínů, kterou je tento příběh protkán. Uvědomme si, že nebýt západní pomoci, celý islamistický afghánský odboj byl již na kolenou. Avšak už staří kronikáři líčili své nepřátele mnohem děsivěji, jen aby posílili obraz hrdinství a statečnosti svých vojsk.(8.3.2014)

Jestli lze názorně ukázat ruské trápení v Afganistánu,tak p.Bondarčukovi se to podařilo skvěle.Nevím nakolik čerpal z Olověné vesty,ale výsledek mě uspokojil.Možná mám štěstí,že jsem tak "mladý" a nemusel jsem v Afganistánu sloužit.(6.5.2008)

9. rota mě fakt překvapila, je vidět, že po Maďarech a Polácích jsou Rusové dalším postkomunistickým národem, který se naučil dělat řemeslně kvalitní žánrové filmy. Vypadá to, že česká kinematografie zůstane ve škatulce "výhradní producent vztahovek ze současnosti" brzy sama. Každopádně dobré řemeslo ještě neznamená dobrý film. Nevím, jestli má příběh o ruských vojácích obecně šanci nějak zvlášť zaujmout českého diváka, myslím si, že není důvod, proč by neměl. Spousta pětihvězdičkových hodnocení tady to potvrzuje. Já osobně jsem se ale s paragány z Afghánistánu moc nesžil, takže jsem se většinu stopáže dost nudil. Američané mají tohle řemeslo pořád ještě vymakanější, například takový Jarhead (srovnatelné téma) je o ligu dvě výš. Ale držím Rusům palce, jsou na dobré cestě.(9.7.2008)

Ruský válečný film. Který jistě potěší nejednoho fanouška žánru. Tak jako i mě. Tento snímek sleduje skupinu několika přátel kteří se dobrovolně přihlásí k armádě a službě ve válce v Afghánistánu. Společně projdou výcvik a poté jsou přiděleni do předsunuté základny. Ještě však netuší co je čeká. A že ne všichni se vrátí zpět do rodné vlasti. Skutečně vynikající příběh. A skvěle natočený film. Osobně se nebojim ho srovnat s kultovním snímkem Olověná vesta od Stanleyho Kubricka.(18.11.2012)

9.rota zvítězila! Film plný přátelství, dobrých akcí a oddechových chvil. Také jde vidět, že i v Rusku může vzniknout velmi dobrý film. I když některé pasáže nejsou zrovna napínavé, závěrečná obrana kóty to vynahradí. Velmi pěkný film.(8.6.2008)

Moc se mi to líbilo.Od pomalého rozjezdu až ke strhujícímu finále.Dobře zahrané, dobře zrežírované, je vidět že filmové řemeslo skutečně doma v rodině Bondarčuků zůstalo.Závěr mě velice dojal, ve válce je vždy realita velmi drsná, tím spíše v afghánské.Nikdy ho nikdo nepodrobil a těžko se mu to kdy povede.Takže skvělý ruský vojenský velkofilm s nádhernou hudbou, který mohu jen doporučit a jasné čtyři hvězdy.(12.6.2012)

Solidni zanrovej film, nezabyvajici se politikou nybrz osudy nekolika vojaku v nesmyslne a zapomenute valce. Hlavni hrdinove tu nebezi vstric smrti s kladivkem a srpem a nezpivaji pri tom internacionalu, coz byvame zvykli vydat predevsim v zaoceanskem bublinkovem podani (kde pochopitelne misto kladivka a srpu mame chlapacke reci a na smrtelne posteli vtipne hlasky a nezpivame internacionalu nybrz pozorujeme siroky usmev s bilym chrupem tech pihovatych mladych hrdinu) A to je vic nez jsem cekal.(13.8.2009)

Celkem solidní válečný počin. V první polovině se seznamujeme s mužstvem, jsme svědky jejich tvrdého výcviku a také je tu jakási snaha o vykreslení jejich charakteru, ale marná sláva, tohle Rusům moc nejde a z mého pohledu to je velmi křečovité. Po přesunu do Afghánistánu už nabírá děj spád, vykresluje život na frontě a je zde i pár solidních přestřelek, nicméně nemohu se zbavit pocitu, že je to pořád, vyjma závěru, takové bezkrevné či nedynamické. Herecky potěšil talentovaný Čadov v roli panického Vrabce a líbil se mi i Artur Smoljaninov jako Ljutyj. 65%(7.6.2009)

Niezeby post sovietske rusko nenatacalo dobre ci zaujimave filmy, no az Nocna hliadka sa dokazala vyrovnat na ruskom trhu zarobkami velkouspesnym americkym filmom. (rozpocet 4 miliony dolarov, dovtedy ruske filmy zarabali max. 2 mil., zarobky vyse 16. mil dolarov doma - skoro 2x viac, nez je bezne na americky velkofilm, a o rovne 2 mil. dolarov viac, nez dovtedy najzarobkovejsi film v ruskom rebircku, LOTR3 ) Turkish Gambit s obdobnym rozpoctom a celkovym zarobkom 18 mil. tento rok dokazal, ze ruske velkofilmy v rusku mozu zabodovat. 9-rota je druhym najdrahsim post sovietskym filmom, 6 mil. dolarov rozpocet (najdrahsi, slovanske fantasy wolfhoud stal 7,5 mil, premiera februar 2006, to som zvedavy) a za tri tyzdne ma na konte 18. mil. dolarov. tymto tempom je o tyzden najzarobkovejsim filmom v rusku vobec. Skoda, ze podobne superlativy sa nedaju napisat o filme, reziser fjodor bondarcuk, syn slavneho sergeja bondarcuka, namiesal gycovy vizualne technicky profesionalne natoceny film, ktory nema proiadny dej, vojnu priblizuje skrz nasilne naznaky a zaver je absolutne nelogicky. skoda.(19.10.2005)

Rusi vždy vedeli točiť aj vedieť budú vojnové filmy. Však majú z čoho keď vojnová história je bohatá. Namiesto 2sv tentokrát niečo modernejšie. Toto sa podarilo pekné vyobrazenie krvavého konfliktu v Afgánistane. Vojakom nechýba ruské gerojstvo, ale stále sú lepší ako amíci s ich patriotyzmom. Ak by som to mal porovnávať s Black Hawk Down tak to je o chlp lepšie. 90%(30.9.2008)

Režisér Fedor Bondarchuck si od svetového vojnového filmu ( vrátane toho z jeho vlasti ) požičal snáď všetko. Od snímania akčných scén, cez emotívne patriotické pasáže, až po tradičný úvodný výcvikový tábor. Neberiem to však ako vadu, všetky tieto aspekty sú na vysokej profesionálnej úrovni a vytvárajú skvelý celok.(1.4.2014)

Válečný velkofilm je natočen působivě, což o to, ale ideologicky jde přesně v linii současné ruské vládní garnitury. V mnoha záběrech se třepetá rudá vlajka se srpem a kladivem, vojáci jsou vylíčeni jako hrdinové, pro které je kolektiv vším (“Chlapi, jak já vás mám rád!“), a hlavně si nikdo z nich nepoloží otázku: Co sakra v tom Afghánistánu vlastně děláme?! Tedy pardon, jednou jim ji během výcviku položí jejich velící a v odpověď zazní sborově: „Bratrská internacionální pomoc.“ Tak tohle jsme poslouchali dvacet let, že…(15.6.2008)

Má to rychlý začátek, pak nejlepší část ve výcvikovém táboře a nakonec služba v Afghánistánu. Která jako celý film je takovou slátaninou všeho co už tu bylo, ale na rozdíl od výcvikového tábora, tady už to není tak dobře zpracované pro diváka. .... HODNOCENÍ: 65% (3*)(25.11.2015)

Brilantní zpracování tohoto tématu téměř bez použití Michaela Baye. Člověk se do vojáků vcítil a bylo zajímavé sledovat jejich životní příběhy. ( 19.7.16/MAC )(20.7.2016)

Bondarchukova Olověná vesta. Na začátku čeká kluky tvrdý výcvik s vyšinutým nadporučíkem, který nemá problém po probuzení ze špatného snu své svěřence zmlátit do kuličky. Po překlenutí filmu do druhé půlky nás čeká vystřízlivění a uvědomění, že trénink je přeci jenom ta lepší část války. V druhé půlce se film trošku zasekává nad zbytečnostmi, které ubírají na tempu, nicméně jak se dostane do konce, který je pravým hororem, na tyhle chybičky zapomenete.(1.5.2009)

Natočeno opravdu bravůrně, ve filmu panuje atmosféra velice podobná skutečné situaci. Děj ubíhá vcelku dobře a skvělý scénář tomu dopomáhá. Bohužel, však nejsem schopen dát více než tři hvězdičky. Možná proto že ten konec na mě prostě zapůsobil velice skutečně, a dostal mě...Nevím...(3.12.2009)

Nakonec ty 4* přece jen dám. Film rozhodně patří k tomu lepšímu, co tento žánr nabízí a rozhodně si to zaslouží. Navíc z Ruska, kde $ v rozpočtu určitě nepřebývaly ... Akční bojové scény jsou fajn, nikterak přehrávané a celkem realistické, tak jako skoro vše. Možná dopilovat charaktery postav malinko .. ale to bychom asi už chtěli moc.(11.3.2012)

Výborný příspěvek Rusů na téma válka je vůl....Po otcově Vojně a míru to skvěle ukázal i syn jako režisér i jako herec - to má po tátovi. Viděla jsem v TV a ne úplně od začátku, takže hodnocení možná upravím. Určitě potřebuju vidět ještě minimálně jednou, ale dojem ve mě film napoprvé zanechal obrovský! Skvělé herecké výkony!(11.6.2012)

Dobre natočený pohľad na vojnu alebo konflikt medzi Ruskom a Afganistanom. Je to kruté, surové, film sa neserie, výcvik je ukázaný zrejme tak ako to v skutočnosti bolo. Film ako taký ma nejak výnimočne neprekvapil, ale prekvapil ma trocha svojou technickou dokonalosťou. Film vyzerá ako by ho točili v hollywoode za ťažké prachy. Režisérsky je to takisto zvládnuté. Herci nie sú výnimoční, ale majú vysoký štandard. Rusi stvorili ďalší trhák, na ktorý by bol hrdý aj Hollywood. Len tak ďalej. 78%(3.6.2008)

Velice dobre udelany film o valce v Afganistanu! Je to prijemne zpestreni po spouste filmu hlavne o obou svetovych valkach a Vietnamu. Slusna atmosfera, tempo, herecke vykony, vyprava i obraz delaji z filmu skutecne nadprumernou podivanou. Je zde sice par chybicek ( jsou ale tak male, ze je ani nema cenu jmenovat ), ktere mi nedovoli dat plny pocet i tak ale vnimam tento film v obdobi cca 20-ti let po Cete, Jestrabovi a Stalingradu jako nejlepsi, kde se hrabe Olovena vesta, Ryan... Sovetsky ci rusky film mel vzdy co nabidnout.(22.10.2008)

Jj, Rusové vždy uměli válečné filmy. Navíc, když znáte někoho, kdo si tím peklem prošel, hned se na to dívá jinak. Jednu hvězdičku ubírám za sladkobolnou hudbu. Mnohem více by se k tomu hodil nějaký ruský rockový podtón z 80. let. Pak by to nemělo chybu. Jo, a nedabovat, prosím :-)(15.1.2013)

Velmi nadprůměrný válčený film. Velmi nadprůměrný ruský film. Bojůvek sic málo, ale žádná amatéřina. Plno bojové techniky. Prostředí Afghanistánu drsný a nejlepší ze všech filmů o Afghanistánu (chch, Rambo, že?). Mnohem lepší, než většina amerických vojenských a válečných filmů. Škoda těch dojemností, když jim umřel nějakej kamarád a oni místo boje ho hladí po hlavě a loučí se s ním. Závěrečná slova pravda pravdoucí. Pzn.: Ta dávačka v táboře neuvěřitelná (ošukat celou rudou armádu, to je teda umění).(17.6.2007)

najprv som si myslel .. fajn vojnový film .. ruský .. "pobeda" ... oslava sovietskeho vojaka , potom ze ... vojnový .. akcie strielačky ... a "povinné víťazstvo našich .. napokon hlboká depresia .. nesmierne množstvo otázok (čo tam vlastne Brežnev v tom kraji hľadal ??? všetci vedeli, ze tu krajinu ešte "nikdo nikdy nedobyl" ... film .. poukazujúci na nezmyselnosť vojny .. kto chce vidieť a užiť si vojnový film, nech to nepozerá, kto chce v sebe potvrdiť protivojnové nálady .. nech sa páči ... mate to tu(1.5.2014)

''A ty Chochole, co budeš dělat až se vrátíš z Afghánu ? Budu pít. Jasně tejden prochlastáš a potom ? Budu pít znova.'' Je spousta různých válečných filmů popisující například Druhou světovou nebo válku ve Vietnamu a tím je 9. rota výjimečná. Popisuje totiž Rusko - Afghánský konflikt a podobných filmů mnoho není. V čem ale originální moc není je to, že ve své kompozici sází na osvědčený recept. Skupina noviců je nejdřív ve výcvikovém táboře, kde chytnou strašného rapla a po absolování vácviku přichází válečná sekce z Afghánu. A ta bohužel není nijak zajímavá a krom výletu do osady ani nijak zajímavá a napínavá. Takže 9. rota je film, který se zabývá pro mě docela atraktivním a nepoužitým tématem. Ale je to strašná nuda a osudy vojáků jsou takové nezajímavé a neosobní. Alternativy: filmy s podobnou kompozicí Na západní frontě klid, Full Metal Jacket.(30.8.2011)

Silné, syrové, ruské!(15.6.2012)

Netradiční pohled do řad cvičených a válčících vojáků. Po rusku je to ale nakonec skoro stejné jako po americku. Šéfové pruděj, ale myslejí to dobře. V boji je to bratr vedle bratra, ať už stojíte na kterékoliv straně. Nejde tu ani o nepřítele, jako spíš o vztahy a vývoj postav. Závěrečná scéna ani nepotřebovala žádné drsné krvavé scéně, aby byla dostatečně dramatická.(2.9.2012)

Nielen americkí chlapci zomierali v dokonale zbytočnej vojne - navyše zdochýňajúceho režimu - a je dobré si to uvedomiť, skôr, než sa zase začne na niekoho nadávať. FULL METAL JACKET na ruský spôsob potešil vysoko nad očakávania. Fantastický casting, kvalitná technická stránka, nenáhlivé vyobrazovanie a v celku veľmi presvedčivý obraz modernej inváznej vojny, aj so všetkým tým dlhým a otupujúcim ničnerobením a potom náhlou, nečakanou smrťou či typicky vojenským šialenstvom, nezmyselným krviprelievaním pre pár metrov kamenistej zeme. Hlavne vďaka vykresleniu každodennosti, drobnokresbe prostredia a sympatickým vierohodným výkonom bola pre mňa 9. ROTA skrze vcítenie sa mimoriadne silným emocionálnym zážitkom.(15.12.2012)

Do konce filmu jsem neměl co vytknout. Afghánistán je nádherný a okopírovaný motiv Olověné vesty neurazí. Ovšem patosem opředená poslední věta a skutečnost, že v reálu se odehrála zfilmovaná bitva poněkud jinak trochu zamrzí. Rusko se své komunistické sovětské slávy a jeho propagadnistických manýrů očividně ještě nějaký ten pátek nevzdá....:((23.5.2008)

85%(19.7.2011)

Ruske filmy .... ani ne, sam trpim Rusofoboiu, a uz aj Putinofobiou. Jeden Tarkovskij a Michalkov vsak leto nerobi. Naopak, milujem cinema italiano, cinema espagna a europsku tvorbu, Ruskov fakt len obcas. Technicka stranka a boje su na urovni, bojova technika tiez, to je asi vsetko : 60 %(23.9.2017)

Všetky ruské (resp. sovietske) filmy sú o tom, že výraz tendenčný neznamená nekvalitný. V tomto prípade prinajmenšom nápaditý.(9.10.2007)

Nelze tomu mnoho vytknout, snad jen nedostatek invence. Válečných snímků natočených dle osvědčené receptury - verbování nováčků, výcvik, akce, výprask - už jsme mohli pár vidět.....(27.3.2011)

Špičkový válečný film srovnatelný s Četou. Zejména neobtěžuje kecy o vlastenectví, komunismu a podobně. Prostý popis pravděpodobně skutečné události.(9.4.2011)

Takový filmek mi už vážně hodně dlouho scházel, mám sice rád válečné filmy "po americku", ale tohle je přece jenom tak trochu něco jiného, a i když tento film není dokonalý a bez chyb, je to po dlouhé době příjemná změna.(20.7.2006)

