9. rota

9. rota

9th Company

Válečný / Akční / Drama / Historický

Rusko / Finsko / Ukrajina, 2005, 130 min

Rusi vždy vedeli točiť aj vedieť budú vojnové filmy. Však majú z čoho keď vojnová história je bohatá. Namiesto 2sv tentokrát niečo modernejšie. Toto sa podarilo pekné vyobrazenie krvavého konfliktu v Afgánistane. Vojakom nechýba ruské gerojstvo, ale stále sú lepší ako amíci s ich patriotyzmom. Ak by som to mal porovnávať s Black Hawk Down tak to je o chlp lepšie. 90%(30.9.2008)

Válečný velkofilm je natočen působivě, což o to, ale ideologicky jde přesně v linii současné ruské vládní garnitury. V mnoha záběrech se třepetá rudá vlajka se srpem a kladivem, vojáci jsou vylíčeni jako hrdinové, pro které je kolektiv vším (“Chlapi, jak já vás mám rád!“), a hlavně si nikdo z nich nepoloží otázku: Co sakra v tom Afghánistánu vlastně děláme?! Tedy pardon, jednou jim ji během výcviku položí jejich velící a v odpověď zazní sborově: „Bratrská internacionální pomoc.“ Tak tohle jsme poslouchali dvacet let, že…(15.6.2008)

Má to rychlý začátek, pak nejlepší část ve výcvikovém táboře a nakonec služba v Afghánistánu. Která jako celý film je takovou slátaninou všeho co už tu bylo, ale na rozdíl od výcvikového tábora, tady už to není tak dobře zpracované pro diváka. .... HODNOCENÍ: 65% (3*)(25.11.2015)

Brilantní zpracování tohoto tématu téměř bez použití Michaela Baye. Člověk se do vojáků vcítil a bylo zajímavé sledovat jejich životní příběhy. ( 19.7.16/MAC )(20.7.2016)

Bondarchukova Olověná vesta. Na začátku čeká kluky tvrdý výcvik s vyšinutým nadporučíkem, který nemá problém po probuzení ze špatného snu své svěřence zmlátit do kuličky. Po překlenutí filmu do druhé půlky nás čeká vystřízlivění a uvědomění, že trénink je přeci jenom ta lepší část války. V druhé půlce se film trošku zasekává nad zbytečnostmi, které ubírají na tempu, nicméně jak se dostane do konce, který je pravým hororem, na tyhle chybičky zapomenete.(1.5.2009)

Natočeno opravdu bravůrně, ve filmu panuje atmosféra velice podobná skutečné situaci. Děj ubíhá vcelku dobře a skvělý scénář tomu dopomáhá. Bohužel, však nejsem schopen dát více než tři hvězdičky. Možná proto že ten konec na mě prostě zapůsobil velice skutečně, a dostal mě...Nevím...(3.12.2009)

Nakonec ty 4* přece jen dám. Film rozhodně patří k tomu lepšímu, co tento žánr nabízí a rozhodně si to zaslouží. Navíc z Ruska, kde $ v rozpočtu určitě nepřebývaly ... Akční bojové scény jsou fajn, nikterak přehrávané a celkem realistické, tak jako skoro vše. Možná dopilovat charaktery postav malinko .. ale to bychom asi už chtěli moc.(11.3.2012)

Výborný příspěvek Rusů na téma válka je vůl....Po otcově Vojně a míru to skvěle ukázal i syn jako režisér i jako herec - to má po tátovi. Viděla jsem v TV a ne úplně od začátku, takže hodnocení možná upravím. Určitě potřebuju vidět ještě minimálně jednou, ale dojem ve mě film napoprvé zanechal obrovský! Skvělé herecké výkony!(11.6.2012)

Dobre natočený pohľad na vojnu alebo konflikt medzi Ruskom a Afganistanom. Je to kruté, surové, film sa neserie, výcvik je ukázaný zrejme tak ako to v skutočnosti bolo. Film ako taký ma nejak výnimočne neprekvapil, ale prekvapil ma trocha svojou technickou dokonalosťou. Film vyzerá ako by ho točili v hollywoode za ťažké prachy. Režisérsky je to takisto zvládnuté. Herci nie sú výnimoční, ale majú vysoký štandard. Rusi stvorili ďalší trhák, na ktorý by bol hrdý aj Hollywood. Len tak ďalej. 78%(3.6.2008)

Velice dobre udelany film o valce v Afganistanu! Je to prijemne zpestreni po spouste filmu hlavne o obou svetovych valkach a Vietnamu. Slusna atmosfera, tempo, herecke vykony, vyprava i obraz delaji z filmu skutecne nadprumernou podivanou. Je zde sice par chybicek ( jsou ale tak male, ze je ani nema cenu jmenovat ), ktere mi nedovoli dat plny pocet i tak ale vnimam tento film v obdobi cca 20-ti let po Cete, Jestrabovi a Stalingradu jako nejlepsi, kde se hrabe Olovena vesta, Ryan... Sovetsky ci rusky film mel vzdy co nabidnout.(22.10.2008)