Poměrně syrové nahlédnutí do sovětské armády. I přes pár patetických scén, které umí paradoxně nejlépe točit drsní Rusové, nás 9. rota seznámí s afgánskými bojovými reáliemi. Ty nás přesvědčí o tom, že výhoda domácího hřiště se nejzřetelněji projevuje právě ve válce.(7.5.2008)

Syrový film o bojích v Afgánistánu z pohledů sibiřských vojáku. Klasický postup válečných filmů s výcvikovým táborem a potom samotnou válkou je zanechán, ale i přes to film dokazuje, že v Rusku natočit kvalitní snímek umí. Občas se vyskytující malebné záběry ho vyzdvihují z obyčejného průměru na 4 - hvězdičkový film. Doporučuji shlédnout.(30.1.2009)

Mezi milovníky ruských filmů a Ruska obecně se neřadím a válečné filmy - až na pár vyjímek (Olověná vesta, Četa, Black Hawk Down, nedávný Hurt Locker) - nevyhledávám. Rusko-Afghánská válka, brutální výcvik, chlast, Malíř a Sněhurka ovšem film natolik vzdalují ostatním válečným filmům, že si své místo v mé osobní dvoraně filmové slávy vydobil. Nebo spíše vystřílel. Po shlédnutí opět silně pochybuji o soudnosti autora přísloví těžko na cvičišti, lehko na bojišti...Ale abych jen nechválil, první půlka filmu byla zbytečně utahaná a afghánská část mi zobrazeným stylem boje přišla spíše jako zákopová 1. světová...(10.3.2010)

Sonda do Rusko Afgánského konfliktu z toho nejreálnějšího pohledu, nejlepší ruský film co jsem viděl!(26.6.2011)

Zajímavý a naturalistický ruský válečný film z Afgánské války. I když byl natočen za relativně malé peníze, za svými americkými bratříčky nijak nezaostává. Vyzněním se dá zařadit zhruba doprostřed mezi filmy ukazující že padnout za vlast je pro vojáky nejvyšší slast a umírající kamarádi budí ve vojácích bez výjimky hrdinství a mezi filmy hlásající že válka je peklo a kdo ji přežije, tak ho nenávratně poznamená.(4.9.2011)

Co na to říci. Překvapivě dobré. Tak nějak mi stvárnění ghostů připomnělo Call of Duty.(22.3.2014)

Sněhurva a 7 prcalíků. Dávám 80%(16.4.2019)

Až na několik málo nedostatků, které mě nutí dát 4 hvězdy, je to znamenitý válečný film - drama. Syrové zobrazení války, od náboru, skrze výcvik, radosti, strasti, surovost bojů až po odjezd zpět z bojiště. Sovětská válka v Afghánistánu z pohledu vojáků, tvrdé začátky a trpké konce. Žádná inovace se sice nekoná, avšak tím tento žánr tolik neztrácí.(4.7.2006)

Určitě jeden z nejlepších válečných filmů co sem viděl, možná i nejlepší, chvíli mi sice trvalo než sem si zvyknul na ruštinu ale co, film má skvělou režii, podmanivou hudbu a výbornou kameru.(29.8.2007)

Slušně natočený film o konfliktu v Afgánistánu za časů Sovětského Svazu, popisující cestu pár vojáků, od nastupu, přes výcvik až po konec konfliktu.(4.11.2007)

Tymto filmom som bol naozaj milo prekvapeny. Vyborne spracovanie. Necakal som,ze Rusi dokazu natocit take vyborne filmove dielo. Film zobrazil tvrdy rusky vycvik, tak najlepsie ako sa to dalo. Toto sa urcite oplati pozriet.(3.1.2009)

Sovietska vojna v Afghánistane (1979 - 1989) dnešným pohľadom pripomína sovietsku paralelu ku konfliktu USA vo Vietname. Tisíce vojakov bojovali v horách proti mudžahedínom a nikdy nedosiahli výraznejšieho úspechu. Vojnu ukončilo až stiahnutie vojsk samotným Gorbačovom. V príbehu sledujeme čatu parašutistov od ich výcviku v Uzbekistane až po nasadenie v teréne. Chvíľami mi film pripomenul Stoneovu Platoon či Full Metal Jacket od Kubricka. Akurát s tým rozdielom, že tu dotyční vojaci vedeli do akého pekla idú. Film má znamenitú videoklipovú štylizáciu a režisérovi sa skvele podarilo zachytiť atmosféru bojiska aj postupného rozpadu Sovietskeho zväzu. Poslednou dobou mi ruské filmy viac a viac šmakujú. Páčila sa mi Brestská pevnost (2010) a páči sa mi aj tento skvost. Ostatne natočil ho syn slávneho ruského režiséra Sergeja Bondarčuka.(20.8.2014)

Pro mě válečné drama za 5* srovnatelné s takovýma peckama jako FMJ nebo Četa. Současné hollywoodské „válečné“ produkci se vyrovná po technické stránce (místy je nějaký ten milión míň vidět na efektech – výbuch letadla, roztřesená kamera a rychlý střih v některých finálních scénách), ovšem výrazně ji překoná co do obsahu, jsme ušetřeni sračkoidnímu patosu a patriotizmu. Film staví na fungující kostře: výcvikový tábor-chození po kopcích-hodně střílení na závěr. Vzhledem k režisérovi a jeho vztahu ke Kremlu jsem čekal, že se bude jednat o prosovětskou (čti proruskou) agitku, ovšem není tomu tak a to málo "propagandy" co má zahřát srdíčko báťušky Putina se dá skousnout. Film vychází ze skutečných událostí, ale drží se jich jen volně ( http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_for_Hill_3234 ). Suma sumárum film není úplně dokonalý, občas mírně pokulhává co do efektů, či mírně zmatenému scénáři, ale i vzhledem k moji slabosti pro ruský film dávám plnou palbu. P.S.: Po druhém shlédnutí musím vyzdvihnout několik hodně zásadních momentů filmu, které mě doslova dostaly: Úmrtí Stasi a následné vybombardování vesnice, či útok zbylých výsadkářu po tom co zemře Vrabec... Opravdu hodně silné scény.(11.2.2009)

***/****....a najmä druhá polovica je strhujúca(26.6.2009)

• insurgentes

Bohužel jsem večer předtím shlédl Nepřítel před branami, takže jsem čekal podobně hutný zážitek. Místo toho jen kilometry keců o ničem, které mezi sebou vedou neskutečně otlemené odulé ruské dementní typy.(23.8.2011)

Skvěle natočený ruský akční film, který se zvrhne v nepochopitelnou hrdinskou ... přetočit posleních třicet minut. Nemůžu si zkrátka pomoct, je to smutné, trochu jako když se Vám perfektní válečné drama zvrhne v Komando s Arnoldem. Ale určitě stojí za podívání. 60%=3/5(16.2.2013)

Zpočátku sem byl nadšenej, a řikal sem si, že tak kvalitně nakroucenej ruskej film už sem dlouho neviděl. Z hlediska zpracování naprosto důstojnej "soupeř" americkejch filmů typu Vojín Rayan. V posledních fázích filmu mi přišlo chování herců trochu patetický, ale s tim se nedá nic dělat, tak to asi má bejt :o) Nicméně přezevšechno se jedná o hodně kvalitní válečnej film, kterej si zaslouží maximální hodnocení. Zvlášť práce s kamerou a variace obrazů mě hodně potěšila ;+](10.11.2008)

Jasně, už tím, že film tvrdí, že sověti byli v Afghánistánu až od r. 1981, je jasný úhel pohledu. Přesto přezevšechno se jedná o vysoce nadprůměrný válečný film, který, kdyby se zbavil té trochy nadbytečného patosu, pár stupidních dialogů a několika táhnoucích se chvilek, tak sahá po páté *!(25.4.2008)

Hodně zajímavý a drsný film.Sice je to podobný všem těm americkým válečným filmům,ale má to takový zvláštní nádech,podobně jako měl francouzský Mezi nepřáteli.(4.6.2008)

Na válečné snímky byli v Rusku vždy zaměřeni. 9. rota se v lecčem liší v pozitivním slova smyslu. Herecké výkony na úrovni, výborná kamera, dobrá hudba. Jen ten heroicismus a proruskost zvostala. Světovost snímku naznačuje nominace na plešouna.(10.10.2008)

zfilmováno skvěle, trochu mi tam ale chyběl hlubší děj, možná i nějaké uzavřenější zakončení....ne jen takové zahraní do prázdna..., ale jinak skvělé(17.6.2010)

Je to skutečně drsné a někdy až nechutné, do čeho se tvůrci pustili. Chápu, že v Afghánistánu to nebyla selanka, ale někde méně by bylo více. Celkově však velmi dobré, zvlášť když to vzniklo v Rusku.(6.6.2013)

Válečná vřava je fakt až nechutně realistická a skoro k nerozeznání od us produkce, ale i bez ní by to byl dobrý biják o partě mladých kluků, kteří se poprvé dostali pořádně mimo domov a zažívají vojenský dril (tady je dost vidět inspirace klasickými vojenskými filmy).(2.7.2016)

Sovietski vojaci idú súdružsky pomôcť bratskému afgánskemu národu odraziť imperialistickú agresiu. A je z toho ruský hollywoodský vojnový film podľa všetkých klasických pravidiel pre tento žáner. Teda cvičenie, vtipné momenty, skutočné nasadenie a bláznivý boj. Nie že by to bolo celkom zle, ale opozerané určite. –––– Islam nie je len iné náboženstvo, je to aj iný svet so svojimi zákonmi. Je to iný postoj k životu a smrti. ... V celých dejinách nikto a nikdy nedokázal dobyť Afganistan.(25.9.2017)

9. rota mě vtáhla do děje a i přes dlouhou stopáž mě nepustila, škoda, že už jsem to jednou viděl.. Dal bych i 5 hvězd, ale tím bych urazil mého nejoblíbenějšího režiséra Stanley Kubricka..(22.4.2008)

Překvapivě hodně dobrý ruský válečný snímek, který mi hodně připomenul Olověnou vestu a Bratrstvo neohrožených, s tím rozdílem, že tento se odehrává na konci ruské okupace Afgánistánu. Nevěděl jsem, že se v Rusku točí takové filmy, ale jen tak dál. 4*(31.8.2008)

Škoda že celá první hodina filmu je jen výcvik a poté první větší akce až po dalších 40. minutě.Jinak po technické stránce se filmu nedá nic vytknout.Např. sestřelení a pád letadla nebo bojové scény patří mezi to nejlepší co v dnešní době může válečný film nabídnout.(25.4.2009)

Velmi solidní ruská obdoba Black Hawk Down. Jasně, nebylo to tak "profi" a plné hvězd, ale i tak 9. rota nabízí poměrně zajímavý pohled na jednu tak trochu zapomenutou válku. Povinný žánrový patos se přitom drží v ještě únosné míře.(6.2.2012)

Čekal jsem ruskou sračku, ale dostal jsem celkem dobrý válečný film. Trošku mě ale mrzí, že charakteristika postav není až tak moc propracovaná, ale jinak je to dobrý film. Hodnocení 62%.(5.4.2016)

Po Trestném praporu mé druhé seznámení s ruskou válečnou kinematografií. Sledujeme příběh vojáků 9. roty, kteří se dobrovolně přihlásí do Afghánistánu. Herci předvádí solidní výkony, na akčních scénách jsou vidět investované peníze a hudba příjemně doplňuje příběh. Vůbec mi nevadí, že děj nepřináší do škatulky válečných filmů nic nového. Začátek sice připomína Full Metal Jacket a konec zase trochu Zachraňte vojína Ryana, ale to nemění nic na tom že se jedná o nadprůměrný válečný snímek.(24.5.2008)

Vyhrabávání vojenských kostlivců přináší úspěch. Snese 9. rota srovnání s americkými výpravnými spektákly? Zatím ne, ale určitě je to na dobré cestě. Rusové ukázali, jak by asi vypadala Full Metal Jacket, kdyby se zredukovala část výcviku a divákovi by se nabídla akční podívaná, ovšem s téměř úplnou absencí napětí. Nabízí se ale další otázka: "Je lepší hledat to, co ve filmu je nebo to, co v něm není?" Zkrátka partička odvedenců si přímo říká o to, aby jste se s nimi chtěli ztotožnit. Samotné nasazení v Afghánistánu je plné zajímavých etud, které ale vyvrcholí tak nějak prvoplánově. Už samotný dril ve výcvikové táboře je úsměvně prkenný a v průběhu filmu jsem byl rád, že odříkávání vojenských frází postupem času vymizelo. Ruku v ruce s gradací děje by měl jít i vývoj postav, z toho se filmaři vylhali intenzitou bojů a postupným snižováním stavů jednotky - chytré ale dosti alibistické. Vzhledem k tomu, že Vietnam a Afghánistán mají co do vojenské historie hodně společného, logicky o nich divák očekává podobné filmy. Já mám radši překvapení a objevování nových cest než dodržení zaběhlých konvencí, i když zvládnutých na jedničku. Film má ale jeden kouzelný moment, za který přidám hvězdičku - "rozhovor mazáků o domově" - hravě to trumflo závěrečných odchod vojsk. Ovšem běda těm odvážlivcům, kteří se pokusí natočit film o zásahu v Čečensku. Takový kostlivec na sobě má vestu plnou pyjů z plastické trhaviny.(2.9.2008)

Vcelku slušný válečný film z Afghanistánu. Mám s tím, ale pár problémů: první polovina je moc dlouhá a ve výsledku ani moc nenastiňuje charaktery postav, postavy splývají, krom pár vyjímek. Po slabším rozjezdu ovšem přichází brutální vyvrcholení se závěrečnou bitvou. Tato bitva sice není natočena tak bombasticky jako v Hollywoodu, ale o to je více realističtější a mrazí z toho pekla. 70%(13.3.2014)

Trochu spoilery, trochu sprosťárny. Pokud mermomocí chcete tento komentář číst, odvelte svá milá antikoncepční selhání do jiného pokoje. _____ Byl-li by Kotaku filmový server a já byl jeho recenzentem, napsal bych na jejich obligátní fundamentální otázku "Should you watch this movie?" jasné "Yes!" _____ Tak jednoduché to s DEVÁTOU ROTOU ale zase není. V podstatě je to další, tentokrát akorát ruská, variace na téma "kterak drzí klackové ve výcvik vstoupili, buzeraci prožili, v bojiště vlezli, často pařili, v bitvě pomřeli a domů skoro nedolezli". Výjevy a výlevy z tréninkového tábora jsou natočeny celkem bezpřekvapivě a velmi žánrově, leč kvalitně, ale nejlepší je beztak scéna, kdy všichni kluci šukají jednu a tu samou holku - babochlapa ostříhaného na chlapa, jejíž intimní nasnímání bohužel pěkně odflákli, poněvadž to byla vskutku vydařená Nastěnka. Normálně, pokud by vrchol nějaké pasáže válečného filmu spočíval v bum-bum, měl by asi pořádnej problém, ale tenhle hrc-prc měl fakt grády! _____ Ve druhé části se toho, bohužel, velmi málo děje - rusáci a slimáci si navzájem přes šutr nadávají do nejhorších matčiných potratů, šustí po sobě bazukami, blázní z vederek, chrní na hlídce a řeší prochcaný zápalky. _____ Třetí pasáž je rámus, rachot, rokenrol, Saigon, bordel a punk - a závoreň to největší hovadné klišé: sotvaže jste si ony drzé klacky oblíbili, teď o ně v 15 min "absolutního rachotu z nebe" přijdete. Je to vlastně jako ČETA, ZTRACENÝ PRAPOR atd. parusky - film s mimořádně našlapaným (tedy výsostně hnusným) závěrem, kde si urvaná noha podává kliku u dveří s urvanou rukou, avšak vrávorající "výplní" mezi startem a cílem. Silnější tři a díkes za Sněhurku. Nedík za týpka s nůžkami - střih místama jest velmi chaotický! Asi měl nějaký vostrý šmiky.(24.9.2015)

• kukentipla

O čem to je? Děj se točí kolem skupiny vojáků. Nejdříve jsme svědky jejich tvrdého výcviku a následného přesunu do Afganistanu. Co já NATO? Tento film je nasáklý patosem a patriotismem (americká produkce- Kod Navajo) jako školní houba smradlavou vodou. Krásné záběry přírody se střídají s nechutně zpomalenými, kýčovitými záběry na vojáky v akci (té je pohříchu málo). Jinak proti těmhle chlápkům bojoval Rambo ve své třetí misi.(16.5.2008)

Ruský film, který mi připomínal počátečním výcvikem Olověnou vestu a krajinou film Mezi nepřáteli. Jako klad uvedu ruskou výzbroj, na kterou se vždy dobře dívá. Konec je bohužel dopředu jasný - člověk rychle odhadne, že většina 9 roty zemře... a to mělo být asi více skryto v ději(20.5.2008)

Klasické schéma. (Olověná vesta, Bratrstvo neohrozených, ...) Těžké chvilky na cvičišti, realita vlastního boje a na závěr trošku filosofování. Poměrně zdařilý film. Dialogy dost nereálné (hlavně v první půlce), ale to může být i překladem. Celkem dobře udělané triky, někdy zajímavá kamera a celkem slušný hudební podklad. Záběr, jak nakoukne do přepravního letounu bojový vrtulník a pak „odpadne“ je moc pěkný. Nemůžu se ubránit zážitku, když vidím bojový vrtulník Hind v akci. Takový kus železa, taková výzbroj to si zaslouží určitou úctu a pokoru. Nebýt raket země vzduch (dodaných USA) tak tam lítají dodnes. Film určitě nebude milovníka válečných filmů nudit. Jen člověk malinko čeká na nějakou zápletku či posun děje, ale bohužel se nedostavily. Film je zcela srovnatelný s podobnými filmy z americké produkce.(14.11.2009)

Právě jsem dočetl Sapkowského Zmiji a film jsem si pustil jako ilustračníprvek a.... překvapení, na to že válečné snímky nemusím to bylo dobré.(17.1.2012)

Tento film som "objavil" pár dní dozadu v televízii. Náhodou som naň natrafil pri prepínaní a dal som mu na pár minút šancu. No ako to už občas býva, film ma takmer okamžite zaujal a vtiahol ma do deja. Ide o vojnový film z ruskej dielne, čiže som bol vážne zvedavý, aké to asi môže byť. Mladí neskúsení vojaci absolvujúci tvrdý výcvik a následne nasadenie v Afghanistane - námet je pomerne veľké klišé, no napriek tomu je film poňatý zaujímavo a vyhýba sa niektorým faktorom, na ktoré v minulosti doplatilo viacero vojnových filmov. Tým mám na mysli napríklad prehnané vlastenectvo a patriotizmus alebo napríklad čiernobiele vykreslenie dobrých Rusov a zlých Afgháncov. Absencia riešenia politiky poteší, mierny žart v jednej scéne na politickú situáciu v krajine dokonca vyčarí úsmev na tvári. Aj keď je pri niektorých bojových scénach vidno rozdiel, ktorý môže spôsobiť výška rozpočtu, ide o vec, ktorá sa dá vydržať úplne v poriadku, dokážete sa bez toho zaobísť :-) Dôležitejšie je, že dejová línia je zaujímavá a herecké výkony taktiež zaujali, vďaka čomu nebudete mať problém sa po chvíli zorientovať medzi postavami a fandiť im až do konca. Pre mňa obrovské (pozitívne) prekvapenie. 90%(27.2.2014)

Klasika: slzy při odjezdu, holení hlavy, přijímač, výcvik, další výcvik, seznamujeme se s členy roty, trocha sexu, přesun na frontu, akce, interakce s domorodci, masakr, řež, závěr včetně doslovu, co kdo a jak potom v míru. A přesto je tohle naprosto vynikající film. Ta kostra, kterou jsem popsala, je obalená kvalitním masem, najde se tam hodně vynikajících scén, kvůli kterým si člověk film pouští znova. Dobrý, silný, byť neoriginální příběh, výborní a dobře vybraní herci, skvělá kamera, hudba, která mě znova a znova překvapovala, jak byla volená do určitých scén. Zvláštní, ale působivé. Náběh na drobné znudění ke konci výcviku (to bylo moc dlouhý) jsem ale celkem snadno překonala a byla jsem odměněná skvělou částí v Afghánu. A závěr byl...mno mazec, mazec to byl. A potom ta scéna s vojákem, kterej hlásí splnění úkolu, mi dokonce vehnal pár slzí do očí. Po Údolí stínu a Táboru Tygrů konečně něco opravdu dobrýho, co se mě uvnitř nějak dotklo. A za ten dotek je ta pátá hvězda.(13.3.2014)

Toto ma fakt dostalo. Veľmi drsný film s výbornou atmosférou, ktorý sa podľa môjho približuje realite (nikdy to nechcem môcť skonštatovať s istotou). Vôbec sa mi nezdalo, že by tvorcovia chceli námet zneužiť tak ako to robia američania pre svoje "vlastenecké" účely. Dobrý výber ruských "drsňákov". Krásne ukazuje ako vojna dokáže zničiť úplne všetko. "Vojna je dokonalá. Buď život alebo smrť. Žiadne zbytočnosti" 80% aj napriek adidas teniskám ;)(9.12.2006)

Vojenské afgánské drama s pohledu rudé armády. Jak jiný může být film z nehollywoodské dělohy. Bondarčuk skvělý, hlavní hrdina jakbysmet.(9.3.2008)

Rusové v éře Putina se s prohranou válkou v Afghánistánu rozhodli smířit filmovým podáním, podobně jako Američané s Vietnamem za Ronalda Reagana. Nedopadlo to zle, jen tomu chybí lepší muzika a politická motivace je z toho znát. 9. rota nezapře inspiraci hned několika americkými filmy, Full Metal Jacket, Hamburger Hill, Mariňák a Black Hawk Down a řemeslně je velmi vydařená. Místo UH-1 Huey a UH-60 Black Hawk vidíme nezbytné Mi-24, M-16 je nahrazena AK-64, místo "Charlieho" jsou tu "Duši". Navíc je tu "Sněhurka". Rozstřesená a nepřehledná kamera v záveřečné řežbě mi nevadí, hodí se to tam, i když divák opravdu neví, kdo je kdo a kde. Nevím ale proč, z 9. roty cítím propagandu víc, než z amerických filmů, přestože je to asi srovnatelné. Na mě sovětské vlastenectví a gerojismus nefunguje, nad rozpadem Sovětského Svazu tesknit nebudu, o další "bratrskou internacionální pomoc" nestojím, i když bojovníci v šátku mi sympatičtí nejsou ani náhodou. Ten "duch" v černých brýlích s vlasy měl být nějaký Američan?? Epilog celý film dost kazí a zvyšuje míru patosu nad únosnou mez. Jako částečná rehabilitace afghánských veteránů pro ruské publikum však 9. rota asi funguje.(29.6.2008)

skoda, ze nektere sceny jsou chaotictejsi,nesrozumitelne protoze tento film ma velky potencial..hodne ho srazi hluche minuty v polovine filmu a jeste vetsi katarze urcitych scen..ale urcite zajimavy pohled do mist, ktere nejsou tolik filmove zmapovana..tj. afganska valka:)(13.11.2009)

Díky perfektní 2. půlce se může 9. rota rovnat spoustě holywoodských filmů, možná i Četě. Po shlédnutí takového filmu se člověk nediví, že vojáci v Koreji, Vietnamu nebo Afghánistánu klidně vyvražďovali celé vesnice civilistů.(26.5.2011)

Po filmech oslavujících americké vojáky a jejich boj proti terorismu tu máme příběh obyčejných kluků na sklonku éry SSSR ve zbytečné válce v zanedbatelné zemi. Občas přehnaně heroické, ale bez zbytečného moralizování a oslavování své armády, holt v Afghánistánu nemají chuť na Amíky, ani na Rusy. Za závěrečný masakr dávám 5*.(10.7.2011)

Čekal jsem jen odechovku z prostředí, které mě zajímá, ale vyklubal se z toho velmi slušný film. Ani ty patetické kecy mi nepřišly dementní. Tak nějak tam patřily. Některé scény bych v tomto filmu nečekal, ale byly tak divné až byly vlastně super. Těžko to vyjádřit, každý si asi udělá vlastní obrázek.(25.12.2011)

Tak jak to vidím tak kdybych byl na takovém vojenském výcviku já tak bych tam buď někoho zabil nebo by zabil někdo mě , rozhodně by mě stoho pěkně mr*al* . Jinak super filmek(3.1.2012)

Nejdřív se to tvářilo jako lehce budovatelské dílko, ale konec tomu věru neodpovídal. Jako akční film to bylo skvělé, ale v druhé půlce mi to začínalo být podezřelé, proto jsem si udělala menší badatelskou přestávku a ponořila se do historie (jen lehce). Nakonec se to ukázalo méně podezřelé, než by se mohlo zdát.(30.1.2013)

Full Metal Jacket len po rusky.(2.7.2007)

• Radek.SCH

Tak nějak rusky-divné. V porovnání s americkými filmy to působí hodně blbě.(10.1.2009)

Šlo to, ale některé patetické výlevy, zejména na konci, si tvůrci opravdu mohli odpustit. Paradoxně mi jako lepší připadala první polovina.(16.6.2010)

Moc jsem ještě válečných filmů z rusko-afgánské války neviděl a z toho málo, bylo tohle nejlepší. Bohužel konec to trošku pokazil. Už jsem nečekal, že dočkám hrdinských scén, ale na konec to přišlo. Tolik odvážných vojáků...jako skoro vždycky.(5.12.2010)

Velmi důstojná konkurence hollywoodským válečným filmům. Nic zásadního zde nechybí ani nepřebývá. Pokud přehlédnete pár drobností jako např. místy chaotické bojové scény, nebo pár "přehnaně akčních" scén, můžete očekávat velice povedený snímek. Obzvláště bych vyzdvihnul daleko větší realističnost a menší zaměření na jednotlivce než u většiny hollywoodské válečné produkce, dále pak i zachycení prostředí, ve kterém se celý rusko-afgánský konflikt odehrává.(8.6.2011)

Smekám. První půlka filmu je spíše průměr ..., ale druhá půlka pak katapultuje film na špičku válečných snímků! :-) A závěr je bezkonkurenční ...(10.6.2012)

Vyjebanej dabing. První půlka filmu z ruského výcvikového tábora pro vojáky směřující do Afghánistánu, druhá půlka kovbojka, naháněčky a lumpačiny s mudžahedínama v horách. Film jsem shlédl, protože nic smysluplnějšího v TV v sobotu večer nebylo. A taky to tak dopadlo - neurazilo, nenadchlo. SDTV(9.3.2014)

Měl jsem obavu, aby se z 9. roty nevyklubala agitka do armády. Chrabré málčiky v krasívoj ármii, tedy uvidíte, ale selanka to není. Příjemné překvapení. Taťka točil eposy, Fjodor jde pod povrch.(11.3.2015)

Od doby co jsem viděl Speielbergova Vojína Ryana jsem neviděl znovu až doteď tak surově zpracovaný válečný film. Ani na mě nepůsobili kýčovitě záběry krajiny nebo brečícího plukovníka sedícího v poli vlčích máků.(17.6.2008)

Velmi pěkně provedený film z konfliktu mezi Afgánistánem a Ruskem. Bondarčuk ukázal své schopnosti, které poukazjí na to, že je možné natočit dlouhý a pěkný válečný film mimo americkou produkci, v tomto případě by mohla i závidět. Kamera mě naprosto uchvátila.(9.2.2009)

Tu je ďalší dôkaz toho, že aj mimoamerické filmy dokážu prevýšiť (a to niekoľkonásobne) hollywoodske "trháky". 9. rota ma doslova ohromila, a to pravdepodobne tým, že som si od nej nič nesľuboval. Skvele zmáknuté realisticky zachytene prostredie vojny, kde krutosť vládne na každom kroku, rohu, kúsku piesku... Vynikajúca akcia, ktorá si zaslúži 4,5****a pol. 80,074%(30.4.2009)

Z ruských kamer jsem byl zvyklý spíše na druhoválečné akce, které stály za nic. Ovšem tento snímek je více než povedený, proto také tak hodnotím.(5.9.2009)

Tak tohle mě opravdu překvapilo a mile překvapilo. Rusové prostě umí točit válečné filmy a dokazují nám to pořád. Nejlepší byl asi příběh, ale ani ostatní součásti jako obsazení, efekty, hudba atd. nebyly vůbec špatné. Jen kdyby byl film o trochu kratší určitě bych dal ještě tu jednu * navíc..(26.7.2010)

Veliké překvapení na poli válečných snímků, které by v poklidu dokázalo soupeřit s "velikány" z Halyvůdu.(10.4.2011)

Ruský válečný velkofilm? Ano,prosím! A ať jich je klidně víc,když všechny budou tak neprůstřelně kvalitní,jako 9. rota.(9.6.2012)

Zkrátka jasna trochu víc válečnější Mariňák od Mandese v ruském podání. Ať si každej říká o amících jací jsou ve filmech patrioti ale o rusech platí to samé. Každej film z vojenského prostředí tak prostě působí a nikdo s tím asi nic neudělá. Film byl dobrý ve všech stránkách ale nic světaborého to nebylo…(9.6.2012)

Človek by na tej vojne prežil snáď úplne všetko. Ale tie mužské buranské reči by ma zabili.(10.6.2012)

Docela překvápko - ruský filmy nemám rád, respektive jsem měl asi smůlu na ty nezáživný, ale 9.rota hodila záchranej kruh topící se naději, že z Ruska vyleze taky něco kloudnýho, co nebude vizuálně 50 let za světem.(21.7.2012)

Sice je to "velkoruské", ale i přes některé tyto momenty je to zajímavý a tak trochu jiný válečný film.(22.9.2014)

Od ruského filmu jsem toho moc nečekal ale velmi se mi líbil. Rozjezd filmu je celkem nudnej ale pak se to rozjede a je to neuvěřitelnej masakr. Pro mě jednoznačně nejlepší ruskej film a jeden z nejlepších válečnejch filmů vůbec. 100%(22.6.2008)

Surovost výcviku a následně války v ruském podání. Pro mě o dost lepší než Jarhead. Kvalitní herecké výkony a podmanivá hudba. Film podle skutečné události, kdy sovětské velení na své vojáky na afghánském návrší pod těžkou palbou "duchů" prostě zapomnělo.(24.6.2008)

Oproti americkým filmům příjemná změna, kde je vojna zobrazena jinak - buzerace a šikana. Sympatičtí herci, příjemná režie. Závěrečná scéna bitvy je trochu patriotičtější, ale na výsledku se to nijak zásadně nepodepisuje.(18.12.2008)

Opravdový válečný film. Žádná americká hero akce, ale skutečná válka, kde všichni umřou, protože se na ně při stahování zapomnělo. Což bylo úplně normální. První půle filmu je naprosto dokonalým a věrohodným zobrazením výcviku v ruské armádě. Druhá půle odehrávající se na bojišti je kvalitní vojenskou akcí bez žádného přikreslení. A na emoce se zde také v hojné míře dostane. Jeden z nejlepších válečných filmů.(28.10.2010)

Vynikající překvapení popisující konflikt v Afgánistánu, film lze rozdělit na dvě časové roviny, v té první můžeme sledovat výcvik ( nejlepší scéna je s plastickou trhavinou) a dále se přechází k bojovým akcím, na nováčky po příletu do Afgánu silně zapůsobí sestřelené dopravní letadlo, i útoky afgánců na konvoje jsou více než zajímavé. Film je mi přijde jako takový ruský Mariňák. Již dávno sem viděl ruský film o tom konfliktů, ale nebyl tak živý a byl namočen propagandou. Tohle je jiné kafé, pro všechny co milují techniku v akci. Taky pěkná scéna je útok raketometů na menší vesnici plnou povstalců. Také hláška na začátku: V Afgánistánu dosud nikdo nevyhrál, se mi zaryla do paměti.(21.3.2011)

Tak nečekal jsem, že se mi tenhle ruský skoro epos bude tolik líbit. Je super, že se co do techniky natočení může ruská válečná kinematografie v klidu měřit s americkými válečnými filmy. Zdá se, že pro Rusy už není v tomto směru nic nedosažitelné. Ale ještě víc super je, jak se ukazuje, že aspoň v roce 2005 ještě nebyla ruská válečná tvorba zdegenerovaná, tak jak ta americká už dávno je. V tomhle snímku nenajdeme přemíru siláckých řečí, drsných obličejů nebo přehnaného umělého patriotismu. Naopak zde vidíme, že vojáci nebojují až tak za svou zemi, ale spíš za své kamarády, jeden za druhého. Až na ten konec, kde bych asi měl malinko výhrad, tak musím říct, že se mi příběh strašně moc líbil. A už dlouho se mi nestalo, že bych si přál, aby ten film ještě nekončil. Poslední věc, kterou bych vyzdvyhl nad americkou produkci je dnes již stará sovětská technika, kterou známe i z naší armády dnešní či blízké minulosti, a tudíž je mi mnohem bližší než amícké "supertanky", "superpušky", "supersamopaly",... Jo a ještě se mi líbilo, že se konce dožil chlapík, kterému jsem od začátku fandil.(10.4.2011)