Jj, Rusové vždy uměli válečné filmy. Navíc, když znáte někoho, kdo si tím peklem prošel, hned se na to dívá jinak. Jednu hvězdičku ubírám za sladkobolnou hudbu. Mnohem více by se k tomu hodil nějaký ruský rockový podtón z 80. let. Pak by to nemělo chybu. Jo, a nedabovat, prosím :-)(15.1.2013)

Velmi nadprůměrný válčený film. Velmi nadprůměrný ruský film. Bojůvek sic málo, ale žádná amatéřina. Plno bojové techniky. Prostředí Afghanistánu drsný a nejlepší ze všech filmů o Afghanistánu (chch, Rambo, že?). Mnohem lepší, než většina amerických vojenských a válečných filmů. Škoda těch dojemností, když jim umřel nějakej kamarád a oni místo boje ho hladí po hlavě a loučí se s ním. Závěrečná slova pravda pravdoucí. Pzn.: Ta dávačka v táboře neuvěřitelná (ošukat celou rudou armádu, to je teda umění).(17.6.2007)

Netradiční pohled do řad cvičených a válčících vojáků. Po rusku je to ale nakonec skoro stejné jako po americku. Šéfové pruděj, ale myslejí to dobře. V boji je to bratr vedle bratra, ať už stojíte na kterékoliv straně. Nejde tu ani o nepřítele, jako spíš o vztahy a vývoj postav. Závěrečná scéna ani nepotřebovala žádné drsné krvavé scéně, aby byla dostatečně dramatická.(2.9.2012)

''A ty Chochole, co budeš dělat až se vrátíš z Afghánu ? Budu pít. Jasně tejden prochlastáš a potom ? Budu pít znova.'' Je spousta různých válečných filmů popisující například Druhou světovou nebo válku ve Vietnamu a tím je 9. rota výjimečná. Popisuje totiž Rusko - Afghánský konflikt a podobných filmů mnoho není. V čem ale originální moc není je to, že ve své kompozici sází na osvědčený recept. Skupina noviců je nejdřív ve výcvikovém táboře, kde chytnou strašného rapla a po absolování vácviku přichází válečná sekce z Afghánu. A ta bohužel není nijak zajímavá a krom výletu do osady ani nijak zajímavá a napínavá. Takže 9. rota je film, který se zabývá pro mě docela atraktivním a nepoužitým tématem. Ale je to strašná nuda a osudy vojáků jsou takové nezajímavé a neosobní. Alternativy: filmy s podobnou kompozicí Na západní frontě klid, Full Metal Jacket.(30.8.2011)

Silné, syrové, ruské!(15.6.2012)

Nielen americkí chlapci zomierali v dokonale zbytočnej vojne - navyše zdochýňajúceho režimu - a je dobré si to uvedomiť, skôr, než sa zase začne na niekoho nadávať. FULL METAL JACKET na ruský spôsob potešil vysoko nad očakávania. Fantastický casting, kvalitná technická stránka, nenáhlivé vyobrazovanie a v celku veľmi presvedčivý obraz modernej inváznej vojny, aj so všetkým tým dlhým a otupujúcim ničnerobením a potom náhlou, nečakanou smrťou či typicky vojenským šialenstvom, nezmyselným krviprelievaním pre pár metrov kamenistej zeme. Hlavne vďaka vykresleniu každodennosti, drobnokresbe prostredia a sympatickým vierohodným výkonom bola pre mňa 9. ROTA skrze vcítenie sa mimoriadne silným emocionálnym zážitkom.(15.12.2012)

najprv som si myslel .. fajn vojnový film .. ruský .. "pobeda" ... oslava sovietskeho vojaka , potom ze ... vojnový .. akcie strielačky ... a "povinné víťazstvo našich .. napokon hlboká depresia .. nesmierne množstvo otázok (čo tam vlastne Brežnev v tom kraji hľadal ??? všetci vedeli, ze tu krajinu ešte "nikdo nikdy nedobyl" ... film .. poukazujúci na nezmyselnosť vojny .. kto chce vidieť a užiť si vojnový film, nech to nepozerá, kto chce v sebe potvrdiť protivojnové nálady .. nech sa páči ... mate to tu(1.5.2014)

Do konce filmu jsem neměl co vytknout. Afghánistán je nádherný a okopírovaný motiv Olověné vesty neurazí. Ovšem patosem opředená poslední věta a skutečnost, že v reálu se odehrála zfilmovaná bitva poněkud jinak trochu zamrzí. Rusko se své komunistické sovětské slávy a jeho propagadnistických manýrů očividně ještě nějaký ten pátek nevzdá....:((23.5.2008)

Nelze tomu mnoho vytknout, snad jen nedostatek invence. Válečných snímků natočených dle osvědčené receptury - verbování nováčků, výcvik, akce, výprask - už jsme mohli pár vidět.....(27.3.2011)

85%(19.7.2011)