Při sledování 9. roty jsem si vzpomněl na český Tobruk. Scénáristické postupy podobné a takové scény obléhání se lišily takřka jen kontinentem, na kterém se odehrávaly. Jeden zásadní rozdíl tu však je. Zatímco českoslovenští vojáci jsou bráni za obránce, sovětská vojska byla agresory... To však nic nemění na tom, že válčili prostí vojáci. Které nezajímaly hry vrchního velitelství. A vrchní velitelství pro změnu prachsprostě zapomene na ty, kteří brání rudou vlajku... Produkce evidentně vlastnila přesně dva vrtulníky ,,Hind", a proto je cpala, kam mohla. Ve spojitosti s nimi (či GRADy, vyberte si) - ukázka naprosté zbytečnosti lidských ztrát. Takřka celá posádka je pobita, aby si pak přiletěly dva vrtulníky a ,,pořešily to"... Válka je hrozná a ta v Afghánistánu rozhodně taky.(16.8.2011)

Šťastie, že to nie je Made in Soviet Union. Rozbroj diskusií, kto má väčšiu propagandu vo vojnových filmoch, či Hentí za morom alebo chlapci zpod Uralu môže doplniť aj táto beznádejná Deviata légia, pardón, rota. Po tejto deviatej nezostal orol, a nenaháňali ich pomaľované indivídua, ale skutočne tvrdí chlapi s turbanmi. Ruská akcia nie je vo svojej podstate odlišná od americkej, chlapci konajú, hovoria, milujú rovnako. Afganistan stále fascinuje svojou geológiou (orientácia takmer nemožná. Hora, piesok, rovina, hora, piesok, rovina, hora, piesok, rovina....) no a Mi-24 Hind ponad neho je balzam na východoeurópsku dušu, kotrá ich dokonca vída aj nad vlastným domom. Výborná záverečná scéna. Pevný Rusáci. http://www.youtube.com/watch?v=QfvCUoqFzhk&feature=related (videné 01.04.2012, BDrip)(7.4.2012)

Rusky válečna megafilm? Ano jde to... výtečně zpracováno...Není co bych vytkl.(9.6.2012)

Jestliže zbylo ve skutečnosti z 9. roty 33 vojáků, tak proč ve filmu zbyl jen jeden? Chlubit se známkou autenticity v tomto případě trochu škodí. Zřejmě by film nešel na dračku, neboť kdo by chtěl být ochuzen o závěrečný epitaf jednoho přeživšího vojáka z legendární 9. roty? Zbylo-li jich 33, pak i ve filmu jich mělo zbýt 33. Jinak se film nemá chlubit autenticitou. To, že jen "vychází" neznamená, že se může upravovat. Co mě zaujalo byli herci, událost na níž snímek reagoval a kulisy.(10.6.2012)

Válečný velkofilm, kterého zabíjí delší a ne vždy naplněná stopáž, plná hluchých míst. Formálně na výši, zde bych hledal kazy pouze na levně vypadajícím CGI. Obsahově pokulhávající, plné do očí bijícími klišé, patetických výstupů a prázdných dialogů. Po prvnám shlédnutí jsem se i na konci ztrácel v jednotlivých postavách, mnohdy jsem je od sebe nedokázal rozlišit, což se ukázalalo jako kámen úrazu právě ve chvili, kdy najednou začali všichni strašně rychle umírat. Bondarčuk si vzal hodně ze západní kinematografie, bohužel by potřeboval ještě zapracovat na scénáři a pak by bylo možná už vše v pořádku.(14.7.2014)

100%(30.4.2018)

taková jakože ruská vesta: výcvik -> válka (7,62x39)(13.8.2006)

Typická šablóna vojnových filmov. Najprv výcvik, potom boj. Nič extra. To všetko som už kdesi videl, ale v inom jazyku. Vidieť to v ruštine bol zážitok, ale za to sa hviezdičky nedávajú. Kvalitne natočená sonda do života jednej roty. Celkom príjemné kúkaníčko.(4.11.2006)

Pěkný film. Ne dokonalý, ale příjemný a nevšední. Trošku přehnaně snažící se být slečinkovský, viz. hudba, velitel smutnící v poli květin, zdlouhavá pasáž s mlíkovou holkou, avšak celkový dojem byl moc dobrý a hlavně film byl individuální a v současné pásové výrobě válečných filmů nepřehlédnutelný.(12.9.2008)

Tohle je jediný film, který jsem viděl o válce v Afghánistánu - působivý, autentický. Několik silných scén, např. vzlet transportního letadla či podcenění afghánského chlapce ruským vojákem. Celkové to hodnotím jako nadprůměrný válečný film, na který se klidně podívám i podruhé.(22.9.2008)

Tento film u mne drží jedno docela zajímavé prvenství. Byl prvním, který jsem viděl na autorádiu, které umí přehrát DVD. Zajímavé. Jo a film? Docela ušel :)(7.12.2008)

3 a 1/2 *(15.9.2010)

Podobná kostra scénáře jako v Olověné vestě, působivé a bojové jako Četa a přitom chvílemi i drsně rozjímací jako v Mezi nepřáteli. A Sněhurku, dceru zdravotnice, si ti kluci, kteří s ní přišli o panictví, budou určitě pamatovat. Tedy jen ti, kteří ten Afghánistán - ruský Vietnam - přežili. Asymetrická válka má méně obětí než ta frontová, ale o to záludněji zabíjí. Jen těm mrtvým je to pak asi jedno, čí mina je zabila (dost často to totiž byla vlastní).(8.10.2013)

• Dm1tr1j

Tí Rusi teda vedia natočiť somarinu :D(13.2.2014)

Ako bolo spomenuté vo viacerých komentároch, ide o dobre natočený film. Nič viac, nič menej. Práve preto, že sa ruskí filmári zhostili svojej úlohy tak dobre dávam 4*. Predsalen z americkej produkcie sa sem tam objaví tiež niečo pozerateľné, ale popritom aj kopec braku.(29.7.2007)

Veľmi kvalitný film. Prva polovica je trošku rozťahaná ale akonáhle sa dostanú do skutočnej vojny, tak sa film začne rapídne zlepšovať. Skvele spravený koniec len završuje toto kvalitné dielo.(4.9.2008)

Tvrdý (nejenom) ruský vojenský dril při výcviku nováčků je ve skutečnosti možná ještě horší, fyzicky a psychicky namáhavější, než je ve filmech ukázáno. Nicméně ani v tomto filmu nebudeme ochuzeni o nic, co zažívají speciálně cvičení vojáci pro mise tvrdší a bolestnější, než přetáhnutí ocelovou trubkou přes žebra. Pod vedením psychicky zhrouceného důstojníka, zažívá parta mladých ruských hochů přestavbu těl, ducha a mysli. Trénink se zdá být nekonečný, ale mise v Afganistánu - zemi, kterou ještě nikdo nikdy nedobyl, je příliš lákavé sousto na to, aby někdo udělal krok vpřed a opustil řadu. Příběh do poloviny nevybočuje z řady filmů, podobně jako "Olověná vesta" nebo "Černý jestráb sestřelen". Rozhovory vojínů a ostřílených chlapů, výborná kamera, exteriéry, nápaditost a přiblížení charakteru jednoho z hrdinů, který na první pohled nemá se zbraní co dočinění, diváka pomalým tempem unáší v poklidných vodách. A zdá se, že o zemi, která se stala nedobytným peklem, jen lehce zavadíme. Tento okamžik se ale zlomí, potůček klidu za babiččiným domkem na Sibiři se během chvilky změní v dravou řeku, řeku plnou zrádných vírů a hlubokých vod, odkud ne pro každého vede cesta zpět. Tam, daleko v těch zrádných horách, kde "duchové" se čas od času zjeví, nastane pro "9. rotu" apokalypsa. Čas zúčtování, čas, kdy se z kamaráda, s tím, co jste před chvilkou prohodili pár slov, je nehybně ležící tělo s kulkou v lebce... "9. rota" se mi neobyčejně líbila celkovým zpracováním - tím, že jsem měl možnost vidět začátek (trénink) a pak pekelný konec. Už dávno jsem vyrostl z tupého zírání na výsadek vyholených hlav, jenž se najednou zjeví uprostřed ničeho, aby bezhlavě řezal vše, co se kolem mihne, a to bez jakékoli pointy. Je sice pravdou, že akční scény mohly být trochu delší a dramatičtější, ale i tak to byl výkon, který ohodnotím nejvyšším počtem.(12.10.2009)

Mezi režisérovi oblíbené filmy bezesporu patří Čet a a Olověná vesta, protože některé scény jsou vyloženě nepřiznanými remaky. Film ale trpí podobným problémem jako "náš" Tobruk, i když v o dost menším měřítku. Ten příběh zkrátka není podaný tak, aby držel při sobě. Ale jako válečný film na jedno zkouknutí je to slušná zábava. Potěší mimo jiné to, že se podíváte na ruskou výzbroj místo té okoukané US.(14.10.2009)

Ruská obdoba Čety. Možná v některých momentech ještě drsnější a realističtější. Dále Rusové točí po svém a až na pár scén, které by se objevili i v americké produkci, je film svůj.(1.3.2011)

• Dantte..

Těchhle filmů s válečnou tématikou je mraky, některé jsou realistické, jiné idealistické a některé obojí :-D. Některé zaujmou, některé nudí. Tenhle mě nudil. 50 %(30.7.2011)

měli jste je doma, byli v každé chodbě paneláků. postřiky nezabíraly, zůstávali na věčné časy... rusi... podívejte se na svět jejich očima---oficiální text distributora:)(29.8.2012)

Prostě ruský film o sovětských hrdinech. Většina z nich byli pěkní dobytkové, tedy správní muži do války. Dygalo byl nejlepší.(17.12.2012)

PRO MUŽE:Už jsme si zvykli, že slova ruský (sovětský), válečný velkofilm a pravda, či historická objektivita se navzájem vylučují, takže přistoupíme-li k tomuto dílu s notnou dávkou skepse, může dojít k určité pozitivní reakci na informace z vjemových čidel. Trochu jako když Vy, coby cizinec ve vlastní kuchyni pátráte po sušené smetaně, nebo cukru do kafe a vyčucháte slušnou dávku kvalitního koksu. Trochu smíšené pocity. Setrvalým nedostatkem je jako obvykle vyšší počet zastřelených nepřátel vysoce překračující zásoby munice. Samotné bitky s Talibanem a radosti okupantů v hornatém terénu, kde mohou očekávat vše, jen ne mávátka v rukách servilních dospělých a zpitomělých pionýrů, byly zachyceny celkem věrně. Sice to stále ještě nebyla skutečná obžaloba režimu, který své velmocenské ambice opíral o vývoz revoluce, ale stahující se armáda byla vším možným, jenom už ne vítězně pochodující Rudou armádou. Samozřejmě, že ruský voják byl stále geroj, ale už si přiznali, že kromě chlastu i šuká a v hlavě má nasráno. Ještě nezaznělo dostali jsme na prdel a po právu, ale už se nemluví o vítězství a to je v zemi, kde zítra již znamená absolutně cokoliv, celkem úspěch. S drobnými výhradami k zemi původu mohu doporučit.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE:Tak to nebude nic pro Vás, madame, jedna z věcí, která se tu fuckt povedla je totiž zobrazení ruského vojcla tak, jak si ho pamatujeme z nesčetných posádek dočasně umístěních na území ČSSR. Držky tak strašidelné, že proti jejich skupinové fotce vypadá i Guernika jak omalovánky pro předškolní mládež. Přes obrazovku smrděli až do obýváku a inteligenční kvocient sečtený z celého praporu se limitně blížil číslu velikosti bot méně vzrostlých jedinců. Ta trocha nezbednosti, v níž probleskuje opětovná touha po společném vlastnictví, totiž, že všichni společně vojeli dceru zdravotnice celý film nezachrání. Mimochodem od té soudružky to byl vzhledem k velikosti posádky slušný výkon a přesvědčila mě, že existují sovětské mašiny, co vážně vydrží fšecko.(11.8.2013)

Trošku atypický ruský válečný velkofilm, který na různých místech pokulhává(na některých vojácích bylo vidět, že absolutně netuší co mají dělat), ale na ostatních to dohání mílovými kroky(výprava, a skvěle podaný výcvik nováčků). Příběh filmu se odehrává v afghanistánu, kam je poslána rota vojáků ze sibiře a zde bojují s muhamedány - sice na první pohled klasické hollywoodske "mainstreamové" téma, ale řekl bych, že bylo zvládnuto na výbornou (no na až zas tak výbornou ne, ale dejme tomu). Film bych určitě doporučil všem fanouškům válečných filmů, kteří klasiku, která moc nezklame.(6.1.2014)

Když se člověk dobrovolně zúčastňuje hrátek, v nichž nezáleží na jednotlivci, měl by si být předem jist, že tím jednotlivcem myslí sebe, své kamarády a všechny, jež má rád. Vojenský příběh podle skutečné události je podán přece trochu idealističtěji, než jak akce v Afghánistánu podle všeho probíhaly a probíhají, nedůvěryhodně působí například vysoká intelektuální úroveň vojenských vůdců a ostatně i některých pěšáků. To vše snad ale jen proto, aby se na tu hrůzu vůbec dalo dívat. Režisérské i herecké ztvárnění v ruském, jinak poměrně drsném a realistickém pojetí, velmi příjemně překvapilo. Důvodem bude i to, že v našem prostředí, plném protlačovaného amerického braku, vede k ruskému filmu složitější cesta. Válečný a vojenský film byl totiž vždy silnou stránkou ruské kinematografie, bez ohledu na pofiderní politické pozadí.(16.2.2014)

Výborný film z Rusko-afgánské války, jak chtěli sověti obsadit vstupní bránu do Indie a středního východu. Nelehké podmínky bojů, nenávistné obyvatelstvo uctívající Alláha, smrt na každém kroku. Akční od začátku až do konce.(9.1.2016)

Slušný film, škoda pokazenej práce s gradientným filtrom pri záberoch krajiny.(8.3.2017)

• Porp

Niekoľko neuveriteľne trápnych scén ťahá tento inak technicky celkom dobre zvládnutý film neúprosne nadol. Jedná sa o úvodnú scénu v kaderníctve a scénu hromadnej súlože s miestnou kráskou. Panebože Rusi! A pritom to mohlo byť tak dobré.(28.7.2017)

Zatím nejlepší film o Afghanistánu, který jsem viděl. Rusové se tentokrát opravdu vyznamenali, opravdu paráda.(12.2.2019)

I když trochu klišé a patosu tam bylo(4.12.2007)

Úplne súhlasím s komentárom gudaulina...sledoval som ***** film, až po tú záverečnú bitku, ktorá je síce natočená skvele, ale mohla byť urobená trošku reálnejšie...asi jediná väčšia výhrada k filmu z mojej strany, ináč bol zbytok podľa mňa až príliš reálny...spomínaná scéna je síce heroistická, ale na niektoré americké patriotistické vojnové filmy (a nie je ich žiaľ ani dnes málo) sa to nechytá, pretože v nich jednotlivec často vystrieľa viac nepriateľov než má nábojov...keď padne, všetci sa zastavia, aby si niektorí poplakali, potom zas bojujú 2x tvrdšie...česť výnimkám samozrejme...a k tomu častému porovnávaniu s Olovenou vestou, ktorú niektorí považujú za vojnový film...podľa mňa sa oň nejedná, pretože v ňom sa po tej bojovej stránke tvorcovia zmohli tak akurát na prepad vietnamského mesta zhruba desiatimi americkými vojakmi, z ktorých polovicu vystrieľala šikmooká "vraj sniperka s kalašnikovom"...keď ju konečne strelili, 15 minút nad ňou stali a polemizovali, či je správne ju doraziť alebo nie...super vojnový film však?...môže byť hocičím, len nie vojnovým filmom, pretože ak chcem vidieť akciu, tak si pustím radšej 9. rotu, alebo si pustím film Medzi nepriateľmi, ktorý perfektne skĺbil dohromady aj psychickú, traumatizujúcu, aj bojovú časť...určite nesiahnem po spomínanej kubrickovke...tam nie je nič, okrem dobrej drezúry na začiatku filmu, v 9. rote je aj to lepšie podané...tak až týmto ju rota údajne vykradla...je tam toho...(19.4.2008)

Velmi milé překvapení. Jeden z nejlepších válečných filmů posledních let, který překonává (a občas i připomíná) mnohé filmy americké produkce. První půlka filmu hodně připomíná Kubrickův Full Metal Jacket a druhá půlka zase Četu. Herecké výkony jsou solidní, kamera vynikající, perfektně byly vybrány i lokace pro natáčení a hudba. Navíc neuškodí podívat se občas na válečný film i z jiného pohledu než amerického.(31.5.2008)

Vynikající vizuál...a režisér si umí vybrat:)(9.11.2009)

Bylo to takové...realistické :). Jeden z nejlepších válečných filmů, které jsem kdy viděl. Vojenský výcvik je ve vhodné chvíli nahrazen akcí z afgánských hor. Tvrdé, ale krásné. PS: "Vidíš ten tank? Krásný, ani čárka navíc. Krásné je to, kde není nic zbytečného. Válka je krásná. Život, smrt, nic jiného, žádné zbytečnosti."(2.12.2009)

Zažil som povinné návštevy sovietskych filmov nevalnej úrovne, ktoré boli organizované školou, a o ktorých sme dokonca museli aj hovoriť, teda spievať oslavné ódy a napísať aj nejaký ten sloh, a to bolo dôvodom, že som dostal z toho všetkého k sovietským, dnes ruským filmom antipatiu. Našťastie jeden sovietsky film v 1979 spustil záchránnú brzdu tejto antipatie, pretože nebol povinný, a bol na svoju dobu viac než dobrý a tak som neprišiel dnes o jeden z nadpriemerných vojnových filmov. Dobre natočený, dobrá kamera, jasný scénar, s kvalitnými hercami, nevyumelkovanosť scén sú hlavnými oporami filmu. To prečo som nedal max bodov sú niektoré pre mňa nezmyselné až trápne scénky a zbytočná dĺžka filmu. Táto snímka sa však určite v mojej filmotéke nestratí medzi ďalšími filmami s touto tématikou.(11.9.2010)

jednoducho a dobre, podla starého,osvedčeného amerického vzorca na vojnové filmy, žiadna psychológia ani ideológia, tie si tam môžme ale sami dosadiť ... ak máte fantáziu(30.10.2011)

• V.N.

Zklamání po všech stránkách, ale největší průser je scénář. Postavy jsou naprosto nereálný i na tehdejší poměry v SSSR, a jejich kostrbatý dialogy vyloudí na tváři nejeden úsměv. Jestli se to takhle celý skutečně odehrálo, tak to teda potěš pánbůh. Celej film v podstatě ukazuje že v tomhle konfliktu na obou stranách válčil výkvět všeho dementstva, což samozřejmě není pravda. Tohle mi přijde minimálně o třídu lepší : http://www.csfd.cz/film/89065-afgansky-zlom/(11.6.2012)

Rusové vsadili na jistotu a kopírují zavedená schémata válečných filmů (Bratrstvo neohrožených, Full Metal Jacket), což je asi dobře, páč tam kde chtějí být osobití to nejvíc skřípe. Plusem je téma, kterému se film věnuje - o sovětském vpádu do Afgánu je pak už asi jen film Bestie a ten natočili amíci. Takže pokud máte rádi Mi-24 Hind, AK různých verzí a chcete vidět jak se v rudé armádě sralo na řadové vojáky pak jo pak se to dá.(1.11.2012)

Takhle má vypadat správné válečné drama!(9.1.2013)

Všeobecně mám v oblibě válečné filmy, které mně vrhnou přímo do boje. Skrze psychické a fyzické vyčerpání, jež na hrdiny klade tíže bojů, se s nimi nejlépe sžiju. Díky tomu mně postavy vtáhnou do děje a válečný film se tak stává mnohem osobnější záležitostí. Nepotřebuju procházet s hrdiny přijímačem či jinak prožívat jejich předválečné životní osudy. Jedinou výjimku v tomto tvoří Olověná vesta, jejiž vycviková část je dokonalá. 9. rota začíná podobně jako Kubrickovo veledílo, a to ztrátou vlasů. Tady ale jakákoli další podobnost končí, protože ruský film nedokáže během výcviku vzbudit větší emoce nebo dokonce úžas nad vedenou formou výcviku. Mnohem lepší je afgánská část. Tam se ke slovu dostává válka ve své trýznivé podobě. Akce je dost a především závěrečný boj je výborně natočený. Ale ani tady ve mně nedokázali tvůrci vzbudit větší zainteresovanost směrem k postavám nebo příkořím, jimiž tam procházejí. 5/10(12.3.2014)

Film natočen Rusy. Příběh vypráví o silném přátelství vojáků, kteří se vydaj do boje v Afganistánu, ale nejdříve si projdou těžkým výcvikem, no a pak se film konečně přesune tam, o čem vypráví. Začátek je dlouhý a zdlouhavý, akce je ve filmu minimum a je vidět, že když na tom nespolupracuje Hollywood, není to taková pecka. Snímek se mi i docela líbyl, ale čekal jsem víc, je mi jasné, že originální válečný film natočit je těžké, protože mi tohle hodně připomínalo Četu a Zachraňte vojina Ryana. Ale zase herecké výkony byly dobré a divák ze snímku pochopí, že život v armádě je úplně odlišný než v civilu.(23.3.2015)

Že to schytal da Vinci tak debilně a hned, aniž by si pořádně zastřílel, to mě nasralo. Ale jinak pěkný film. Ruský vojáky já tuze nerad, zvlášť když se projíždějí po Václaváku, nicméně tady jsem místy cítil značné sympatie. Kvalitní, doporučuju 😊(27.1.2018)

Pro mě je to dost velký překvapení. Olověná vesta střižená s Černý jestřáb sestřelen. Cool soudruzi a pěkně natočené akce.(14.4.2008)

• Plastík

Omlouvám se všem, kterým se tenhle film líbil. Bylo to vynikající téma, ale uchopeno podle mého soudu velice špatně. Herci přehrávali a bylo to moc nedůvěryhodné. Stále záběry dvou vrtulníků-jak laciné vytváření válečného prostředí. V porovnání s Olověnou vestou: 23:1 pro Olověnou vestu. Mám pocit, že mnozí nevyjádřili svůj opravdový názor, což je pro mě rozčarováním.(16.8.2008)

Spracovaním pôsobí 9. rota až príliš „filmovo“. Prílišná snaha o trendovosť. Má aj svoje silné momenty, ale dôveryhodnú atmosféru vojnových filmov ako napr. Platoon alebo Apocalypse Now nedosahuje.(16.8.2008)

povodne som chcel dat len 2 hviezdy ,ale za skvelu kameru a predovsektym mam slabost pre MI-24 a Kaťuše ;) skoda mohlo to byt lepsie nieco mi tam proste chybalo mozno lepsia hudba, lepsie tempo filmu neviem, ale konecne pohlad na valku aj z inej strany ako je ta americka :)(15.11.2008)

Pěkný válečný film, scény jsou skutečně poměrně autentické, vydařené, i když patosem a tendencí projmuté a místy až přehnané a neskutečné. Kvalitní režie a kamera, průměrný scénář, solidní herecké výkony. Není to sice převratný film, ale rozhodně patří k těm lepším. U mne tak 70 %.(19.12.2008)

Kdyby si Fjodor odpustil ty strašný záběry na vojáka v máku, a vykrádal konkurenci o trochu nenápadněji, mohlo to být víc. Omlouvat pořád filmy, že na Rusko (Česko....) je to dobrý, už mne nebaví. Ale akce byly docela povedený, a na konci, když jsem se dozvěděl, že jde o námět ze skutečnosti, mi opravdu zatrnulo, hned jsem si o tom něco přečetl na Wiki, a přivzdělal se trochu :)(20.6.2009)

Ten film si opravdu zaslouzi 80 - 85 %.(4.9.2009)

Špičkový válečný film určený milovníkům moderních ruských filmů. To znamená že je zde velká dávka Ruského vlastenectví a spousta dalších prvkú které najdete čistě v Ruské kinematografii. Samozřejmě že to nemá nic společného se skutečnou válkou. Film je takovou popkornovou variací na Olověnou vestu. Režisér se snaží pokračovat ve šlépějích svého otce jehož filmy měli větší hloubku. Ruské f. mě baví víc než ty z u.s.a .které už nejsou to co bývali. Takto vysoce hodnotím hlavně proto že už mám dost sylných uměleckých výpovědí. Momentálně se chci bavit a nato mě tento film bohatě stačí.(11.11.2009)

• Mustaffa

Rozhodně překvapení z Ruska, sice po vzoru Hollywoodu (kýč, patriotismus a velkolepé bojové scény), ale díky zatím moc neprobádanému tématu afghánsko - ruského konfliktu je 9. rota zajímavým snímkem. Byť obsahově velmi prázdný, špatní herci nebo spíš hodně nesympatičtí s chabým scenářem jsou rozhodně mínusem a mají na svědomí častou nudu. Čekal jsem rozhodně větší zásah do hloubky tématu, místo toho jsem se díval na snahu natočit mainstreamový film, který by se měl dobře prodávat bez ohledu na obsah. Z této stránky je 9. rota rozhodně (ne)povedená, ale na stranu druhou, když ji neuvidíte, tak vůbec o nic nepříjdete.(7.2.2010)

Emočně poměrně silnej snímek obzvlášť ke konci. Směle může konkurovat Hollywoodu. Jeden z nejlepších válečných filmů vůbec.(21.3.2010)

Nebylo to tak dobré jako Černý jestřáb sestřelen ale já dávám pět všem filmům u kterých jsem se nenudil a co stáli za to se na ně podívat(21.4.2010)

Barbaři z východu bojují s ještě většími barbary z ještě vzdálenějšího východu. Ale má to něco do sebe - správně namíchaná atmosféra chlapského přátelství a boje o holý život...(21.10.2010)

Určitě to není nejlepší válečný film podle skutečných udalostí, ale určitě je to jeden z nejlepších Ruských válečných filmu !!(27.12.2010)

To je tak osvěžující slyšet z filmu konečně jiný jazyk než angličtinu! Už tím si mě 9.rota získala. Navíc má tenhle film fakt krásnou kameru i skvělý výběr herců. Ano - podobně vystavěných válečných příběhů (ze cvičáku na frontu) už byly natočeny mraky. 9. rota má ale své kouzlo. A těch kluků mi bylo líto. Chtěl bych ten film vidět na velikém plátně v kině.(7.2.2011)

Jeden z mála filmů z produkce našich bývalých okupantů, kterému nedám přiléhavé hodnocení odpad! A to z jediného prostého důvodu - není fakt špatný. To, že toto píše antikomunista a nepřítel všeho ruského, je známkou kvality. Byť velmi nerad, dávám 3*** !!! Já !!! To si představte...(30.1.2012)

Skvelo zvladnuty film ktory ukazuje vojnu v Afghanistane. Avsak mne to pripadalo ako 'Marinak' a aj ked hodnotenie je rovnake tak za nim aj zaostavalo. Prostredie bolo spravene vyborne ale nepriehladne spravene utoky to pokazili. Humor bol celkom dobry. Stopaz trosku premrstili ale to sa odpustit da.(12.3.2012)

Dobrý vojnový film nesie vždy rovnaké pososlstvo. V jeho závere už nikto nebojuje o územie, slobodu, alebo nejakú ideológu, pretože to všetko zanikne v krvavom boji o jedné a tým je holý život. Vojnový konflikt spája mužov z celého Ruska do priateľstiev, len aby následne spôsobil, že svojich priateľov uvidia umierať vo vlastnom náručí. I keď smrť v patovej situácii môže byť aj vykúpením...(8.10.2012)

Moje hodnocení: 85%(14.4.2013)

Vojnový film podľa obvyklej šablóny. To znamená úvodné predstavenie charakterov hlavných postáv a ich životných príbehov, nasleduje určitý čas strávený na cvičisku spojený s fyzickými aj psychickými útrapami a napokon dochádza k presunu na vopred stanovené bojisko, v tomto prípade vyprahnuté afganské hory. Po formálnej a technickej stránke sa filmu nedá veľmi čo vytknúť, ale príbeh je strašne "okukaný", pretože toto všetko sme mohli vidieť už v x filmoch. Od ruskej produkcie som jednoducho chcel vidieť niečo iné, než len typický vojnový film v americkom štýle. Film sa elegantne vyhýba dialógom na vtedajšiu politickú situáciu, čo je na jednej strane aj pozitívom, ale na druhej strane neuvádza, že za čo tam Rusi išli vlastne bojovať. Jedine záverečná scéna ma dokázala dostatočne ohúriť svojím prevedením a neprvoplánovým hrdinstvom, a tak filmu dávam aspoň 65%.(13.2.2014)

Vynikající válečný film podle klasického schématu; výcvik, křest ohněm, peklo. Není na škodu podívat se na válku v Afghánistánu také, překvapivě celkem nezaujatýma, ruskýma očina a ne jen vražedným pohledem Johna Ramba, věnovaném statečnému lidu Afghánistánu. Možná je tu ruská Olověná vesta, však je také Afghánistán ruským Vietnamem, že? Každopádně za podívání to stojí, ale na Kubricka to nemá.(9.3.2014)

"V dějinách lidstva se nikdy a nikomu nepodařilo tu zem dobít. Nikdy a nikomu!"(15.3.2014)

Já byl spokojený, ani bych si nevsadil, že jde o ruskou produkci. Nějaké drobnosti mi vadily, ale jinak jsem byl spokojen. Každý ví, jak vypadají američtí vojácí ve IIWW / Vietnamu / Iráku, ale ruského vojáka v Afghánistánu jsem si nedovedl vybavit. Až doteď.(24.3.2014)

Podle skutečné události, stalo se 8. ledna 1989. Jak tohle Rusové, Finové a Ukrajinci dokázali? Skvělá kamera, skvělá hudba, skvělé triky, ti vojíni jsou mladí kluci, ne jako dřív bývalo zvykem, že je hráli chlápci ve středních letech. Nemá to slabá ani hluchá místa, děj začíná na cvičišti a po první hodině se přenese do "Afgánu", kde plynule jede a jede až do konce, do poslední bitvy, která má 2 fáze, nejde vyhrát a je dost autentická. Nakonec zůstane jen jeden, ten co měl talisman, a válka končí.(7.4.2014)

9. rota je pro mě první válečný film, u kterého jsem se i zasmál. Zároveň se zde totiž kombinuje klasická válečná hrůza a ironie. Někdo semnou může nesouhlasit, ale na mě to komicky působilo (fasování zahnutého kulometu apod.). V komentářích jsem četl, že film trpěl malými rozpočty a proto se jim tolik nelíbil. Mně to vůbec nevadilo. Za 2 hodiny vám film ukáže skoro všechny strasti a zážitky s kterými se můžete ve válce setkat. Výšina je vaše !(4.2.2015)

Semion Semionovič Semionov v 1,26 hod. drží krompáč ako panna kokot, takto sa len narobí ako somár a prd spraví. Už sa nečudujem čo je v Rusku taký bordel, hovno vedia, hovno spravia. Inak ako film o živote, môže byť a nejak tak to aj vyzeralo; tj. po krk v brude a mizérii a ešte aj štetky za nič nestáli.(22.4.2018)

Rusové opět velmi dobře smíchali osvědčené vojenské hity a podobně jako u Noční hlídky se to povedlo velmi dobře. Spíš lepší 3*(10.2.2006)

Solidní válečný film klasického střihu.(9.7.2007)

Vyborny valecny film!(3.4.2008)

Drsný pohled na jeden z novodobých kofliktů je příjemnou změnou od neustálého omýlání Druhé světové války. Nejvíce mě nadchl ten pohled z neamerikanizované strany, který neukazuje rusy jako tyrany a nelítostné zabijáky, ale konečně jako lidi, kteří mají také co ztratit. Především svůj život. Inspirace skutečnou událostí jenom dovršila výtečný filmový zážitek. Vřele doporučuji, jeden z nejlepších válečných filmů, co znám.(21.5.2008)

Že tento film "kopíruje" hollywoodská schémata válečných filmů je sice pravda, ale režisér se vyhýbá jedné zásadní věci, která by film úplně odrovnala, a tou je: HRDINSKÝ PATOS, který je ve válečných hollywoodských trhácích tohoto typu na scenáristickém pořádku. Civilní projevy všech zúčastněných příjemně překvapily. Někde film trošku pokulhává, ale nevadí to, protože na jiných místech vás zase rozžmoulá na malé kousky. Nakonec bych zmínil ještě hudbu: Je na ruský film až moc americká, ale nevadí, protože film výborně vystihuje.(14.12.2008)

• jack_scott

Snímek, jehož jedinou výhodou je logická autenticita použité výzbroje, kterou prostě na Západě pro film tak snadno sehnat nelze. Jinak příběh je prostý, hrdinové také...ani tedy moc hrdiny nejsou,ale to není tak podstatné, režie i scénař snímek shazují daleko více. Místy je to fakt smutné, často je béčkovitost filmu do očí bijící. Třeba nechápu ale proč nebyl vojenský poradce filmu aktivnější, některé scény,jako třeba přepad konvoje,jsou fakt směšné a jen na efekt. závěrečná scéna je místama drsná,ale není natočená moc dobře,a přitom by stačilo málo a byla by fajn....ale prostě dav tupých afghánců co jdou jak ovce na porážku + jeden z nich je rambo.....hmm. Že se film leckde inspiruje by nevadilo,ale to provedení je fakt síla. škoda.(15.12.2008)

Nádherný válečný film o Rusích v Afghanistánu. První polovina je výcvik ruských vojáků, druhá polovina o boji v nemilosrdných afghánských podmínkách. Výborná režie, střih, efekty, prostě všechno. Napínavý příběh, ze začátku možná trochu nuda, ale druhá polovina se zvrhne v opravdu neskutečná jatka. A závěr filmu je opravdu brilatní. "Netušili jsem, že za dva roky zmizí země, za kterou jsme bojovali." "Odcházíme z Afghanistánu, my devátá rota, my, my jsme zvítězili."(25.1.2009)

Po filmárskej stránke veľmi dobrý film, mal som však trochu problém s kamerou. Na jednej strane krásne zábery nehostinného afgánskeho prostredia, na druhej však pre zvýraznenie dramatického efektu v určitých scénach nechutne trasľavá kamera, ktorá mi doslova pila krv. Neraz zjavné klišé vojnového filmu, ale záver a fakt, že tentokrát som sa pri vojnovom filme nebol nútený pozerať na patriotickú americkú propagandu 9. rote predsa len zachránilo 4*.(31.1.2009)

Ruský vojnový veľkofilm z Afganistanu zobrazujúci osudy odvedencov od začiatku ich nástupu na vojenskú službu, až po ich tragický koniec. Film sa opiera o skutočné udalosti, o skutočné postavy. Bol som veľmi prekvapený kvalitným snímkom, ale Rusi majú v krvi natáčanie vojnových snímkov.(28.8.2009)

Veľmi sa mi páčilo: novučičké adidas tenisky, ktoré mal a nohách jeden z vojakov; rock&roll hudba, ktorá znela v rádiu asi v tých dobách.....no neviem(18.12.2009)

Proč jen mi běhal mráz po zádech? Zase tak emotivní to nebylo. Nebo bylo? Jo bylo, hudba, scény, prostředí, postavy, příběh a konec, který byl až moc krutej. Mínus za nereálné výbuchy a pár přehnaných scén, to filmu ubralo, než přidalo.(22.1.2010)

Rusi by mohli donekonečna točiť filmi o vojne v Čečensku a stále by vedeli uchvátiť.(24.8.2010)

Skvělá filmařina, která v závěru trpí nemocí zvanou velkolepost: Moc střihu. Moc děje. Moc všeho. A tak se z jinak výborného finále stává dokumentární guláš.(1.12.2010)

Filmy tohoto typu mám rád proto, že ukazují válku v jejích pravých světlech a připomínají tak všem její zrůdnost. V tomto ohledu tedy čím autentičtější a brutálnější, tím lepší. Velice se mi líbilo, jak se ukázalo celé to peklo ještě nesmyslnější nakonci, kdy bylo řečeno, že se jede domů a válka skončila. Nerozumím moc vášnivým fanouškům takovýchto válečných filmů, kteří v sobě uspokojují nějakou radost z masakrů krve, protože já se dívám na válku s opovržením. Je to krutá realita nesmyslně zmařilých mladých životů mužů, žen, dětí a podle mého názoru zaslouší všeobcené odsouzení. Je dobře, že nám takové filmy připomínají. Líbilo se mi také autentické a osobité podání, které mi mainstreemové rozhodně nepřišlo.(23.8.2011)

Kazdy mame nejaky vztah k vojne. Vojna (ta civilna), bola moja pekna vzpomienka a vsetko okolo vojenskej techniky a vojakov ma nadchyna. Tento film nebol vynimkou. Jeho velkou slabinou bol trosku zdlhavy dej, i ked aj uvodne cvicenie nebolo spatne, ale chybala mi tam nejaka spojitost s jeho vyuzitim v ostrom nasadeni. Akcne sceny boli vyborne, len ich tam na vojnovy film bolo malo... Velkym plusom boli realisticke zabery. Kedze ziadne americke neznicitelne postavy neboli, to pridavalo dielu na realistickosti. Aj samotny koniec bol spravny, pretoze aby niekto natocil sam na seba film, v ktorom si nakoniec nasype popol na hlavu, to klobuk dole... Edit: po dlhsom zamysleni a aj pre to, ze to natocili Rusi, pol * pridavam...(20.9.2011)

• GzL

Vždycky jsem si kladl otázku, kde končí realita a začíná umělecká stylizace. Tenhle film, ač není americký je stylizace plný. Na jedné straně neskutečné, nereálné ideologické scény, na druhé straně bor..., tedy nepořádek, který nebyl ani za nás na vojně. A i tu Sněhurku by roztrhali za živa. Je to tak umělecké, že to prostě nemůže být ze života i když se to tak snaží tvářit za každou cenu a průhledné, jednoduché podvody já nemám rád, takže 2 je maximum.(21.5.2012)

Ruská kinematografie se, jak se zdá, opravdu hodně zlepšila. Film s perfektním příběhem, sympatickými herci, pořádnou akcí a výbornými efekty. Snímek si na nic nehraje a události podává tak věrohodně, jak jen může. Když se nad tím člověk zamyslí, začne si uvědomovat, že ač některří mohou považovat sovětské vojáky za okupanty, jiní za hrdiny, nikdo jim nemůže upřít to, že to byli zřejmě nejodhodlanější vojáci za posledních pár set let. I když je začátek trochu zdlouhavější, stejně filmu tu hvězdičku neseberu(27.8.2012)

Na "Ruský" film docela překvapení.... Nic extra, ale ani nic moc :)(29.10.2012)

Film je celkem hezky natočený a má děj. Nicméně mi v něm chybí spádovost. Samozřejmě se nudit nebudete, ale v některých pasážích jsem přemýšlel, zda se nemrknu po TV programu. Vzhledem ke způsobu natáčení a děje dávám ale ****(6.12.2012)

Jsem rád , že vznikl pořádný ekvivalent k americkým válečným filmům, nic méně ruská tvůrčí ruka je z toho cítit na sto honů. Bojové scény při obraně kóty jsou však úžasně, až precizně vyvedeny. Celkový dojem by mohl být větší, kdyby afgánští povstalci při útoku na kótu, nešli procházkovým tempem a nenechávali se zabíjet bez jakékoliv strategie.(15.12.2012)

Úvodní hodina z výcvikového tábora mi připomněla četbu Heinleinovy Hvězdné pěchoty. O nic méně působivý je i zbytek. Ruská syrovina v armádním balení. Musím někde sehnat to jejich epesní modrobíle pruhované triko.(27.12.2012)

Ruské válečné filmy většinou nedokážu vystát. Tady jsem si to ze začátku taky myslel, ale nakonec jsem vydržel a dobře jsem udělal. Schéma je klasické: nástup, výcvik, drsnej komandant, poznávání jednotlivých týpků, nějakej ten chlast&fet, nástup do akce, jatka. Takže jedeme podle šablony. Ale o Sovětech v Afghanistánu jsem toho ještě moc neviděl. Už za téma má u mě tenhle film velké plus. Navíc musím říct, že druhá půlka fakt nedovolí člověku vydechnout. Nehledě na to, že hrdinové jsou celkem smrtelní a když to dostanou, tak prostě umřou a hotovo. A umřou skoro všichni. P.S. Slovo Haram si píšu do slovníčku, mohlo by se někdy hodit.(24.1.2013)

Opravdu hodně povedenej film. Člověk čeká, že rusové neumí udělat hodně dobrej válečnej film a pak uvidí 9.rotu. S obdivem potom hltá každou chvilku. Neni to nic přemrštěnýho, nic přeumělkovanýho a má to grády. Od všeho tam je trochu a je jen na zamyšlení, jaký to tam tenkrát muselo bejt. Určitě bych rád poděkoval za natočení tohohle filmu a můžu říct, že ani po desátý mě nenudil. Za mě 4* a DOPORUČUJU(5.2.2013)

Od filmu 9. rota som trochu viac očakával,ako nám ponúkol Fjodor Bondarčuk.Prvá hodina bola dosť nudná-kedže ten výcvik bol veľmi rozťahaný a bolo tu množstvo dialógov,ktoré doslova nudili.Druhá polovica,už bola lepšia,kde vojenské scénky boli,,cool’’.Ale,ako celok ma film ničím nezaujal-kedže som čakal,úplne niečo iné.Myslel som,že sa tu dozvie viac o tejto vojne-ale hlavne,prečo túto vojnu RUSI nedokázali vyhrať.(určite to bolo spôsobené,aj stým,,špiritusom’’čo vkuse slopaly).U mňa je to iba mierne nadpriemerný vojenský film.HOD:65%.Chcelo by to lepšie spracovanie.PS://Vojaci blahoželám vám k prideleniu slávnej a neporaziteľnej 9 roty,,hurá,hurá,hurá’’//.(28.8.2013)

Tenhle film mě naprosto ohromil. To jak na mě zapůsobil se nedá slovy popsat, zkrátka 5 z 5. PS: Praporčík Digala se stal v naší rodině legendární postavou a zařadil se po bok Mike Gauchera, seržanta Augagneura, Johny a Charlieho Ferpa, poručíka Bullita a dalších legendárních postav.(30.9.2013)

• ariari

zárez, či nárez...tu neskutočne chýba obraz pravdy, čo zas demagogicky pôsobí na stádo. Rusi kedysi nedávno zlikvidovali túto časť sveta ...a podpobne ako Japončíci v Nankine sa posnažili o ruskú dumku, elegantne sa vyhli téme, že konflikt žiadny nebol, oni si tam jednoducho vtrhli a keď túto obrovskú krajinu spustošili , odplachtili a potichu stvorili ako odvetný akt TALibanských teroristov . Tí potom ďalej pokračovali a pokračujú v masakroch... tak nedokážem hodnotiť "umenie" tohto filmu .(12.2.2014)

Prvá polovica výcviková, druhá bojová. Obidve sú výborné, Bondarchukova réžia je výborná, kľudne sa môže rovnať s tým lepším, čo v Hollywoode za posledné roky vzniklo. Trošku mi vadili spomalené zábery tie mi už vadia všade, ale nie je ich veľa. Akčné scény sú výborné, tým niet čo vytýkať a môžme rusom iba zaželať,aby sa im takých vojnových filmov podarilo natočiť čo najviac . Celkovo najlepší vojensky film aký som kedy videl. spokojnosť 100%(15.2.2014)

Jo dobrý to je jenom trochu škoda ,že těch rusáků tam nechcíplo víc-tak snad na Ukrajině.(11.4.2014)

Jeden z nejlepších válečných filmů co jsem kdy viděl, kdo by to byl řekl že Rusko dokáže natočit takovýto parádní film plný akce. Od první minuty jsem se do toho zakousl a až do konce se nepustil.(26.4.2014)

Když jde o válečný film, tak oni ty Ivanové vážně umí. Válek vedli hodně takže mají kde čerpat. Zde Afganiskán.(19.10.2014)

Filmy tohoto typu mám rád proto, že ukazují válku v jejích pravých světlech a připomínají tak všem její nesmyslnost a samozřejmě, že to nemá nic společného se skutečnou válkou. Film je spíše natočen jako zábavná tvář skutečného děje. Děj se dělí na dvě části, výcviková a nesmí chybět ani válečná, no .. každý fanoušek si jistě "vybere". Atmosféra je na některých místech zanedbatelná, avšak místy až děsivě skutečná. Herecké výkony se zajímavě celkově liší od jiných ruských trháků. Za mne 95%(14.12.2014)

• KorenGeorge

Když trénují Rusové, trénují nejtvrději. Když bojují Rusové, bojují nejstatečněji. Když milují Rusové svou zem, milují ji víc než jiní svou zem. Jediné, co mi z filmu na dlouhou dobu utkvělo v paměti, je důstojník, kterého do boje nepustí, jak pláče v poli vlčích máků, a americký nepřítel v afgánských řadách v slunečních brýlích připomínající beatnického Ramba. Těmhle kýčovinám se prostě nevyhne snad žádný ruský film. A ještě si pamatuji, že až zas taková hrůza to nebyla.(26.9.2016)

Celkem zajímavý ruský válečný film odehrávající se v Afganistánu, ale nejvíc si budu pamatovat asi ten celkem odvážný grupáč s tou ošklivkou.(24.1.2017)

Asi by mě nemělo zajímat, co tam tehdy ti Sověti pohledávali, že? Tady se hodnotí filmy, jasně. V tomhle případě válečnej. Ne, nebyl vůbec špatnej. Naopak. Byl vážně dobrej. Zajímavej. Autentickej, byť pravděpodobně značně přikrášlenej. Sofistiikovaní sovětští vojáci. Proškolení ve vojenské technice, bojových dovednostech, poučení o národních a náboženských odlišnostech. Kamarádi, hrdinové, silné příběhy bez šťastných konců. Fandit se dalo jen jedné straně konfliktu. Přesto jsem se nemohl neptat: Co tam tehdy ti Sověti pohledávali?(5.9.2017)

Vynikajici rusky film o pratelstvi. Na rozdil od Nocni hlidky se tu forma podrizuje obsahu a nesnazi se ho za kazdou cenu prebit. Je tu nekolik patetickych momentu, ale kdyz se clovek kouka na rusky valecny film, je temer povinost neco takoveho cekat. Jsou tu ale i emotivne vyvazene sceny, z nichz ta nejsilnejsi je sestreleni letadla s mazaky vracejicimi se z valky. Jen nechapu jak si cesti distributori mohli vybrat takovy kyc jakym je Prvni po bohu a Devatou rotu opomenout.(30.3.2006)

Pro mne blesk z čistého nebe. I když film prakticky vykrádá každý druhý úspěšný válečný snímek, přeci nabízí parádní a syrovou atmosféru. O to víc mne mrzí, když sleduji závěrečný boj, který neuvěřitelně graduje, a v tom se přeživší rozhodnou vylézt z děr a zaženou mudžahedíny zpět do hor. Nebýt této scény a místo toho ponechat jen vrtulníkovou výpomoc, jsem nadmíru spokojen :-)(17.7.2008)

Je to mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nakonec jsem se ale rozhodl udělit jen 3 (ve srovnání s Black Hawk Down je tento film v podstatě o ničem ;-).(30.9.2008)

začátek bych zkrátila a naopak prodloužila konec. Jinak film byl supr.(21.4.2010)

Reálný pohled na vojáky, od jejich naverbování až po jejich bojové nasazení.(1.7.2010)

Velice dobrý válečný film ze kterého není (kromě počítačových efektů výbuchů apod. které jsou přeci jen na nižším levelu - což měale zas až tak nevadí) poznat že nepochází z americké velkoprodukce. Příběh je celkem tuctový ale herci jsou dle mého názoru velice dobří, výprava a kamera skvělá a závěrečná akce velice hutná i když místy to na konci vypadá, jako by mužíčci utočili na rusy jako tupé stádo jdoucí (ani né běžící!) na porážku. Každopádně pro milovníky válečných filmů jasná volba!(22.1.2011)

To jakým způsobem tam drželi hlídky, chránili svou kolonu a své stanoviště mi teda drásalo nervy. Doufám, že v reálu to v ruské armádě fungovalo trochu lépe.Bojové scény po technické stránce velmi dobré, ale po obsahové místy zbytečně naivní (hlavně chování ruských vojáku-ale to souvisí s tím co píšu na začátku).Neříkám, že z nich měli dělat supermany, to určitě ne, ale zase je nemuseli shazovat. Kolona jede soutěskou, která si o napadení přímo říká a půlka vojáku se opaluje na tancích a druhá půlka, která je má jistit ze zhora se kochá, jak je ta kolona velká a vůbec nehlídá okolí.No, ale to se zase opakuju.(31.1.2011)

S čistým svědomím můžu prohlásit, že tohle patří mezi nejlepší válečné filmy, které jsem viděl. Klidně ho zařadím (kvalitou) i vedle filmů jako vojín Ryan nebo Schindlerův seznam. Už od začátku mě tento film zaujal a to vydrželo až do závěrečných titulků. Obě části tohoto filmu jsou zajímavé a především uvěřitelné, což je pro jiné konkurenty z tohoto žánru nepřekonatelný problém. Dalším problémem, kterému se tento film vyhnul je nestrannost. Tento film jí dosáhl - nejedná se o žádnou propagandu, politika je tam zmíněna pouze okrajově, opět musím zdůraznit nestranně a během 5 minut je tato záležitost odbytá. Zbytek filmu je popisem útrap vojenského oddílu-prosté, ale dokonalé. Od okamžiku, kdy vystoupí v Afghánistánu si hrdinové i diváci uvědomí, jak snadné je se nechat zabít - a teď ruku na kardiostimulátor - kolik filmů tohle dokáže? Po mnoha filmech divák touží stát se vojákem, protože to je ten kdo vítězí. Po tomhle mnohým lidem dojde, že je to ten kdo umírá.(17.4.2011)

Dříve opomíjený dnes již však dobře známý ruský válečný kousek s ruským rambem Alexejem Čadovem v jedné z hlavních rolí. Hlasické rozdělení válečného filmu na první část která zobrazuje výcvik a druhou část ve které je samotné bojové nasazení. Film je zpracovám dle skutečné události ale je lehce přikrášlený. Každopádně Ti chlapi kteří tam bojovali si zaslouží trochu té glorifikace. Výtečná hudba dotváří jeden z nejlepších současných ruských filmů. Jediný krok vedle je možná scéna s vlčími máky =)(21.5.2011)

Tak trošičku kopka Olověné vesty - drsný výcvik, zlý instruktor (ovšem obohacen o fyzické útoky na brance), odlet do boje, boj, umírání. Ale bylo to dobré, více surové, prostě takové ruské. 4/5(27.5.2011)

Píše se rok 1998 a Rusko válčí s Afghánistánem. Dobrovolně se nechají do armády naverbovat chlapci snad z celého Ruska, aby společně vytvořili jendu partu a podstoupili drsný vojenský výcvik, který je má připravit na válku proti afgháncům. Po pěti měsících útrap se četa skutečně dostává do války, kde má však díky nehostinnému prostředí hornatých skal navrch afghánská armáda...Příjemné překvapení skrývá tento válečný velkofilm v dobrém a drsném příběhu natočeném podle skutečné události. Vadilo mi jen, že se i přes delší stopáž divák pořádně neseznámí s hlavními hrdiny a že tvůrci nedokázali lépe zakončit už tak dost natahovaný příběh. Navíc herci mě byli hrozně nesympatičtí. Ale jinak poctivá filmařina. 60%(26.2.2012)

Taková ruská Četa, ale nemůžu si pomoct, ten náboj prostě postrádala. Ne, že by Rusové neuměli natočit velkofilm, je vidět, že tady opravdu nešetřili a snažili se, z filmu určitě nečpí, že by používali papundeklové kulisy, jako z brněnské pohádky o soudci Ti. Jenže co naplat, do děje mě to tak úplně nevtáhlo, jakoby scény, tak trochu vykradené z jiných filmů, neměly tu sílu (třeba útoky na kopec, nebo běh do kopce, to snad je v každém druhém filmu o výcviku. No, snad v každém). No a pak je tu problém všech válečných filmů, když vezmete skupinku mladých herců o ojedete je strojkem, vypadají všichni stejně, takže aspoň já mám obrovský problém, rozeznat je od sebe. Takže tady jsem teprve asi v polovině filmu pochopil, že malíř Davinči a intelektuál Vorobjov nejsou tatáž postava. Závěrečný útok mudžahedínů, při kterém všichni z 9. roty hrdinsky padnou, tak to je kapitola sama pro sebe, to snad vypadlo z nějakého starého filmu o Velké vlastenecké válce. Přitom ten film měl potenciál a režisér nebude tak úplně ztracený, třeba ta scéna, kdy Davinči shání sirky, tak je výborná. Jenže je to trochu promarněná příležitost.(10.6.2012)

Není Bondarčuk jako Bondarčuk. První polovina filmu mi přišla hrozně nudná, protože všechno (sadistický důstojník, běhy do kopce, atd.) jsem už někde viděl a bylo to stokrát lépe natočeno - viz. Full Metal Jacket a další. Druhá polovina filmu mi přišla zase hrozně neujasněná. Někdo tady vykrádá americký Hollywood, ale zároveň se snaží ukázat, že s ním nemá nic společného, v té první polovině ty vykradačky alespoň otevřeně přiznali. Oceňuji, že použitá technika je autentická, Američani mě se svými skládačkami vždycky hrozně vytočí... Jinak závěr tomu strhává tak 15%, protože takovýto "Happyend" ani ten Hollywood nenatočí. A nejvíc mi vadilo, že ani po 130min jsem nebyl schopen identifikovat jednotlivé hrdiny. Vyholené hlavy jsou prostě všechny stejné.(10.6.2012)

Na Rusko velmi, velmi, velmi dobrý film. Nyní jsem dokoukal a nestačím se divit. Fakt pěkný. Nemám co dodat jsem stále plný emocí. Více takových filmů? Nemyslím válečných, ale kvalitních. Nemám rád Holywood a toto je osvěžující překvapení. Děkuji všem kdo se na tomto podíleli.(16.6.2012)

Ruský pokus o moderní pojetí válečného filmu. První půlku tvoří nepříliš záživný výcvik, na který navazuje „akční“ část, zakončena až patetickým konec, což kombinaci s množstvím postav, z nichž žádná herecky nevyčnívá, dělá z 9. Roty průměrný film, jenž přináší jen minimum vlastních nápadů. 50%(17.6.2012)

• raininface

Rádobyskutečná historka, z níž byly prakticky vypuštěny sovětské politické reálie té doby a nahrazeny spoustou klišé z průměrných amerických válečných filmů. Aspoň tomu bobrovi mohli nechat dorůst kožich.(14.12.2012)

K tomuto mám jen jedno... Ruský The Platoon z Afghánistánu = fajn biják, nic víc. Totální kopie. Průměr :-(. Doporučuji raději Afghánský zlom.(5.1.2013)

Ruský valečný film.Už to si řeknete, no moc nových válečných filmu nemají tak to bude třeba dobre.Od začátku do konce vás to přikove k židli.Pravda,bolest,kamardství....Nikdo a nikdy nedobil Afganistan.(5.6.2013)

Film mal dobre rozložené scény, kde sa počiatočná naivita bažantov postupne menila v beznádejnú realitu. Ostrieľaní školitelia, trpko konštatujúci, že ešte nikto nikdy nad Afganistanom nevyhral, iba podčiarkli nevyhnutný koniec. Páčila sa mi nepreháňaná skutočnosť bojových scén, kde vojaci umierali nečakane a bez pompy, vzťahy medzi mazákmi a mladými náhrádníkmi, autentická atmosféra okupovanej krajiny a jej obyvateľov. Záverečná bitka bola síce viac heroická, ale ako pocta padlým v tejto dopredu prehratej vojne, ok. Nadpriemerný vojnový film v svetovom meradle.(23.10.2013)

I když je téma válečných filmů už trochu "vystřílené" a tento film nepřináší žádnou novou objevnou formu, je fajn vidět slušně natočený snímek s touto tématikou.(15.12.2013)

Velkofilm s vším co k tomu patří. Bohužel , je to takový ruský hrdinský epos, kde není prostor pro pohled z druhé strany. Mohlo to být za 4, ale vzhledem k závěru ala Butch a Sundance Kid a doslova kýčové poslední scény, zůstanu (ač nerad) u 3.(9.3.2014)

Na rozdíl od některých ostatních komentátorů si myslím, že tento film převyšuje většinu amerických válečných filmů minimálně o hlavu. A to z toho důvodu, že podle mého názoru působi lidštěji, uvěřitelněji. Jednotlivé postavy působí reálně, přirozeně. V amerických válečných filmech se oproti tomu setkáváme především s archetypy. Pokud tento film něco připomíná, pak vynikající německý snímek Most z roku 1959 (http://www.csfd.cz/film/116090-most/)(22.3.2014)

První a zatím jediný film z Rusko - Afghánské války, který jsem viděl. Skupina mladých odvedenců odjíždí - nejprve do Uzbekistánu, kde projdou tvrdým výcvikem - a následně do afghánských hor - do skutečné války. Pokud bych srovnal filmy s podobnou tematikou války na blízkém či středním východě, tento snímek v Rusko-Finsko-Ukrajinské koprodukci byl po stránce kamery, střihu, zvuku, technického provedení a dokonalosti v detailech trošku méně okázalý a nebyl v něm patrný takový progres, jaký je vidět v novějších amerických filmech, ale možná právě proto působil přirozeněji a autentičněji, než právě mnohé z těch amerických produkcí. K tomu paradoxně přispěly i trochu neohrabané herecké výkony některých představitelů (nebo byly naopak tak geniální, že jsem tu nehereckost zbaštil). Přišlo mi, že Bondarčuk sebral někde v kasárnách pár kluků, vrazil jim scénář a šlo se na věc. Každopádně toto není má kritika, ale pochvala. Všichni ti kluci byli skvělí a jejich postavy byly dobře napsané a psychologicky vykreslené. Až na některé hlušší a méně záživné pasáže, především z první poloviny, snese film velice vysoké hodnocení. 80%.(7.4.2014)

Pribeh kluku, co spolu drzi. Chvilema vtipny, misty napinavy, chvilema dojemny. Film ztraci na zmatecnych bojich a levnych trikovych efektech.(25.12.2014)

Výborný film z Ruska , který si na nic nehraje a ukazuje válku v pravém slova smyslu. Výborné efekty + silný příběh o partě kluků co si šli odsloužit svou vojenskou službu do samého pekla nehostinného Afganistánu. Všichni co máte rádi válečné filmy určitě zkoukněte , protože to stojí za to. 100%(2.2.2015)

myslle jsem že mě to nebude bavit , chtěl sem se kouknout na akční valečnej film kamarád mi poradil tohle řikám si no určitě to nebude zrovna mlejnek na maso jako udolí stínu nb zachrante vojína ryana ale zapnul jsem to a byl sem mile překvapen protože ja nesnáším zdlouhavé seznamování se a vycvik atd a tady to je ale je to tak dobře natočený že mě to nenudilo:-D dokonce mě to bavilo poprvé semse bavil u začatku ilmu kde je vycvik a sezamování se atd např. v bratrstvu neohoržených mě nebavily snad hned první dva nb 3 díly až potom dobrý ale to je jiný no když je to serial:-D ale zkratka jde o to že to co mě nebaví mě v tomhle filmu baví a nakonec sem se dočkal i akce a srdceřrvoucí řev vojáka s kulometem v ruce kterej se jen v tričku vrhá proti afgháncum a řve a třílí tvl to bylo lepší než rambo :-D a přitom podle skutečný udalosti takže mazec lidé ktere sem čekal že přežijí umřeli a ti co sem myslel že skapou tak přežily takže měto i překvapilo v tomhle:-D skvělej film:-D Vostok.(27.5.2015)

priemer, o niečo viac sa mi páčil Průsmyk smrti 2006(7.10.2017)

Dá se říci,že na ruské poměry,pominu nudné pasáže,docela dobře technicky natočený válečńák. Afganistan ještě nikdo nikdy nedobyl a tím je řečeno skoro vše.Přistání sestřelénoí letadla a kropička na kopečku byla očeň vkusna.(3.2.2018)

Opravdu povedený válečný film, přesvědčivě zachycující tvrdý výcvik a nemilosrdné boje s Afghánci. Výcvik Vás seznámí s jednotlivými vojáky a pobaví scénou s plastikem. Později naopak zamrazí při sestřelení letadla s vojáky mířícími domů. Nebýt příliš zdramatizovaného boje na konci, zvažoval bych pět hvězdiček. ... Ve skutečnosti z 36ti mužů deváté roty zemřelo šest. Ztráty "Duchů" více než 200 osob.(23.7.2007)

Překvapivě povedený film se silnou atmosférou u kterého si "průměrný" obyvatel žijící v Evropě uvědomí jak malicherné jsou jeho každodenní problémy ve srovnání s tím co se dělo (děje) jinde!(22.5.2008)

Tento ruský film je tak vojnový až je protivojnový.. perfektné exteriéry, zobrazenie skutočných vojakov (skor vystrašených a šokovaných chlapcov) v Afgánskej vojne, ktorým išlo len o to prežiť za každú cenu.. najprv som sa divil ako sa niekto môže dobrovoľne hlásiť do Afgánu, ale múdri ľudia mi to vysvetlili.. Rusi týmto filmom môžu pohodlne konkurovať vojakovi ryanovi a "skvosty" typu 6. batalión mu nesiahajú ani po nechty na nohách nieto ešte po členky(24.6.2008)

Zajímavé podání konfliktu,kterému se nedostává tolik pozornosti (aspoň ne té filmové) a o kterém mnozí z nás neznají byť jen základní fakta - tento film je o válce Sovětského svazu proti Afghánistánu, je o válce drsné a reálně vykreslené(ruští herci jsou uvěřitelní) a po jeho shlédnutí nejen,že budete pobaveni,ale navíc si odnesete surovou "zkušenost" z tohoto konfliktu,výsledek jen trochu kazí závěr (nevíte kdy,kdo umírá),ale jinak velmi zajímavé,pažalsťa?!(12.8.2008)

tento film jsem si koupil minuly tyden v trafice protoze mam rad valecne filmy a myslim si ze tento mezi ne urcite pari jak uz to tak byva tak ruske filmy jsou cca dobre ale tento se mi zdal jeste lepsi .ale urcite si myslim ze tento film je dobre take proto ze jsou tam skvele herecke vykony a urcite je velice silnym dramem.(3.12.2008)

Tenhle film postrádá všechno, co mi vždy vadilo na ruských, či sovětských válečných filmech a neschází v něm nic, co bych od válečného filmu čekal. Navíc téma války v Afgánistánu z pohledu sovětských vojáků je neokoukané a příjemnou změnou proti Hollywoodu. Film pro mě byl velkým překvapením i přesto, že jsem znal zdejší hodnocení. Ačkoliv je natočen podle klasického schématu, nenudil jsem se ani na moment.. U mě se zařadil mezi " top ten " válečných filmů. Škoda jen, že Vorobej se s "SVDčkem" víc nepředvedl.(9.12.2008)

- Film o vojne v Afganistane ma prinútil rozmýšľať nad tým, prečo ľudia tak strašne túžia po vojne. Kvôli moci, pôde či sláve? Každá z tých vecí je nepodstatná,ak má byť pri jej získaní premárnený ľudský život. Nič totiž nieje cennejšie a keď si to nedokážeme vážiť, potom sa pýtam, prečo sme prestali byť ľuďmi a začali sme byť zvermi? Zo žiadnej vojny nikdy nevzišlo nič dobré. Ostalo len zúfalstvo, strach a smrť... Deviata rota nám ukazuje ako to bolo kedysi na ruskom fronte. Ako sa mladý ľudia vrhali bezhlavo do nebezpečia. Nevážili si život? To si nemyslím. Každý by rád nosil vyznamenanie na svojej hrudi. Dokonca aj ja. Ale stojí nám to zato? Ale vráťme sa k filmu. ***SPOILERS*** Skupina mladých mužov sa zoznámi pri nástupe na vojnu. Zo začiatku sa a ničom nezhodnú a každý z nich ťahá za iný koniec. Ale po troch mesiacoch tvrdého tréningu sa naučia spolupracovať a začnú si aj dôverovať. Po príchode do do Afganistanu ich však rozdelia. Opäť sa stretnú až pri boji. Ten trval niekoľko dlhých mesiacov, až nakoniec prežil len jeden. Ten sa potom dozvedel, že zatiaľ čo oni bojovali a zomierali , vojna sa už dávno skončila. Proste na nich zabudli. Preto sa pýtam. Budeme riskovať svoj život za slávu a hrdosť? Priznám sa, že som vojnové filmy nemala príliš v láske, ale tento film mi určite ostane v pamäti, a že mi zmení názor na vojnové filmy. Film odo mňa dostal hodnotenie 90 percent za skvelú hudbu, ktorá dodala filmu určité napätie a originalitu. Ďalej majú u mňa veľké plus scény, kde vojaci idú naprieč divokým Afganistanom (pohľad z vrtuľníka). A samozrejme, že bez originálneho scenára a námetu, ktorý bol podľa skutočnej udalosti, by to ani nemohlo byť. Postavy aj herci, čo ich stvárnili nemali prosto chybu, ale napriek tomu by som určite zmenila herca, ktorý hral poručíka Dygala. Nejakým zvláštnym spôsobom mi tam nepasoval, ale každý má iný názor tak vám ho brať nebudem. Možno, že nezmením ľudstvo, ani neukončím vojny či napríklad nezbavím svet trápenia, ale svojím spôsobom prispejem k dobru,ale zapamätajte si, že vojna, nech je už z akéhokoľvek dôvodu, nikdy neuspokojí ľudskú chamtivosť po moci...(5.3.2009)

Dobrý válečný film, nezatížený klasickou sovětskou ideologií, který podává celkem střízlivý pohled na válku v Afghanistánu, výcvik pod vedením tvrdého praporčíka, kasárenská dívka pro všechny, nástup do válečné zóny k protřelým mazákům, to vše je podáno uvěřitelně, rozhovory a monology většinou nepřehnané a nepatetické, klíčová záverečná bitva byla sice chvílemi trochu nepřehledná, historicky to taky bylo dost mimo, ale to je vedlejší, obrazově se povedla, mně spíš zaujala scéna s Ahmedem, je bravurní a vlastně silně lidská a taky při cestě pro sirky jsem úplně cítil vojákův strach. Je vidět, že i Rusové umí natočit válečný film bez přepísknutého gerojství.(4.9.2010)

není to úplně špatný, ale není to ani úplně dobrý. Tragickou scénu s havárií Antonova bych se zavřeným okem prominul, ale ty bojové scény v afghánistánu. Bohajeho... jestli mi někdo chce namluvit, že Talibové útočí na sovětské pozice bez krytí a v lidských ve vlnách jako Zuluové na Brity...(11.10.2010)

Konečne ukázali aj Rusi že dokážu natočiť perfektny film. Ako inak film obsahuje originálny príbeh. Troška ma nepotešilo že už od začiatku sa vám podarí uhádnuť koniec. Film je natočený na čisto ruský štíl. Avšak dosť mi tu chýbal nejaký náznak humoru. Keď sa vo filme všeci herci smejú divák sa nesmeje. Ak by som bol reálne medzi nimi možno by som sa zasmial a však ako divák v žiadnom prípade. To bolo tu čo mi najviac chýbalo. Odporúčam si ho pozrieť milovníkom vojenských filmov a zbraní. Vďaka tomu že sa Rusi konečne ukázali dávam do hodnotenia o jednu hviezdu viac takže to bude 4/5.(5.4.2011)

Musím upřímně říct, že jak jsem viděl namistrované mladé "puboše" kteří jdou k armádě a mají se připravovat na válku v Afghánistánu, tak jsem to chtěl vypnout.... V druhé půli jsem změnil názor. Film nabral na obrátkách a ukázal válečnou-akční št´ávu. Velmi slušně zahrané, zároven dojemné..(8.7.2011)

Tak tohle je opravdu skvěle natočený film vypovídající o pokusu rusů dobít afganistán v roce 88.. kamera a herci předvedli skvělé výkony.(11.11.2011)

Skvely rusky vojnovy film, trochu na sposob full metal jacket. Po vtakovine ako Admiral klobuk dole.(15.11.2011)

Jak již bylo řečeno tento film svou kvalitou a zpracováním drží krok s Hollywoodem a nebýt zbytečně se vlečoucího úvodu dal bych i 5 hvězd. Druhá polovina je však naprosto perfektní. Určitě doporučuji pro všechny milovníky válečných filmů stojí to za to.(11.12.2011)

3Hviezdy ale len preto ze je to zo vsetkych ruskych hovadin ta najmensia hovadina. Ak by bol toto americky film to by ho tu vsetci riadne sfukli. Bodka(15.5.2012)

Jeden z mála výtvorů bolševiků, na který se dá dívat a je opravdu dobrý:) Jinak průměrný český voják se zasměje při pohledu na některé vybavení, které použivají rusáci ve filmu a které máme možnost používat dnes my :)(9.6.2012)

Podle mě tohle je jeden z nejlepších válečných filmu posledních 10 let. Od začátku do konce jsem od toho nemohl odvrátit zrak. Chtělo by to víc takových filmů, kde Američani nejsou hlavními hrdiny a nezvrhne se to do náborové propagandy.(7.9.2012)

Ruské filmy mám rád. A tento medzi dobré určite patrí. Veľmi mi to pripomína Mariňáka. Akurát druhá polovica filmu je viac akčnejšia. Afganistán bol riadny omyl aj československých vojakov. Bohužiaľ boli len figúrky.(25.12.2012)

• mrkvicka33

tak u mna totalna nuda dej ktory sa taha alebo vlečie je pre mna nezaujimavi hoci popisuje partiu mladych regrutov na kvasi vojne je to nuda a jedina zajimavost pre mna (snehurka) inak nuda(26.1.2013)

Kľudne sa vyrovná americkým filmom podobného vojnového štýlu. Podľa mňa lepší ako The Hurt Locker.(6.2.2013)

Bylo to dost věrohodné, tak proč nedat 5*...(1.4.2013)

Afghánistán - země, kterou nikdy nikdo nedobyl a pravděpodobně ani nedobyje, dokonce ani legendární Rudá armáda s oddíly VDV si neporadila s tamními povstalci. Samozřejmě historie tohoto konfliktu je rozsáhlá, akorát mě mrzí, že ve filmu nebyl sebemenší náznak americké pomoci afghánským povstalcům, protože CIA je nejen cvičila, ale dokonce dávala zbraně. Podle mě je to jako spojení Olověné vesty a Čety, ale přitom úplně jiné. Rusko točí filmy evidentně podobné jako americké, ale nestačím se divit, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jeden z mála filmů, co je dabován a je dabován perfektně. Bohužel i tento film má vadu - podílení amerických studií na natáčení, tzn., že konec je neuvěřitelně naivní a spíše pohádkový. Na válce není nic hezkého nebo romantického, nejsou v ní vítězové ani poražení, jsou jen ztráty na lidských životech, ať už ozbrojených sil nebo civilistů. Je zajímavé, že ruská hudba s vojenskou tématikou se velice často zmiňuje o bojích v Afghánistánu slovy: Сегодня кончится кошмар... = Dnes ta noční můra skončí...(19.6.2013)

Film mě zaujal, líbil se mi,.. měl nádech není moc co k tomu dodat jediné co to nemělo je ta dokonalost pro plný počet. Ale pro mě každý dobře natočený válečný film je hodně poučný a poutavý.(12.8.2013)

výborné a úplne iné ako americké filmy. Je to také osobnejšie.(3.9.2013)

Syrové, skvělá psychologie postav, hrozný masakr, kapku delší stopáž, ale lze ho porovnat s britskými Warriors...(8.3.2014)

Vůbec neváhám dát plný počet hvězd, protože mladý Bondarčuk směle kráčí ve stopách svého otce. Výtečně natočený film, který si v ničem nezadá s americkou velkoprodukcí. skvělá kamera, neustále svištící děj a konec, který mě fakt dostal téměř do kolen. Po dlouhé době jsem byl opravdu naprosto spokojen a Rusové dokázali, že i v novém tisíciletí umí natočit luxusní válečný film.(9.3.2014)

Vynikající film na večer , který je podle všeho natočen podle skutečné události.Film měl srdce a dokázal zaujmout.Fjodor následuje svého tátu výborně. pro mnne za 5*(9.3.2014)

Z meho pohledu ponekud nadhodnoceny film, zbytecne dlouhy, prvni pulka vycviku je nuda k uzoufani. V Afghanu uz to odsejpa lip a bojovy sceny jsou pekny. Jen se mi porad nezdalo, kde se na te kote berou rusti vojaci, porad se objevovali dalsi a dalsi a pritom mudzahedini to do nich sypali dost dobre. A asi nechteny zamer, ale na me ten vudce afghancu (cerny vlasatec v cernych brylich) pusobil jako John Rambo v tretim dile:-). Jednou videt bohate staci.(9.3.2014)

Na tento film jsem narazil úplně náhodou a jelikož ho natočili rusové, nečekal jsem raději nic. Výsledek? Klobouk dolů. Tohle je jednoznačně způsob, jak se mají točit válečný filmy – nic není černobílý, žádní neprůstřelní hrdinové, jen chlapi, co se uvěřitelně snaží přežít v pekle nesmyslného zabíjení, v němž můžete mít jak zkušenosti, tak i štěstí a stejně umřete kvůli těm, co (ne)rozhodují. Dávám na roveň Ponorce a Četě.(25.3.2014)

Výborný film. Díky první půlce filmu, která se odehrává na cvičišti se divák sžije s postavami a druhou půlku filmu díky tomu prožije s hlavními postavami hodně intenzivně. Pobyt v Afgánistánu a temnější boje jsou hodně povedené a realistické. Film má navíc silnou atmosféru.(29.4.2014)

9. Rota je ukázka toho, že i Ruská tvorba se dokáže vyrovnat zbytku světa. Není to klasický příběh Hollywoodského typu, kdy hlavní hrdina projde celým bojištěm se vztyčenou hlavou a v ruce třímá těžký kulomet, kterým nemilosrdně posílá nepřátele do pekla, ale zajímavý příběh vyprávějící o skupině chlapců, ze kterých se právem stanou muži a nakonec doplatí na velikost Rudé armády. Příběh je velice emotivní, prolíná několik vrstev obyvatelstva od nejchudších pro bohaté a následně je staví do stejné pozice - vojáků velkého Sovětského svazu. Z filmu jistě vyzařuje menší propaganda a vlastenectví, ale v tomto případě to jistě není na škodu. 9. Rota si s přehledem mých 5 hvězdiček zaslouží!(9.5.2014)

Výborný válečný film. V poslední době jsem mile překvapen Ruskou kkinematografií. Zdařilý příběh (podle skutečných událostí) trochu zdlouhavý rozjezd, minimum patosu... Bojové scény na vynikajicí úrovni.(31.7.2014)

Válečný film na úrovni 90. let. Přiměřeně patosu, nesmyslné benzínové výbuchy a-la Rambo, nesmyslné bojové scény(hlavně finále, kde nepřátelé vycházkovým krokem jdou planinou proti kulometům způsobem Napoleonských válek...........a skoro nikdo není zasažen). Zoufale zahozená šance na vysokorozpočtový válečný opus.(9.9.2014)

Neskutočný filmový zážitok.Od začiatku výcviku až po krvavé boje.Nie je čo vytknúť iba usadiť sa a pozrieť si tento skvelý Ruský film do konca(18.12.2014)

Rusko/Finský/Ukrajinský film, který mne mile překvapil až na několik chyb ve filmu (jako např. nemají čím střílet a kolem jsou desítky samopalů a munice, nebo stát v palebném poli kulometného hnízda a přežít = úsměvné). Nicméně jako válečný film dobré.(4.1.2015)

Zo začiatku som sa trochu nudil, ale potom sa to celkom rozbehlo. Aj keď bojové scény neboli úplne na výbornú, tak nejaké napätie to vo mne vyvolalo. Chýbalo tam viac akcie. Napríklad, keď veľká vlna afgáncov postupovala hore kopcom a o chvíľku bolo po všetkom. Čudoval som sa, kde všetci tí mudžahedíni zmizli. Každopádne v Afganistane sú tvrdé podmienky, určite to nie je med lízať a v tomto filme to pekne znázorňujú. Aj sami Rusi priznali, že nikto nikdy nedokázal dobyť Afganistan. Je to jeden z lepších vojnových filmov.(13.1.2015)

Strašně smutný a výborně natočený film z konce sovětské války v Afghánistánu. Film charakterizuje věta "Toto není Stalingrad." - ukazuje válku, která je nesmyslná, hrdinství, které vyznívá do prázdna, smrt, která za to nestojí. Také dobře ukazuje, proč není možné dobýt Afghánistán. Rusové válečné filmy prostě umí, jen se bojím, jak to bude v budoucnu, když Putin zakázal v uměleckých dílech sprostá slova...(15.4.2015)

Proc plny pocet? Je tu mnoho vytek na adresu prvni pule... Mne ta prvni pulka krasne sedi s tou druhou. Dodava to pribehu na duveryhodnosti, realite, uveritelnosti. Kdo z vas, kritiku tehle casti, byl vubec na vojne? Vy, kteri kritizujete druhou cast za prilisnou "gerojovost" nekterych akteru, vytahli jste nekdy paty z mamincina naruci? :) Je to tak, jak by to melo byt. Mame tady obraz valky v cele sve syrovosti. Valka je proste kurva a tady ji mame. Je nesmyslna, s obcasnym a pro nekoho az nelogickem patosem, proste v cele sve "krase". V porovnani s poslednim Stalingradem tenhle film vynika jeste vic. Je jiny, nez Vojin Rayen. Ale pro me krasnym, drsnym, realistickym ztvarnenim valky.(29.8.2015)

Velmi podařený film,nejhorší je že je to podle skutečné události...Nechsponé sovětské velení,nevhodná výzbroj do Afgánistánu,Americké zbraně a peníze,Afgánští mudžáhedínové,proti obyčejným sovětům,jak to asi mohlo dopadnout,i přes hrdinost obyčejných vojáků a důstojníků? Teď nám potomci těchto nejnebezpěčnějších bojovníků,kteří porazili sověty i američany-de facto,proudí do Evropy a my jim ustupuájeme,.Jak může tohle dopadnout? Bojím se ,že podobně jako ve filmu-špatně(28.1.2016)

Tento poměrně nový "sovětský" film mě zaujal. Byl jsem překvapen důvěryhodností a atmosférou války v Afgánistánu. Po technické stránce skvělý film, jen škoda, že nebyl větší prostor pro postavy a bojové scény. Úvod byl na můj vkus trošku táhlý, včetně výcviku.(15.6.2016)

Nádherné zpracování života ruských vojáků v Afganistanu. Samozřejmě tím, že se jedná o válečný snímek, je do jisté míry omezený originalitou. I tak se zde povedlo vykouzlit skvělé napětí už jenom během výcviku. A moc se mi líbilo, že už od začátku to svištělo obrovskou rychlostí. Žádné rozehřívání. A poměrně dobře se mu s touto rychlostí jelo až ke konci. Prostředí bylo už jen díky námětu velmi zajímavé. Ale ta kamera se mi moc líbila. I když tu byla scénka vystřižená jak z PC hry při míření - tak i to se jim moc povedlo (v jednom filmu jsem to už viděl a bylo to děsný!). Pro mě toto bylo příjemné překvápko. Jen teda musím říct, že jeden z hl. hrdinů Vorobej a Da Vinci se mi občas pletli.... Ale rozhodně zajímavé.(2.7.2016)

• Drussus

Příliš sovětské, příliš "na západní frontě klid" příliš Čety. Pro Rusko složité období, a pro Rusy asi hodně dobrý, já jako Čech jsem se u toho ale nudil. Dost předvídatelný konec.... 2/5(18.7.2016)

Obrovské překvapení. Kdyby postavy nemluvily rusky, neměly na čepicích pěticípou hvězdu, považoval bych toto za velice kvalitní hollywoodský mainstream. Autoři si odpustili naprosto všechny zhovadilosti, kterých jinak bývají ruské filmy plné, tj. ruskou velkohubost, zpolitizovanost a podlézavá úcta k hierarchicky výše postaveným. Tady si ti nahoře úctu od podřízených doslova vymlátí. Skvělé záběry od počátku do konce, od rukování, po výcvik, první smrt a konečný brutální boj. Charaktery hlavních postav jsou výborně vykresleny, film se neutápí ve zbytečně detailně ukazované brutalitě, ale přitom zůstává syrový. Závěrečný záběr považuji osobně za jeden z nejpůsobivějších momentů, které jsem doposud viděl.(28.9.2016)

• mahatma

Tak já nevím.. a to jsem celkem dost militantní a asi právě proto to celkem shazuju. Tenhle shit má neuvěřitelných 78% a skvělé Act of Valor, který považuju za základ je podceňovanej...(11.1.2017)

Na Rusáky dobrý! Je tam pár hluchých míst, ale asiatům se to dá odpustit. Aspoň furt nemávali Hvězdama s Pruhama.(13.1.2017)

• tulen

Sračka .. Další z novodobých ruských válečných filmů, které svým způsobem jsou horší než ty starý - jsou taky rusky blbý, ale navíc ještě napodobující to horší z americký produkce. S realitou té doby to nemá nic společnýho, žádná hlubší myšlenka nebo dokonce nějaká sebereflexe ..(26.4.2019)